piramidy w gizie egipt

    #FLYnews: Sharjah z Krakowa, „projekt stulecia” w Egipcie i więcej

    Marta Wielgosz
    Przedstawiamy #FLYnews – piątkowe podsumowanie wieści podróżniczo-turystycznych. Sprawdźcie, co wydarzyło się w ostatnim tygodniu!

    W tym #FLYnews piszemy m.in. o nowych połączeniach lotniczych z Krakowa, turystycznym sukcesie Maroka czy „projekcie stulecia” w Egipcie. Udanej lektury!

    Maroko z nowym turystycznym rekordem

    Wakacje w Maroku cieszą się rosnącą popularnością. Kraj ten przyciąga wieloma atrakcjami: gwarnymi miastami, pełnymi kolorów, zapachów i smaków bazarami, ciekawymi zabytkami, fascynującą kulturą czy piękną przyrodą. Warto wybrać się tam zarówno na wycieczkę objazdową, jak i urlop w jednym konkretnym miejscu, np. Agadirze czy Marrakeszu.

    W 2023 roku w tym niezwykłym afrykańskim kraju padł turystyczny rekord – Maroko odwiedziło aż 14,5 mln gości. To świetny wynik – o 34% wyższy niż w 2022 roku i o 12% niż w dotychczas rekordowym 2019 roku.

    Świetny styczeń na lotnisku w Krakowie

    2024 rok bardzo dobrze rozpoczął się dla Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice. W styczniu obsłużono tam prawie 700 tys. pasażerów. To wzrost o 13% w porównaniu z pierwszym miesiącem 2023 roku i o 35% więcej niż w styczniu 2019 roku. Daje to bardzo dobre perspektywy na przyszłość. Obecnie z krakowskiego lotniska można wybrać się na narty lub city break do Szwajcarii, Austrii, Włoch czy Norwegii. Dostępne są też cieplejsze kierunki, jak chociażby Emiraty Arabskie, Turcja, Cypr, Hiszpania czy Portugalia. Jeśli chodzi o siatkę lotów na lato 2024 będzie ona rozbudowywana.

    Nowe połączenia z Polski do miasta Olbia na Sardynii

    Sardynia to niezwykle piękna włoska wyspa z śródziemnomorskim klimatem. Jej głównym miastem jest Olbia. To bardzo malownicze miejsce ze wspaniałym wybrzeżem, ciekawymi zabytkami oraz pyszną kuchnią. Już w maju 2024 roku Polska zyska nowe połączenie lotnicze z Sardynią – z lądowaniem właśnie w Olbii. Loty będą odbywać się z lotniska w Krakowie na pokładzie samolotów linii lotniczych Ryanair.

    Loty do emiratu Sharjah bezpośrednio z Krakowa

    Już niebawem turyści będą mogli spędzić wakacje w Sharjah z przelotem bezpośrednio z Polski. Wcześniej samoloty lądowały zazwyczaj na oddalonym o kilkadziesiąt kilometrów od tego emiratu lotnisku w Dubaju. Transfer zajmował więc dodatkowy czas.

    Połączenia bezpośrednie do portu lotniczego w Sharjah będą odbywać się z lotniska w Krakowie, a za ich realizację odpowie linia lotnicza Air Arabia. Samoloty mają kursować codziennie od 29 czerwca 2024 roku. Z Krakowa będą startować o 13:55, a lądować w Sharjah o 21:35. Loty powrotne mają zaczynać się o 09:00, a kończyć o 13:05.

    W Egipcie rozpoczyna się „projekt stulecia”

    Egipt słynie nie tylko ze znanych turystycznych kurortów, jak Hurghada, Marsa Alam czy Sharm El Sheikh, lecz także oczywiście ze starożytnych zabytków. Wśród nich na pierwszy plan wysuwają się słynne piramidy w Gizie. Ostatnio ogłoszono rozpoczęcie związanego z nimi „projektu stulecia”. Zakłada on renowację najmniejszej z największych piramid w Gizie, piramidy Mykerinosa. Zamontowane zostaną na niej bloki granitowe. Celem takiego działania jest przywrócenie jej dawnego wyglądu – tak, aby turyści mogli zobaczyć ją taką, jaką oryginalnie wybudowali ją starożytni Egipcjanie. Projekt jest złożoną inwestycją i będzie składał się z kilku etapów. Cały proces renowacji piramidy ma potrwać 3 lata. Już teraz wzbudza kontrowersje – wiele osób uznaje go za absurdalny.

    Malta z kolejną atrakcją na liście UNESCO

    Malta to wspaniały kraj z wieloma zabytkami znajdującymi się na liście UNESCO. Wpisana na nią jest m.in. cała jego stolica. Warto jednak wiedzieć, że wyróżnione zostały nie tylko miasta czy budynki, lecz także inne skarby Malty. Znajdują się one na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Dotychczas wśród nich były m.in. ftira, czyli specjalny rodzaj pieczywa czy pieśń ludowa Ghana. Teraz na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO wpisano festę – maltańskie święto religijne. Wydarzenie to poświęcone jest czczeniu patrona danego miasta czy miejscowości. Łączy w sobie święto religijne z kolorowym festiwalem. Festy odbywają się w różnych parafiach Malty w okresie od kwietnia do października. Każda z nich trwa tydzień.

    Opłaty dla turystów za wejście na górę Fudżi

    Odwiedzając Japonię wielu turystów decyduje się na wycieczkę na Fudżi nazywaną świętą górą. Jest to najwyższy szczyt tego kraju i zarazem czynny wulkan. Wznosi się na 3776 m n.p.m. Wpisano ją na listę UNESCO jako ważne dziedzictwo kulturowe.

    1 lutego 2024 roku lokalne władze ogłosiły plan wprowadzenia opłaty za wejście na Fudżi. Ma ona wynieść 2000 jenów (około 54 zł) od osoby i być pobierana na szlaku Yoshida, na stacji znajdującej się 2300 m n.p.m. (można tam dotrzeć busem albo taksówką). Takie działanie ma zapobiegać nadmiarowi turystów. Na razie nie wiadomo, od kiedy będzie obowiązywać opłata, jednak prawdopodobnie zostanie wprowadzona na początku lipca. Jednocześnie od 1 lipca 2024 roku dzienna liczba turystów wpuszczanych na górę Fudżi zostanie ograniczona do 4000.

    Turyści z Polski chętnie odwiedzali Bułgarię w 2023 roku

    Polscy turyści w 2023 roku bardzo chętnie wybierali wakacje w Bułgarii. Tamtejsza minister turystyki przedstawiła dane za pierwsze osiem miesięcy minionego roku. Według nich między styczniem a sierpniem do Bułgarii przybyło o 19,4% więcej Polaków niż w takim samym okresie 2022 roku. Pełne dane za cały 2023 rok nie są jeszcze dostępne. Wiadomo jednak, że polscy turyści najczęściej jeżdżą w do Nesebyru i Słonecznego Brzegu, a także do Warny.

    Udostępnij

    Skopuj link

    FLY.PL