Emiraty Arabskie Dubaj
  Wakacje w Emiratach

  Emiraty Arabskie – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

  Monika Czubacka
  Odkryj Zjednoczone Emiraty Arabskie! Poznaj kraj, w którym nowoczesność przeplata się z tradycją. Sprawdź, co warto wiedzieć przed podróżą do Emiratów, dowiedz się, gdzie oraz kiedy jechać do ZEA!

  Emiraty Arabskie to znakomite miejsce zarówno do zwiedzania jak i na egzotyczny wypoczynek. Nowoczesne miasta, wspaniała przyroda i piaszczyste plaże ciągnące się kilometrami zachęcają do urlopu w tym miejscu. ZEA to również jeden z krajów, o którym warto dowiedzieć się więcej przed podróżą. Kiedy jechać na wakacje do Emiratów? Co trzeba wiedzieć o tym egzotycznym kraju? Sprawdź nasze wskazówki przed wyjazdem!

  ZEA – gdzie leżą? Podstawowe informacje

  KLIKNIJ ABY AKTYWOWAĆ MAPĘKliknij aby aktywować mapę

  Zjednoczone Emiraty Arabskie to państwo położone na Półwyspie Arabskim, graniczy z Arabią Saudyjską i Omanem. Emiraty mają dostęp do Zatoki Perskiej i Omańskiej. Obszar kraju jest w większości nizinny, a 97% powierzchni kraju zajmuje pustynia Ar Rub al-Chali. ZEA powstały w 1971 roku z połączenia siedmiu emiratów, z których najpopularniejszy jest bez wątpienia Dubaj.

  Lot do Emiratów Arabskich z Polski trwa około 5,5-6,5 godzin. W tak krótkim czasie możemy się przenieść do słonecznego klimatu. O urlopie w Emiratach warto pomyśleć szczególnie, wtedy, kiedy u nas panuje zimowa aura.

  Tradycyjnie Emiraty zamieszkiwali Arabowie, jednak przy obecnym boomie gospodarczym, rdzenni mieszkańcy Dubaju stanowią zaledwie 20-25% ludności. Jeszcze do końca lat 50. Emiraty Arabskie były jednym z biedniejszych krajów świata. Sytuacja jednak diametralnie się zmieniła, gdy odkryto bogate zasoby złóż ropy naftowej. Współczesne ZEA należą do najszybciej rozwijających się i najbogatszych krajów na świecie.

  Emiraty Arabskie – waluta, wiza i język

  Oficjalną walutą Emiratów jest dirham (AED), który dzieli się na 100 filsów. W przypadku PLN przelicza się je niemal 1:1. W wielu miejscach można płacić kartą, na ulicach znajdziemy również bankomaty.

  Polska od kilku lat należy do grupy państw, której obywatele nie muszą płacić za wizę turystyczną. Jeśli więc wybieramy się do Emiratów Arabskich jako turyści, na lotnisku otrzymamy bezpłatną wizę, która uprawnia nas do 90-dniowego pobytu. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do ZEA.

  Językiem urzędowym Emiratach jest arabski, jednak w wielu miejscach można się posługiwać językiem angielskim.

  Pogoda w Emiratach – kiedy najlepiej jechać?

  Warunki / Miesiące stycz II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
  Temperatura minimalna (°C)121416182225282825221814
  Temperatura maksymalna (°C)232427303436383937333126
  Temperatura wody (°C)222123252730313232302725
  Godziny słoneczne (h)87881010999988
  Dni deszczowe221100000012
  Wilgotność powietrza (%)717268656265646569706972

  Zjednoczone Emiraty Arabskie to pustynny kraj o gorącym suchym klimacie. Turyści przyjeżdżają tu przez okrągły rok, jednak trzeba wiedzieć, że latem temperatury dochodzą nawet do 50°C, co przy wysokiej wilgotności jest dosyć uciążliwe. Dlatego też tę porę roku polecamy tylko osobom, które lubią i dobrze znoszą upały.

  Kiedy najlepiej jechać do Emiratów Arabskich? Najbardziej odpowiedni czas na wycieczkę do ZEA to miesiące od października do kwietnia. Temperatury wynoszą wtedy od 23ºC w styczniu do 31ºC w kwietniu. To idealny czas zarówno na zwiedzanie, jak i beztroski wypoczynek na plaży.

  Emiraty Arabskie – gdzie najlepiej jechać?

  Wakacje w Emiratach cieszą się coraz większą popularnością, a doskonała baza hotelowa przyciąga co roku miliony turystów. Wspaniałe miasta z futurystycznymi budowlami, szerokie piaszczyste plaże i ciepłe wody Oceanu Indyjskiego robią niesamowite wrażenie. Zastanawiacie się, gdzie jechać do Emiratów?

  Polecamy połączyć zwiedzanie wspaniałych miast z wypoczynkiem na egzotycznej plaży! Zdecydowanie warto zobaczyć Dubaj – wizytówkę Emiratów, jedno z najczęściej odwiedzanych miast na świecie. Znajdziemy tu najwyższe budynki świata, sztuczne wyspy, luksusowe hotele oraz wiele unikalnych atrakcji. Abu Dhabi to kosmopolityczna stolica ZEA, z największą świątynią w kraju – Wielkim Meczetem Szejka Zayeda. Kolejne miejsce to Fujairah – idealny kierunek dla szukających słońca i błogiego wypoczynku na plaży. Emirat jest położony w górzystej części kraju, gdzie kamieniste szczyty schodzą do oceanu tworząc wspaniałe krajobrazy. Znajdziemy tu doskonałe warunki do nurkowania i snurkowania, a także coś dla fanów górskich wędrówek. Za najbardziej malowniczy z emiratów uznawany jest Ras Al Khaimah. Piaszczyste plaże ciągną się tu kilometrami. To idealne miejsce na spokojny wypoczynek, zarówno we dwoje jak i na wakacje z dziećmi w Emiratach również w formule All Inclusive. W regionie Ras Al Khaimah znajdziemy kilka fascynujących miejsc z listy UNESCO, które warto odkryć podczas urlopu.

  Więcej informacji na temat atrakcji Emiratów jest dostępnych w artykule: Zjednoczone Emiraty Arabskie – co warto zobaczyć?

  Emiraty Arabskie – co przywieźć z wyjazdu?

  Miasta w Emiratach to prawdziwy zakupowy raj z tysiącami sklepów w ogromnych galeriach handlowych i gigantycznymi bazarami. W Dubaju znajduje się największe centrum handlowe świata – Dubai Mall. Zakupy można robić również na tradycyjnych targach, gdzie można negocjować ceny, do czego szczególnie zachęcamy. Z wakacji Last Minute w Emiratach warto przywieźć mieszanki herbat, kawę, a także przyprawy (szczególnie szafran i kardamon). ZEA słyną z uprawy daktyli, które są wyjątkowo słodkie i mięsiste.

  Towarem eksportowym Emiratów są również perfumy, przede wszystkim takie, które zawierają wyjątkowy składnik oud (agar) – wonny olejek wytwarzany z żywicy drzewa Aguilaria. To niezwykle drogi i trwały aromat, jeden z najdroższych składników perfum na świecie. Dubaj nazywany jest „złotym miastem” złoto więc można tu kupić wszędzie, a najlepszym miejscem do tego typu zakupów jest kultowy Złoty Suk. Emiraty słyną również z połowu pereł. Naturalne perły mogą więc być kolejną elegancką pamiątką z urlopu w ZEA.

  Jak należy się ubierać w Emiratach Arabskich?

  Zastanawiacie się w co się ubierać w Emiratach Arabskich? ZEA są krajem muzułmańskim, więc odpowiedni ubiór jest wyrazem szacunku dla ich kultury i religii. Podczas wycieczki do Emiratów warto więc uszanować lokalne tradycje i postawić na dłuższy rękaw i zakryte kolana. Należy jednak pamiętać, że dwuczęściowy strój kąpielowy na plaży jest w pełni akceptowalny.

  Na terenie meczetów należy całkowicie zakryć ciało (długie spodnie, koszulka z długim rękawem, zakryte włosy u kobiet). Często zdarza się, że przy meczecie można wypożyczyć chustę do okrycia.

  Emiraty Arabskie – czy jest bezpiecznie?

  Emiraty należą do krajów o najniższym na świecie wskaźniku przestępczości. ZEA to kraj muzułmański, gdzie źródłem prawa jest szariat (prawo religijne). W Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest wiele zakazów, które mają zapewnić bezpieczeństwo. Przed wyjazdem do tego kraju warto poznać panujące zwyczaje i prawo, ponieważ kary za ich nieprzestrzeganie są bardzo surowe.

  Przykładowo, publiczne okazywanie uczuć nie jest mile widziane. Za wykroczenia związane z alkoholem grozi grzywna bądź areszt, a za przestępstwa narkotykowe – wieloletnie więzienie bądź nawet kara śmierci. W czasie ramadanu jedzenie, picie i palenie papierosów w miejscach publicznych jest zabronione od wschodu do zachodu słońca, a spożywanie alkoholu w innych miesiącach może być znacznie utrudnione. Więcej ważnych informacji dotyczących obyczajów w ZEA znajdziecie na: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/zjednoczone-emiraty-arabskie.

  Wakacje w Emiratach – sprawdź oferty!

  Udostępnij

  Skopuj link

  FLY.PL