• Opis
  • Informacje praktyczne
  • Więcej

   Austria

   Austria to kraj, który zachęca przede wszystkim swoją historią, zadbanym otoczeniem, kawiarenkami z których aromat unosi się nad malowniczymi miejscowościami – zimą w klimacie pięknych ośnieżonych alpejskich szczytów z niezwykle bogatym wyborem atrakcji turystycznych. Salzburg, który trzeba poznać jest uznawany za najpiękniejsze miasto Austrii. Malowniczy Wiedeń zachwyci mnóstwem ciekawych miejsc: słynna Opera Wiedeńska, wspaniały Belweder czy niezwykłe komnaty księżniczki Sisi to tylko niektóre z nich. Austria słynie również z tysięcy znakomicie przygotowanych stoków, które co roku przyciągają miłośników sportów zimowych. Na narty w Austrii warto wybrać górskie kurorty, takie jak Bad Kleinkirchheim, Schladming czy Zell am See i Kaprun. Ojczyzna walca, winnice doliny Dunaju, przepiękne krajobrazy, doskonała infrastruktura narciarska i życzliwa atmosfera to idealne zaproszenie na wycieczkę do Austrii.

   Samolotem: 01:30:00

   Informacje praktyczne

   O kierunku

   Stolica / Język
   Wiedeń / niemiecki

   Czas lokalny
   Nie ma różnicy pomiędzy czasem lokalnym a czasem letnim i zimowym w Polsce.

   Ogólne wymagania wjazdowe
   Wiza nie jest wymagana. Przekroczenie granicy możliwe na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.

   Szczepienia
   Brak wymaganych szczepień.

   Napięcie i rodzaj gniazdka
   adapter nie jest wymagany (230 V; 50 Hz typ C, typ F)

   Pieniądze

   Waluta
   euro, 1 EUR = 4.5246PLN, kurs NBP z dnia 2020-03-27

   Ceny w hotelach i restauracjach
   Przykładowe ceny: Kawa 3–4 euro, piwo lub drink 5 euro, pizza 8 Euro, kebab 4 euro, dania obiadowe 20–30 euro.

   Napiwki
   W Austrii napiwki przyjęły się jako standard, brak napiwku może zostać uznany jako brak zadowolenia z usług. Zwyczajowo jest to 10% wartości usługi lub zaokrąglenie do pełnej kwoty. Często opłatę za obsługę dolicza się do rachunku.

   Obowiązkowy podatek turystyczny
   Wysokość opłaty klimatycznej jest zależna od regionu. Podatek wynosi około 2 euro za osobę za dobę. Nie dotyczy niepełnoletnich do 15 roku życia.

   Komunikacja

   Komunikacja / transport publiczny
   W większych miastach możemy skorzystać z autobusów, tramwajów i metra. Koszt biletu jednorazowego to 2,20 Euro, 24-godzinnego 7,60 euro a biletu tygodniowego 16,20 euro.

   Wynajem samochodów
   Koszt wynajęcia samochodu na tydzień to około 150 euro. Za paliwo zapłacimy około 1,2 euro za litr. W Austrii obowiązuje ruch prawostronny.

   Informacje

   Ważne lokalne informacje i zwyczaje
   W większych miastach i centrach turystycznych Austrii bez problemu wymienimy pieniądze, zapłacimy kartą czy wypłacimy gotówkę z bankomatu.
   Poza językiem niemieckim, przydatny będzie angielski, włoski, francuski, hiszpański lub rosyjski.
   W Austrii dostępne są karty turystyczne, np. Vienna Pass, które umożliwiają skorzystanie z wielu atrakcji oraz bezpłatnych przejazdów metrem, tramwajami i autobusami. W niektórych wariantach kart turystycznych można skorzystać również z wycieczek prowadzonych przez przewodnika.

   Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia

   Zobacz również inne regiony