La Palma wakacje
  Wakacje na La Palmie

  La Palma – wakacje na zielonej wyspie

  Aktualności
  Monika Czubacka
  Zaplanuj wakacje 2020 na La Palmie! Dlaczego warto tam pojechać? Sprawdź nasz przewodnik i dowiedz się więcej

  La Palma jest uważana za najbardziej zieloną z archipelagu Wysp Kanaryjskich. Nie bez powodu mówi się o niej „La isla bonita” (piękna wyspa). Naturalne piękno La Palmy zachwyca – czarne plaże, tropikalna roślinność i krajobrazy zapierające dech w piersiach. To doskonały kierunek zarówno na spokojny urlop w pięknych okolicznościach przyrody, jak również miejsce na aktywny wypoczynek. Wakacje na La Palmie to świetny pomysł o każdej porze roku. Warto się tam wybrać szczególnie jesienią, kiedy w Polsce jest zimno i szaro, a na Wyspach Kanaryjskich przywita nas słońce.

  La Palma – gdzie leży?

  La Palma to jedna z Wysp Kanaryjskich leżących na Oceanie Atlantyckim. Jest to piąta co do wielkości wyspa archipelagu, ma 42 km długości i 28 km szerokości. La Palma jest położona ok. 60 km od Teneryfy – największej z Wysp Kanaryjskich, jej stolicą jest miasteczko na wschodnim wybrzeżu – Santa Cruz de la Palma.

  La Palma to wyspa pochodzenia wulkanicznego. Co ciekawe, jest jedną z najbardziej stromych wysp świata, jej najwyższy szczyt mierzy 2426 m n.p.m. Całkowita wysokość La Palmy liczona od dna oceanicznego wynosi prawie 6500 m., tak więc wyspa w stosunku do swej powierzchni jest uważana za jedną z najwyższych na świecie.

  La Palma – dlaczego warto tam pojechać?

  Krajobraz La Palmy tworzą zielone wzgórza i czarne klify schodzące wprost do oceanu. Znajdziemy tu wulkaniczne plaże, małe miasteczka i liczne lokale, w których można skosztować tradycyjnych potraw. La Palma to magiczna wyspa, na której nie ma masowej turystyki. To znakomite miejsce, w którym można odpocząć od miejskiego zgiełku. Polecamy ten kierunek tym, którzy cenią spokój i obcowanie z naturą. Bezpośredni lot na La Palmę z Polski trwa ok. 5,5 h. Lotnisko jest oddalone na ok. 8 km od stolicy wyspy. Na miejscu znajdziemy pięknie położone hotele, otoczone tropikalną zielenią. Bogata infrastruktura przyciąga wielu gości, również na wakacje z dziećmi. Niektóre z hoteli oferują wygodną formułą All Inclusive.

  La Palma pogoda – kiedy jechać na wakacje?

  Archipelag Wysp Kanaryjskich znajduje się w strefie podzwrotnikowej, a swój łagodny klimat zawdzięcza passatowi, które wieje z północnego wschodu. Jest to więc doskonały kierunek na wakacje przez cały rok. La Palma nazywana jest Wyspą Wiecznej Wiosny, klimat jest tu ciepły i stabilny. Średnia temperatura powietrza to 20°C, średnia temperatura wody w oceanie to 22°C. Najcieplejszym miesiącem ze średnią temperaturą ok. 25°C jest sierpień, a najchłodniejszym styczeń z 18°C.

  Na klimat La Palmy na wpływ kilka czynników. Można powiedzieć, że występują tu dwie strefy klimatyczne  wyspa jest podzielona wysokim pasmem górskim na pół, za zachodzie jest cieplej i bardziej sucho niż na wschodzie wyspy. Należy pamiętać, że La Palma to wysoka wyspa i temperatura obniża się wraz z rosnącą wysokości. Nawet jeśli na plaży jest słonecznie i ciepło, w wyżej położonych rejonach pogoda może być zupełnie inna.

  Atrakcje La Palmy – co warto zobaczyć?

  Specyficzna przyroda i niepowtarzalne krajobrazy La Palmy zachwycają. Wyspa, choć niewielka, kryje w sobie wiele niesamowitych miejsc. Najłatwiej jest ją zwiedzać samochodem. Wirujące serpentyny poprowadzą nas powyżej chmur, a po drodze zobaczymy tarasowe winnice, plantacje bananów, strome klify, wąwozy i trzeciorzędowe lasy.

  • Santa Cruz de la Palma – malownicze miasteczko rozciągnięte wzdłuż wybrzeża, z piękna miejską plażą. To stolica La Palmy z niezwykle urokliwą kolonialną architekturą, warto zobaczyć tutejsze kościoły, muzea i pałace. W okolicy znajduje się jeden z najlepszych punktów widokowych w tej części wyspy – Mirador de La Concepción. Podczas pobytu na La Palmie można trafić na jedno z wielu świąt lub karnawał, który jest hucznie obchodzony przez mieszkańców.
  • Naturalne baseny wyżłobione w wulkanicznych skałach w okolicy Piscinas de la Fajana. Polecamy kąpiel z niesamowitymi krajobrazami.
  • Obserwatoria astronomiczne – na La Palmie znajduje się jedno z najważniejszych centrów obserwacji kosmosu na świecie. Panują tu znakomite warunki atmosferyczne – czyste powietrze i przejrzyste niebo.
  • Ogród zoologiczny w Breña Alta to doskonałe miejsce na wycieczkę z dziećmi. Mieszka tu wiele egzotycznych zwierząt, m.in. kangury albinosy.
  • Ogród zoologiczno-botaniczny Paraíso de las Aves, tzw. "Raj Ptaków", w który zajmuje się ochroną zagrożonych gatunków.
  • Las wawrzynowy Los Tilos, który jak cała wyspa jest rezerwatem biosfery UNESCO. Znajdziemy tu jedną z nielicznych ostoi tego typu lasu na świecie.
  • Szlak wulkanów – Ruta de los Volcanes. Długość trasy to ok. 18 km, w niektórych miejscach będziemy mieć możliwość spaceru ponad chmurami. Warto zaplanować sobie tę ok. 6-godzinną wycieczkę dla niesamowitych widoków, których doświadczymy po drodze.
  • Park Narodowy Caldera de Taburiente to kolejne miejsce na trekking. Przez krater o średnicy 8 km i głębokości 1,8 km przechodzimy wąwozem Barranco de las Angustias. To malownicze miejsce, które zdecydowanie warto zobaczyć podczas wycieczki na La Palmę.
  • Niezwykłe plaże z czarnym piaskiem – większość z nich jest przygotowana na wczasowiczów, możemy tu wypożyczyć leżaki i parasole. Kilka z plaż jest wyróżnionych Błękitną Flagą, np. Playa del Puerto Tazacorte, Bajamar, Los Cancajos, Puerto Naos. Na La Palmie znajduje się również wiele dzikich plaż, które warto zobaczyć. Fani sportów wodnych znajdą tu wiele miejsc, gdzie będą mogli oddawać się swoim pasjom. Jedną z nich jest Playa de Nogales – szeroka plaża położona wśród klifów i skał, idealne miejsce dla surferów.
  • Obserwacja delfinów, kaszalotów i waleni w naturalnym środowisku to kolejna z atrakcji La Palmy. Szczególnym miejscem jest wybrzeże w okolicach Tazacorte na zachodniej stronie wyspy. Miasteczko Tazacorte to najbardziej słoneczne miejsce na Wyspach Kanaryjskich.

  Zaplanuj wakacje na La Palmie. Sprawdź oferty!

  FLY.PL