Stan Goa, Indie

    Goa w Indiach – co warto zobaczyć? Odkryj najciekawsze miejsca

    Dominika Kruszakin
    Indie to kolorowy i pachnący kraj. Miłośnicy pięknych, piaszczystych plaż i błogiego lenistwa wybierają najmniejszy stan tego kraju. Mowa o Goa, które jest ciekawym połączeniem europejskiej i hinduskiej kultury. Co warto wiedzieć? Sprawdź!

    Goa to stan położony na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Indyjskiego. Przyciąga turystów z całego świata nie tylko ze względu na piękne krajobrazy. Stosunkowo niskie ceny wczasów na Goa sprawiają, że wiele osób może pozwolić sobie na egzotyczny wypad. Najmniejszy stan Indii ma ciekawą historię, a także faunę i florę. 

    Poznaj historię stanu Goa

    Goa zyskało europejski sznyt, po tym jak region zaatakowali Portugalczycy. W 1510 roku udało im się odsunąć od władzy muzułmańskiego króla Yusufa Adil Khana. Stare Goa stało się pierwszą terytorialną zdobyczą Portugalii na terenie Azji. Początkowo Portugalczycy założyli faktorię handlową, a później przekształcili w kolonię. Goa było nazywane Rzymem Wschodu i Perłą Orientu. W XVII wieku Stare Goa zamieszkiwało ponad 200 tysięcy osób, a zdecydowaną większość stanowili katolicy. Epidemie malarii i cholery doprowadziły do znacznego wyludnienia miasta. W 1843 roku stolicą Indii Portugalskich zostało miasto Pangim (obecnie Panaji).

    Indie uzyskały niepodległość w 1947 roku, ale Portugalczycy nie chcieli oddać Goa. Indyjskie wojska siłą przejęły ten region w 1961 roku i wyparły Europejczyków. Po rewolucji goździków w roku 1974 Portugalia uznała Goa za część Indii, a w 1987 roku stała się osobnym stanem.

    Widok na Stare Goa
    Widok na Stare Goa

    Gdzie leży Goa?

    Goa to stan najmniejszy stan Indii, o powierzchni 3702 km². Jest zlokalizowany na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Indyjskiego, nad Morzem Arabskim. Region jest oddalony 500 kilometrów od Bombaju i ok. 2 tysiące kilometrów od stolicy Indii, Nowego Delhi. Stolicą północnego Goa jest Panaji (dawne Panjim), a południowego Margao. Największym miastem jest Vasco da Gama.

    Goa na mapie

    KLIKNIJ, ABY AKTYWOWAĆ MAPĘ Kliknij, aby aktywować mapę

    Pogoda w Goa

    W Indiach występuje klimat zwrotnikowy. W tamtym rejonie obserwuje się trzy pory: gorącą, deszczową i suchą. Pora deszczowa rozpoczyna się w czerwcu, a kończy się we wrześniu. 

    Goa znajduje się w strefie klimatu tropikalnego, dlatego wysokie temperatury występują przez cały rok. Szczyt sezonu w Goa przypada na przełom pory gorącej i suchej, czyli od grudnia do lutego. Najgoręcej jest tuż przed i po porze monsunowej, wtedy temperatury sięgają nawet 36°C. Największe ulewy występują w lipcu, a pora deszczowa trwa od połowy maja do połowy października.

    Temperatura wody sprzyja kąpielom przez cały rok i wynosi ok. 28°C. 

    Polecamy: Pora deszczowa - kiedy i gdzie? Ważne informacje o pogodzie w tropikach

    Sprawdź pogodę w Goa

    styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
    Średnia temperatura w dzień
    Średnia temperatura w nocy
    Średnia temperatura wody
    Godziny słoneczne
    Dni z opadami deszczu
    Wilgotność powietrza

    Goa, czyli najpiękniejsze plaże na świecie

    Najmniejszy stan w Indiach zasłynął dzięki najpiękniejszym plażom na świecie. Wielu turystów wyrusza w kierunku Goa, aby sprawdzić te najlepsze. Wybór jest spory, ponieważ linia brzegowa to ponad 100 kilometrów. 

    Plaże Goa dzielą się na dwa typy: północne i południowe. Bardziej zatłoczone, ale i dłuższe i szersze znajdują się na północ od Panjim. Rzadziej odwiedzane, węższe połacie piasku znajdują się na południu stanu. Wyróżniliśmy kilka z nich, które warto odwiedzić podczas wizyty w Goa. 

    • Plaża Palolem – mieści się na południowym skraju stanu, a zyskała popularność za sprawą "New York Times". Dziennikarze nawali plażę Palolem najpiękniejszą plażą świata. Piasek jest miękki i biały, co sprawia, że można poczuć się jak w bajce. Przy brzegu zostały wybudowane drewniane domki, które można wynająć i budzić się z przepięknym widokiem,
    • Plaża Agonda – położona jest niespełna 10 kilometrów od miasta Palolem, na południu stanu. Leży na terenie wioski Agonda i ma 3 kilometry. To idealne miejsce dla osób ceniących sobie zaciszny wypoczynek w przytulnym kurorcie, a także dla rodzin  z dziećmi,
    • Plaża Miramar – to część miasta Panjim, a wyróżnia ją srebrzysty piasek i lazurowa woda. Znajduje się blisko zbiegu Morza Arabskiego i rzeki Mandovi,
    • Plaża Baga i plaża Calangute – najpopularniejsze plaże na północy Goa, które uwielbiają imprezowicze. Baga Beach, znajduje się w nadmorskim miasteczku Bardez. Właśnie tam przez całą dobę można bawić się w lokalnych barach i na dyskotekach. Nieopodal znajduje się plaża Calangute, która zyskała miano "królowej plaż" ze względu na przepiękne widoki,
    • Plaża Candolim – to miejsce jest przeznaczone dla zwolenników kameralnego odpoczynku, chociaż w ostatnim tygodniu grudnia robi się tam tłoczno. Właśnie wtedy odbywa się Supersonic Festival, który przyciąga fanów muzyki EDM z całego świata.
    Plaża Palolem
    Plaża Palolem
    Plaża Baga
    Plaża Baga

    Najciekawsze atrakcje turystyczne w Goa

    Indie to niezwykły kraj, który można zwiedzić samodzielnie albo podczas wycieczki objazdowej. W sezonie zima 2024/2025 takie wyjazdy oferują Itaka i Rainbow Tours. Można również udać się do Goa i na miejscu skorzystać z wycieczek fakultatywnych. 

    Goa to bardzo ciekawy stan, w którym swój ślad pozostawili Portugalczycy, a w latach 60. ten rejon masowo odwiedzali hipisi. W tej chwili to najpopularniejszy turystyczny region  Indii. Chętnie przyjeżdżają tam miłośnicy egzotycznego relaksu, imprezowicze, fani sportów wodnych, historii i natury. Hindusi odpowiadają na potrzeby turystów, dlatego organizują rejsy w poszukiwaniu delfinów, kursy jogi i medytacji albo wypady na nurkowanie. Sprawdź, co warto zobaczyć, przebywając w Goa. 

    Targ z przyprawami w Goa
    Targ z przyprawami w Goa

    Goa zamieszkuje mnóstwo gatunków zwierząt i ptaków, dlatego na terenie tego stanu znajduje się pięć rezerwatów przyrody i jeden park narodowy. Jeden z rezerwatów chroni ptaki i nosi imię wybitnego indyjskiego ornitologa Salima Aliego. Sanktuarium znajduje się 3 kilometry od Panjim, na wyspie Chorao.

    Inną ciekawą atrakcją dla miłośników przyrody będzie Park Narodowy Anshi. Na jego terenie rośnie las deszczowy, można spotkać wiele rzadkich gatunków ptaków, ssaków i gadów. Rezerwat mieści się na obszarze pasma górskiego Ghaty Zachodnie i jest oddalony ok. 50 kilometrów od Majali. 

    Będąc na Goa warto udać się do Parku Narodowego Mollem, aby zobaczyć mierzący 310 metrów wodospad Dudhsagar – jeden z najwyższych wodospadów Indii. Nazwa oznacza "morze mleka", ponieważ kaskada mająca cztery progi przypomina mleko spływające ze skał.

    Wodospad Dudhsagar
    Wodospad Dudhsagar

    Indie słyną ze wspaniałych przypraw, a Goa to równie pachnący stan. Jeszcze w czasach kolonialnych ten region stał się centrum handlu przyprawami. Towary eksportowano do Europy m.in. do Portugalii, Holandii czy Wielkiej Brytanii. 

    Do dziś na terenie najmniejszego stanu Indii odnajdziemy mnóstwo tradycyjnych plantacji przypraw. Uprawia się gałkę muszkatołową, cynamon, pieprz, kardamon albo goździki. Oprócz tego na Goa uprawiane są orzechy i tropikalne owoce. Najbardziej znane goańskie plantacje to: Savoi Spice Plantation, Tropical Spice Plantation i Sahakari Spice Farm.

    Plantacja czarnego pieprzu
    Plantacja czarnego pieprzu

    Goa dzieli się na dwie dzielnice: północną ze stolicą Panaji i południową ze stolicą Margao. Panaji zamieszkuje 65 tysięcy mieszkańców, a największą atrakcją turystyczną jest Kościół Niepokalanego Poczęcia, który powstał w 1541 roku. Został zbudowany w stylu barokowym, a do wejścia prowadzą charakterystyczne białe schody. 

    Podczas wizyty warto odwiedzić dzielnice łacińskie: Fontainhas i Sao Tome. Właśnie tam mieszczą się eleganckie murowane domy ze zdobionymi oknami, niewielkie kawiarnie i urzekające uliczki, które przypominają te znane z Europy. 

    Kościół Niepokalanego Poczęcia w Panaji
    Kościół Niepokalanego Poczęcia w Panaji

    Stare Goa kiedyś było centrum stanu Goa, a dziś to miasto zamieszkuje zaledwie 5 tysięcy osób. Słynie z obiektów sakralnych wzniesionych przez Portugalczyków, z których kilka wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Bazylika Bom Jesus to najstarszy kościół na Goa, wzniesiony w 1594 roku. Budynek w stylu barokowym skrywa m.in. szczątki św. Franciszka Ksawerego, piękne mozaiki i pozłacane ołtarze. 

    Największy i wciąż działający kościół w Azji, to Katedra Se. Na co dzień to siedziba arcybiskupa Goa, a w jej wnętrzu znajdziemy drewniane rzeźby, mozaiki podłogowe i imponująca ilość obrazów. Zwiedzając Stare Goa, warto zobaczyć ruiny kościoła św. Augustyna, kościół św. Kajetana i Muzeum Archeologiczne.

    Katedra Se w Starym Goa
    Katedra Se w Starym Goa

    Portugalczycy zostawili po sobie także porty. Najciekawszy z nich zlokalizowany jest 18 km od Panaji, u ujścia rzeki Mandovi do Morza Arabskiego. Fort Aguada powstał w 1612 roku do ochrony wybrzeża przed Holendrami. Najbardziej charakterystycznym elementem jest czteropiętrowa latarnia morska, z której doskonale podziwia się zachody słońca. 

    Warto również odwiedzić Fort Chapora, który mieści się 10 km od Mapusy. Został wzniesiony za czasów muzułmańskiego władcy Adil Shaha, ale fortyfikacje, które dziś możemy obserwować, zbudowali Portugalczycy w 1717 roku. Na szczycie fortu rozpościera się piękny widok na plażę Vagator, Morze Arabskie i rzekę Chapora.

    Widok na Fort Aguada
    Widok na Fort Aguada

    Sprawdź oferty wycieczek do Indii!

    Udostępnij

    Skopuj link

    FLY.PL