madagaskar lasy morze

    Madagaskar w pigułce – co warto wiedzieć? Poznaj najważniejsze informacje

    Marta Wielgosz
    Marzy Ci się podróż na Madagaskar? Zanim wybierzesz się do krainy lemurów, poznaj najważniejsze informacje o tym pięknym zakątku Afryki. Szczepienia, dokumenty wjazdowe, pogoda i więcej. Sprawdź, co warto wiedzieć o Madagaskarze!

    Wczasy na Madagaskarze to ciekawy wybór. Spodoba się spragnionym wypoczynku w wyjątkowym miejscu. Egzotyczne wakacje w tej części świata pozwalają zachwycić się rajskimi plażami i unikatową naturą (warto wiedzieć, że Madagaskar nazywany bywa krainą lemurów i baobabów). Niewątpliwie istnieje wiele powodów, by odwiedzić tę wyspę. Zanim jednak zaplanujesz przygodę życia w Afryce, zapoznaj się z naszym artykułem. Dzięki niemu dobrze przygotujesz się do podróży.

    Gdzie leży Madagaskar?

    Madagaskar, a właściwie Republika Madagaskaru to państwo wyspiarskie położone na wyspie Madagaskar. Zlokalizowane jest nieopodal południowo-wschodniego wybrzeża Afryki. Oblewają je wody Oceanu Indyjskiego. Warto wiedzieć, że Madagaskar jest największą wyspą należącą do Afryki i czwartą pod względem wielkości na świecie. Jego powierzchnia to 587 041 km².

    Madagaskar słynie z bogatego i unikatowego ekosystemu. Wiele z gatunków występującej tam flory i fauny można spotkać wyłącznie na tej wyspie. Wspaniała natura to jeden z powodów, dla których miejsce to stanowi egzotyczny wakacyjny raj.

    KLIKNIJ, ABY AKTYWOWAĆ MAPĘ Kliknij, aby aktywować mapę

    Ile trwa podróż na Madagaskar?

    Na terenie Madagaskaru znajdują się dwa lotniska: w stolicy państwa, Antananarywie oraz na należącej do kraju wyspie Nosy Be, która jest znanym kierunkiem turystycznym. Niestety nie ma bezpośrednich połączeń rejsowych z Polski na żadne z nich. Na Madagaskar latają jednak czartery. Z tego względu warto wybrać się tam na wakacje z biurem podróży. To komfortowe rozwiązanie, które pozwala na oszczędność czasu, a często również pieniędzy.

    Wczasy na Madagaskarze z bezpośrednim przelotem oferuje biuro podróży Itaka. Odbywają się one z Warszawy oraz z Wrocławia. Miejscem lądowania jest z kolei lotnisko zlokalizowane na Nosy Be. Czas bezpośredniego lotu na Madagaskar to 9 godzin i 40 minut. W ofercie Itaki dostępne są zarówno wyjazdy nastawione na wypoczynek, jak i wycieczka objazdowa, podczas której można zwiedzić najciekawsze zakątki wyspy.

    Kiedy jechać na Madagaskar? Pogoda na wakacje

    Madagaskar leży w strefie klimatu podrównikowego suchego. Wyróżnia się tam tylko dwie pory roku: suchą i deszczową. Przez cały rok jest przy tym ciepło. Aby uniknąć ulew i gwałtownych zjawisk atmosferycznych, najlepiej pojechać na wczasy na Madagaskar w trakcie pory suchej. Występuje ona między majem a październikiem. Temperatury są wtedy nieco niższe niż w pozostałej części roku, jednak wciąż bywa upalnie. W turystycznych regionach słupki rtęci pokazują średnio 27-29°C w ciągu dnia, natomiast woda ma przeciętnie 25-28°C. To idealne warunki do wypoczynku i zażywania kąpieli. Pora deszczowa trwa z kolei od listopada do kwietnia. Wybierając ten termin na urlop na Madagaskarze trzeba liczyć się z wysoką wilgotnością powietrza oraz możliwością ulewnych opadów.

    styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
    Średnia temperatura w dzień
    Średnia temperatura w nocy
    Średnia temperatura wody
    Godziny słoneczne
    Dni z opadami deszczu
    Wilgotność powietrza

    Dokumenty wjazdowe na Madagaskar

    Przed wyjazdem na wycieczkę na Madagaskar koniecznie sprawdź, czy masz odpowiednie dokumenty, które pozwolą Ci na przekroczenie granicy tego kraju. Zrób to z odpowiednim wyprzedzeniem – pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Pamiętaj, że dowód osobisty nie uprawnia do wjechania do Madagaskaru. Jakie dokumenty trzeba zatem mieć?

    Paszport na Madagaskar

    Dokumentem, który pozwala na wjazd na teren Madagaskaru jest paszport. Akceptowane są zarówno paszporty biometryczne, jak i tymczasowe. Taki dokument musi być ważny minimum 6 miesięcy od momentu przekroczenia granicy Madagaskaru. Powinien mieć także 3 wolne strony. Należy pamiętać, że paszport muszą mieć nie tylko dorośli, lecz także dzieci – nawet bardzo małe.

    Wiza na Madagaskar

    Polacy potrzebują na Madagaskarze wizy. Przy wycieczkach trwających nie dłużej niż 15 dni można wyrobić ją na lotnisku, a więc już po przylocie do afrykańskiego kraju. Teoretycznie wiza wydawana w porcie lotniczym jest bezpłatna, jednak w praktyce aby ją otrzymać trzeba uiścić opłatę kontroli granicznej – wynosi ona 10 euro. Obywatele Polski, którzy chcę zostać na Madagaskarze dłużej niż 15 dni muszą wyrobić inną wizę turystyczną. Mogą to zrobić zarówno na lotnisku, jak i w placówce dyplomatycznej Madagaskaru. Wiza wydawana jest na 1 miesiąc (koszt: 35 euro) lub na 2 miesiące (koszt: 40 euro).

    Waluta Madagaskaru – jakie pieniądze zabrać?

    Waluta Madagaskaru to ariary (MGA). Dzieli się na iraimbilanja (1 ariary to 5 iraimbilanja). Obowiązuje ona od 2005 roku. Poprzednią walutą był frank malgaski – w małych miejscowościach wciąż może być w obiegu.

    Ariary to w Polsce waluta trudnodostępna. Można spotkać ją w niektórych kantorach, zwłaszcza w większych miastach. Na wakacje na Madagaskar najlepiej zabrać ze sobą euro lub dolary. Bez problemu można wymienić je na ariary w lokalnych bankach czy kantorach – znajdują się one w dużych ośrodkach miejskich.

    Podczas pobytu na Madagaskarze zawsze warto mieć przy sobie gotówkę. Zarówno płatności kartą, jak i bankomaty nie należą tam do powszechnych. 

    Język na Madagaskarze

    Na Madagaskarze obowiązują dwa języki urzędowe: francuski (używany przede wszystkim w urzędach i biznesie) oraz malgaski (powszechnie używany na co dzień). W wielu miejscach możesz spotkać się z tabliczkami lub oznaczeniami w obu z nich. Co ciekawe, przez moment urzędowym językiem Madagaskaru był także angielski. Było to w latach 2007-2010. Obecnie angielski nie ma już takiego statusu. W większych miastach i turystycznych kurortach można jednak się w nim porozumieć. Często nie będzie to płynna rozmowa, jednak znajomość angielskiego przez miejscowych wystarczy do tego, aby się dogadać i uzyskać kluczowe informacje. W razie trudności warto wspomóc się translatorem w telefonie. Z kolei jeśli mówisz po francusku, nie będziesz mieć żadnych problemów z komunikacją.

    Bezpieczeństwo na Madagaskarze

    Kwestia bezpieczeństwa na Madagaskarze nurtuje wielu turystów. Aby uniknąć potencjalnych nieprzyjemnych sytuacji, tak jak wszędzie indziej warto zachować ostrożność i kierować się zdrowym rozsądkiem. Ważne jest też przestrzeganie konkretnych zasad. Przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych porad, które pomogą Ci w zachowaniu bezpieczeństwa na Madagaskarze.

    Szczepienia i kwestie dotyczące zdrowia na Madagaskarze

    W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się sprawom związanym ze zdrowiem. O niektóre z nich możesz zadbać jeszcze przed wyjazdem, o innych musisz pamiętać już na miejscu. Oto najważniejsze kwestie:

    • szczepienia na Madagaskarze – nie są obowiązkowe. Wyjątek stanowi szczepienie przeciw żółtej febrze – jest ono jednak wymagane tylko od osób, które przyjeżdżają na Madagaskar z krajów o wysokim poziomie ryzyka zachorowania na tę chorobę. Choć nie jest to obowiązkowe, zaleca się wykonanie profilaktycznych szczepień przeciwko tężcowi, błonicy, krztuścowi, durowi brzusznemu, polio, WZW A, WZW V, cholerze i wściekliźnie (w przypadku możliwości kontaktu ze zwierzętami). To typowa ochrona przy wyjazdach w egzotyczne miejsca;
    • wizyta u lekarza medycyny tropikalnej – jeśli chcesz mieć pewność, czy i jakie szczepienia warto wykonać przed wycieczką na Madagaskar, udaj się do lekarza medycyny podróży. Zrób to na kilka tygodniu przed planowanym wyjazdem (minimum 4-6 tygodni). Specjalista przeprowadzi wywiad i doradzi Ci w kwestiach zdrowia, ewentualnych szczepień oraz profilaktyki;
    • profilaktyka antymalaryczna – Madagaskar to kraj, w którym występuje malaria. Niestety nie ma szczepienia przeciwko tej przenoszonej przez komary chorobie. Możesz jednak podjąć pewne działania, które znacznie ograniczą ryzyko zarażenia się. Przed podróżą na Madagaskar należy przede wszystkim zakupić dobre środki na komary. To podstawa. Repelenty mogą mieć postać sprayu, płyny, maści czy kremu. Należy stosować je regularnie. Dodatkowo można dostać leki antymalaryczne od lekarza. Oprócz tego kluczowe są moskitiery nad łóżkiem – w dobrych hotelach są one zapewnione. Aby dobrze się zabezpieczyć, warto też nosić przewiewne jasne ubrania z długim rękawem i nogawkami. Warto też unikać przebywania na zewnątrz od zachodu do wschodu słońca (komary są wtedy najbardziej aktywne). Jeśli będziesz pamiętać o podstawowych środkach bezpieczeństwach na Madagaskarze, ryzyko zarażenia się malarią znacznie spadnie;
    • wykupienie dobrego ubezpieczenia turystycznego – przed wylotem na Madagaskar koniecznie wykup dodatkowe ubezpieczenie. Sprawdź, czy ma odpowiednio duży zakres. Warto aby pokrywało m.in. środki transportu medycznego;
    • unikanie picia wody z kranu – woda z kranu na Madagaskarze jest niezdatna do picia. Aby uniknąć problemów żołądkowo-jelitowych, pij wyłącznie wodę butelkowaną;
    • częste mycie rąk – to punkt, o którym warto pamiętać zawsze i wszędzie. Zachowanie odpowiedniej higieny pozwala uniknąć wielu chorób.

     To najważniejsze zagadnienia. Pamiętaj, aby ich nie lekceważyć – zdrowie jest najważniejsze, również na wakacjach.

    Bezpieczeństwo na wakacjach: o czym pamiętać i na co uważać na Madagaskarze?

    Podczas wakacji na Madagaskarze należy zwrócić uwagę także na inne kwestie. Na co uważać i o czym pamiętać? Kieruj się następującymi wskazówkami:

    • wybierz wakacje ze sprawdzonym biurem podróży,
    • nie noś przy sobie całej gotówki,
    • poza kurortami pilnuj portfela i telefonu (warto nosić je blisko ciała, np. w tzw. „nerce”), zwłaszcza w zatłoczonych miejscach, ponieważ można tam trafić na kieszonkowców;
    • nie epatuj drogimi przedmiotami (biżuteria, zegarek, drogi smartfon czy aparat fotograficzny itp.),
    • nie podróżuj ani nie spaceruj samotnie po zmroku poza turystycznym kurortami,
    • zapisz numer kontaktowy do polskiej ambasady na Madagaskarze,
    • przed kursem taksówką ustal cenę przejazdu (taksówki są dość tanie),
    • na wycieczki wybieraj się wyłącznie ze sprawdzonymi przewodnikami,
    • jeśli chcesz wynająć auto, uważaj na drogach – są one w złym stanie. Pamiętaj że w takim przypadku najlepiej wynająć samochód z kierowcą,
    • trzymaj się z daleka od narkotyków,
    • nie używaj torebek foliowych – są one zakazane na Madagaskarze, dlatego nie przywoź ich z Polski,
    • nie rób zdjęć lotniskom i obiektom militarnym,
    • jeśli jedziesz na wycieczkę, by obserwować zwierzęta, zachowaj bezpieczny dystans od nich,
    • nie kupuj pamiątek wykonanych z chronionych gatunków zwierząt lub roślin,
    • nie próbuj wywozić za granicę chronionych gatunków zwierząt i roślin.

    Jak widzisz kwestie dotyczące bezpieczeństwa na Madagaskarze w dużej mierze opierają się o zachowanie rozsądku. Wakacje spędzaj więc po prostu z głową. W kurortach turystycznych na Nosy Be nie musisz się obawiać, ponieważ uważane są one za bezpieczne. Mieszkańcy Madagaskaru są też gościnni i pozytywnie nastawieni do turystów.

    Jak się spakować na Madagaskar?

    Nie wiesz, co zabrać na Madagaskar? Przychodzimy z pomocą. Oto krótka lista rzeczy, które powinny znaleźć się w Twojej walizce:

    • lekkie i przewiewne ubrania oraz oczywiście bielizna na każdy dzień tygodnia,
    • strój kąpielowy,
    • odpowiednie buty – w przypadku samego plażowania wystarczą klapki i sandały, jednak jeśli planujesz wycieczki zabierz też wygodne buty kryte oddychającej tkaniny,
    • ważny dokument tożsamości (paszport),
    • skany ważnych dokumentów (nie jest to konieczne, jednak stanowi rodzaj zabezpieczenia),
    • strój kąpielowy,
    • krem z wysokim filtrem UV,
    • okulary przeciwsłoneczne,
    • dobry repelent na komary,
    • telefon komórkowy i ładowarka (wtyczki na Madagaskarze są takie same, jak w Polsce, dlatego nie potrzebujesz przejściówki), ewentualnie powerbank,
    • nakrycie głowy (kapelusz, czapka),
    • apteczka z podstawowym wyposażeniem (plastry, bandaż, leki przeciwbólowe i przeciwbiegunkowe itp.),
    • leki przyjmowane na stałe,
    • ulubione kosmetyki,
    • żel antybakteryjny,
    • latarka – na Madagaskarze szybko zapada zmrok. Czasami wieczorami może nie być prądu. Latarka nie waży dużo, a może się przydać, dlatego warto ją dodać do swojego ekwipunku.

    To oczywiście podstawowa lista. Możesz ją dowolnie modyfikować i rozszerzać, zgodnie z własnymi potrzebami.

    Co zjeść na Madagaskarze?

    Madagaskar kojarzy się przede wszystkim z rajskimi plażami i zachwycającą naturą, w tym oczywiście z lemurami i baobabami. Podczas wakacji poza odkrywaniem cudów przyrody warto wybrać się też w kulinarną podróż i poznać smaki tej afrykańskiej wyspy. Kuchnia Madagaskaru to kuchnia malgaska. Jest zróżnicowana – niektóre dania są bardzo proste, inne zaś wykwintne i wyszukane. Dodatkiem do wielu z nich jest ryż, bataty albo maniok. W niektórych potrawach widać wpływy kuchni francuskiej, kreolskiej, a nawet chińskiej.

    Co zjeść na Madagaskarze? Najbardziej popularne dania to m.in. ravitoto (liście manioku z wieprzowiną i czosnkiem podawane z ryżem i sosem pomidorowym), mofo (placuszki podawane na śniadanie; zastępują chleb), hena ritra (mięso duszone z ziołami), masikita (odmiana szaszłyków), romazava (odmiana gulaszu z mięsa zebu, cebuli, pomidorów i zieleniny, podawana zazwyczaj z ryżem) i kitoza (wołowina lub mięso zebu pocięte w paski, przyprawione i wysuszone podczas wędzenia). Madagaskar słynie też z street foodu i potraw z owoców morza.

    Jeśli chodzi o desery, polecamy skosztować pysznych owoców. Są soczyste i słodkie. Ciekawą opcją są też miodowe pączki z dziurką w środku. Madagaskar jest też znany z produkowania wanilii i cynamonu, dlatego warto skosztować słodkich smakołyków z ich dodatkiem.

    W kwestii napojów na Madagaskarze polecamy spróbować soków ze świeżo wyciskanych owoców. Typowy dla tej wyspy jest także sok z owoców baobabu oraz ranovola – napój z wrzątku i… lekko przypalonego ryżu. W przypadku alkoholu popularnością cieszy się rum oraz wino palmowe.

    Co przywieźć z Madagaskaru? Pamiątki

    Pamiątki z Madagaskaru pozwolą Ci zatrzymać cząstkę wyspy ze sobą, nawet gdy podróż się już skończy. Będą też przypominać o czasie spędzonym w tym afrykańskim kraju. Co przywieźć z Madagaskaru? Poza klasycznymi magnesami na lodówkę, warto nabyć np.:

    • lokalne przyprawy (wanilię, cynamon, pieprz, goździki),
    • drewniane wyroby (figurki, pudełka, szkatułki),
    • plecione kosze, kapelusze lub torby,
    • tekstylia (haftowane serwety, chusty, pareo itp.),
    • lokalne kosmetyki,
    • rum.

    Jeśli kupujesz rękodzieło zwróć uwagę, czy nie jest ono wykonane z przedmiotów, których nie można wywozić.

    Wakacje na Madagaskarze – sprawdź oferty!

    Udostępnij

    Skopuj link

    FLY.PL