• Opis
    • Atrakcje
    • Polecane oferty
    • Więcej

      Przewodnik Syczuan

      Syczuan - największe atrakcje

      Dla aktywnych

      Głównymi atrakcjami turystycznymi regionu Syczuan są miasta oraz wysokie i trudnodostępne góry, dlatego aktywne spędzanie wolnego czasu polega głównie na zwiedzaniu poszczególnych zabytków i klasztorów oraz pieszych wyprawach na szczyty. Ciekawą formą mogą okazać się także spływy po rzece Jangcy, który w różnej postaci są organizowane przez wiele agencji turystycznych.

      Warto zobaczyć

      Xindu – miasteczko targowe, którego największą atrakcją jest świątynia buddyjska Baoguang Si – rozległy kompleks pochodzący z czasów dynastii Tang. Ciekawe eksponaty, rzeźby i malowidła można również podziwiać w pochylonej na bok Pagodzie Sheli, Pawilonie Qinfo oraz Sali Luohan mieszczącej kilkaset posągów Buddy.

      Sanxingdui – w pobliżu miasta położonego na północ od Chengdu archeolodzy odkryli szereg prostokątnych dołów ofiarnych kryjących rozmaite skarby oraz osadę pochodząca z lat 3000 p.n.e. - 800 n.e. Ślady związane z ciekawą historią można obecnie oglądać w muzeum poświęconym cennym odkryciom.

      Huanglongxi – historyczna osada z brukowanymi uliczkami, sympatycznymi sklepikami i restauracjami serwującymi lokalne specjały, która jest doskonałym miejscem na odbycie krótkiego spaceru i poznanie prowincjonalnego folkloru. Po zobaczeniu świątyni Gulong Si i Dziedzińca Gubernatora ze złowrogo wyglądającą gilotyną, warto ostudzić emocje szklaneczką czegoś mocniejszego w którejś z lokalnych restauracji. Jeżeli po spacerze ktoś zgłodnieje powinien także spróbować regionalnego dania „douhua” – gładkiej pasty z fasoli.

      Dujiangyan – główną atrakcją dużego miasta jest tzw. System Irygacyjny Dujiangyan stworzony w 256 r. p.n.e. przez gubernatora prowincji Li Bing. Niezwykła konstrukcja miała przed wiekami ujarzmić wody kapryśnej rzeki Min. Oprócz cudu ówczesnej inżynierii można zwiedzić muzeum poświęcone twórcom systemu, kamienne bramy oraz Miejską Świątynię Boga.

      Qingcheng Shan – jedna ze świętych gór taoizmu, na którą można dostać się bądź kolejką linową, bądź na własnych nogach korzystając z malowniczych szlaków. Po drodze mija się taoistyczne świątynie z ozdobnymi wnętrzami, przytulne restauracje kuszące wędrowców syczuańskimi zapachami, Jaskinię Niebiańskiego Mistrza oraz sporych rozmiarów świątynię Shangqing Gong. Zwieńczeniem wyprawy jest zdobycie szczytu, na którym stoi ogromna wieża ze złotym posągiem chińskiego filozofa Laoziego.

      Jiangyou – zalesione miasto położone nad rzeką Fu Jiang oferuje turystom takie atrakcje jak wzgórze Doutuan Shan ze świątyniami poświęconymi bóstwom buddyjskim i taoistycznym oraz Muzeum Li Baia związane z życiem i twórczością wybitnego, chińskiego poety.

      Jianmenguan – miejsce bitwy zwane Przełęczą Miecza upamiętnia zdarzenie z Epoki Trzech Królestw, kiedy wojska Zhuge Lianga w górskiej wyrwie powstrzymały inwazję na krainę Shu. Turyści mogą spojrzeć na historyczny wąwóz z tarasu panoramicznej restauracji i przejechać się kolejką linową na punkt widokowy, z którego widać miejsce militarnych zmagań.

      Langzhong – urocze miasto z doskonale zachowaną i objętą ochroną starówką oraz skupiskiem zabytkowych ulic. Zwiedzanie i spacer nie omija interesujących budynków, świątyń, bramy z wieżą Huaguang Lou, a także historycznego domu rodziny Kong i domu rodziny Hu. Turyści zapuszczają się często w okolice świątyni Zhang Fei Miao, którą poświęcono przywódcy Fei walczącemu podczas Epoki Trzech Królestw. Ciekawa jest także Jaskinia Mędrca otoczona stawami i wierzbami, a także świątynia Dago Si z wykutym w skale kilkumetrowym posągiem Buddy.

      Emei Shan – jedna z czterech świętych gór buddyjskich, porośnięta lasami i naszpikowana dziesiątkami świątyń, do których pielgrzymują setki wyznawców Buddy. Według chińskich wierzeń i religii w tym miejscu miał zamieszkiwać twórca filozoficznych podstaw taoizmu Laozi, natomiast zgodnie z inną przypowieścią wszystkich czterech świętych gór strzegą Czterej Niebiańscy Królowie. Emei Shan jest najwyższą z tych gór, sięgającą wysokości 3099 m n.p.m., a rządzi tam – Puxian, bóstwo przedstawiane najczęściej na słoniu lub z kwiatem lotosu w ręku. Góra jest zachwycająco piękna o każdej porze roku, szczególnie jesienią, kiedy zbocza mienią się różnymi barwami. W pobliskich miejscowościach i świątyniach można skorzystać z dobrej bazy noclegowej, by z samego rana wyruszyć na pasjonującą wędrówkę w kierunku masywu, który często bywa spowity mgłą i tworzy tajemniczą poświatę. Zwiedzanie najczęściej obejmuje klasztor Baoguo, klasztor Przyczajonego Tygrysa, Pawilon Czystego Dźwięku oraz Świątynię Dziesięciu Tysięcy Lat. W trakcie zdobywania świętej góry mija się także Świątynię Nieśmiertelnego Szczytu, Jaskinie Dziewięciu Nieśmiertelnych i Sadzawkę Kąpieli Słonia, chociaż najbardziej emocjonującym miejscem jest Złoty Wierzchołek, na którym o poranku pojawia się tajemnicza aureola związana z mistyczną obecnością Buddy.

      Leshan – władzę w tym miejscu sprawuje wielki posąg Buddy wzniesiony u zbiegu rzek obmywających podnóża góry Lingyun. Tzw. Wielki Dafo spogląda czujnym okiem na turystów chodzących wokół jego głowy, pielgrzymów pływających łodziami po rzece i wszystkich ciekawskich obserwujących tę największą na świecie rzeźbę bóstwa osiągającą wysokość ponad 70 m. Na stopie kolosa, którego budowę rozpoczęto w 713 r. n.e. może jednocześnie stanąć nawet setka zwiedzających, co unaocznia ogrom przedsięwzięcia budowlanego. Widok na posąg zarówno z poziomu wody, jak i okolicznych platform oraz schodów jest zdumiewający, podobnie jak wizyta w Świątyni Wielkiego Buddy naznaczonej duchową atmosferą.

      Zigong – zabytkowe miasto z ciekawą starówką, pozostałościami po dinozaurach i udostępnionymi zwiedzającym kopalniami soli, sięgającymi tradycjami wydobywczymi wieku IV. Dlatego jedną z największych atrakcji jest Muzeum Solnictwa z eksponatami ilustrującymi historię wydobycia soli, a tym samym przedstawiającymi dzieje regionu. Interesujący jest również zabytkowy Dom Rzemiosła Xiqin oraz pamiętające minione stulecia budynki nad rzeką Wangye Miao, w których urządzono wystylizowane herbaciarnie. Jeszcze jedną atrakcją, z której najbardziej zadowolone będą małe dzieci jest Muzeum Dinozaurów wybudowane w miejscu prowadzonych wykopalisk i prezentujące rzadkie gatunki wymarłych stworzeń.

      Bambusowe Morze Shunan – niesamowity park położony kilkadziesiąt kilometrów na południowy-wschód od miejscowości Yibin , w którym można podziwiać dziesięciometrowe bambusy towarzyszące turystom w trakcie wędrówki na szczyt okolicznej góry z niepowtarzalnymi widokami. Na przestrzeni lat powstało tam mnóstwo filmów za sprawą unikalnego krajobrazu poszukiwanego przez reżyserów z całego świata.

      Dazu – rzeźby z okolic miasta Dazu oznaczone są etykietą najważniejszych zabytków sztuki buddyjskiej. Na zwiedzanie rozproszonego terytorialnie kompleksu posągów zatopionych w bujnej roślinności najlepiej przeznaczyć jak najwięcej czasu. Misternie wyrzeźbione postacie ludzkie i nie tylko wyróżnia wysoka jakość wykonania oraz różnorodność stylu i tematyki. Najstarsze dzieła znajdujące się na tzw. Północnym Wzgórzu pochodzą z 892 r. n.e. i ukazują bogato rozwinięty artyzm twórców, z kolei tysiące pozostałych rzeźb rozlokowanych po okolicy w różnych skupiskach nawiązują tematyką do buddyzmu i innych motywów religijnych popularnych w Chinach między IX a XII wiekiem. Rzeźby zaskakują nawet historyków sztuki, którzy nie kryją zaskoczenia podczas oglądania bóstwa siedzącego w ogromnym pawiu, Buddy zażywającego kąpieli w kaskadzie wypływającej ze smoczego pyska czy pogromczyni demonów Guanyin trzymającej w licznych rękach różne rodzaje broni. Pasjonujące jest także Wzgórze z Wierzchołkiem Skarbów – Baoding Shan, z realistycznymi rzeźbami stworzonymi przez mnicha z sekty jogi buddyjskiej. Największe wrażenie na turystach spośród kilku tysięcy posągów robi kilkudziesięciometrowy leżący Budda otoczony gronem uczniów. Intrygujących dzieł jest znacznie więcej, podobnie jak towarzyszących im świątyń i pawilonów, w których można prześledzić całą historię chińskich religii.

      Chongqing – jedno z najbardziej niezwykłych miast regionu Syczuan, rozrzucone na stromych wzgórzach, z których można spojrzeć na zlewisko rzek Jangcy i Jialing. Ogromna aglomeracja jest autonomiczną jednostką terytorialną podobnie jak Pekin i Szanghaj, z historią sięgającą 1000 r. p.n.e., kiedy tereny te zamieszkiwał lud Ba. W epoce Tang osada nosiła nazwę Yuzhou, którą cesarz Zhao Dun z dynastii Song przemienił na „Bliźniacze Szczęście” – Chongqing. Z miastem wiążą się dzieje najdłuższej kampanii wojennej Chin, gdy od roku 1242 wojska dynastii Song broniły przed Mongołami dostępu do zabudowań aż przez 36 lat. Chongqing ma do zaoferowania turystom bardzo wiele, dlatego jeden dzień może nie wystarczyć na zobaczenie wszystkich atrakcji, których najwięcej zgromadzonych jest wzdłuż rzeki Jialing. Podziwiać tam można starą, drewnianą architekturę dzielnicy Ciqi Kou, Muzeum Stillwella (generała odnoszącego sukcesy militarne w konfliktach z początku i przełomu XX wieku) i zabytkową fortecę Diaoyu z okresu panowania dynastii Song. Ozdobą komercyjnego centrum miasta z licznymi galeriami, restauracjami i kawiarniami jest pomnik Zwycięstwa Jiefengbei, wokół którego zawsze gromadzi się gwarny tłum. Na wydzielonym półwyspie zachowała się świątynia Luahan Si pochodząca z okresu panowania dynastii Tang, w której wnętrzu uwagę przyciąga ogromna rzeźba Buddy oraz kilkaset terakotowych posągów. Na dzielnicę portową pełną zabytkowych doków i statków pływających po rzece najlepiej spojrzeć z wydzielonego punktu widokowego, do którego można dojechać kolejką linową, z kolei centrum biznesowe w zachodniej części budynku szczyci się Muzeum Sanxia opowiadającym historię miasta oraz parkiem Pipa Shan doskonale nadającym się na popołudniowy piknik. Z racji sporych rozmiarów miasto posiada bazę noclegową na najwyższym poziomie oraz doskonałe zaplecze gastronomiczne z wyszukaną kuchnią syczuańską.

      .

      Kunming – którego nazwa pochodzi od mniejszości etnicznej Kunmi jest głównym węzłem komunikacyjnym i największym miastem Wyżyny Junkuej. Miasto wciągnięte w wir gospodarczych transformacji nazywane jest „Miastem Wiecznej Wiosny” za sprawą stosunkowo łagodnego klimatu i przyjemnej atmosfery docenianej przez rzesze turystów, którzy najczęściej korzystają z przyzwoitej bazy noclegowej, by zwiedzać ciekawe okolice. Historia samego miasta związana jest ze szlakiem handlowym łączącym na przestrzeni wieków Chiny z Birmą oraz budową linii kolejowej. Ważnym momentem dla miasta w latach trzydziestych XX wieku była inwazja japońska na wschodnim wybrzeżu, która przyciągnęła na te tereny masy ludzi poszukujących schronienia i inwestujących później w rozwój miasta. Kunming przecinają dwie główne drogi wyznaczające centrum, na północnym zachodzie którego znajduje się najwięcej atrakcji turystycznych. Pogodnych mieszkańców miasta można spotkać na ogromnym placu z wyróżniającym się Robotniczym Domem Kultury oraz w okolicy dobrze zagospodarowanej rzeki Panlong. Przyjemnym może okazać się spacer do dzielnicy muzułmańskiej, gdzie sklepikarze sprzedają suszoną wołowinę, a w powietrzu unosi się zapach świeżo parzonej kawy wydobywający się z ogromnych, płaskich naczyń. Ciekawym zakątkiem jest także targ ptaków i kwiatów odbywający się codziennie przy ulicy Guanghua Jie oraz boczne uliczki Zhengyi Lu pełne klimatycznych sklepików i herbaciarni. W północnej części miasta znajduje się interesujący kompleks świątyń buddyjskich Yuantong, a także pozostałości po świątyni konfucjańskiej Wen Miao. Turyści zainteresowani buddyjską architekturą sakralną powinni także zwiedzić Zachodnią Pagodę powstałą w czasach dynastii Tang oraz Wschodnią Pagodę otoczoną ładnym ogrodem. Wytchnienie można znaleźć w parku Daguan, by z nowymi siłami ruszyć w kierunku Muzeum Prowincji Yunnan, Muzeum Miasta Kunming i Uniwersytetu Prowincji, przy którym znajduje się wiele przytulnych kawiarenek. Parę chwil warto także spędzić w parku Zielonego Jeziora na przyglądaniu się ludziom ćwiczącym tai-chi i rozmawiającym o problemach życia codziennego. Przyjemnym miejscem spacerowym jest dodatkowo ogromne zoo, do którego najmłodsi zaciągają najczęściej swoich rodziców. Z racji tego, że Kunming odwiedza mnóstwo obcokrajowców, powstały liczne kluby i puby, w których nocne życie toczy się własnym torem.

      Okolice Kunming – z miasta można wybrać się na jednodniową wycieczkę, nawet autobusami miejskimi, po interesujących okolicach. Przepięknym miejscem jest Jezioro Czarnego Smoka, którego sąsiedztwo wypełniają skromne kapliczki taoistyczne i niezwykłe ogrody najkorzystniej wyglądające podczas wiosennego kwitnienia. Miejscowe legendy głoszą, że jeziorko zamieszkuje smok, a na brzegach często można spotkać uczonego z czasów dynastii Ming, który przed laty utopił się w tym miejscu. Interesująca jest także Złota Świątynia osadzona w XVII w. na marmurowym fundamencie, a także Tanhua Si – buddyjska świątynia z czasów Ming, wokół której rozpościerają się baśniowe ogrody pełne alejek wyznaczonych wśród bambusów, egzotycznych drzew i azalii.

      Kamienny Las Shi Lin – jedna z największych atrakcji Wyżyny Junkuej, którą tworzy obszar poszarpanych skał wapiennych o strzelistych kształtach. Na zwiedzanie najlepiej wybrać się z miejscowości Lunan  położonej kilkadziesiąt kilometrów na wschód od Kunming. Pasjonujący spacer między potężnymi skałami przypominającymi wielki las prowadzi do najtłumniej odwiedzanej sadzawki Ostrza Miecza oraz na wyższe partie formacji skalnych, z których można podziwiać ten niecodzienny fenomen przyrodniczy. W okolicy znajduje się mnóstwo pensjonatów i hoteli, w których warto zostać na noc.

      Dali – zniewalające miasto pełne ogródków piwnych, przytulnych knajpek, salonów masaży i ogólnie panującej, swojskiej i sielankowej atmosfery udzielającej się wypoczywającym tam turystom. W Dali, które niegdyś było stolicą królestwa Nanzhao, zachowało się mnóstwo starych domów nadających miastu zabytkowego klimatu. Dodatkową atrakcją jest malownicze jezioro Erhai położone na wschód od centrum. Po wypiciu pysznej herbatki w herbaciarni mieszczącej się na szczycie bramy południowej można ruszyć na zwiedzanie zabytkowych świątyń i dzielnicy rzemieślników pełnej warsztatów kamieniarskich i stolarskich. Przy okazji warto zajrzeć do Muzeum Miejskiego, które eksponuje głównie przedmioty pochodzące z VIII-X w. Ładny jest ogród otaczający muzeum i uroczo prezentujący się na tle gór, a także zaciszny park Yu’er pełen drzew owocowych, palm, alejek i stawów. Najwięcej obcokrajowców można spotkać w restauracjach na ulicy Yangren Jie. Turyści traktują Dali także jako bazę wypadową do poznawania jeziora Erhai z wyspą Putuo, na której znajduje się zabytkowa świątynia i urocze kafejki. Globtroterzy zdobywają również góry Zhonghe Shan oraz zwiedzają kamienny grobowiec Du Wenxiu znajdujący się w mieście Xiadui. Okolica akwenu Erhai naszpikowana jest dodatkowo licznymi klasztorami, wysokimi szczytami i wioskami zamieszkiwanymi przez etniczne społeczności.

      Lijiang – urocze miasto otoczone zielonymi polami wkomponowane jest w wysokie góry zwieńczone szczytami nieustannie skutymi lodem. Dawna stolica królestwa Naxi otwiera przed turystami labirynt uliczek, między którymi rozwieszone są kamienne mostki, a nad szemrzącymi strumykami pochylają się płaczące wierzby. Na turystach największe wrażenie robią domy zamieszkującego miasto ludu Naxi, rozlokowane wokół głównego rynku o nazwie Sifang. Na brukowane uliczki i dachówki architektonicznych cacek najlepiej spojrzeć z Lwiego Wzgórza ozdobionego Pagodą Przeszłości – Wangu Lou. Swoje kroki warto także skierować do Parku Stawu Czarnego Smoka w północnej części miasta, do którego spływa nefrytowa woda z okolicznych wzgórz. W rozległym parku znajduje się także elegancki pawilon Deyue i muzeum poświęcone szamańskim tradycjom.

      Guiyang – miasto na dobrą sprawę rozwinęło się dopiero w latach pięćdziesiątych XX wieku, kiedy władze komunistyczne postanowiły poprowadzić tam linię kolejową. Obecnie jest to potężna aglomeracja o statusie prefektury miejskiej z ponad milionową populacją i pięknymi, lśniącymi w słońcu wieżowcami. W jeden dzień praktycznie można zwiedzić najważniejsze atrakcje, wśród których wymienić należy plac Renmin z pomnikiem Mao na południowym brzegu rzeki Nanming, trzypiętrowy pawilon Jiaxiu Lou z 1598 r., do którego prowadzi kamienny most czy mury obronne z wkomponowaną w nie zabytkową wieżą wzniesioną pod koniec XVI stulecia. Turyści zainteresowani historią i folklorem powinni zajrzeć do Muzeum Prowincji Guizhou eksponującego kulturę różnych grup etnicznych, natomiast na spacerowiczów czeka Park Qianling Shan położony na zachód od muzeum. Pagórkowaty teren porośnięty gęstym lasem zamieszkują hałaśliwe małpy, którym przypatrują się turyści odwiedzjący głównie lunapark i pływający łódkami po szerokich stawkach. Dodatkową atrakcją parku jest buddyjski klasztor Hongfu Si położony na niewielkim wzniesieniu z pięknymi widokami na miasto.

      Park Krajobrazowy Wulingyuan – niezwykły zakątek pokryty subtropikalną dżunglą z tajemniczym krajobrazem nasiąkniętym oczkami wodnymi, wodospadami, jaskiniami, wąwozami i dziwnymi formami skalnymi bardzo często spowitymi mgłą. Na wędrownym szlaku można spotkać unikalne gatunki roślin, ciekawe zwierzęta i egzotyczne ptactwo. Wycieczkę najlepiej rozpocząć w miejscowości Zhangjiajie pełnej sprzedawców pamiątek, restauracji i hoteli na każdą kieszeń. Poetycki wygląd okolicznych form skalnych przypominających popękane iglice jest na tyle ujmujący, że warto tam spędzić przynajmniej jeden dzień. Dobrą bazą wypadową jest także wioska Suoxi położona wśród wąwozów, rzek i w okolicy malowniczego jeziora. Ścieżki spacerowe prowadzą między innymi do ciekawych miejsc, takich jak Dolina Stu Bitew czy Most Nieśmiertelnych.

      Lanzhou – ważny ośrodek administracyjny i przemysłowy obszernej prowincji Gansu i regionu turystycznego Cinling, położony nad Żółtą Rzeką (Huang He). Od wieków było to ważny punkt komunikacyjny na Jedwabnym Szlaku, a kupcy przemierzający przez setki lat handlowy trakt pozostawili tam po sobie mnóstwo dzieł sztuki związanej z buddyzmem. Historia pierwotnej osady wybudowanej w tym miejscu sięga VI w. p.n.e., kiedy okoliczne tereny włączono do państwa Qin. IV wiek przyniósł okres rządów państwa Qian Liang oraz dynastii Wei, natomiast w kolejnych stuleciach władzę sprawowała dynastia Sui, która borykała się z najazdami Tybetańczyków. Po panowaniu kilku innych cesarzy do środkowej części Chin zawitali Mongołowie, którzy w XIII w. zajęli także Lanzhou. Kiedy w 1666 roku powstawała prowincja Gansu, z miasta uczyniono stolicę regionu, która odegrała jeszcze ważną rolę podczas tzw. powstania dungańskiego i wojny chińsko-japońskiej z okresu II wojny światowej. Zachodnia część sporej aglomeracji rozciągającej się na długości około 30 km najlepiej nadaje się na zwiedzanie, robienie zakupów i smakowanie wybornej kuchni. Warto przespacerować się którąś z promenad wzdłuż szerokiej w tym miejscu Żółtej Rzeki lub wybrać się na przyjemny rejs statkiem wycieczkowym. Po obiedzie serwowanym przez egzotyczne restauracje głównej dzielnicy handlowej znajdującej się w środku miasta, można ruszyć na zwiedzanie Muzeum Prowincji Gansu z intrygującymi eksponatami, wśród których znajduje się tajemniczy jeździec Han z Wuwei liczący 2 tys. lat. Na ciekawy spacer warto wybrać się także w kierunku Wzgórza Białej Pagody – Baita-shan, które zwieńczone jest świątynią o tej samej nazwie i rozciąga się stamtąd interesujący widok. Park Pięciu Źródeł urozmaicają liczne stawy i pawilony pochodzące z czasów dynastii Qing, między którymi wędrówka potrafi zabrać zbędne kalorie, z kolei wygodnych turystów do innego parku Lanshan, zwiezie kolejka linowa. W mieście działa doskonała baza hotelowa, z której najczęściej korzystają turyści podróżujący do buddyjskich grot Bingling Si.

      Bingling Si – słynne groty buddyjskie położone kilkadziesiąt kilometrów od Lanzhou przyciągają turystów pragnących zgłębić tajniki chińskiej sztuki i religii. Jaskinie zostały wykute niedaleko zbiornika wodnego spiętrzonego na Żółtej Rzece i otoczone są malowniczymi górami. Najlepiej dostać się tam statkiem, korzystając jednocześnie z uroków wspaniałego rejsu. Groty Bingling Si wcinające się w stromy klif górujący ponad taflą wody powstawały za rządów wielu dynastii, a archeolodzy naliczyli ich blisko 200. Turyści oprócz spędzenia czasu na pasjonującej wędrówce mogą podziwiać dobrze zachowane rzeźby, malowidła ścienne i wielkie posągi Buddy, z których najciekawiej prezentuje się postać wielkiego, Siedzącego Buddy.

      Xiahe – w rolniczym mieście skrytym wśród wzgórz i ozdobionym bardzo często modlitewnymi chorągiewkami atmosferę buddyjskiego mistycyzmu można wyczuć za sprawą klasztoru uchodzącego za jeden z najpiękniejszych w Chinach. Labuleng Si – największy klasztor tybetański poza Tybetem, ufundowany w 1709r., jest ostoją świętej kultury i domem dla setek mnichów spacerujących po mieście w żółtych i purpurowych szatach. Najwięcej wrażeń dostarcza przejście pielgrzymkowej trasy, którą pokonują zazwyczaj wierni przybywający do Xiahe. Po drodze mija się sale świątynne, pomieszczenia zajmowane przez mnichów studiujących na terenie klasztoru, najważniejszą świątynię, jaką jest Pagoda Gongtang i wiele innych budynków sakralnych. Warto zapoznać się z kalendarzem księżycowym wyznaczającym najważniejsze święta tybetańskie, podczas których odbywają się liczne festyny i imprezy przygotowane pod kątem turystycznym. Na podróżników z całego świata zainteresowanych buddyzmem czeka tam tajemnicza atmosfera łagodzona blaskiem palących się świec, mroczne pomieszczenia z wyłaniającymi się z nich misternie wykonanymi posągami Buddy oraz niezrozumiałe księgi, nad którymi pochylają się zamyśleni mnisi. Dzięki dobrej bazie noclegowej w mieście można zatrzymać się na dłużej.

      Maiji Shan – jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych w tej części Chin, na którą składa się kompleks buddyjskich grot położonych w niezwykle atrakcyjnej okolicy z lasami naszpikowanymi skalnymi, strzelistymi klifami. Na turystów czeka tam potężny posąg Buddy wykuty w skale oraz blisko 200 grot powstałych między IV a VI w. n.e. Zalane półmrokiem podziemia można zwiedzać na własną rękę lub z przewodnikiem opowiadającym o znajdujących się tam rzeźbach i innych dziełach sztuki.

      Spływ po rzece Jangcy – wielu turystów wybiera się do Chin, by spłynąć najdłuższą w Azji i trzecią po Amazonce i Nilu pod względem długości rzeką na ziemi, która po kilku tysiącach kilometrów uchodzi do Morza Wschodniochińskiego. Przed laty była to jedyna droga komunikacyjna między prowincją Syczuan a wschodnimi Chinami, przy której dorzeczu zamieszkało najwięcej mieszkańców kraju. Odkąd w latach pięćdziesiątych XX wieku uregulowano koryto rzeki, wyprawa trasą Trzech Przełomów stałą się jedną z największych atrakcji turystycznych w Chinach. Agencje turystyczne w swoich ofertach posiadają rozmaite opcje zwiedzania rzeki dostępne o każdej porze roku. Trasa rejsu może ulegać zmianie w zależności od licznych przedsięwzięć inżynieryjnych dążących do regulacji Jangcy.

      Rezerwat Wolong – tereny położone około 150 km na północny-zachód od Chengdu jako pierwsze w kraju zostały objęte obszarem chronionym pandy wielkiej. Zwierzęta można podziwiać zarówno w instytucie badawczym oraz Muzeum Pandy, jak i na wolności podczas spaceru wyznaczonymi szlakami, gdzie pośród gęstwiny lasów sosnowych i bambusowych żyje jeszcze mnóstwo innych, ciekawych stworzeń.

      Rezerwat Jiuzhaigou – przepiękne krajobrazowo miejsce przyciągające podróżników niecodziennym urokiem w postaci ośnieżonych szczytów, malowniczo położonych jeziorek i unikalnej szaty roślinnej przybierającej o różnych porach roku rozmaite barwy. Największym centrum turystycznym w okolicy jest miejscowość Nuorilangu, z której można wyruszyć na zwiedzanie między innymi sadzawek u stóp potężnej góry Dege Shan, jezior Shuzheng, wodospadów Shuzeng i Perłowej Plaży, a także Jeziora Bambusowej Strzały Pandy i Jeziora Traw.

      Informacje konsularne

      Obywateli polskich wybierających się do Chin obowiązują wizy, które można uzyskać w ambasadach i urzędach konsularnych po przedstawieniu paszportu (ważnego min. 6 miesięcy od daty wyjazdu z Chin), zdjęcia, wypełnionego wniosku wizowego, kserokopii biletu do Chin albo wydruku potwierdzającego hotelową rezerwację, bądź też potwierdzenia uczestnictwa w wycieczce. Wyjazd z terytorium Chin do Specjalnej Strefy Administracyjnej Hongkongu lub Makau traktowany jest jako opuszczenie granic ChRL i automatycznie anuluje ważność posiadanej wizy jednokrotnej, dlatego przed podróżowaniem w te miejsca trzeba zadbać o posiadanie wizy dwu- lub wielokrotnej. Polacy podróżujący wyłącznie do Hongkongu i Makau nie potrzebują wiz wjazdowych, jeżeli ich pobyt nie przekracza 3 miesięcy. Podróżując dalej do Chin wizę wjazdową można uzyskać w specjalnych biurach łącznikowych centralnych władz ChRL. W Chinach istnieje obowiązek meldunkowy, którego dokonuje administracja hotelu.

      Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Pekinie www.pekin.polemb.net

      .

      Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Chińskiej Republice Ludowej
      Chiny, Pekin, 1 Ritan Lu, Jianguomenwai, 100600
      Tel. dyżurny: +861065321235 Faks: +861065321745
      pekin.amb.sekretariat@msz.gov.pl
      www.pekin.polemb.net

      FAQ

      Kiedy najlepiej wybrać się do regionu Syczuan?
      Syczuan najlepiej zwiedzać od wiosny do jesieni, kiedy panują najkorzystniejsze temperatury, niemniej o każdej porze roku mogą się przydać ciepłe i odporne na deszcz ubrania.
      Jaka waluta obowiązuje w Chinach i jakie są orientacyjne ceny?
      Walutą Chin jest juan renminbi z nowym oznaczeniem China New Yuan (CNY), 1 CNY = 100 fenów. Ceny między regionami znacznie się różnią i zależą od popularności turystycznej danego obszaru, a prowincja jest tańsza niż ekskluzywne kurorty. W trakcie robienia zakupów, szczególnie na bazarach i targowiskach, warto targować się, gdyż sprzedawcy często obniżają ceny. Towary w chińskich supermarketach i większych sklepach mają ceny porównywalne z polskimi.
      Gdzie i jakie pamiątki kupić w regionie Syczuan?
      Najciekawsze, tradycyjne pamiątki można kupić w lokalnych sklepach z rękodziełem oraz w „manufakturach”, gdzie przedmioty są wykonywane ręcznie. Chińczycy są specjalistami w tworzeniu podróbek, dlatego za oryginalnymi produktami lepiej rozejrzeć się w tzw. „Sklepach Przyjaźni” niż zwykłych sklepikach przyciągających niskimi cenami. Na uwagę zasługuje duży wybór antyków, chociaż nie ma co liczyć na niskie ceny. Ciekawymi upominkami mogą być przykładowo narzędzia wykorzystywane przez artystów takie jak pędzle i tusz, a także przedmioty z nefrytu i tradycyjne latawce. Warto wstąpić do tradycyjnej herbaciarni po aromatyczną paczuszkę herbaty lub rozglądnąć się w pierwszej lepszej „graciarni” za drewnianą rzeźbą lub misternie wykonanym posążkiem Buddy. Turyści rozglądają się także za fajkami do opium, kompletami do gry w „madżonga” czy chińską porcelaną. Stosunkowo tanie są perły, jedwab i obrazy malowane na takim materiale. Unikatowym prezentem jest także chińska kaligrafia malowana na jedwabiu lub bibule. Podczas zakupów warto pokusić się o targowanie, gdyż sprzedawcy bardzo często opuszczają ceny wstępnie zawyżone dla turystów. Najwięcej sklepów z pamiątkami i galerii handlowych znajduje się w Chengdu, chociaż za ciekawymi przedmiotami można rozglądać się na przyklasztornych straganach i w mniejszych miejscowościach trudniących się wyrobem rękodzieła.
      Jaki czas obowiązuje w Chinach?
      W Chinach do czasu polskiego w lecie dodajemy 6, w zimie 7 godzin.
      Jak poruszać się po regionie Syczuan?
      Odległości między poszczególnymi regionami są znaczne dlatego najlepiej przemieszczać się między nimi samolotem. Chengdu dysponuje lotniczymi połączeniami ze wszystkimi najważniejszymi miastami w Chinach. Bez problemu można dostać się także koleją ze stolicy regionu do Xi’an, Kunming, Guizhou oraz do środkowych Chin. Nieco dłuższą, ale za to bardziej widowiskową podróż można odbyć po rzece Jangcy. Regularnie kursują tam promy, wodoloty i luksusowe statki wycieczkowe. Z powodu dużych odległości przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi regionami jest utrudnione, niemniej samoloty obsługują stolice wszystkich prowincji i większe miasta. Podróżowanie z pewnością wymaga wcześniejszego, dobrze przygotowanego planu, szczególnie jeśli chodzi o tańszy transport. Kolej jest najszybszą, najbezpieczniejszą i najlepiej rozwiniętą formą poruszania się po Chinach. Sieć kolejowa dysponuje najszybszymi pociągami luksusowymi, ekspresami, pośpiesznymi i osobowymi. Składy często bywają przepełnione, więc lepiej wcześniej zarezerwować bilet i unikać kupowania biletu w dzień wyjazdu, chyba że jest to trasa lokalna. . Chociaż sieć kolejowa jest dobrze rozbudowana, nie brakuje regionów, do których można dotrzeć tylko autobusem. Najlepszą flotą autobusową dysponują prywatni przewoźnicy. Połączenia zarówno prywatne, jak i publiczne są częste, gdyż istnieje duża konkurencja i zapotrzebowanie ze strony pasażerów. Bilety można kupować bez wcześniejszej rezerwacji i należy pamiętać, że podróż autobusem nie należy do najkrótszych ze względu na częste przystanki. Na trasach do 100 km kursują minibusy, które są rozsądną cenowo i czasowo formą podróżowania. Transport w dużych miastach jest dobrze rozwinięty. W Pekinie, Hongkongu, Kantonie i Szanghaju działa metro, a autobusy są stosunkowo tanie. Ceny wszechobecnych taksówek również nie są wygórowane. Na terytorium Chin nie można wjechać własnym samochodem, a wynająć lub kupić auto można jedynie po wcześniejszym uzyskaniu chińskiego prawa jazdy i załatwieniu wielu formalności. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest honorowane. Zawsze można wynająć samochód z kierowcą, ale nie należy to do tanich udogodnień w podróżowaniu.
      Jakie są ograniczenia celne w Chinach?
      Przy wwożeniu środków płatniczych powyżej równowartości 5 tys. USD należy złożyć stosowną deklarację celną, na której podstawie przy wyjeździe prowadzona jest kontrola. W deklaracji wjazdowej należy również zgłosić wszystkie wartościowe przedmioty (np.: kamera, cenna biżuteria itp.) Wywieźć można ograniczoną ilość alkoholu (do 1 l), a zakupiony sprzęt elektroniczny nie może przekraczać wartości wyższej niż 5 tys. CNY. Zakaz dotyczy wywozu waluty chińskiej w wysokości większej niż 20 tys. CNY, dóbr kultury, dzieł sztuki, rzadkich wydawnictw, kamieni szlachetnych i ich pochodnych, zagrożonych gatunków roślin i zwierząt.
      Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Chinach?
      Cudzoziemiec na terenie Chin za wszystkie usługi medyczne płaci gotówką, natomiast zwrotu kosztów leczenia można dochodzić po powrocie do kraju, po przedstawieniu firmie ubezpieczeniowej odpowiednich rachunków (należy zadbać, żeby były wystawione w języku angielskim). Polisy zagranicznych firm nie są uznawane, więc jedyną opcją jest korzystanie z chińskiego ubezpieczenia. Chociaż nie ma obowiązku ubezpieczeń osobowych, jedynym rodzajem wymaganego ubezpieczenia jest polisa na przelot na trasach krajowych, którą wykupuje się jako dodatek do biletu. Należy również pamiętać, że niektóre z firm ubezpieczeniowych wymagają poświadczenia rachunków przez poszczególne urzędy konsularne. Opieka medyczna poza terenami głębokiej prowincji nie stanowi problemu i jest ogólnodostępna. Cena za dobę pobytu w szpitalu nie obejmuje kosztów usług medycznych, badań ani leków, za które płaci się osobno. Turystom, którzy chcą skorzystać z leczenia metodami tradycyjnymi zaleca się korzystanie z gabinetów dostępnych przy niektórych klinikach oraz z punktów w większości hoteli. W niektórych regionach, które zostają umieszczane są na liście zagrożeń epidemiologicznych sporządzonej przez WHO, bezwzględnie wymagana jest książeczka zdrowia. Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach, przestrzegać podstawowych zasad higieny niezbędnych w krajach tropikalnych oraz zwracać uwagę na warunki w jakich przygotowuje się i przechowuje jedzenie. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, gdyż woda z kranu nie jest zdatna do picia. Szczepienia ochronne nie są wymagane, niemniej szczególnie w krajach tropikalnych istnieją zagrożenia sanitarno-epidemiologicznych, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo i profilaktycznie zaszczepić się przed wskazanymi chorobami. Poszczególne zalecenia sanitarne pozwalające uniknąć zachorowania na różne choroby dostępne są na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej: www.pis.gov.pl

      Zobacz również inne przewodniki