Baleary Majorka widok wczasy wakacje

    #FLYnews: nowa opłata na Bali, Michelin wyróżni najlepsze hotele i więcej

    Marta Wielgosz
    Wracamy z turystycznym podsumowaniem tygodnia! Zapraszamy do lektury #FLYnews.

    Jak w każdy piątek, prezentujemy wiadomości podróżniczo-turystyczne, które najbardziej przykuły naszą uwagę w ostatnim czasie. W tym #FLYnews piszemy m.in. o pomyśle wprowadzenia czarnej listy turystów na Balearach, opłacie wjazdowej na Bali oraz nowych połączeniach Itaki na Lato 2024. 

    Wprowadzono imienny bilet do Koloseum

    Koloseum to dla wielu osób obowiązkowy punkt do odwiedzenia podczas wakacji we Włoszech. Dotychczas turyści, którzy spędzali city break w Rzymie i chcieli zobaczyć ten niezwykły zabytek, mogli kupić do niego zwykły bilet wstępu. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to bezproblemowe, oferowany typ biletów często prowadził do nadużyć. Zdarzały się osoby, które kupowały je, a następnie sprzedawały innym po zawyżonej cenie. Władze postanowiły więc ukrócić zjawisko tzw. „koników”. Rozwiązaniem stało się wprowadzenie imiennych biletów wstępu do Koloseum – obowiązują one od 18 października 2023 roku. Można nabyć je na miejscu w kasach biletowych, na oficjalnej stronie internetowej Koloseum albo za pośrednictwem centrum obsługi telefonicznej.

    Wraz z wprowadzeniem imiennych biletów, otworzono nową kasę biletową. Obecnie funkcjonuje zatem już sześć punktów stacjonarnych. Liczba sprzedawanych w nich biletów została przy tym zwiększona – i to aż o dwa razy.

    Dodatkowo, już od 1 listopada 2023 roku Koloseum będzie otwarte od 8:30, a nie od 9:00 jak to było dotychczas. Turyści mogą też skorzystać z wydłużonych godzin zwiedzania zabytku w ramach programu „Księżyc w Koloseum” – od 31 października do końca roku specjalne wizyty będą odbywać się między 18:00 a 22:00.

    Baleary zastanawiają się nad wprowadzeniem czarnej listy turystów

    Wakacje na Majorce czy urlop na Ibizie kojarzą się nie tylko z wypoczynkiem na plażach, lecz także z imprezami. Te i inne wyspy należące do archipelagu Balearów każdego roku przyciągają spragnionych zabawy turystów. Niestety, ma to też swoje minusy. Hałas, nadużywane alkoholu i spowodowane nim wybryki, picie na ulicach – to wszystko źle wpływa na wizerunek wysp oraz życie ich mieszkańców. Baleary od dawna wdrażają ograniczenia dla imprezowiczów, aby choć trochę ostudzić ich zabawowe zapędy. W niektórych częściach Ibizy i Majorki obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu miedzy 21:30 a 8:00. Nie wolno również oferować promocji na trunki. Ponadto funkcjonują hotele, które nawet w ramach oferty All Inclusive ograniczają liczbę drinków do 6 sztuk dziennie na osobę. Przewidziane są też wysokie kary finansowe dla przedsiębiorstw, które organizują imprezy na prywatnych jachtach.

    Teraz władze całego archipelagu zastanawiają się nad nowymi przepisami. Chodzi tu o wprowadzenie czarnej listy turystów. Miałyby się na niej znaleźć osoby, które zachowują się niewłaściwie i nieodpowiedzialnie podczas wczasów na Balearach. Tyczy się to łamania różnych zakazów – zarówno obowiązujących na poszczególnych wyspach, jak i w hotelach. Turyści, którzy znaleźliby się na takiej czarnej liście, zostaliby wydaleni nie tylko z obiektu noclegowego, lecz także z Balearów. Dostaliby też zakaz wstępu na archipelag na określony czas.

    Póki co to jedynie propozycja. Pomysł będzie jednak poddany pod dyskusję.

    Nowa opłata na Bali już od lutego 2024 roku

    Pobyt na Bali to kwintesencja egzotycznych wakacji. Do tej pory osoby, które przybywały na tę rajską indonezyjską wyspę, przy wjeździe musiały wykupić wizę, której koszt to 500 tys. rupii (około 30 euro). Już niebawem wprowadzona będzie kolejna opłata. Od 14 lutego 2023 roku przyjeżdżając na wakacje na Bali, poza zakupem wizy, trzeba będzie uiścić podatek w wysokości 150 tys. rupii (około 9 euro). Są nim objęci wszyscy, również dzieci. Opłaty należy dokonać jednokrotnie. Jeśli jednak podczas wczasów popłynie się na pobliskie wyspy, jak np. Jawa czy Lombok, wracając na Bali ponownie trzeba będzie zapłacić podatek. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku wycieczek na trzy małe wysepki w prowincji Bali, czyli Nusa Lembongan, Nusa Penida i Nusa Ceningan. Wracając z nich będzie się zwolnionym z opłaty.

    Przewodnik Michelin zacznie oceniać hotele

    Przewodnik Michelin jest znany z przyznawania gwiazdek najlepszym restauracjom na świecie. Jego eksperci mają teraz wziąć pod lupę również hotele. Zgodnie z zapowiedziami, najlepsze obiekty noclegowe będą otrzymywać nie gwiazdki, a klucze. Zasady będą jednak podobne, a kryteria równie wyśrubowane. Wyróżnienie otrzymają wyłącznie najbardziej wyjątkowe miejsca, charakteryzujące się bardzo wysoką jakością usług oraz obsługi, unikalną architekturą i dużym poziomem wygody. Pod uwagę będą brane również takie kwestie, jak wystrój wnętrz i stosunek jakości do ceny, a także to, czy dany hotel zapewnia gościom doskonałe doświadczenia.

    Obiekty będą odwiedzane przez ekspertów anonimowo. Pierwsze klucze Michelin dla hoteli zostaną przyznane w pierwszej połowie 2024 roku.

    Lotnisko Chopina ostrzega przed oszustami w social mediach

    Na portalu społecznościowym Facebook tworzone są fałszywe profile Lotniska Chopina. Warto na nie uważać, by nie stać się ofiarą wyłudzenia. Proponują one rzekomą możliwość kupienia zagubionego bagażu, argumentując to koniecznością opróżnienia lotniskowego magazynu. To oczywiste oszustwo. Lotnisko Chopina nie zajmuje się zbieraniem zagubionego bagażu ani nie prowadzi jego sprzedaży.

    Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ fałszywe profile mają bardzo zbliżone nazwy do tego prawdziwego. Oszuści są sprytni. Ukrywają się pod takimi nazwami, jak np. Warsaw Chopin Airport, Lotnisko Okęcie czy Frederic Chopin Airport.

    Prawdziwy profil warszawskiego portu lotniczego jest tylko jeden. Jego nazwa to Lotnisko Chopina. Znajduje się on pod adresem https://www.facebook.com/LotniskoChopina.

    Itaka ogłasza nowe wakacyjne kierunki z Radomia i Lublina

    Biuro podróży Itaka stale rozwija swoją ofertę wyjazdów na Lato 2024. Ostatnio wprowadzono do niej dwa ciekawe połączenia. Pierwsze z nich to loty czarterowe z lotniska Warszawa-Radom do Barcelony. Są one przeznaczone dla Klientów, którzy spędzą wakacje na Costa Brava lub Costa Blanca. Zgodnie z zapowiedziami, wyloty mają odbywać się raz w tygodniu – w sobotę. Pierwszy zaplanowano na 8 czerwca, a ostatni na 7 września 2024 roku.

    W ofercie Itaki na Lato 2024 pojawiło się też nowe połączenie z lotniska w Lublinie. Klienci biura podróży wybiorą się stamtąd na wczasy do Antalyi, jednego ze znanych kurortów na Riwierze Tureckiej.

    Przeszło 23 mln pasażerów skorzystało z polskich lotnisk w pierwszej połowie 2023 roku

    Ciekawe kierunki podróży, tanie bilety lotnicze i przede wszystkim całkowite zniesienie obostrzeń covidowych spowodowały, że większa liczba pasażerów skorzystała z polskich lotnisk. W pierwszej połowie roku było to ponad 23 mln osób. To bardzo dobry wynik. Odnotowano wzrost o 40% w stosunku do wyników  zpierwszej połowy 2022 roku oraz o 4% w porównaniu z analogicznym okresem w 2019 roku. Najwięcej pasażerów wybrało warszawskie Lotnisko Chopina, Port Lotniczy Kraków-Balice oraz Portu Lotniczy w Gdańsku.

    Jeśli chodzi o regularne loty międzynarodowe, skorzystało z nich 19 mln Polaków. Na czartery zdecydowało się 2,3 mln osób. Ruch krajowy to z kolei 1,8 mln pasażerów.

    Oasis Tours z promocją na Lato 2024

    Promocyjna oferta Oasis Tours na Lato 2024 już w sprzedaży. Zniżki i udogodnienia dotyczą przyszłorocznych wakacji w Tunezji. Aby z nich skorzystać, należy zarezerwować wyjazd między 29 września a 31 października 2023 roku. W pierwszej odsłonie promocji Klienci zyskają m.in. atrakcyjne ceny wczasów czy gwarancję niezmienności ceny gratis.

    Więcej na temat przedsprzedaży do przeczytania w artykule: Wakacje 2024 z Oasis Tours – jak wygląda pierwsza odsłona promocji?

    Nowy podatek turystyczny w jednym z miast Portugalii

    W Peniche, mieście leżącym na zachodzie Portugalii, zdecydowano się na wprowadzenie miejskiego podatku turystycznego. Jego kwota ma wynosić 1 euro za osobę za nocleg w hotelu, pensjonacie, na kempingu itp. Projekt dotyczący opłaty został przyjęty przez radę miasta i teraz podlega konsultacjom społecznym.

    Udostępnij

    Skopuj link

    FLY.PL