wiszący most tybetański

    #FLYnews: nowa atrakcja Włoch, popularny Stambuł, więcej

    Marta Wielgosz
    We #FLYnews przeczytacie ciekawe wieści ze świata podróży i turystyki! Sprawdźcie, jakie informacje zebraliśmy dla Was tym razem.

    W tym wydaniu #FLYnews piszemy m.in. o wyróżnieniu, jakie zdobył Mauritius, letnim rozkładzie lotów na lotniskach w Rzeszowie i Gdańsku oraz otwarciu najwyższej wiszącej kładki w Europie. Zapraszamy do lektury!

    Najwyższa w Europie wisząca kładka dla pieszych już otwarta

    Most tybetański. Zdjęcie poglądowe
    Most tybetański. Zdjęcie poglądowe

    Region Umbria, położony w środkowej części Włoch, może pochwalić się nową atrakcją. Otwarto tam tzw. most tybetański, czyli kładkę dla pieszych wiszącą nad przepaścią. Łączy on dwie miejscowości: Sellano oraz Montesanto. Kładka stanowi najwyższą tego typu konstrukcję w Europie – wznosi się aż 175 metrów nad przepaścią. Ma przy tym 512 metrów długości, a jej przejście zajmuje około 30 minut.

    Nowa atrakcja to prawdziwa gratka dla wszystkich fanów adrenaliny i szybszego bicia serca. Zainteresowanie nią jest bardzo duże. Póki co bilety wyprzedały się na miesiąc do przodu. Przejście kładką kosztuje 25 euro (w jedną stronę) lub 35 euro (w dwie strony). Z nietypowego spaceru nad przepaścią mogą skorzystać również dzieci – o ile mają minimum 120 cm wzrostu.

    Mauritius bastionem czystego powietrza

    Mauritius, niewielkie państwo wyspiarskie leżące na Oceanie Indyjskim, to ciekawy wybór na egzotyczne wakacje. Niedawno zasłynęło jednak czymś innym, niż rajskie plaże i piękne widoki. Mauritius znalazł się na liście 7 krajów spełniających wyśrubowane normy jakości powietrza w 2023 roku, które wynikają z założeń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). To duże wyróżnienie dla wyspy. Tym samym wakacje na Mauritiusie mogą stać się jeszcze bardziej atrakcyjne, zwłaszcza dla turystów odznaczających się ekologiczną świadomością, którym zależy na promowaniu ochrony środowiska.

    Lotnisko Rzeszów-Jasionka z mocną ofertą czarterów na lato

    Sezon lato 2024 może być bardzo dobry dla lotniska w Rzeszowie. W jego szczycie port lotniczy będzie obsługiwał łącznie 28 tras, w tym 13 regularnych i aż 15 czarterów. Oferta połączeń czarterowych prezentuje się wyjątkowo ciekawie. Obsługiwanych będzie 40 rotacji. Z Lotniska Rzeszów-Jasionka polecimy na wakacje do takich znanych destynacji turystycznych, jak Turcja, Egipt, Grecja, Bułgaria, Hiszpania, Albania, Tunezja i Czarnogóra. Nowościami w rozkładzie lotów są rejsy do tureckiego Izmiru oraz na hiszpańską Majorkę.

    Gdańskie lotnisko z letnią siatką lotów

    Port Lotniczy w Gdańsku również zaprezentował siatkę połączeń na lato. Znalazło się w niej aż 85 lotów do 23 państw. Dobrze wyglądają trasy regularne – wśród nich znalazły się zupełne nowości. Są to loty do Skellefteå w Szwecji, Brindisi we Włoszech, Walencji w Hiszpanii oraz na lotnisko Rzym-Fiumicino we Włoszech. Mamy też jeden powrót – jest nim połączenie z Helsinkami w Finlandii.

    Zachęcająco wygląda też siatka lotów czarterowych. Jeśli chodzi o nowości, turyści po raz pierwszy będą mogli polecieć z Gdańska do greckich Salonik, czarnogórskiej Podgoricy, hiszpańskiej Girony oraz na tunezyjską wyspę Djerba. W ofercie znalazły się też loty do od dawna znanych i lubianych wakacyjnych kierunków, jak Turcja (loty do Izmiru, Bodrum, Antalyi), Egipt (Marsa Alam, Sharm El Sheikh, Hurghada), Tunezja (Monastyr, Enfidha), Bułgaria (Burgas, Warna), Hiszpania (Malga, Barcelona), Albania (Tirana), Cypr (Larnaka), greckie wyspy (połączenia z miastami Heraklion, Rodos, Korfu, Kos, Chania i Zakynthos) oraz hiszpańskie wyspy (Majorka).

    WizzAir usuwa kolejne połączenia – aż 28 tras z Polski

    Tanie linie lotnicze WizzAir wprowadziły kolejną korektę siatki połączeń. Łącznie z systemu przewoźnika zniknęły 103 trasy. Wśród nich znalazło się 28 rejsów z Polski. W najbliższym czasie z WizzAirem nie polecimy z:

    • Wrocławia do Birmingham w Wielkiej Brytanii, Burgas w Bułgarii, Dubrownika w Chorwacji, Dortmundu w Niemczech, Keflaviku w Islandii, Kutaisi w Gruzji, Rodos w Grecji oraz Walencji w Hiszpanii,
    • Warszawy do Akaby w Jordanii i Birmingham w Wielkiej Brytanii,
    • Olsztyna do Dortmundu w Niemczech i Luton w Wielkiej Brytanii,
    • Katowic do Akaby w Jordanii, Bergen w Norwegii, Castellon w Hiszpanii, Brukseli-Charleroi w Belgii, Ibizy w Hiszpanii, Leeds w Wielkiej Brytanii oraz Oslo Trop w Norwegii,
    • Krakowa do Birmingham i Leeds w Wielkiej Brytanii, Burgas w Bułgarii, Katanii we Włoszech, Keflaviku w Islandii, Kutaisi w Gruzji, Sztokholmu w Szwecji oraz Walencji w Hiszpanii,
    • Gdańska do Kutaisi w Gruzji.

    Jak widać najwięcej połączeń zlikwidowano z lotnisk we Wrocławiu, Krakowie oraz Katowicach. 

    Stambuł cieszy się popularnością wśród turystów

    Stambuł to doskonały kierunek na wakacje w Turcji. Warto wybrać się tam m.in. na wycieczkę objazdową. Miasto kryje mnóstwo atrakcji. Nic więc dziwnego, że przyciąga rzesze turystów. Początek 2024 roku był pod tym względem niezwykle udany. Według danych Ministerstwa Kultury i Turystyki Turcji, w styczniu i w lutym Stambuł odwiedziło o 8,08% więcej osób niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Jednocześnie ponad 50% podróżnych, którzy odwiedzili w tym czasie Turcję, wylądowało właśnie na lotnisku w Stambule.

    Bułgaria i Rumunia oficjalnie w strefie Schengen

    31 marca 2024 roku Bułgaria oraz Rumunia oficjalnie dołączyły do strefy Schengen. Oba kraje od dawna czekały na tę chwile – nastąpiła ona po 13 latach starań. Wejście do strefy Schengen to duże wydarzenie, które ułatwi podróżowanie zarówno Bułgarom i Rumunom, jak i turystom przybywającym do ich krajów. Oznacza bowiem zniesienie kontroli granicznych – choć początkowo nie wszędzie. Na razie nie będzie ich na lotniskach i w portach morskich, natomiast pozostaną przy przekraczaniu granicy drogą lądową.

    Tajlandia walczy z „małpimi gangami”

    Lop Buri to miasto w centralnej części Tajlandii. Znane jest jako „miasto małp”. Zwierzęta stanowią jego symbol i są zarazem jedną z największych atrakcji turystycznych tego miejsca. Niestety, ich obecność rodzi wiele problemów. Mieszkające w Lop Buri makaki często atakują turystów, próbując ukraść im jedzenie. Czasami prowadzi to do niebezpiecznych sytuacji. Aby im zapobiec, władze miasta postanowiły przesiedlić 2,5 tys. małp. Zwierzęta mają zostać umieszczone w dużych zagrodach. Cała akcja zostanie przeprowadzona we współpracy ze specjalistami zajmującymi się dziką przyrodą.

    Polska plaża na liście 100 najlepszych plaż świata

    Ogłoszono wyniki rankingu Golden Beach Award 2024 na najlepszą plażę na świecie. Pierwsze miejsca zajęła plaża na Bora Bora, jednej z wysp należących do Polinezji Francuskiej. Doceniono ją m.in. za krystalicznie czystą wodę i malownicze zachody słońca niczym z pocztówki. Na podium znalazły się też Boulders Beach w Republice Południowej Afryki i Waikiki Beach na Hawajach.

    Wśród 100 najlepszych plaż znalazła się także plaża w Sopocie. Zajęła 85. miejsce. Porównano ją do znanej plaży Brighton. Uznanie jurorów zdobyła także ze względu na wyjątkowy klimat oraz najdłuższe w Europie drewniane molo.

    Na lotnisku Warszawa-Modlin powstanie zdalna wieża kontroli lotów

    Na Lotnisku w Modlinie zostanie zastosowana nowa technologia Remote Tower. Dzięki niej ruch lotniczy będzie sterowany zdalnie – ma być nadzorowany z Warszawy, z siedziby Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. List intencyjny dotyczący uruchomienia technologii Remote Rower został podpisany przez prezesa PAŻP oraz członków zarządu Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin.

    U wybrzeży Hurghady pojawił się rekin

    W ostatnim czasie w wodach u wybrzeży Hurghady, znanego kurortu w Egipcie, pojawił się rekin. Wywołało to duże zamieszanie. Władze rozpoczęły poszukiwania zwierzęcia w celu uspokojenia sytuacji.

    Wydarzenie to stało się dobrą okazją, by przypomnieć, że ostronosy atlantyckie są naturalnym elementem tamtejszego ekosystemu i pojawiają się w wodach Morza Czerwonego, czasami również w pobliżu kurortów. Rekiny nie muszą stanowić zagrożenia, o ile ludzie zachowują się we właściwy sposób i dbają o środki ostrożności. Generalna Administracja Rezerwatów Morza Czerwonego ma specjalną instrukcję postępowania na wypadek pojawienia się rekina. Jeżeli zarówno władze kurortów, personel hoteli oraz organizatorzy morskich rejsów, jak i turyści się do niej stosują, zagrożenie jest znacznie ograniczone. W przypadku wczasowiczów, najważniejsze aby nie wchodzili oni do morza w miejscach objętych ostrzeżeniem, kąpali się tylko na zabezpieczonych plażach oraz nie pływali w głębinach (zakazane jest też pływanie na otwartej przestrzeni o poranku i po zachodzie słońca).

    We Francji dokonano nowego odkrycia archeologicznego

    W Côtes d’Armor, niewielkim regionie w Bretanii we Francji, archeolodzy dokonali ciekawego odkrycia. Na wybrzeżu odnaleziono pozostałości po wiosce pochodzącej jeszcze z epokI żelaza. Według ustaleń naukowców, zamieszkiwali ją Galowie. Znalezienie wioski było możliwe dzięki zastosowaniu nowych technologii. Wykorzystano do tego coraz częściej używaną w archeologii metodę LiDAR (Light Detection and Ranging). Polega ona na mierzeniu odległości poprzez oświetlanie celu przy pomocy światła laserowego i pomiar odbicia za pomocą czujnika. Nowoczesna technologia ma potencjał zrewolucjonizowania nauki, w tym poszukiwań archeologicznych.

    Udostępnij

    Skopuj link

    FLY.PL