Kenia biała plaża wakacje

    #FLYnews: zniesienie wiz w Kenii, podwyżki w Paryżu i więcej

    Marta Wielgosz
    Co ciekawego słychać w świecie podróży i turystyki? Sprawdźcie #FLYnews i bądźcie na bieżąco!

    Tym razem piszemy m.in. o zniesieniu wizy turystycznej do Kenii, podwyżkach w Paryżu, popularności Malty wśród turystów z Polski oraz sukcesach polskich lotnisk. Zapraszamy do lektury!

    Kenia znosi wizy turystyczne

    Doskonała informacja dla osób, które planują wakacje w Kenii. Prezydent kraju, William Ruto, poinformował o zniesieniu wiz dla turystów. Przypomnijmy, że do tej pory były one obowiązkowe dla podróżnych z Polski. Wizę należało kupić za pośrednictwem strony internetowej w cenie około 51 dolarów amerykańskich. Czas oczekiwania na jej wydanie oficjalnie wynosił 2 dni, choć w praktyce często przedłużał się do nawet 7-10 dni, co utrudniało, a nawet często uniemożliwiało wyjazd na  wczasy Last Minute.

    Obowiązek wizowy ma zostać zniesiony w Kenii 1 stycznia 2024 roku. Od tego momentu turyści będą musieli jedynie zdobyć elektroniczne zezwolenie na wjazd. Zmniejszy to koszty podróży. Bez obaw będzie można też kupować atrakcyjne cenowo wakacje Last Minute w Kenii.

    Join UP! podsumowuje pierwszy rok działalności w Polsce

    Join UP! to biuro podróży z Ukrainy, które działa w kilku krajach Europy Środkowo-Wschodniej. W 2023 roku weszło również na polski rynek. Przez pierwszy rok działalności touroperator wysłał na wakacje 20 tys. polskich turystów. Największą popularnością cieszyły się wśród nich wczasy w Turcji – wyjechało tam 37,35% klientów Join UP!. Drugie miejsce zajęły wycieczki do Egiptu (36,6%), a trzecie podróże do Tunezji (8%).

    Turyści, którzy wybrali się na wakacje z Join UP! zdecydowanie stawiali na komfort. Aż 48,1% z nich zatrzymało się w 5-gwiazdkowych hotelach, a 39,6% – w 4-gwiazdkowych. Pod względem wyżywienia królowała formuła All Inclusive – zdecydowało się na nią 90,7% klientów.

    Paryż szykuje znaczne podwyżki dla turystów

    Paryż to ciekawy kierunek na city break, a także ważny punkt wycieczek objazdowych po Francji. Niestety, turyści niebawem zapłacą w mieście zakochanych o wiele więcej. Od 1 styczna 2024 roku planowane jest zwiększenie wysokości podatku turystycznego. Obecnie wynosi on od 25 centów do 5 euro, w zależności od typu i standardu obiektu noclegowego. Podwyżka ma być znaczna. Przykładowo, za jedną noc w luksusowym hotelu trzeba będzie zapłacić 11 euro podatku (obecnie jest to 5 euro).

    To jednak nie wszystko. W 2024 roku zdrożeje też bilet wstępu do Luwru. Aby odwiedzić jedno z najwspanialszych muzeów świata, turyści będą musieli zapłacić 22 euro, a nie 17 euro jak dotychczas. Stanowi to wzrost o 29%.

    W okresie igrzysk olimpijskich (między 26 lipca a 11 sierpnia 2024 roku) oraz paraolimpijskich (między 28 sierpnia a 8 września 2024 roku) trzeba też liczyć się z wyższymi cenami biletów na metro. Wzrosną one prawie dwukrotnie. Jednorazowy bilet ma kosztować 4 euro (aktualnie jest to 2,1 euro).

    Lotnisko w Radomiu obsłużyło już 100 tys.pasażerów

    Lotnisko Warszawa-Radom przekroczyło granicę 100 tys. obsłużonych pasażerów. Przypomnijmy, że port lotniczy rozpoczął działalność w kwietniu 2023 roku. Stutysięczną pasażerką była mieszkanka Radomia, która 13 grudnia poleciała do Larnaki, znanego miejsca na wakacje na Cyprze. Był to jednocześnie inauguracyjny lot do tego miasta z Radomia. Trasę tę obsługują linie lotnicze WizzAir.

    Polacy chętnie wybierają wczasy na Malcie

    Wakacje na Malcie cieszą się w tym roku dużą popularnością wśród Polaków. Od stycznia do października ten niezwykły kraj odwiedziło już 130 tys. naszych rodaków. Tym samym Polska jest w pierwszej piątce rynków źródłowych dla Malty. Maltańska Organizacja Turystyczna szacuje, że do końca roku liczba polskich turystów wzrośnie do 160 tys. Jeśli tak się stanie, będzie to historyczny rekord.

    Równie optymistycznie dla Malty wyglądają dane dla ogółu turystów. W pierwszych dziesięciu miesiącach roku odwiedziło ją łącznie 2,6 mln osób z zagranicy. Władze oczekują, że do końca roku ich liczba dobije do 3 mln, co również będzie rekordowym wynikiem.

    Chiny zmniejszają koszt wizy turystycznej dla obywateli Schengen

    Podróż do Chin wiąże się z koniecznością wyrobienia wizy. W okresie od 11 grudnia 2023 roku do 31 grudnia 2024 roku jej koszt będzie niższy o 25%. Jak poinformowała Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce za wizę trzeba będzie zapłacić 195 zł za osobę (stawka obowiązuje przy standardowym wniosku o wizę dla obywateli państw należących do grupy Schengen). Jeżeli składa się przyspieszony wniosek o wydanie wizy, do powyższej kwoty doliczona zostanie opłata manipulacyjna w wysokości 110 zł.

    Bardzo dobre wyniki lotniska w Katowicach w listopadzie

    Listopad 2023 roku okazał się rekordowym dla portu lotniczego Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach. Obsłużono na nim 312 tys. pasażerów. Poprzedni najlepszy listopadowy wynik padł w 2019 roku – wówczas przez lotnisko przewinęło się 290 tys. podróżnych.

    Z regularnych połączeń skorzystało 216,8 tys. osób. Najpopularniejszymi kierunkami były Ateny, Dortmund, Londyn-Stansed, Londyn-Luton i Abu Dhabi. Z kolei loty czarterowe z biurami podróży wybrało 95,3 tys. turystów. Przeważały wyjazdy na wakacje w Egipcie (Hurghada, Marsa Alam i Sharm el Sheik), wczasy w Turcji (Antalya) oraz wyprawy na Zanzibar.

    Rekordowa liczba odwiedzin znanego celu pielgrzymek w Hiszpanii

    Wakacje w Hiszpanii kojarzą się przede wszystkim z wypoczynkiem na pięknych plażach czy zwiedzaniem fascynujących zabytków kultury. Warto jednak wiedzieć, że w kraju tym znajduje się ważny ośrodek religijny. Mowa tu o Santiago de Compostela, mieście nazywanym chrześcijańską stolicą Galicji. Każdego roku setki tysięcy pielgrzymów pokonują drogę św. Jakuba, słynny szlak pielgrzymkowy, który prowadzi do zlokalizowanej w Santiago katedry św. Jakuba. W tym roku przybyło do niej rekordowo wiele osób. Było to aż 438,3 tys. pielgrzymów.

    Udostępnij

    Skopuj link

    FLY.PL