Samolot na lotnisku

    Lotnisko Warszawa-Radom już otwarte. Czego można się spodziewać?

    Marta Wielgosz
    Otwarcie lotniska w Radomiu było wyczekiwane przez wiele osób. Inwestycja od początku budziła kontrowersje i była przedmiotem szerokiej dyskusji. Co warto wiedzieć o lotnisku Warszawa-Radom? Przedstawiamy najważniejsze informacje!

    Powstanie portu lotniczego Warszawa-Radom budziło wiele skrajnych emocji. Na jego otwarcie z niecierpliwością czekali zarówno mieszkańcy miasta i inwestorzy, jak i biura podróży oraz pasażerowie, którzy liczą na nowe możliwości podróżowania w wakacje 2023. Uroczysta inauguracja lotniska w Radomiu już za nami. Jak prezentuje się port lotniczy? Zdradzamy szczegóły.

    Budowa lotniska w Radomiu, czyli inwestycja na szeroką skalę

    Port lotniczy Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego czerwca 1976, bo tak brzmi pełna nazwa lotniska Radom, jest zlokalizowany przy ul. Lubelskiej 158. Powstał na miejscu dawnego lotniska Radom-Sadków. Poprzedni obiekt w 2018 roku ogłosił upadłość i został kupiony przez Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” PPL. Wkrótce zapadła decyzja o przebudowie lotniska. Prace rozpoczęły się już w 2019 roku. Zaplanowano stworzenie m.in. nowego terminala oraz płyt i dróg kołowania, a także wydłużenie pasa startowego, dzięki czemu lotnisko w Radomiu będzie mogło przyjmować samoloty większych rozmiarów.

    Inwestycja w port lotniczy Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego czerwca 1976 pochłonęła około 800 mln złotych. Obiekt został znacząco zmodernizowany. Zgodnie z założeniami, jego cel to odciążenie Lotniska Chopina w Warszawie. Już teraz tzw. Okęcie jest blisko granic przepustowości, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym, a jego zarządcy twierdzą, że maksymalne obłożenie osiągnie jeszcze w tym roku. Przejęcie części lotów przez lotnisko w Radomiu ma pomóc w rozwiązaniu tej sytuacji. Połączenie działania Okęcia i radomskiego portu lotniczego to także szansa, by stworzyć maksymalnie duży potencjał związany z ruchem tranzytowym.

    Poniekąd właśnie stąd wzięła się nazwa lotnisko Warszawa-Radom. Jak dowiedzieliśmy się podczas wizyty w porcie lotniczym, ma ona zwiększać świadomość, że jest to obiekt przeznaczony dla mieszkańców całej aglomeracji warszawskiej i Mazowsza. Stanowi zatem alternatywę dla Lotniska Chopina. Ma również częściowo przejąć obsługę aglomeracji warszawskiej zanim powstanie Centralny Port Komunikacyjny, który planowo powinien rozpocząć funkcjonowanie w 2028 roku.

    Lotnisko Radom – otwarcie i pierwszy lot

    „Kiedy otwarcie lotniska w Radomiu?” – to pytanie, które przez długi czas zadawało sobie wielu pasażerów. Inauguracja nieco się opóźniła – początkowo planowano ją na 2022 rok. Ostatecznie odbyła się rok później. Operacyjne otwarcie lotniska w Radomiu miało miejsce 20 kwietnia 2023 roku. Na pierwsze loty z Radomia przyszło poczekać kilka dni dłużej. Dla pasażerów port lotniczy otworzył się 27 kwietnia 2023 roku. Wtedy to około godziny 22:00 w Radomiu wylądował samolot z Paryża. Przewoźnikiem były polskie linie lotnicze LOT. Z kolei pierwszy wylot z Radomia zaplanowano na 28 kwietnia – jego destynacją był Rzym.

    Pierwsze lądowanie poprzedziło huczne otwarcie lotniska Warszawa-Radom. Wśród gości znalazł się premier Mateusz Morawiecki oraz polscy parlamentarzyści. Atrakcją wielkiej inauguracji był lotniczy pokaz akrobatyczny. Doszło podczas niego do incydentu – zderzyły się dwa samoloty szkolno-treningowe. Szczęśliwie nikomu nic się nie stało, a wypadek nie przeszkodził w celebrowaniu otwarcia portu lotniczego w Radomiu.

    Wygoda i nowoczesność – jak prezentuje się lotnisko Warszawa-Radom?

    Lotnisko Warszawa-Radom ma powierzchnię 30 tys. m². Tym samym jest prawie 2,5 razy większe od portu lotniczego zlokalizowanego w podwarszawskim Modlinie. Zaprojektowano je na planie litery “T”. W środku znajdziemy aktualnie 15 uruchomionych stanowisk umożliwiających odprawę biletowo-bagażową – docelowo ma ich być 30, jednak pozostałe zostaną otwarte, gdy lotnisko zyska większą popularność. Oprócz tego terminal jest obecnie wyposażony w 4 linie kontroli bezpieczeństwa – 3 z nich są aktywne, a jeden przeznaczono dla obsługi (w przyszłości będzie to punkt Fast Track). Na terenie lotniska w Radomiu znajdują się też oczywiście stanowiska kontroli paszportowej przeznaczone dla pasażerów wyjeżdżających lub przyjeżdżających spoza strefy Schengen. Jeśli chodzi o karuzele bagażowe, obecnie będą 2 takie punkty – w przyszłości prawdopodobnie powstanie kolejny.

    Projekt lotniska Warszawa-Radom stawiał na nowoczesność. Rezultat końcowy jest odzwierciedleniem tego założenia. Terminal prezentuje się ciekawie, a jego prostota to duży atut. Budynek jest utrzymany w ciemnych kolorach. W połączeniu z białymi ścianami wewnątrz, daje to bardzo ładny, nieco minimalistyczny efekt. Na sufitach znajdują się jasne elementy dekoracyjne, które dobrze odbijają światło i stanowią swoistą kropkę nad i. Na nieco więcej kolorów można liczyć w drodze do toalet. Prowadzą do nich intensywnie żółte korytarze.

    Zadbano, aby lotnisko w Radomiu było przyjazne dla pasażerów. Oznaczenia są wyraźne, co ułatwia poruszanie się po terminalu – nie ma możliwości, aby się tam zgubić. Na lotnisku Warszawa-Radom przygotowano również udogodnienia dla niepełnosprawnych. Oprócz tego, pomyślano o rodzinach z dziećmi. Przed odlotem najmłodsi mogą skorzystać, np. z placów zabaw. Jeden znajduje się w strefie Schengen, natomiast drugi w Non-Schengen.

    Na lotnisku Warszawa-Radom funkcjonują też oczywiście liczne sklepy oraz punkty gastronomiczne. Przy wejściu znajduje się również kaplica. Dodatkowo na terenie terminala ma powstać strefa rozrywkowo-edukacyjna wzorowana na warszawskim Centrum Nauki Kopernik, przeznaczona przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. Będzie w niej można dowiedzieć się więcej o lotnictwie, kosmonautyce i astronautyce – a to wszystko podane w ciekawej i przystępnej formie. Ma to być jedna z ważnych atrakcji lotniska w Radomiu. Otwarcie tej strefy planowane jest na sezon zima 2023. Wtedy też zacznie funkcjonować Executive Lounge, czyli salonik biznesowy, w którym w komfortowych warunkach pasażerowie będą mogli zrelaksować się przed lotem albo popracować.

    Dojazd z Warszawy na lotnisko w Radomiu

    Dojazd samochodem z centrum Warszawy na lotnisko w Radomiu zajmuje około 1,5 godziny. W godzinach szczytu i w przypadku korków czas ten może się wydłużyć i wynieść około 2 godzin. Przed lotniskiem dostępne są dwa parkingi, które pomieszczą łącznie 490 pojazdów.

    Inną opcją jest zdecydowanie się na podróż koleją. Dojazd z dworca Warszawa Zachodnia do Radomia Głównego najszybszym pociągiem trwa około 1 godzinę i  20  minut.  Są też inne połączenia – podróż zajmuje wówczas około 1 godzinę i 50 minut. W Radomiu Głównym trzeba przesiąść się w autobus jadący na lotnisko. Podróż nim trwa około 20 minut.

    Na lotnisko Radom dostaniemy się też z Warszawy autobusem. Podróż z Warszawy Zachodniej na radomski dworzec autobusowy w pobliżu portu lotniczego zajmie od 1,5 do 2 godzin. Od 27 kwietnia 2023 roku rozpoczęły też funkcjonowanie shuttle busy łączące warszawskie lotnisko Chopina z lotniskiem w Radomiu. Do 15 maja 2023 roku przejazdy w obie strony mają być darmowe.

    Lotnisko Radom – loty i kierunki podróży

    Na chwilę obecną siatka lotów z lotniska w Radomiu nie jest zbyt imponująca. Powoli ma się jednak rozrastać. W najbliższym czasie możliwe będą podróże z polskimi liniami lotniczymi LOT w kierunku Paryża (lotnisko Charlesa de Gaulle’a) we Francji, Rzymu (lotnisko Fiumicino) we Włoszech, Tirany w Albanii, Prewezy w Grecji i Warny w Bułgarii. Mają to być regularne połączenia. Początkowo planowano także przeloty z i do Kopenhagi w Danii. Ostatecznie jednak zlikwidowano to połączenie.

    Oprócz tego z lotniska Warszawa-Radom będą odbywać się loty czarterowe do Antalyi w Turcji, Burgas w Bułgarii, Monastyru w Tunezji oraz na Djerbę w Tunezji. Tutaj też nastąpiły pewne zmiany względem pierwotnych planów. Zrezygnowano m.in. z połączeń z Palma de Mallorca w Hiszpanii, Tabą w Egipcie i Tivatem w Czarnogórze.

    Jakie biura podróży podjęły współpracę z portem lotniczym Warszawa-Radom?

    W tym roku z lotniska w Radomiu zaczną odbywać się wycieczki kilku biur podróży. To dobra informacja dla turystów. Będzie można polecieć na wakacje 2023 z Radomia. Oferty wycieczek jak dotąd ogłosiła m.in. Itaka, Rainbow, Coral Travel, Exim Tours, TUI, Rego-Bis oraz Sun&Fun. 

    Jeśli chodzi o wczasy oferowane przez biura podróży, sytuacja również jest dynamiczna. Przykładowo ostatnio Itaka zdecydowała się na anulowanie kilku połączeń z lotniska w Radomiu. Z biurem podróży nie będzie można wybrać się stamtąd na wakacje na greckich wyspach Kos i Kreta, a także do egipskiej Taby. Jako alternatywę dla wczasowiczów ogłoszono jednak wyprawę na grecką Lefkadę (lądowanie w Prewezie). Wobec pierwotnych planów zrezygnowano też z wycieczek do Czarnogóry i na Majorkę. Z Itaką, oprócz Lefkady, będzie więc można wybrać się z Radomia do Antalyi, Monastyru, Warny i Tirany. Biuro podróży wykorzysta także loty regularne obsługiwane przez LOT i wyśle swoich klientów na city-break w Rzymie.

    Port lotniczy Warszawa-Radom – plany na najbliższy czas

    Według przewidywań, lotnisko w Radomiu w pierwszym roku funkcjonowania ma obsłużyć sporo ponad 100 tys. podróżnych. Prognozy na kolejny rok mówią o zwiększeniu tej liczby do około 250 tys. pasażerów. Port lotniczy Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego czerwca 1976 ma jednak o wiele większe możliwości. Rocznie bez problemu może obsłużyć nawet 3 mln osób. W dłuższej perspektywie istnieje również szansa na dalszą rozbudowę lotniska Warszawa-Radom. Wówczas jego przepustowość pod względem liczby pasażerów może osiągnąć aż 9 mln osób.

    Warto również wiedzieć, że lotnisko Warszawa-Radom cały czas walczy o uwagę tzw. tanich linii lotniczych, takich jak WizzAir i Ryanair – ma dobrze dopasowaną infrastrukturę do ich obsługi. Póki co – niestety bez skutku. Sytuacja jest jednak dynamiczna – być może w przyszłości będą możliwe tanie loty z Radomia z jednym z tych przewoźników.

    Sprawdź oferty na wakacje 2023!

    Udostępnij

    Skopuj link

    FLY.PL