Święta na całym świecie!

Autor: Maciej Strzelecki, Data publikacji:

Sprawdź, jak Boże Narodzenie obchodzi się w najdalszych zakątkach świata.

Boże Narodzenie to magiczny czas obdarowywania się upominkami i składania najserdeczniejszych życzeń. Ziemia zostaje otulona białym puchem, na każdym kroku towarzyszą nam świąteczne piosenki, a świat staje się piękniejszy. Prezenty dla rodziny, podarunki dla przyjaciół i najtrudniejsze zadanie, czyli poszukiwanie zabawek dla dzieci – każdy staje się Świętym Mikołajem! Nie ma drugiego okresu w roku, w którym tak często myślimy o najbliższych. Przystrojenie choinki, kolędy, barszcz z uszkami i oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę, aby rozpocząć wigilijną kolację. Powyższy tradycje są nam znane z rodzinnego domu. Zastanawialiście się kiedyś jak spędza się Święta w innych krajach? Grecji, Hiszpanii albo Meksyku? W jednym miejscu prezenty przynosi święty Bazyli, w drugim sam Jezus, ale niezależnie od miejsca, wszędzie najważniejszą i niezmienną tradycją jest spędzanie tego niezwykłego czasu z najbliższymi.

Grecja

Grecy potrafią świętować jak nikt inny! Boże Narodzenie obchodzi się tu przez 12 dni, a na wigilijnym stole króluje wyśmienity indyk. Potrawą, którą znajdziemy w każdym domu jest christopsomo, czyli chlebek. Mieszkańcy tego malowniczego kraju rozpoczynają wieczerze późnym wieczorem, a prezenty przynosi tu św. Bazyli. Upominki wręczane są 1 stycznia, a co ciekawe, nie spotkamy tu choinki, ale przystrojony model żaglowca.

¡Hola España

Hiszpanie kochają święta i spędzają je zdecydowanie radośniej niż w innych krajach. 22 grudnia odbywa się loteria, w której udział bierze praktycznie każdy mieszkaniec tego kraju. Choinka nie jest tak ważnym symbolem Bożego Narodzenia jak szopka, którą znajdziemy w domach, kościołach i na ulicach. Prezenty wręcza się tu 6 stycznia w Święto Trzech Króli. Jakie są tradycyjne potrawy, które goszczą w hiszpańskich mieszkaniach? Na wybrzeżu znajdziemy wyśmienite owoce morza, na południu indyka, a w środkowej części kraju jagnięcinę.

Meksyk

Święta w Meksyku rozpoczynają się wcześniej niż w Polsce, a jedną z najbardziej znanych tradycji jest piniata, czyli worek wypełniony najróżniejszymi słodkościami. Głównymi daniami, którymi delektują się Meksykanie jest dorsz i pieczony indyk. W domach znajdziemy zarówno choinki, jak i wieńce z gwiazdą betlejemską. Święty Mikołaj odwiedza domowników 25 grudnia, a popularnym zwyczajem jest oglądanie pastorałek.

Włochy

W każdym włoskim domu znajdziemy piękne szopki, a wigilijną kolację spędza się w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół. Dania, które znajdziemy na świątecznych stołach uzależnione są od regionu – na północy królują faszerowane mięsa, a na południu popularna lasagne. Nie może zabraknąć makaronów, przyrządzonych na tysiące sposobów, które rozsławiły się na cały świat. Prezenty otrzymuje się 6 stycznia, a przynosi je straszna czarownica na miotle, czyli Befana - oczywiście otrzymują je wyłącznie grzeczne dzieci.

Wszystkim naszym klientom życzymy Wesołych Świąt, inspiracji podróżniczych w nadchodzącym roku i wyjątkowych chwil w gronie najbliższych.

Zespół FLY.PL

tradycje i zwyczaje na świecie wyjazdy na święta

FLY.PL