• Opis
  • Pogoda
  • Informacje praktyczne
  • Wycieczki
  • Więcej

   Balaton

   Balaton jako największe jezioro słodkowodne w Europie bywa określane węgierskim morzem, gdyż oprócz rozległych plaż i pięknych kurortów, wietrzny klimat tworzy często wysokie fale. Po stronie północnej znajdziemy 8-tysięczny kurort Balatonalmadi, urokliwy półwysep Tihany, a także średniowieczne Heviz. Strona południowa to przede wszystkim przepiękny kurort Fonyod oraz urokliwe miasteczko Siófok z największym parkiem morskim na Węgrzech.

   Informacje ogólne

   Balatonkenese – niewielka miejscowość wypoczynkowa z dosyć długą linią brzegową, kilkoma zagospodarowanymi kąpieliskami oraz przystanią jachtową. Jest to spokojny kurort z trawiastym nabrzeżem uregulowanym w niektórych miejscach betonem lub ogromnymi głazami, niemniej jak nad całym Balatonem można tam wypoczywać na trawie w cieniu drzew. Okoliczną ciekawostką są pieczary wydrążone w skałach przez dawnych mieszkańców szukających schronienia przed najeźdźcami. Spokojna atmosfera miasteczka sprzyja długim spacerom i obserwacji jeziora z ławeczek ustawionych nad brzegami rozległego akwenu.

   Szigliget – urokliwa miejscowość tonąca w zieleni i kwiatach jest przyrodniczą ostoją idealnie nadającą się na wczasy rodzinne. Na szczycie pobliskiego wzgórza królują chętnie odwiedzane przez turystów ruiny, a na stoku wśród drzew i winnic rozsiane są białe chatki kryte strzechą i malutkie dworki. Ozdobą miejscowości jest także pałac Esterhazych wzniesiony przez jeden ze słynnych rodów magnackich w XIX wieku i warto się tam udać, by zwiedzić muzeum wina. Z przytulnych knajpek przy głównych ulicach wieczorami dobiega cygańska muzyka, a w ciągu dnia wczasowicze wylegują się na zielonych trawnikach przy uregulowanym nabrzeżu. W wolnej chwili warto też wybrać się do pobliskiej wioski Balatonederics, gdzie znajduje się dosyć egzotyczne Muzeum Afrykańskie poświęcone tropikom zza mórz i oceanów.

   Balatonfuzfo – ustronny kurort z jachtklubem, krytą pływalnią na stoku i skromną bazą noclegową. Bez problemu można tam znaleźć trawiaste nabrzeże pod drzewami i dogodne zejścia do wody. Najbliższą atrakcją są górujące nad wioską ruiny kościoła z początków państwa węgierskiego.

   Revfulop – sielankowa atmosfera kurortu  z przystanią promów odpływających do Balatonboglar jest idealną propozycją dla turystów pragnących wypoczywać na dobrze zagospodarowanych, trawiastych kąpieliskach obok których można znaleźć brodziki i place zabaw dla dzieci. W pobliżu wybrzeża znajdują się także przytulne restauracje serwujące świeże ryby, natomiast turystyczną atrakcją są okazałe ruiny XII-wiecznego kościoła skrywające się wśród malowniczych winnic. Zachody słońca można podziwiać z ławeczek ustawionych przy obłożonym głazami nabrzeżu.

   Balaton Południowy

   Nie ma nic przyjemniejszego niż siedzenie w klimatycznej tawernie ze wspaniałym widokiem na jezioro i popijanie zimnego drinka w towarzystwie roześmianych turystów. Błogie jest także podziwianie rozległego akwenu z pokładu statku wycieczkowego z muzyką roznoszącą się po falującej toni wodnej. Taki właśnie jest południowy brzeg Balatonu, pełen wspaniałych kurortów, łagodnych plaż delikatnie opadających do wody, częstych mielizn, płycizn umożliwiających swobodne pływanie i zabawę z dziećmi oraz widoków na odległe wzgórza. W niemalże każdej miejscowości jest kilka przeważnie płatnych plaż, woda jest cieplejsza niż na północy, niemniej nie ma tam tylu zabytków i winnic. Wpływ miała na to historia, kiedy w odległych czasach tereny te były bagniste i nikt nie chciał budować osad. Boom turystyczny nastąpił dopiero po stopniowym osuszeniu terenów i wybudowaniu w XX wieku kilku kurortów, które z czasem rozrosły się do dużych rozmiarów i stały bardzo popularnym miejscem wypoczynkowym. Obecnie ilość hoteli, barów, dyskotek i miejsc rozrywki przewyższa liczbę zabytkowych chat, niemniej takiego luksusu wymagają turyści i dostają go w najwyższej jakości. Niekiedy wybetonowane wybrzeże rekompensują wspaniałe promenady, świetna infrastruktura rekreacyjno-gastronomiczna oraz sami turyści korzystający z uroków Balatonu.

   Siofok – stolica letniego szaleństwa i węgierskich wakacji jest największym kurortem kraju, rozciągającym się na długości kilkunastu kilometrów. Miasto idealnie oddaje charakter wypoczynkowego Balatonu, oferując spragnionym słońca turystom schludną zabudowę, zielone parki, ukwiecone ulice i przede wszystkim najpiękniejszą nad jeziorem plażę, która rozciąga się niemalże na całej długości miasta, tworząc w wielu miejscach piaszczyste i trawiaste odcinki z łagodnym zejściem do wody. Raczej próżno szukać tam wyciszonych miejsc, gdyż wszędzie rozbrzmiewają dźwięki głośnej muzyki płynącej z dyskotek, a turyści zastanawiają się czy spędzić czas na cudownym rejsie pod gwiazdami, czy w murach modnej knajpki. Swoją historią Siofok sięga odległych czasów, kiedy Rzymianie budowali w tym miejscu śluzy na rzece Sio dzielącej wybrzeże na dwie części. Z miejscowej przystani można wybrać się na pasjonujący rejs na półwysep Tihany lub po prostu wynająć łódkę czy żaglówkę i popływać po okolicznych wodach. W ciągu dnia miasto jest niemalże puste, gdyż tysiące turystów wygrzewają się na Wielkiej Plaży – Nagy Strand, natomiast wieczorami wypełnia się młodzieżą poszukującą tańców w dyskotekach pod gołym niebem i bardziej ustatkowanymi wczasowiczami rozglądającymi się za przytulną tawerną. W wolnej chwili można także zajrzeć do Millenium Park ozdobionego sadzawką, zwiedzić muzeum znanego węgierskiego kompozytora Imre Kalmana, Muzeum Minerałów, śluzę na rzece Sio lub wieżę ciśnień z tarasem widokowym. Jak przystało na najpiękniejszy kurort Balatonu, funkcjonuje tam świetnie przygotowana baza noclegowa począwszy od kwater prywatnych, domków letniskowych, apartamentów i pensjonatów, na hotelach o wysokim standardzie skończywszy. Nieco więcej spokoju można zaznać na zachód od kanału, gdzie rozciąga się Srebrny Brzeg, a kameralnej atmosferze sprzyjają romantyczne zachody słońca oglądane w towarzystwie rodziny, przyjaciół lub ukochanej osoby. Na mnóstwo atrakcji mogą także liczyć dzieci, dla których przygotowano pirackie przygody podczas specjalnych rejsów, place zabaw i restauracje z dziecięcym menu. Ilość atrakcji letniej stolicy Węgier nie zna granic, dlatego jeśli ktoś planuje wczasy w szczycie sezonu, powinien zarezerwować miejsce z odpowiednim wyprzedzeniem.

   Fonyod – w sezonie wakacyjnym niewielka miejscowość zlokalizowana u stóp najwyższej góry na południowym brzegu jeziora zamienia się w prawdziwe centrum przemysłu turystycznego. Znajduje się tam bardzo długie wybrzeże, na którym można znaleźć niewielkie odcinki piaszczyste, fragmenty brzegu wysypane żwirem oraz charakterystyczne dla Balatonu trawiaste nabrzeże, z którego schodzi się do wody po drabince. Woda jest płytka i pozwala na kąpiel z małymi dziećmi, a na dorosłych czeka szereg rozrywek oferowanych przez wypożyczalnie sprzętu i wakacyjne festiwale. Bez problemu można znaleźć tam nocleg w kwaterach prywatnych i apartamentach oraz przyjemne restauracje przy spacerowych alejkach. Wakacyjny czas wypełnia turystom spacerowanie po bardzo długim molo, uprawianie sportów wodnych, zwiedzanie parku historycznego oraz zabytkowej chałupy z XVIII wieku, w której mieści się winiarnia.

   Balatonboglar – przyjemne letnisko z trawiasto-piaszczystymi plażami znane jest nie tylko z uprawy winorośli, ale również dogodnej infrastruktury turystycznej, bazy rekreacyjnej i wielu sezonowych atrakcji. Blisko centrum wznosi się obsadzone sosnami wzgórze z charakterystyczną platformą widokową, scena, na której latem odbywają się koncerty i muzeum winiarstwa. Przy marinie można znaleźć przytulne tawerny oferujące różnorodne przysmaki i napoje pochodzące z ludowej kuchni oraz wesołe miasteczka pełne rozbawionych turystów z małymi dziećmi.

   Balatonlelle – kurort otoczony winnicami słynie z piaszczystych plaż znajdujących się przy marinie, na których dzieci mogą budować pałace z pasku, a dorośli leżakować pod parasolami słonecznymi lub drzewami dającymi cień w upalne dni. Najpiękniejszy jest tam obsadzony drzewami i otoczony knajpkami plac Szent Istvan ter i właśnie tam wieczorami kłębi się tłum turystów poszukujących węgierskiej kuchni, rozrywki i imprez trwających do białego rana. Spacerując po miasteczku można w niektórych miejscach podziwiać zabytkowe dworki z XIX wieku oraz domy, w których urządzone są winiarnie. Warto także zajrzeć do Kapoli Muzeum eksponującego kolekcję ludowych rzeźb.

   Balatonfoldvar – niewielki, ukwiecony kurort znany jest przede wszystkim żeglarzom, którzy mogą korzystać w ważnego balatońskiego portu i dobrej bazy noclegowej. Tamtejsze deptaki są uważane za jedne z najpiękniejszych nad jeziorem dzięki starym, zadbanym drzewom, natomiast uroku miejscowości dodają wille z przełomu XIX i XX wieku. W wolnej chwili można poszukać pozostałości fortyfikacji ziemnych z epoki żelaza, od których wywodzi się nazwa kurortu lub zdobyć wierzchołek lessowego klifu, by spojrzeć na odległy półwysep Tihany po drugiej stronie jeziora.

   Pogoda

   Średnia pogoda w ciągu roku

   I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
   Temp.   Max. (°C)10°17°22°26°28°27°23°16°
   Temp.    Min. (°C)-4°-2°11°15°16°16°12°-1°
   Godziny słoneczne (h) 2567999107531
   Dni deszczowe 12913129876691214
   Wilgotność powietrza (%) 897672706769706777808487

   Informacje praktyczne

   O kierunku

   Stolica / Język
   Budapeszt / węgierski

   Czas lokalny
   Nie ma różnicy w czasie względem Polski (przez cały rok)

   Ogólne wymagania wjazdowe
   Wiza nie jest wymagana. Przekraczanie granicy możliwe na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.

   Szczepienia
   Brak wymaganych szczepień.

   Napięcie i rodzaj gniazdka
   adapter nie jest potrzebny, 220 V; 50 Hz / typ C, typ C-2, typ F

   Pieniądze

   Waluta
   forint węgierski (HUF), 1 HUF = 100 Filler, 1 HUF = 0.012755PLN, kurs NBP z dnia 2020-04-09

   Ceny w hotelach i restauracjach
   Danie kuchni regionalnej – 2000-3000 HUF/kuchni międzynarodowej – 3500-4000 HUF; placek po węgiersku lub gulasz w lokalu typu bar mleczny – 1000-1500 HUF; langosz z serem i śmietaną w hali targowej – ok. 550 HUF; lokalne piwo – 450-700 HUF, wino Tokaj – 600-800 HUF.

   Napiwki
   Przyjęte jest zostawianie napiwków w wysokości min. 5%-10% lub zaokrąglenie rachunku do pełnej kwoty. Niektóre restauracje mogą wliczać koszt obsługi do rachunku.

   Obowiązkowy podatek turystyczny
   W niektórych regionach obowiązuje opłata klimatyczna, którą należy uiścić w hotelu podczas zakwaterowania. Wysokość opłaty wynosi zazwyczaj 350-400 HUF/osoba dorosła/noc. Ze względu na często wprowadzane zmiany w wysokości opłaty, są to wartości przybliżone. Aktualnych informacji o wysokości opłat należy szukać na stronach lokalnych władz regionu.

   Komunikacja

   Komunikacja / transport publiczny
   Transport publiczny jest dobrze rozwinięty. Pomiędzy miastami najlepiej poruszać się autobusami lub pociągami. Przykładowe ceny: autobus Budapeszt-Eger – 2161 HUF. W miastach sprawnie działa komunikacja miejska. Przykładowe ceny w Budapeszcie: jednorazowy bilet przesiadkowy – 530 HUF; bilet dobowy – 1650 HUF, Budapest Card 24h (karta turystyczna uprawniająca do darmowej komunikacji oraz wejścia do najważniejszych atrakcji) – 5225 HUF.

   Wynajem samochodów
   Cena wypożyczenia samochodu rozpoczyna się ok. 6000 HUF/doba. Za benzynę zapłacimy ok. 362 HUF/l, a za olej napędowy ok. 371 HUF/l.
   Obowiązuje ruch prawostronny.

   Informacje

   Ważne lokalne informacje i zwyczaje
   Forinty można zakupić w Polsce lub zabrać ze sobą złotówki/euro i wymienić je na miejscu w banku lub kantorze. Kurs złotówki w porównaniu do euro jest mniej korzystny.
   W miastach i ośrodkach turystycznych płacenie kartą jest powszechne, a sieć bankomatów jest dobrze rozwinięta. W mniejszych miejscowościach oraz poza szlakiem turystycznym warto mieć przy sobie gotówkę.
   W części restauracji, sklepów w dużych miastach/miejscach turystycznych można płacić w euro, ale kurs jest niekorzystny.
   Na Węgrzech obowiązuje polityka „zero tolerancji” dla kierowców prowadzących samochód pod wpływem alkoholu. Nie można przekroczyć 0,0‰.

   Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia

   Kuchnia i obyczaje

   Kuchnia

   Jokai bableves – zupa z warzywami, kawałkami mięsa i kiełbasy oraz śmietaną.

   Debreceni kolbasz – kiełbaski debreczyńskie z wołowiny, wieprzowiny, papryki i czosnku.

   Hortobagyi palacsinta – naleśniki z mięsem.

   Langos – złociste placki drożdżowe ze śmietaną, czosnkiem, serem lub paprykową kiełbasą.

   Belszin Budapest modra – polędwica wołowa w sosie z papryką i grzybami.

   Obiady spożywa się raczej z małą ilością ziemniaków, które bardzo często zastępowane są ryżem i ulubionym przysmakiem Węgrów – kluseczkami, choć żaden posiłek nie może się obejść bez wszechobecnego chleba. Do egzotycznie wyglądających potraw dodaje się surówki z kapusty, papryki lub buraczków albo mieszankę rozmaitych warzyw w occie. Po obiedzie przychodzi czas na deser (desszert) i jest tutaj w czym wybierać. Serce każdego łasucha z pewnością podbiją węgierskie marcepany, lukrowany piernik w kształcie serca – mezeskalacs, naleśniki jadane na słodko z nadzieniem orzechowym i sosem czekoladowym oraz knedle serowe i strudle z nadzieniem wiśniowym bądź makowym. Pysznością jest także deser z biszkoptów nasączonych rumem z bakaliami i bitą śmietaną.

   Gdy przychodzi wieczór miłośnicy mocnych trunków zacierają ręce. Węgry przez wieki były cenionym dostawcą aromatycznych win, dlatego uprawy winnej latorośli odgrywają w gospodarce kraju ważną rolę. Turyści z pewnością znają słynną markę „Tokaj”, zawdzięczającą swój słodki bukiet i smak wulkanicznej glebie, na której rosną winnice, u zbiegu rzek Bodrog i Cisy. Nie sposób wymienić wszystkich gatunków tokaju (najpopularniejsze to: Furmint, Samorodni, Aszu, Harselvelu), niemniej jest to marka symboliczna i takie właśnie trunki najlepiej kosztować w miejscowości Tokaj. Prywatni przedsiębiorcy zainwestowali w produkcję wina duże pieniądze, dlatego na terenie Węgier działa kilkadziesiąt regionów winiarskich zróżnicowanych pod względem mikroklimatu, gleby i uprawianych szczepów. Oprócz win z regionu Tokaji Borvidek, warto poszukać win z Egru, Badascony, Villany-Siklos, Szekszard, Mor czy Sopron. Przed wyborem warto zwrócić uwagę na etykietę, gdzie pojawia się dwuczłonowa nazwa, w której pierwszy wyraz oznacza miejsce pochodzenia wina, a drugi nazwę szczepu, przy czym przykładowo bikaver otrzymuje się z połączenia kilku gatunków winogron. Obok Tokaju cenionym winem jest Bycza Krew –Egri bikaver i warto dodać, że na Węgrzech rozpowszechnione jest picie tzw. szprycerów, czyli win rozcieńczonych w różnych proporcjach wodą sodową. W celu poszukiwania mniej znanych trunków warto odwiedzać piwnice winne znajdujące się w poszczególnych regionach lub też wziąć udział w winobraniu, które na Węgrzech jest traktowane jak sztuka i wielopokoleniowa tradycja. Wśród białych win królują wytrawne chardonnay i riesling, półwytrawne zoldszilvani, harslevelu i szurkebarat, półsłodkie tramini oraz aromatyczne muskotaly. Natomiast do najlepszych szczepów win czerwonych zalicza się wytrawne kekfrankos, burgundi, pinot noir, cabernet i oporto oraz półwytrawny merlot.

   Miłośnicy mocniejszych trunków natomiast, mogą zamówić w restauracji dobrą palinkę, czyli wódkę owocową różnych receptur, śliwowicę, gruszkówkę czy ziołowy likier Unicum, wytwarzany na bazie piołunu i oferowany w charakterystycznych kulistych butelkach z czerwonym krzyżykiem na etykiecie. W upalne dni z kolei najlepiej złagodzić pragnienie zimnym piwem Sopron, Dreher czy takim gatunkiem jak kobanyai lub arany aszok.

   Wycieczki fakultatywne

   Aktywność

   Nad Balatonem można uprawiać niemalże wszystkie dyscypliny sportu. Przy hotelach znajdują się korty tenisowe, boiska do gier zespołowych, paintballa, minigolfa, tory gokartowe i wypożyczalnie rowerów (okolice Balatonu warto zwiedzić rowerem, gdyż dla miłośników takiej formy turystyki przygotowano specjalną, bardzo dobrze oznaczoną trasę Balatoni Bringakorut). Jako największe jezioro Europy Środkowej, Balaton pełni funkcje centrum sportów wodnych. Praktycznie w każdym liczącym się kurorcie można uprawiać żeglarstwo, windsurfing, kitesurfing, rozmaite odmiany wakeboardingu oraz pływać, rowerkami, łodziami, kajakami i na nartach wodnych. Wokół jeziora można także znaleźć stadniny konne organizujące wyprawy w siodle po bezdrożach oraz agencje turystyczne zajmujące się skokami na spadochronie i lotami balonem.

   Wycieczki fakultatywne

   Zirc – najwyżej położone miasto na Węgrzech jest nie tylko doskonałą bazą wypadową do zwiedzania Lasu Bakońskiego, ale oferuje turystom kilka ciekawostek. Najciekawszą atrakcją jest opactwo Cystersów, wokół którego skupia się szereg zabytków architektury sakralnej oraz muzea poświęcone przyrodzie i etnografii. Warto także zaznać chwilę spokoju w arboretum – pięknym ogrodzie wypełnionym setkami gatunków drzew i roślin.

   Csesznek – główną atrakcją niewielkiej miejscowości są przepięknie położone, odrestaurowane ruiny XIII-wiecznego zamku, goszczące często zabawy historyczne, turnieje rycerskie i jarmarki średniowieczne.

   Tapolca – urokliwe miasteczko z zabytkowym centrum, w którym na krótkiej wycieczce można zwiedzić szereg historycznych budynków, Muzeum Wina, park z posągami i Wzgórze Kościelne z barokowym kościołem i ruinami zamku. Turyści przyjeżdżają tam jednak ze względu na inną atrakcję, jaką jest Tavasbarlang – „jaskinia z jeziorem” powstała na skutek wypłukania skał przez gorące źródła. Na turystycznej trasie zwiedzający mogą podziwiać system kanałów, jeziorek oraz formy naciekowe i pofałdowane skały. Jak na jaskinię panuje tam wyjątkowo wysoka temperatura dochodząca do 24°C, a na odkrywców czeka dodatkowo przejażdżka łódkami po fascynujących podziemiach.

   Nagyvazsony – atrakcją wioski położonej u stóp Lasu Bakońskiego są odbudowane ruiny zamku podarowanego przed wiekami przez króla Macieja Korwina swojemu ulubionemu dowódcy. Koniecznie trzeba wspiąć się na wysoką wieżę, by sfotografować przepiękną okolicę oraz wziąć udział w barwnych spektaklach historycznych i rozmaitych imprezach organizowanych dla turystów w okresie letnim.

   Szlak Winny Villany-Siklos – między wzgórzami Mecsek a rzeką Drawą rozpościerają się porośnięte lasami i poprzecinane szlakami turystycznymi najwyższe wzniesienia Kraju Zadunajskiego skrywające wiele ciekawych miejsc i skarb regionu, jakim są wspaniałe winnice. W trakcie zwiedzania można trafić na pamiątki po Turkach, kąpieliska termalne, chorwackie wioski i winne piwniczki. Na szczególną uwagę zasługują dwa miasteczka. W Siklos można zwiedzić zamek wyglądający jak otoczony szańcami barokowy pałac, zabytkowe sanktuarium maryjne, pięknie odrestaurowany meczet oraz kilka ekspozycji poświęconych lokalnemu folklorowi. Drugim skarbem regionu jest Villany – miasteczko słynące z wyrobu wyśmienitych czerwonych win, których historia sięga nawet czasów Celtów i Rzymian. Najlepiej pojawić się tam podczas wrześniowego winobrania, by docenić wyjątkowy smak tamtejszych gron, a przy okazji dowiedzieć się czegoś więcej o produkcji tego wyśmienitego trunku w Muzeum Wina. Każdy koneser najlepszych węgierskich win powinien także odwiedzić zabytkowe piwniczki i tam rozejrzeć się za butelkami ze szlachetnym napojem.

   Dolina Kriszny – dosyć osobliwa i egzotyczna atrakcja w postaci miniaturowej krainy świątyń poświęconych hinduskiemu bogu Krisznie. Można tam zwiedzić zabudowania klasztorne, zjeść wegetariański obiad czy nawet przenocować w atmosferze unoszącego się mistycyzmu. W świątyni boga Kriszny można także pomedytować oraz przyjrzeć się tańcom i śpiewom prezentowanym przez mnichów. Aby poznać tajemnicę nietypowego miejsca należy udać się do miejscowości Somogyvamos.

   Kraina Zselic – przepiękne tereny stworzone przez naturę składają się z zielonych pagórków i gęstych lasów skrywających jeziorka i miejscowości, do których nie dotarła masowa turystyka. Dla miłośników przyrody wyznaczono tam sieć szlaków pieszych i rowerowych, na których znajduje się ranczo łucznicze, ogromne pole golfowe, muzeum wytopu szkła oraz kąpieliska termalne. Z pewnością warto zajrzeć do miasta Koposvar znanego z prestiżowych gonitw konnych, eleganckich kamienic, parków i słynnego na Węgrzech teatru. Działa tam również całoroczne kąpielisko termalne i nastrojowe placówki muzealne. Można także zajrzeć do wioski Szenna, w której urządzono skansen pokazujący dzieciom i dorosłym jak wyglądało codzienne życie w wiosce z chałupami krytymi słomianym dachem.

   Jezioro Velencei – na przedłużeniu Balatonu położone jest przepiękne jezioro, przy którym rozwinęła się przyjemna baza turystyczna. Miłośników dzikiej przyrody z pewnością zainteresuje ciekawe zjawisko w postaci pływających wysp stworzonych przez skupiska roślin wodnych oraz rezerwat dzikiego ptactwa. Amatorzy leniuchowania natomiast znajdą tam kameralną bazę noclegową w kilku niewielkich kurortach przyciągających letników piaszczystymi plażami, wypożyczalniami sprzętów wodnych, możliwością wędkowania i przytulnymi restauracjami. Nad jeziorem panuje spokojna atmosfera związana z rybackim charakterem miejscowości, w których najlepiej będą się czuły rodziny z małymi dziećmi i miłośnicy romantycznych spacerów.

   Budapeszt – stolica Węgier uznawana jest za metropolię globalną, należącą do najpiękniejszych miast świata, która nie tylko dumnie reprezentuje Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ale jest także wielkim potencjałem turystycznym charakteryzującym chętnie odwiedzane stolice Europy. Tak jak w każdym dużym mieście, turyści stają przed logistycznym problemem ogarnięcia wszystkich atrakcji, dlatego jeżeli ktoś nie wybiera się tam ze zorganizowaną wycieczką i nie korzysta z usług przewodnika, powinien program zwiedzania ułożyć sobie wcześniej. Tak czy inaczej obowiązkowa jest Buda – część miasta po zachodniej stronie Dunaju z zielonymi wzgórzami, zabytkami i luksusowymi dzielnicami oraz atrakcjami najwyższej klasy. Tam też znajduje się widoczna z daleka Góra Gellerta, na której w roku 1046, w czasie powstania pogańskiego, został zamęczony biskup o tym właśnie nazwisku. Jest to doskonały punkt orientacyjny i widokowy z charakterystyczną Statuą Wolności goszczącą najczęściej na budapesztańskich pocztówkach. Pomnik symbolizujący Budapeszt i przedstawiający kobietę z brązu trzymającą palmowy liść nad głową, upamiętniał przed laty wyzwolenie miasta przez Amię Czerwoną, a obecnie pozostaje neutralny ideologicznie i otoczony jest innymi sylwetkami młodzieńców. W miejscu, gdzie zginął męczennik ustawiono Statuę Gellerta – brązową postać z krzyżem w dłoni, otoczoną półkolistą kolumnadą. W pobliżu pomnika znajduje się chętnie odwiedzane źródełko, przy którym można złapać oddech, gdyż zwiedzanie całego obszaru zajmuje sporo czasu. Istotną atrakcją wzgórza jest także cytadela zbudowana przez Austriaków po rozgromieniu powstania narodowego w 1849 r. Chociaż fortyfikacje nigdy nie odegrały militarnej roli, imponują potężnymi murami, w których urządzono hotel, restauracje i sale z tematycznymi ekspozycjami. Widok ze wzgórza w pogodny dzień lub wieczorem, gdy miasto oświetlone jest latarniami ulicznymi trudno opisać, dlatego warto wybrać się tam osobiście z aparatem fotograficznym. Zwiedzanie wzgórza najlepiej zakończyć pamiątkowym zdjęciem pomnika cesarzowej Sissi, który znajduje się przy skwerze pod estakadą prowadzącą na most Elżbiety. Do kolejnej i bardzo ważnej atrakcji można dotrzeć pieszo. Góra Zamkowa – Verhegy, należy do najpiękniejszych elementów panoramy miasta i odegrała w jego historii bardzo ważną rolę. Właśnie na tym wąskim płaskowyżu rozpościera się budapesztańska starówka, którą mieszkańcy budowali od czasów najazdów tatarskich. Z kolei po wypędzeniu Turków  wzgórze zajęli Austriacy, którzy chcieli wskrzesić potęgę i zbudowali okazały zamek, kościoły i klasztory. Kiedy życie społeczne przeniosło się do Pesztu, wzgórze stało się miejscem pełnym historycznych pamiątek, którymi wkrótce zainteresowali się turyści. Chociaż bryła współczesnego pałacu ma niewiele wspólnego z pierwotnym wyglądem odebranym przez liczne przebudowy i zniszczenia wojenne, pozostałości średniowiecznego i renesansowego zamku wyeksponowano w pobliżu jako pasjonującą odkrywkę archeologiczną. Do pałacu można dojechać choćby stylowymi wagonikami zabytkowej kolejki Budavari Siklo spod Mostu Łańcuchowego, by zwiedzić rozległy kompleks dziedzińców i imponujących rozmiarami budynków. Na początku wędrówki mija się „ozdobną bramę”, której strzeże rzeźba mitycznego ptaka „turula” z mieczem w szponach. Następnie przez dziedziniec dociera się do konnego pomnika pogromcy Turków – księcia Eugeniusza Sabaudzkiego, który jednocześnie pilnuje wejścia do Węgierskiej Galerii Narodowej z kolekcją sztuki węgierskiej od X w. do współczesności. Kolejny dziedziniec zdominowany jest przez studnię króla Macieja, która przedstawia scenę z łowów, a kawałek dalej znajduje się wejście do arcyciekawego Muzeum Sztuki Współczesnej. Na trzeci „dziedziniec Lwi” prowadzi Lwia Brama z napisami głoszącymi w łacinie, że zamek zbudowali wymienieni kolejno królowie. Ogólnie na terenie wzgórza można spędzić mnóstwo czasu, spacerując między pozostałymi muzeami, galerią, biblioteką, wspaniałym parkiem, murami obronnymi i cmentarzykiem tureckim. Na Wzgórzu Zamkowym poza pałacem warto zostać dłużej, by pospacerować bez celu zabytkowymi uliczkami. Zajrzeć tam można w bramy kamieniczek prowadzące do uroczych podwóreczek lub przysiąść na ławeczce w parku przy placu Trójcy Świętej z typową dla wielu miast katolickiej Europy – zabytkową kolumną Trójcy Świętej. Koniecznie trzeba zagłębić się w labirynt piwnic Domu Win Węgierskich, by choć na chwilę poczuć przyjemny chłód podziemi i oddać się degustacji najlepszych trunków produkcji krajowej. Po krótkim relaksie przyjemnie kontynuuje się zwiedzenia starówki pełnej muzeów, zabytków sztuki sakralnej i zabytkowych budynków, wśród których wyróżnia się chociażby Baszta Rybacka i pomnik króla Stefana Świętego. Kolejną atrakcją, której nie powinno się pominąć jest Labirynt, czyli system podziemnych tuneli i grot wydrążonych przez wodę w wapiennych skałach Wzgórza Zamkowego, wykorzystywanego przed wiekami jako schronienie. Oprócz pasjonującego zwiedzania można tam napić się kawy, oglądnąć czasowe wystawy i wziąć udział w tematycznych imprezach dla dzieci i dorosłych. Często fotografowanym budynkiem starówki jest hotel Hilton, w którego bryłę wkomponowano fragmenty średniowiecznych budowli. Hotelowe piwnice z bardzo nastrojową winiarnią powinny przypaść do gustu koneserom najlepszych szczepów pochodzących z pobliskich winnic. Na turystycznym szlaku Budy znajduje się jeszcze kościół św. Anny – jedno z najwybitniejszych dzieł barokowych na Węgrzech, pomnik Józefa Bema – polskiego generała i bohatera węgierskiej wojny o niepodległość oraz Różane Wzgórze, czyli ekskluzywna dzielnica pełna wytwornych willi z różnych epok i ogrodów zatopionych w bujnej zieleni. Miłośnicy starożytności powinni dodatkowo pokręcić się po najstarszej dzielnicy zwanej Obudą, gdzie zobaczyć można dwa amfiteatry rzymskie, pozostałości łaźni, fragmenty akweduktu i ruiny kamiennego miasta Aquincum, w którym nadal unosi się duch starożytności. Jeżeli ktoś chce zakończyć zwiedzanie Budy, która mimo wszystko oferuje jeszcze szereg innych atrakcji, powinien skierować się na któryś z mostów przerzuconych nad szerokim Dunajem. Same mosty potrafią wzbudzić zainteresowanie, a najokazalej prezentuje się most Łańcuchowy strzeżony przez kamienne lwy, most Małgorzaty z monumentalnymi posągami aniołów i most Wolności odznaczający się ażurową konstrukcją. Peszt przedstawia się turystycznym oczom zupełnie inaczej niż Buda. Wizytówką dzielnicy na wschodnim brzegu Dunaju jest Parlament – monumentalna budowla i największy gmach sejmowy Europy, oddany do użytku w 1902 r. Jego rozmiary wręcz porażają, kopuła zachwyca wielkością, natomiast wnętrze zachęca do zwiedzania głównie węgierskim skarbem narodowym, którym jest oryginał korony św. Stefana wraz z pozostałymi insygniami królewskimi. Kolejnym fascynującym budynkiem jest neorenesansowy pałac o bogato zdobionej fasadzie, w którym mieści Muzeum Etnograficzne, a także gigantyczna bazylika św. Stefana budowana przez pół wieku począwszy od roku 1851. Warto zajrzeć do świątyni, by zobaczyć największy dzwon Węgier, ozdobne wnętrza, skarbiec i kaplicę Świętej Prawicy ze zmumifikowaną ręką pierwszego węgierskiego króla – św. Stefana. Spacer po Peszcie unaocznia zamiłowanie budowniczych do gładkich, kamiennych i szklanych płaszczyzn, lśniących granitów, łagodnych łuków i chromowych konstrukcji, z których mnóstwo zasługuje na miano zabytków architektury. Dlatego dzielnica pełna jest banków, wspaniałych hoteli, biurowców oraz licznych centrów handlowych i rozrywkowych, w których można przepaść na wiele godzin po zwiedzaniu zabytków. W trakcie spaceru warto zatrzymać się na kawie w którejś z restauracyjek na najpiękniejszym placu Budapesztu – Vorosmarty ter, który często wypełniony jest straganami i wielonarodowościowym tłumem. Później można spróbować słodkości oferowanych przez legendarną cukiernię Gerbeaud lub też przespacerować się deptakiem Vaci utca – popularnym miejscem spotkań i jednocześnie ulicą pełną sklepów, kawiarnianych ogródków i pubów, w których gwar zamiera dopiero nad ranem, a nastrojowe oświetlenie i blask nowoczesnych neonów skutecznie przyciągają uwagę turystów. Takich deptaków jest w Peszcie kilka, niemniej z pobudek czysto turystycznych i poznawczych, warto zainteresować się jeszcze kwartałem ulic Zsido negyed, gdzie znajduje się między innymi największa czynna synagoga w Europie – Dohany utcai zsinagoga, Muzeum Żydowskie i wiele innych zabytkowych budynków będących pamiątką po dzielnicy żydowskiej. Zaledwie kilka ulic dalej znajduje się przypominająca słynny wiedeński Ring – Andrassy ut, najelegantsza ulica w mieście, pełna architektonicznych perełek i pomników. Koniecznie trzeba pojawić się na rozległym i reprezentacyjnym placu Bohaterów (Hosok tere) zwanym także Millenijnym, by sfotografować wysoką kolumnę zwieńczoną postacią archanioła Gabriela z koroną węgierską w ręku oraz posągi wodzów madziarskich i kolumnadę wypełnioną rzeźbami bohaterów narodowych. W pobliżu znajdują się także monumentalne budowle przypominające antyczne świątynie, w których zadomowiło się Muzeum Sztuk Pięknych i Pałac Sztuki. Interesujących miejsc w Budapeszcie jest znacznie więcej, dlatego zwiedzanie najlepiej rozplanować na kilka dni. Po przemierzeniu na nogach wielu kilometrów, wytchnienie można znaleźć w Lasku Miejskim – Varosliget – najchętniej odwiedzanym miejscu wypoczynkowym Węgrów, gdzie w cieniu bujnej zieleni kryją się dróżki spacerowe, interesujące obiekty, sadzawki  i szereg rozrywek dla dzieci i dorosłych (m. in. zoo, wspaniałe termy Szechenyi Gyogyfurdo, lunapark). Przy okazji warto zwiedzić położony na skraju parku wręcz baśniowy obiekt, czyli Zamek Vajdahunyad reprezentujący rozmaite style architektoniczne. Drugim miejscem wypoczynkowym jest Wyspa Małgorzaty – duży kawałek lądu na Dunaju, gdzie znajdują się ruiny trzech klasztorów, obiekty sportowe, przepiękne parki, amfiteatr, knajpki, sadzawki tropikalne, ogród japoński i kąpieliska dające ochłodę w trakcie upalnych dni. Obecnie Budapeszt jest ogromną metropolią reprezentowaną przez blisko tysiąc zabytków architektury rozmaitych europejskich stylów artystycznych, ponad dwieście muzeów, dziesiątki sal teatralnych i koncertowych o międzynarodowej sławie, sieć najlepszych uczelni i wydarzenia kulturalne, których końca nigdy nie widać. Z racji tego, że stolica jest miastem uniwersyteckim, tysiące studentów otrzymuje bogate życie nocne i najlepsze lokale, do których również zaglądają turyści korzystający z doskonale przygotowanej bazy noclegowej. Ponadto Budapeszt jest jedną z nielicznych stolic, w której znajduje się tak duże nagromadzenie kąpielisk termalnych, basenów oraz pływalni letnich i zimowych, których poznawanie może być tematem zupełnie innej wycieczki. Budapeszt można również podziwiać z pokładu statku wycieczkowego na wieczornym romantycznym rejsie, rajem dla dzieci jest Pałac Cudów Csodak Palotaja, natomiast o międzynarodowej renomie Budapesztu jako ośrodka kultury świadczy ogromny Park Milenijny (sale wystawiennicze, koncertowe i muzea), Teatr Narodowy o niecodziennej sylwetce i Pałac Sztuk – największa węgierska inwestycja o szerokim spektrum wydarzeń, stworzona jako miejsce spotkań ludzi i kultur.

   Informacje konsularne

   Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Węgierskiej
   Węgry, Budapeszt, Varosligeti fasor 16, 1068
   Tel.: +36 20 4729502 Tel. dyżurny: +36 1 4138200 Faks: +36 1 3511722
   budapeszt.amb.sekretariat@msz.gov.pl
   www.budapeszt.msz.gov.pl

   Instytut Polski w Budapeszcie
   Węgry, Budapeszt, Nagymezo u.15, 1065
   Tel.: +36 1 5054660 Faks: +36 1 3310341
   budapeszt.ip.sekretariat@msz.gov.pl
   www.lengyelintezet.hu

   FAQ

   Jak poruszać się po Balatonie?
   Balaton ze względu na swoją popularność jest bardzo dobrze skomunikowanym regionem turystycznym. Pomiędzy obydwoma brzegami kursują statki wycieczkowe, istnieje też przeprawa promowa przykładowo pomiędzy Tihany a Szantod. Do Budapesztu często kursują pociągi i autobusy, a najważniejszym węzłem komunikacyjnym jest Siofok, do którego z Budapesztu można dojechać autostradą wiodącą wzdłuż południowego brzegu aż do granicy z Chorwacją. Na półwysep Tihany można dojechać także autobusem, znajdują się tam również dwie przystanie jachtowe, podobnie jak w większości kurortów. Balaton można również objechać dookoła autem, korzystając ze stosunkowo dobrej drogi krajowej.
   Jakie plaże są nad Balatonem?
   Wybetonowane i uregulowane odcinki linii brzegowej zdarzają się w części północnej i południowej, ale nie wypoczywa się na betonie, tylko na trawie lub usypanym piasku. Na północy plaże są nieduże i w niewielkiej odległości od nich woda gwałtownie zwiększa głębokość. W południowej części plaże trawiaste i piaszczyste łagodnie opadają do tafli wody, głębokość zwiększa się powoli i w wielu miejscach, szczególnie na mieliznach i płyciznach można bez problemu brodzić z małymi dziećmi. Brzegi są tam szerokie i płaskie, a miejscowości równają się przeważnie z poziomem wody. Ogólnie nad Balatonem nie ma zbyt wielu piaszczystych plaż. Poza niektórymi miejscami w większości przypadków wypoczywa się na plażach trawiastych z bezpośrednim dostępem do wody lub drabinką w miejscach uregulowanych betonem lub głazami. Atutem południowej części jest widok na przeciwległy brzeg charakteryzujący się malowniczymi wzniesieniami. Doskonałe plaże można znaleźć w Balatonfured, są to: Kisfaludy, Esterhazy i Varosi, a także w Keszthely: Varosi w centrum, Helikon w południowej części miasta oraz Libas na północnym-wschodzie. Numerem jeden pod względem plaż jest Siofok. Nabrzeże udostępnione turystom ciągnie się tam przez blisko 20 km, przybierając w niektórych miejscach formę odcinków piaszczystych idealnych dla rodzinnego wypoczynku, ale także trawiastych nabrzeży łagodnie opadających do wody i fragmentów uregulowanych betonem lub głazami. Woda w większości miejsc jest płytka i pozwala na kąpiel z małymi dziećmi. Turyści najchętniej wypoczywają na Wielkiej Plaży Nagy Strand zlokalizowanej obok przystani, wzdłuż promenady Petofi, na Złotym Brzegu w dzielnicy zwanej Aranypart na wschód od portu oraz na Srebrnym Brzegu – spokojnym i kameralnym odcinku na wschód od portu. Większość plaż w kurorcie jest płatna, ale na obrzeżach można znaleźć darmowe odcinki. Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieć dostęp.
   Jakie ograniczenia celne są na Węgrzech?
   Restrykcje celne nie odbiegają od ogólnie przyjętych w UE, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlega ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić do 800 szt. papierosów, 400 szt. cygaretek, 200 szt. cygar, 1 kg. tytoniu, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa.
   Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania ze służby zdrowia na Węgrzech?
   W nagłych przypadkach turyści z Polski objęci są bezpłatną podstawową opieką medyczną. Opłaca się jednak wykupić polisę ubezpieczenia podróżnego, która w razie potrzeby umożliwi pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i transportu medycznego. Polisy polskich ubezpieczycieli są honorowane i należy posiadać przy sobie dokładne informacje dotyczące zakresu ubezpieczenia. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. W takim przypadku należy zachować oryginały faktur, rachunki, recepty z pieczątką i podpisem lekarza. Przed wyjazdem za granicę dobrze jest jednak w oddziale wojewódzkiego NFZ złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest dowodem posiadania takiego ubezpieczenia. Warto także pamiętać, że EKUZ nie zapewnia pokrycia kosztów specjalistycznego transportu medycznego do Polski, dlatego wskazane jest wykupienie dodatkowego prywatnego ubezpieczenia. Wizyty u lekarzy są wówczas bezpłatne pod warunkiem podpisania przez lekarza umowy z Zakładem Ubezpieczeń Zdrowotnych, o czym należy się upewnić przed skorzystaniem z porady. Więcej informacji na stronie: www.nfz.gov.pl

   Zobacz również inne regiony