cartagena kolorowe budynki

    Kolumbia: pogoda, waluta, bezpieczeństwo. Co warto wiedzieć o Kolumbii?

    Marta Wielgosz
    Kolumbia to prawdziwa perła Ameryki Południowej! Kraj ten wciąż nie jest dobrze znany wśród turystów z Polski. Marzycie, aby odkryć jego piękno? Pamiętajcie, że do wyjazdu warto się przygotować. Sprawdźcie, co trzeba wiedzieć o Kolumbii!

    Wakacje w Kolumbii mogą być wspaniałym doświadczeniem i niezapomnianą przygodą. Zapierające dech w piersiach krajobrazy, niezwykła natura, rajskie karaibskie plaże, miasta z kolonialną architekturą – to tylko część atrakcji, które czekają na Was w tym kraju. Jak zorganizować wycieczkę do Kolumbii? Czy są bezpośrednie loty? Jaką walutę zabrać? Co z kwestiami bezpieczeństwa? Poznajcie najważniejsze informacje o Kolumbii!

    Gdzie leży Kolumbia?

    Kolumbia znajduje się na północnym wschodzie Ameryki Południowej.  Jej największe miasto i zarazem stolica to Bogota zamieszkana przez ponad 7,7 mln osób. Kraj jest zlokalizowany u wybrzeża Oceanu Spokojnego i Morza Karaibskiego. Jego sąsiadami są Panama, Wenezuela, Peru, Brazylia oraz Ekwador. Na terenie Kolumbii znajduje się duży fragment puszczy amazońskiej. Przez kraj przebiegają także góry Andy. Do Kolumbii należy również 8 wysp.

    Kolumbia na mapie

    KLIKNIJ, ABY AKTYWOWAĆ MAPĘ Kliknij, aby aktywować mapę

    Loty do Kolumbii – jak zorganizować wycieczkę?

    Do 2024 roku nie było bezpośrednich lotów do Kolumbii z Polski. Przesiadki odbywają się w różnych miastach, najczęściej w Amsterdamie. W sezonie Zima 2024/2025 możliwy będzie jednak bezpośredni przelot do Kolumbii. Zagwarantuje go biuro podróży Rainbow Tours. Touroperator wprowadził wycieczki do Kolumbii do swojej egzotycznej oferty jako zupełną nowość. Loty bezpośrednie mają odbywać się do miasta Cartagena – pierwszy z nich zaplanowano na 2 listopada 2024 roku. Klienci polecą do Ameryki Południowej na pokładzie samolotu Airbus hiszpańskich linii lotniczych Ultra Plus. Wycieczki potrwają do drugiej połowy marca 2025. Najłatwiej więc zorganizować urlop w Kolumbii z biurem podróży. Poza wyjazdami ukierunkowanymi na wypoczynek, dostępne są też fascynujące wycieczki objazdowe, które pozwolą odkryć najciekawsze zakątki kraju.

    Kiedy jechać do Kolumbii? Pogoda i klimat

    Kolumbia położona jest w strefie klimatu równikowego. W praktyce pogoda i temperatury są jednak bardzo różne – zależą od konkretnej części kraju, a konkretniej od wysokości, na jakiej się ona znajduje. W Kolumbii występuje aż 5 pięter klimatycznych:

    • gorące – na wysokości od 0 do 1000 m n.p.m. (tu znajdują się m.in. znane turystyczne miasta, jak Cartagena czy Santa Maria). Charakteryzuje się temperaturami powyżej 24°C;
    • umiarkowane – na wysokości od 1000 do 2000 m n.p.m. z temperaturami w granicach 17-23°C;
    • chłodne – na wysokości od 2000 do 3000 m n.p.m. z temperaturami 12-16°C;
    • zimne – na wysokości od 3000 do 4000 m n.p.m. z temperaturami poniżej 12°C;
    • lodowcowe – na wysokości powyżej 4000 m n.p.m z temperaturami poniżej 0°C.

    Popularne wśród turystów regiony położone na wybrzeżu wyróżniają się więc wysokimi temperaturami i sporą wilgotnością. Jest tam gorąco przez cały rok, jednak miasta takie jak Cartagena najlepiej odwiedzić w trakcie polskiej zimy – a więc w czasie pory suchej, która trwa od grudnia do marca (drugi jej termin to miesiące od lipca do września). Średnie temperatury w ciągu dnia wynoszą wówczas ponad 30°C – są charakterystyczne dla Karaibów. Z kolei na terenach górzystych warunki atmosferyczne są inne. Im wyżej, tym niższych temperatur trzeba się spodziewać. I tak, w stolicy Kolumbii, położonej w Andach Bogocie, średnia roczna temperatura powietrza to zaledwie 15-16°C.

    Dokumenty wjazdowe do Kolumbii

    Przed podróżą do Kolumbii koniecznie sprawdźcie, czy macie wszystkie niezbędne dokumenty umożliwiające wjazd do tego kraju. Najlepiej zróbcie to z odpowiednim wyprzedzeniem – pozwoli Wam to zaoszczędzić sobie ewentualnych niepotrzebnych nerwów. Sprawdźcie, jakie dokumenty są potrzebne.

    Paszport do Kolumbii

    Aby przekroczyć granicę Kolumbii, obywatele Polski muszą mieć paszport lub paszport tymczasowy. Dokument jest wymagany nie tylko od dorosłych, lecz także od dzieci, bez względu na ich wiek. Zgodnie z informacjami podanymi na stronie gov.pl, nie ma minimalnej daty ważności paszportu. Istotne, aby był ważny w momencie opuszczania Kolumbii.

    Wiza do Kolumbii

    Polacy nie muszą mieć wizy do Kolumbii. Są zwolnieni z tego obowiązku przy wyjazdach o charakterze turystycznym, które trwają do 90 dni. To bardzo wygodne rozwiązanie, które eliminuje dodatkowe formalności. Na lotnisku możecie zostać zapytani przez służbę celną o powód przyjazdu.

    Inne wymogi wjazdowe

    Poza przygotowaniem ważnego paszportu, jeszcze przed podróżą do Kolumbii należy wypełnić formularz „Check Mig”. Jest on dostępny w języku angielskim pod adresem https://apps.migracioncolombia.gov.co/pre-registro/en/. Formularz trzeba też uzupełnić opuszczając Kolumbię.

    Język w Kolumbii

    Urzędowym językiem w Kolumbii jest hiszpański. Używa go większość obywateli tego kraju. Spotykane są też języki indiańskie, np. romski, keczua, baniwa, puinave, wayoo i inne. Jeśli chodzi o język angielski, jego znajomość nie jest powszechna. Czasami można się nim porozumieć w najbardziej turystycznych miejscach. Warto jednak mieć pod ręką telefon z translatorem lub nauczyć się podstawowych zwrotów po hiszpańsku – ułatwi to komunikację.

    Waluta Kolumbii. Jak dokonywać płatności?

    Waluta Kolumbii to peso kolumbijskie (COP, używany symbol to $). 1 peso dzieli się na 100 centavos. Na wakacje w Kolumbii polecamy zabrać dolary i euro – można wymienić je na peso już na miejscu (jednorazowo maksymalnie 1000 USD). Najlepiej zrobić to w jednym z kantorów. Znajdziecie je przede wszystkim na lotniskach, czasami też w większych galeriach handlowych, centralnych punktach miast czy turystycznych regionach. Podczas wymiany dolarów lub euro w kantorze możecie zostać poproszenie o pokazanie swojego paszportu (czasami również zostawienie jego fotokopii) i złożenie odcisku palca. W obcej walucie zapłacicie głównie w niektórych hotelach, dlatego zawsze warto mieć ze sobą lokalną gotówkę.

    Na terenie Kolumbii znajdziecie wiele bankomatów. Akceptują one większość kart płatniczych i kredytowych. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się używać bankomatów w bankach, restauracjach lub centrach handlowych. Pamiętajcie, że w niektórych sytuacjach za wybranie gotówki naliczona zostanie prowizja.

    W Kolumbii zapłacicie też kartą. Możecie to zrobić, np. w restauracjach, wielu sklepach, hotelach, galeriach sztuki itp. W tym przypadku również może zostać doliczona prowizja.

    Kolumbia – bezpieczeństwo. Co warto wiedzieć?

    Wiele osób nurtuje kwestia bezpieczeństwa w Kolumbii. Kraj ten nie ma pod tym względem najlepszej sławy. Jak jest w rzeczywistości? Na pewno podczas pobytu w Kolumbii należy zachować ostrożność. Najlepiej wybrać się tam ze sprawdzonym biurem podróży i wykupić dobre ubezpieczenie – zwiększy to bezpieczeństwo wyjazdu. Ponadto trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem i przestrzegać środków ostrożności. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko nieprzyjemnych sytuacji. Sprawdźcie, co warto wiedzieć i na co uważać w Kolumbii.

    Szczepienia i kwestie zdrowotne

    Zacznijmy od tego, co możecie zrobić jeszcze przed wakacjami w Kolumbii – a więc zabezpieczyć swoje zdrowie. Choć kraj ten nie wymaga żadnych szczepień, na kilka tygodniu przed wyjazdem warto odwiedzić lekarza medycyny tropikalnej, który doradzi czy i na co warto się zaszczepić. Przed podróżą do Kolumbii na pewno zalecane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze. Oprócz tego warto pomyśleć o klasycznych szczepieniach, które często robi się przed wycieczką do egzotycznego kraju. Chronią one przed błonicą, tężcem, krztuścem, durem brzusznym czy zapaleniem wątroby typu A i B.

    W zależności od tego, gdzie się wybieracie, warto także wprowadzić profilaktykę antymalaryczną. Pozwoli to uniknąć problemów w razie ukąszenia przez komara. Nie wszędzie występuje jednak zagrożenie malarią. Nie ma go w wielu znanych miastach, jak Cartagena, Bogota czy Medellin.

    Aby uniknąć przykrych konsekwencji zdrowotnych, musicie pamiętać o kilku zasadach będąc już w Kolumbii. Przede wszystkim nie pijcie wody z kranu – choć w wielu miejscach jest zdatna do picia, Europejczycy mogą źle na nią zareagować. Polecamy więc kupować wodę butelkowaną.

    Warto też uważać na to, co się je. Lepiej stołować się w sprawdzonych miejscach – słabej jakości mięso czy nieświeże owoce mogą spowodować problemy żołądkowe. Przed jedzeniem polecamy też zawsze myć ręce.

    O czym pamiętać i na co uważać w Kolumbii?

    Jak zachować bezpieczeństwo w Kolumbii? Przede wszystkim nie kusić losu. W kraju znane jest nawet powiedzenie no dar papaya – „nie dawaj papai”. Oznacza ono, że nie należy dawać okazji złodziejowi. Trzeba więc zachować rozsądek i nie epatować pieniędzmi czy drogimi przedmiotami, a także po prostu zachowywać się ostrożnie. Na co zwrócić uwagę? Polecamy:

    • nie nosić przy sobie wszystkich pieniędzy,
    • zabierać ze sobą poza hotel jedynie potrzebne rzeczy,
    • nie zostawiać bagażu bez opieki,
    • pilnować portfela i telefonu – najlepiej nosić je blisko siebie, np. w torebce typu „nerka”,
    • nie nosić drogiej biżuterii, zegarka itp.,
    • wybierać się na wycieczki wyłącznie ze sprawdzonym przewodnikiem,
    • w zatłoczonych miejscach nosić plecak z przodu,
    • chować sprzęt, np. aparat fotograficzny zaraz po zrobieniu zdjęcia (zamiast ciągle nosić go na szyi),
    • unikać wychodzenia po zmroku,
    • nie chodzić samotnie wyludnionymi uliczkami,
    • omijać owiane złą sławą dzielnice i miejsca (można zapytać o nie miejscowych lub obsługę hotelu),
    • przemieszczać się wyłącznie taksówkami zamawianymi telefonicznie lub przez aplikację (nie łapać ich z ulicy),
    • nie kupować narkotyków,
    • nie przyjmować poczęstunków od nieznajomych,
    • nie przywoływać tematu Pablo Escobara (nie jest to niebezpieczne, jednak niemile widziane wśród miejscowych).

    To główne zasady bezpieczeństwa w Kolumbii. Jak widzicie, sprowadzają się do bycia ostrożnym. W turystycznych miejscach o porządek dbają tamtejsi policjanci. Są życzliwi wobec przyjezdnych.

    Co zabrać do Kolumbii?

    Zastanawiacie się, co spakować do Kolumbii? Przede wszystkim wybierzcie ubrania dostosowane do pogody. Na wybrzeżu przyda Wam się oczywiście lekka i przewiewna odzież, a także kostium kąpielowy, nakrycie głowy (czapka lub kapelusz), wygodne buty (zarówno sportowe, jak i klapki lub sandały) oraz krem z wysokim filtrem UV. Jeśli wybieracie się do chłodniejszego regionu, pamiętajcie aby zabrać cieplejszy strój.

    Ważne jest też oczywiście skompletowanie kosmetyczki i podręcznej apteczki. W przypadku kosmetyków, wszystko zależy od Waszych preferencji i tego, czego używanie na co dzień. Poza kosmetykami do mycia i pielęgnacji, polecamy zabrać ze sobą żel antybakteryjny. Jeśli zaś chodzi o leki, zabierzcie coś na problemu żołądkowo-jelitowe, tabletki przeciwbólowe oraz wszystkie środki zażywane na stałe. Polecamy też spakować plastry.

    Zadbajcie też o zabranie niezbędnego Wam sprzętu elektronicznego. Oczywiście nie zapomnijcie o spakowaniu telefonu i ładowarki, ewentualnie również powerbanku oraz aparatu fotograficznego z odpowiednio dużą kartą pamięci, bateriami lub akumulatorem i ładowarką. Ważne! Nie zapomnijcie też o adapterze do gniazdka elektrycznego – w Kolumbii spotkacie gniazdka typu A i B.

    Co zjeść w Kolumbii?

    Odkrywanie Kolumbii to także poznawanie charakterystycznych dla niej smaków. Kuchnia tego kraju jest zróżnicowana – w zależności od regionu, możecie spotkać się z innymi potrawami. Stanowi połączenie kulinarnych wpływów Ameryki Południowej, Hiszpanii i Afryki.

    Do najbardziej znanych dań w Kolumbii należą m.in. arepas (serwowane samodzielnie lub jako dodatek do dania placki kukurydziane nadziewane mięsem, serem, jajkami lub sałatą albo podawane bez niczego), aijaco (rodzaj drobiowego rosołu z trzema rodzajami ziemniaków, podawany z młodą kukurydzą, awokado, śmietaną i kaparami), bandeja paisa (kaloryczne danie z białego ryżu, smażonego plantana, jajka sadzonego, mięsa mielonego, kiełbaski chorizo, czerwonej fasoli, awokado i bekonu), lechona (potrawka z ciecierzycy, wieprzowiny, przypraw, czasami również ryżu), fritanga (mięsne danie z kilku rodzajów mięsa podawane z ziemniakami, kukurydzą i arepas). W Kolumbii zjecie także m.in. arroz con pollo (kurczak z ryżem), empanadas (rodzaj pierogów z mięsem, ziemniakami lub warzywami), buñuelos (pączki na słono), frijoles (zupa fasolowa) czy patacones (placuszki z plantana podawane solo lub z dodatkiem mięsa albo warzyw). Na wybrzeżu popularne są także arroz con coco (ryż z kokosem), ceviche de camarones (krewetki w sosie pomidorowym z kolendrą, cebulą i czosnkiem, serwowane na zimno) oraz smażone ryby.

    Na deser możecie spróbować np. karmelizowanych bananów, obleas (andruty z masą kajmakowo-serową) czy pysznych owoców (m.in. kokosa, mango, arbuza. ananasa czy mniej znane lulo, mora czy granadilla). Do picia polecamy oczywiście słynną kolumbijską kawę oraz świeżo wyciskane soki. Popularne, zwłaszcza na karaibskim wybrzeżu, są też koktajle na bazie kokosa – coco loco (z alkoholem) i limonada de coco (z alkoholem lub bez).

    Pamiątki z Kolumbii

    Podczas wakacji w Ameryce Południowej warto zrobić zakupy. Co przywieźć z Kolumbii? Polecamy takie suweniry, jak:

    • szmaragdy – mają najlepszą jakość na świecie,
    • sombrero vueltiao – charakterystyczne kolumbijskie nakrycie głowy,
    • kawa – Kolumbia słynie z produkcji kawy. Przez wielu jest ona uważana za najlepszą kawę na świecie,
    • ruana – ponczo z czystej wełny,
    • mochilas – ręcznie robione worki/torebki z kolorowych nici;
    • kosz wyplatany z nici,
    • herbata z koki,
    • hamak,
    • rum.

    Zakupione w Kolumbii pamiątki na pewno będą przypominać Wam o wyjeździe.

    Wczasy i Wakacje w Kolumbii – świeże oferty!

    Udostępnij

    Skopuj link

    FLY.PL