Raj turystyczny, który jest bliżej niż myślisz. Ogrom możliwości zwiedzania, spędzania czasu wolnego, relaksu i aktywnej formy wypoczynku. Witamy w Czechach, miejsce które zachwyca. Można tu odnaleźć całą masę zabytków historycznych. Nie tylko stolica Praga stanowi interesujący punkt na mapie, inne miasta i przyrodnicze tereny w tym m.in. trzy parki narodowe, chętnie są odwiedzane, bo warto. Republika Czeska oferuje i dysponuje dużym bogactwem źródeł mineralnych, które są wykorzystywane w kuracjach łaźniowych.


Stolica
Praga

Powierzchnia:
78 866 km²

Ludność:
10,5 mln

Waluta
korona czeska

Język urzędowy:
czeski

Wymagania wizowe:

Wiza nie jest wymagana. Przekroczenie granicy możliwe na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.


Napięcie:
adapter nie jest wymagany; 230 V230 V; 50 Hz typ C, typ E

Czas lokalny

Nie ma różnicy pomiędzy czasem lokalnym a czasem letnim i zimowym w Polsce.


Ceny w hotelach i restauracjach

Przykładowe ceny: danie obiadowe 80-120 CZK, pizza od 90 do 150 CZK, zupa 40 CZK, piwo 25 CZK czy kawa 20 CZK.


Napiwki

Zwyczajowo w lepszych restauracjach zostawia się napiwki w wysokości 5–10% usługi lub zaokrągla się zapłatę do pełnej kwoty.


Szczepienia

Brak wymaganych szczepień.


Obowiązkowy podatek turystyczny

Opłata jest uzależniona od standardu hotelu i miejscowości, jest to około 15-18 KCZ za dobę. Z podatku turystycznego są zwolnione osoby poniżej 18 roku życia.


Komunikacja / transport publiczny

W większych miastach działa bardzo sprawny system transportu publicznego. Przykładowe ceny biletów w Pradze: 30 minutowy – 24 CZK, 90 minutowy – 32 CZK, 24 godzinny – 110 CZK, 72 godzinny – 310 CZK.


Wynajem samochodów

Koszt wypożyczenia auta (zależnie od standardu samochodu i okresu wypożyczenia) to od 30 do 100 EUR za dzień. W Czechach obowiązuje ruch prawostronny. Uznawane jest polskie oraz międzynarodowe prawo jazdy.Ważne lokalne informacje i zwyczaje

W większości miast i rejonów turystycznych Czech bez problemu wymienimy pieniądze, zapłacimy kartą czy wypłacimy gotówkę z bankomatu. Wymiana złotego w Czechach nie powinna stanowić problemu. Należy pamiętać, że przy wymianie może zostać naliczona dodatkowa opłata w wysokości 28%. Informacje na ten temat powinna znajdować się w kantorach na tablicy wymiany walut.

Podróżni udający się do Pragi samochodem powinni pamiętać o płatnej strefie parkowania w Śródmieściu. Miejsca zostały podzielona na 3 kolory: pomarańczowy, zielony i niebieski. Należy pamiętać, że kolor niebieski jest zarezerwowany dla mieszkańców i parkowanie w tym miejscu może skutkować mandatem i unieruchomieniem samochodu lub odholowaniem.

W Pradze można skorzystać z karty Prague City Pass oraz Prague Card, które umożliwiają dostęp do wielu atrakcji, zwiedzania i komunikacji miejskiej.

W Republice Czeskiej obowiązuje opłata za wizytę na oddziałach pogotowia ratunkowego w wysokości 90 CZK. Ratownictwo górskie w Republice Czeskiej działa odpłatnie. Zaleca się zakupienie ubezpieczenia obejmującego ewentualne urazy.

Zobacz również inne regiony

Praga
cena od 99Sprawdź oferty
  • ogród botaniczny Uniwersytetu Karola
  • Zamek praski
  • Staroměstské náměstí (rynek staromiejski)
  • Národní divadlo (Teatr Narodowy)
  • smazeny syr i czeskie piwo w praskim zaułku