Włochy wczasy urlop wakacje

  Włochy koronawirus – granice otwarte. Leć na wakacje! [Aktualizacja]

  Komunikaty
  Joanna Malinowska
  Można latać do Włoch na wakacje! Sprawdź, kiedy Włochy otworzyły granice. Dowiedz się, jakie są wymagania wjazdowe i obostrzenia na wakacje 2020 we Włoszech, na Sycylii i Sardynii
  Zaktualizowano: 24.09.2020 r.

  Włochy to jeden z najchętniej odwiedzanych krajów na świecie, cieszący się dużą popularnością również wśród turystów z Polski. Koronawirus mocno wpłynął na turystykę, spowodował zamknięcie m.in. granic, restauracji oraz hoteli. Obecnie sytuacja jest pod kontrolą i od maja trwa znoszenie kolejnych obostrzeń. Dzięki temu, przy zachowaniu określonych zasad bezpieczeństwa, można spędzić tegoroczny urlop we Włoszech.

  Koronawirus Włochy: otwarcie granic – można lecieć do Włoch na wakacje bez testów i bez kwarantanny

  Granice Włoch zostały otwarte 3 czerwca 2020 roku. Od tego dnia na wakacje do Italii mogą przyjeżdżać obywatele Polski. Nie ma obowiązku odbywania kwarantanny dla osób przyjeżdżających z Polski i innych państw Unii Europejskiej, strefy Schengen, Wielkiej Brytanii, Andory, Monako, San Marino i Watykanu pod warunkiem, że osoba nie przebywała w ciągu ostatnich 14 dni poza obszarem tych państw.

  Kwarantannie podlegają osoby, które wjeżdżają do Włoch z Bułgarii i Rumunii lub też przebywały lub przejeżdżały przez terytorium tych państw w ciągu 14 dni przed wjazdem do Włoch.

  Osoby, które w ciągu 14 dni przed przyjazdem do Włoch przebywały na terytorium Hiszpanii, Malty, Chorwacji, Grecji oraz niektórych regionów Francji (Owernia-Rodan-Alpy, Korsyka, Hauts-de-France, Île-de-France łącznie z Paryżem, Nowa Akwitania, Oksytania, Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże), muszą poddać się testowi na obecność koronawirusa lub okazać negatywny wynik testu wykonany do 72 godzin przed wjazdem.

  Obowiązek poddania się testowi nie dotyczy osób, które przesiadają się (zmieniają lot) na włoskim lotnisku, bez opuszczania jego terenu. Testowi nie muszą poddawać się osoby wjeżdżające do Włoch własnym środkiem transportu, pod warunkiem, że opuszczą terytorium Włoch w ciągu 36 godzin od wjazdu.

  Powyższe zasady ustalone przez władze Włoch obowiązują do 7 października 2020 roku.

  Po powrocie do Polski z Włoch nie obowiązuje kwarantanna.

  Premier Włoch pozostawił możliwość wprowadzenia dodatkowych obostrzeń przez władze lokalne. W związku z tym, jeśli planujemy spędzić urlop na Sardynii konieczne będzie wypełnienie kwestionariusza bezpieczeństwa na stronie regionu lub za pośrednictwem aplikacji Sardegna Sicura („bezpieczna Sardynia”). Przed przyjazdem na Sycylię natomiast należy zarejestrować się w systemie SicilaSiCura. Szczegółowe informacje w dalszej części artykułu.

  [Informacje będą uzupełniane na bieżąco]

  Sardynia koronawirus – na wakacjach wymagane kody QR

  Władze Sardynii wprowadziły obowiązek wypełnienia formularza PLF na 48 godzin przed przylotem. Formularz dostępny jest na stronie: https://sus.regione.sardegna.it/sus/covid19/regimbarco/init. Na podany w formularzu adres e-mail otrzymamy potwierdzenie wypełnienia formularza, a w kolejnej wiadomości wygenerowany kod QR. Wydrukowany lub zapisany w telefonie kod QR należy obowiązkowo okazać na lotnisku wylotowym oraz po przylocie na Sardynię. Jeśli nie otrzymamy kodu QR na lotniskach należy wydrukować potwierdzenie wypełnienia wniosku oraz wydrukować sam wniosek i wypełnić go ręcznie.

  Szczegółowe informacje dotyczące obowiązku wypełniania formularza PLF w przypadku podróży na Sardynię:

  • Każdy turysta zobowiązany jest do wypełnienia formularza PLF na stronie https://sus.regione.sardegna.it/sus/covid19/regimbarco/init. Formularz należy wypełnić na 48 godzin przed przylotem na wyspę
  • Po wypełnieniu formularza, na podany adres e-mail otrzymamy potwierdzenie jego wypełnienia.
  • Po zweryfikowaniu danych, na podany adres e-mail otrzymamy również dokument z unikalnym kodem QR, który obowiązkowo należy okazać zarówno na lotnisku wylotowym jak i docelowym. Kod QR moze być wydrukowany lub zapisany na telefonie. Poza dokumentem z kodem QR na adres mailowy może zostać wysłany dodatkowy link do formularza z oświadczeniem zdrowotnym, który również należy obowiązkowo wypełnić na 48 godzin przed przylotem na Sardynię.
  • W przypadku nieotrzymania kodu QR, należy wydrukować potwierdzenie wypełnienia wniosku z pierwszej wiadomości mailowej, a następnie wydrukować wniosek i wypełnić go ręcznie.

  Formularz jest imienny, każda osoba dorosła musi wypełnić formularz dla siebie. Osoby poniżej 18 roku życia powinny zostać uwzględnione w formularzy osoby dorosłej, z którą podróżują. W przypadku braku potwierdzenia mailowego i formularza w formie wydrukowanej lub kodu QR, turyści poddani zostaną obowiązkowemu testowi na obecność koronawirusa.

  Sycylia koronawirus – przed wakacjami zarejestruj się w systemie SiciliaSiCura

  Władze Sycylii wprowadziły obowiązek rejestracji osób przybywających na wyspę.

  • Każdy turysta zobowiązany jest do zarejestrowania się na stronie: https://siciliasicura.costruiresalute.it/register.
  • Po wypełnieniu formularza otrzymamy e-mail z instrukcjami dotyczącymi ukończenia rejestracji. Klikając w podany w wiadomości link, zostaniemy przekierowani bezpośrednio na stronę do wygenerowania hasła do naszego konta na platformie SicilaSiCura. Link jest ważny przez 48 godzin.
  • W dniu planowanego przybycia na Sycylię otrzymamy drugi e-mail z pełnymi instrukcjami dla korzystania z SicilaSiCura.
  • Rejestracji można dokonać w dowolnym momencie przed wylotem na Sycylię lub po przylocie na miejscu. Zachęcamy jednak do rejestracji przed wylotem na Sycylię, co usprawni kwestie organizacyjne oraz zameldowanie w hotelu.

  Biuro podróży Rainbow przygotowało instrukcję wypełnienia formularza SiciliaSiCura – zachęcamy do zapoznania się z informacjami, jak wypełnić formularz przed wylotem na Sycylię.

  Co w przypadku kwarantanny we Włoszech – kto płaci?

  Turyści w przypadku skierowania na kwarantannę podczas wakacji we Włoszech są zwolnieni z opłat. Kwarantanna może się odbyć w hotelu lub w innym miejscu wyznaczonym przez lokalne służby. Na kwarantannę we Włoszech kierowana jest cała rodzina, a nie tylko osoba podejrzana o zarażenie się COVID-19. W przypadku skierowania na kwarantannę w hotelu we Włoszech, z opcji All Inclusive wyłączone są alkohole. Dodatkowo biuro podróży Rainbow Tours zobowiązuje się do pokrycia powrotu Klienta na swój koszt.

  Przed wyjazdem na wakacje do Włoch mamy możliwość wykupienia ubezpieczenia, które pokryje koszty powrotu do kraju, koszty leczenia oraz wszelkie dodatkowe wydatki związane z przedłużonym pobytem. Przed wylotem warto upewnić się, że wybrany wariant ubezpieczenia obejmuje wydatki związane z zarażeniem koronawirusem oraz kwarantanną.

  Ubezpieczenie turystyczne a COVID-19 ­­­– które wybrać?

  Jak wyglądają wakacje 2020 we Włoszech?

  Zgodnie z wytycznymi włoskiego rządu restauracje, bary, puby, cukiernie i lodziarnie wznowiły działalność w maju. Wciąż należy pamiętać o zachowaniu bezpiecznego dystansu, ograniczeniu przebywania w miejscach publicznych, szczególnie wśród większych skupisk. Zaleca się częstą dezynfekcję rąk.

  W zamkniętych pomieszczeniach, atrakcjach turystycznych oraz środkach transportu zbiorowego należy nosić maseczki. Z nakazu zostały zwolnione dzieci poniżej 6. roku życia oraz osoby, których stan zdrowia nie pozwala na zakrywanie nosa i ust. Od 17 sierpnia 2020 roku wprowadzono dodatkowo obowiązek noszenia maseczki w godz. 18.00-6.00 także na otwartej przestrzeni w miejscach, gdzie mogą tworzyć się spontaniczne zgromadzenia (place, ulice, bulwary nadmorskie). W poszczególnych regionach mogą obowiązywać bardziej rygorystyczne obostrzenia.

  Plaże we włoskich kurortach są otwarte. Wśród wytycznych dla plaż znalazło się m.in. zapewnienie 10 m² wokół 1 parasola, a odległość pomiędzy leżakami ma wynosić 1,5 metra. Leżaki i parasole mają być regularnie dezynfekowane. Przy wejściu na plażę może być mierzona temperatura ciała. Można zakazać wstępu na plażę osobie, u której temperatura przekroczy 37,5°C.

  Najważniejsze zasady bezpieczeństwa w hotelach i pensjonatach:

  - przy wejściu do obiektu może być mierzona temperatura. W przypadku przekroczenia 37,5°C można odmówić wstępu;

  - należy zachować dystans min. 1 metra od innych osób (nie dotyczy to członków jednej rodziny, osób zakwaterowanych w jednym pokoju);

  - należy korzystać z maseczek ochronnych w ogólnodostępnych, zamkniętych pomieszczeniach; na zewnątrz maseczki należy nosić, gdy nie ma możliwości zachowania bezpiecznej odległości od innych osób;

  - w windach obowiązuje korzystanie z maseczek ochronnych i zachowanie bezpiecznej odległości;

  - w hotelu/pensjonacie musi zostać zapewniony dostęp do środków dezynfekujących; wszystkie powierzchnie, z szczególnym uwzględnieniem miejsc często dotykanych, muszą być systematycznie czyszczone a pomieszczenia wewnętrzne wietrzone;

  - zalecane jest stosowanie płatności elektronicznych.

  Władze poszczególnych regionów mogą modyfikować i wprowadzać dodatkowe zalecenia dla turystów.

  Ograniczenia w podróżowaniu po Włoszech

  • podczas podróży samochodem należy zachować 1 metr odległości pomiędzy podróżującymi. Jeśli nie jest to możliwe, wtedy należy mieć maseczkę zakrywającą nos i usta. Obostrzenia dotyczącą liczby osób nie dotyczą osób zamieszkujących w tym samym gospodarstwie domowym.;

  • wprowadzono ograniczenia w rozkładach komunikacji publicznej oraz w ruchu lotniczym i kolejowym. Na dworcach i lotniskach mogą obowiązywać pomiary temperatury ciała. Osoby, których temperatura ciała przekroczy 37,5°C, mogą zostać niedopuszczone do podróży pociągami na długich trasach. Osoby wjeżdżające do regionu Lacjum z podwyższoną temperaturą (powyżej 37,5°C) zostaną poddane badaniu na obecność koronawirusa.

  Włochy Wakacje 2020 - sprawdź oferty!

  Koronawirus Wakacje 2020 – dowiedz się więcej!

  FLY.PL