• Opis
    • O regionie
    • Informacje praktyczne
    • Atrakcje
    • Pogoda
    • Polecane oferty
    • Więcej

      Przewodnik Wiedeń

      Wiedeń – stolica Austrii, położona w północno-wschodniej części alpejskiego raju, przecięta przez majestatyczny Dunaj. Idealne miejsce dla miłośników sztuki, muzyki oraz zewsząd otaczającej atmosfery elegancji i stylu „fin du siècle”. Wiedeń to także niezliczone, klimatyczne i dopieszczone do granic możliwości – urokliwe miejsca jak chociażby budynki Art Nouveau, Ringstrasse, czy też Schloss Schonbrunn z najstarszym zoo na świecie porównywanego z blichtrem pałacu Wersalskiego. Tysiące bezcennych dzieł sztuki światowej sławy artystów z pewnością pozostawią niezapomniane wrażenia ze stolicy Austrii.

      Wiedeń - zobacz wszystkie oferty
      Zobacz oferty dla kierunku Wiedeń
      Informacje o Wiedeń
      Stolica Wiedeń
      Język niemiecki
      Waluta euro
      Dokumenty dowód osobisty / paszport

      O regionie

      Informacja ogólna

      Wiedeń, jako stolica Austrii, kryje mnóstwo atrakcji. Świetnie nadaje się zarówno na krótszy, jak i dłuższy city break czy wycieczkę objazdową. Stanowi prawdziwy raj dla miłośników zwiedzania i poznawania historii. Do najważniejszych zabytków należą tam m.in. katedra św. Szczepana, Wiedeńska Opera Narodowa, kościół św. Karola, zamek Hofburg, Belweder, miejski ratusz, parlament czy Pałac Schönbrunn. Ważną atrakcją Wiednia jest także Prater, czyli Diabelski Młyn. Polecamy również odwiedzić wiedeńskie muzea (np. Muzeum Historii Naturalnej), jarmark Nachsmarkt czy kawiarnię Cafe Sacher, w której można spróbować słynnego tortu Sachera.

      Dla kogo rekomendujemy?

      • dla miłośników poznawania historii i kultury
      • dla osób zainteresowanych zwiedzaniem
      • dla lubiących miejskie atrakcje
      • dla fanów sztuki i muzyki

      Informacje praktyczne

      O kierunku

      Stolica / Język
      Wiedeń / niemiecki

      Czas lokalny
      Nie ma różnicy pomiędzy czasem lokalnym a czasem letnim i zimowym w Polsce.

      Dokumenty
      dowód osobisty / paszport

      Ogólne wymagania wjazdowe dla obywateli Polski
      Wiza nie jest wymagana. Przekroczenie granicy możliwe na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.

      Szczepienia
      Brak wymaganych szczepień.

      Napięcie i rodzaj gniazdka
      adapter nie jest wymagany (230 V; 50 Hz typ C, typ F)

      Pieniądze

      Waluta
      euro, 1 EUR = 4.3225PLN, kurs NBP z dnia 2024-04-26

      Napiwki
      W Austrii napiwki przyjęły się jako standard, brak napiwku może zostać uznany jako brak zadowolenia z usług. Zwyczajowo jest to 10% wartości usługi lub zaokrąglenie do pełnej kwoty. Często opłatę za obsługę dolicza się do rachunku.

      Obowiązkowy podatek turystyczny

      Wysokość opłaty klimatycznej jest zależna od regionu. Podatek wynosi około 2 euro za osobę za dobę. Nie dotyczy niepełnoletnich do 15 roku życia.

      Komunikacja

      Komunikacja / transport publiczny
      W większych miastach możemy skorzystać z autobusów, tramwajów i metra.

      Wynajem samochodów
      W Austrii obowiązuje ruch prawostronny. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane. Można prowadzić pojazdy korzystając z polskiego prawa jazdy. Przejazd drogami szybkiego ruchu oraz autostradami jest płatny, należy wykupić winietę.

      Informacje

      Ważne lokalne informacje i zwyczaje
      W większych miastach i centrach turystycznych Austrii bez problemu wymienimy pieniądze, zapłacimy kartą czy wypłacimy gotówkę z bankomatu.
      Poza językiem niemieckim, przydatny będzie angielski, włoski, francuski, hiszpański lub rosyjski.
      W Austrii dostępne są karty turystyczne, np. Vienna Pass, które umożliwiają skorzystanie z wielu atrakcji oraz bezpłatnych przejazdów metrem, tramwajami i autobusami. W niektórych wariantach kart turystycznych można skorzystać również z wycieczek prowadzonych przez przewodnika.

      Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

      Wiedeń - największe atrakcje

      Warto zobaczyć

      Bratysława – stolica Słowacji oddzielona od Wiednia zaledwie godziną drogi jest miastem wartym odwiedzenia podczas jednodniowego wypadu. Historia osadnictwa sięga II w., w miejscu tym przebiegała granica Imperium Rzymskiego wyznaczona silnie ufortyfikowaną linią. W wieku IX powstało na tych ziemiach Państwo Wielkomorawskie, chociaż po licznych wojnach Słowacja dzieliła losy Królestwa Węgier i na rządy Marii Teresy przypada największy rozkwit miasta. Oficjalnej nazwy Bratislava zaczęto używać w 1919 r., dopiero po II wojnie światowej miasto stało się częścią komunistycznej Czechosłowacji, a państwowe flagi niepodległej Republiki Słowackiej przeniesiono do niej w 1993 r. Najbardziej znanym miejscem do którego zmierzają turyści jest XV-wieczny zamek Hrad wybudowany przez Zygmunta Luksemburczyka, położony malowniczo na wysokiej skarpie, z której rozpościera się niezapomniany widok na Dunaj oraz starówkę z katedrą św. Marcina, w której okolice warto się pofatygować. Piękno Starego Miasta objawia się plątaniną malowniczych uliczek z najsłynniejszą ulicą Michalską rozpoczynającą się wieżą o tej samej nazwie. Kulminacyjnym punktem na spacerowej trasie jest rynek z XVI-wieczną fontanną i starym ratuszem pod którym warto zrobić pamiątkowe zdjęcia; na wewnętrznym dziedzińcu można odpocząć od turystów i upalnego słońca. Miłośnicy wina powinni zajrzeć do Muzeum Winiarstwa lub zasiąść w którymś z przytulnych ogródków przy Frantiskanskim namestie w celu skosztowania ulubionych trunków z jednoczesnym podziwianiem okolicznych pomników i posągów. Najpiękniejszy budynek barokowy w Bratysławie to pałac Mirbachov, po którego zobaczeniu warto ochłodzić się w przyjemnym cieniu drzew na Hviezdoslavovo namestie, gdzie znajduje się kilka ciekawych fontann i pomników. Z restauracji na Nowym Moście na Dunaju popijając Złotego Bażanta i zajadając się oravskimi korbacikami można podziwiać wspaniały widok na miasto lub przedostać się dalej do dzielnicy Pestrzalka, żeby poznać codzienne życie mieszkańców stolicy. Na prawym brzegu Dunaju znajduje się Sad Janka Krala z zadziwiającym ośmioramiennym układem drzew –  można tam spędzić niezapomniane chwile przywołując w myślach poezję tego słowackiego twórcy.

      Pogoda

      Kiedy jechać?

      Do Wiednia warto pojechać przez cały rok. Pogoda w stolict Austrii jest bardzo podobna do tej w Polsce. Na najlepsze warunki atmosferyczne można liczyć oczywiście latem. Wiosna i jesień to również dobry czas na zwiedzanie. Z kolei zimą dodatkową atrakcją są jarmarki bożonarodzeniowe.

      Informacje konsularne

      Austria, Wiedeń, Hietzinger Hauptstrasse 42 C, 1130 Wien
      Tel.: +43 1 870 15 816 Tel. dyżurny: +43 1 870 15 220 Faks: +43 1 870 15 331
      wieden.onz.obwe.sekretariat@msz.gov.pl
      www.wiedenun.polemb.net

      Stałe Przedstawicielstwo Rzeczypospolitej Polskiej przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w Wiedniu

      Austria, Wiedeń, Hietzinger Hauptstrasse 42 C, 1130
      Tel.: +43 1 870 15 804 Tel. dyżurny: +43 699 180 70 220 Faks: +43 1 870 15 331
      wieden.onz.obwe.sekretariat@msz.gov.pl
      www.wieden.osce.polemb.net

      Instytut Polski w Wiedniu

      Austria, Wiedeń, Am Gestade 7, 1010
      Tel.: 00 43 1 533 89 61 Faks: 00 43 1 532 45 91
      sekretariat@polnisches-institut.at
      www.polnisches-institut.at

      FAQ

      Jak poruszać się po Wiedniu?
      Władze miejskie w Wiedniu wprowadziły pewne udogodnienie w postaci Vienkarte – weekendowego biletu uprawniającego do przemieszczania się wszystkimi liniami komunikacji miejskiej przez 3 doby oraz do zniżki w zwiedzaniu wielu atrakcji. W wielu punktach miasta działają wypożyczalnie rowerów, dogodnym środkiem transportu są tramwaje, autobusy, metro, taksówki oraz płatne autobusy wycieczkowe. Komunikacja publiczna w Austrii jest świetnie rozwinięta. Sieć kolejowa jest bezpośrednio połączona z siecią kolei europejskich, cena przejazdu pociągiem regionalnym i pospiesznym jest jednakowa. Komunikacja autokarowa jest również na świetnym poziomie i łączy Austrię z zagranicą. Drogi są dobrze i czytelnie oznakowane, tak samo jak informacje o turystycznych atrakcjach. Kierowcy samochodów osobowych zobowiązani są do posiadania kamizelki odblaskowej, trójkąta ostrzegawczego oraz zapinania pasów (dotyczy to również pasażerów). Ze względu na górski charakter kraju samochody poruszające się po górskich drogach powinny od listopada do kwietnia być wyposażone w opony zimowe. Międzynarodowe prawo jazdy w Austrii nie jest obowiązkowe, na autostradach obowiązują winiety, zielona karta nie jest obowiązkowa, ale zalecana.
      Jakie są ograniczenia celne w Austrii?
      Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w UE, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlega ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić do 200 szt. papierosów, 400 szt. cygaretek, 200 szt. cygar, 1 kg. Tytoniu, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa.
      Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Austrii?
      W nagłych przypadkach turyści z Polski objęci są w Austrii bezpłatną podstawową opieką medyczną. Opłaca się jednak wykupić polisę ubezpieczenia podróżnego, która w razie potrzeby umożliwi pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. Przed wyjazdem za granicę dobrze jest jednak w oddziale wojewódzkiego NFZ złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest dowodem posiadania takiego ubezpieczenia.

      Zobacz również inne przewodniki