woda łódź skały tajlandia

    Tajlandia – to trzeba wiedzieć przed wyjazdem na wakacje! [poradnik]

    Marta Wielgosz
    Tajlandia to świetny kierunek na wakacje! Wspaniałe pejzaże, zachwycająca natura, ciekawa kultura i pyszna kuchnia przyciągają tam turystów z całego świata. Do podróży do tego niezwykłego miejsca warto się przygotować. Co należy wiedzieć przed wyjazdem do Tajlandii?

    Przepiękna Tajlandia jest chętnie wybierana na egzotyczne wakacje w Azji. To niezwykle różnorodny kraj, w którym tradycja miesza się z nowoczesnością. W niektórych jego zakątkach znajdziecie drapacze chmur i pełne luksusu hotele, w innych zaś niewielkie rodzinne knajpki i buddyjskie świątynie. A to wszystko otoczone zapierającymi dech w piersiach widokami i spektakularną przyrodą. Niewątpliwie jest to miejsce warte odwiedzenia – spodoba się tam zarówno fanom wypoczynku, jak i aktywnego spędzania czasu. Zanim jednak wybierzecie się na wczasy do Tajlandii, sprawdźcie najważniejsze informacje na temat tego kraju.

    Gdzie leży Tajlandia?

    Tajlandia zlokalizowana jest na południowym wschodzie Azji, na Półwyspie Indochińskim. Państwo zajmuje powierzchnię 513 120 km² i graniczy z Laosem, Kambodżą, Malezją i Birmą. Ma dostęp do wód Morza Andamańskiego oraz Zatoki Tajlandzkiej, będącej częścią Morza Południowochińskiego.

    Tajlandia na mapie

    KLIKNIJ, ABY AKTYWOWAĆ MAPĘ Kliknij, aby aktywować mapę

    Tajlandia – loty i wycieczki. Ile trwa podróż?

    Długość lotu do Tajlandii zależy od lotniska, z którego rozpoczyna się podróż, a także miejsca lądowania. W tym azjatyckim kraju funkcjonuje kilka portów lotniczych. Najważniejsze z nich to Bangkok, Phuket, Hat Yai i Krabi. Niestety, na żadne z tych lotnisk nie ma bezpośrednich, regularnych lotów z Polski. Połączenia przesiadkowe trwają zazwyczaj między 13 a 16 godzin, choć czasami zajmują jeszcze więcej.

    W wielu sytuacjach wakacje w Tajlandii łatwiej więc zorganizować z biurem podróży. To często najwygodniejsze rozwiązanie. W przypadku wyjazdów do niektórych regionów, można liczyć na bezpośrednie loty do Tajlandii. Odbywają się one m.in. na lotnisko Phuket. Przelot trwa około 10 godzin. W ten sposób można wybrać się nie tylko na wakacje na Phuket, lecz także urlop w Khao Lak (znajduje się około 100 km od Phuket) czy w Krabi (około 150 km od Phuket). W przypadku tej ostatniej prowincji, czasami dostępne są też loty przesiadkowe  – trwają około 14-17 godzin.

    Jeśli chodzi o wycieczkę do Bangkoku, bezpośredni lot oferuje biuro podróży Rainbow Tours. Trwa on mniej więcej 10 godzin i jest realizowany na pokładzie Dreamlinera. Dostępne są też przesiadkowe loty – przesiadka ma zazwyczaj miejsce w Stambule lub Dubaju. Czas podróży trwa wówczas średnio między 13,5 godziny a prawie 16 godzin.

    Dostępność bezpośrednich lotów do Tajlandii to niejedyny powód przemawiający za wybraniem się tam z biurem podróży. Często można bowiem trafić na dobre ceny wycieczek w ofercie Last Minute – to dodatkowa zaleta. Wyjazdy do Tajlandii organizuje przy tym wielu touroperatorów. Są to przede wszystkim Coral Travel, Itaka, Rainbow Tours i TOP Touristik.

    Kiedy jechać do Tajlandii? Pogoda

    Tajlandia przyciąga wysokimi temperaturami. Nie każdy moment jest jednak idealny na podróż do tego kraju. Wyróżnia się tam aż trzy pory roku. Są to:

    • pora deszczowa – przypada na okres od czerwca do października. To najmniej popularny termin na urlop w Tajlandii. Trzeba być wtedy przygotowanym na wysoką wilgotność powietrza i ulewne deszcze. Opady są jednak krótkotrwałe i przelotne. W tym czasie Tajlandię odwiedza zdecydowanie mniej turystów. Można także liczyć na niższe ceny;
    • pora ciepła i sucha (nazywana także chłodną) – to szczyt sezonu turystycznego. Trwa od listopada do lutego. Temperatury powietrza są wysokie zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Wilgotność powietrza jest nieco mniejsza niż w porze deszczowej, a opady są sporadyczne. To świetny czas zarówno na zwiedzanie, jak i odpoczynek;
    • pora gorąca i sucha – występuje między marcem a majem. Można się wtedy spodziewać najwyższych temperatur. Pogoda w Tajlandii w tym okresie bywa uciążliwa i może utrudnić spokojne zwiedzanie. W tym czasie rozwiązaniem jest plażowanie i wypoczynek, choć jest to propozycja przede wszystkim dla fanów upałów.

    Trzeba pamiętać, że pogoda w Tajlandii może różnić się w zależności od regionu. Przed wyjazdem w konkretne miejsce, najlepiej sprawdzić prognozy dla danego obszaru.

    Gdzie jechać do Tajlandii?

    Tajlandia skrywa wiele interesujących zakątków. Każdy z nich jest wyjątkowy, a wizyta z nim może być niezapomnianym doświadczeniem. Wśród turystów wyjątkowo popularne są cztery miejsca.

    Phuket

    Wyspa Phuket to rajskie miejsce na wakacje w Tajlandii. Słynie ze wspaniałych plaż, na których nie tylko można wypocząć, lecz także uprawiać sporty wodne (w tym nurkować) czy obserwować żółwie. Znajdziecie tam również mnóstwo wspaniałej natury – pod tym względem warto odwiedzić parki narodowe (np. Park Narodowy Khao Phra Thaeo). Coś dla siebie znajdą też fani zwiedzania – polecamy odwiedzić miasto Phuket, Posąg Wielkiego Buddy czy kompleks świątyń Wat Chalong. Z kolei fanów imprez usatysfakcjonuje rozrywkowe miasto Patong. Koniecznie odwiedźcie też jeden z nocnych marketów.

    Krabi

    Krabi to znana i chętnie odwiedzana prowincja Tajlandii. Tam również znajdziecie piękne plaże – idealne na wygrzewanie się w słońcu oraz nurkowanie i snorkeling. Miejsce to oferuje też wiele rozrywek dla aktywnych – ciekawe szlaki trekkingowe i świetne warunki do uprawiania wspinaczki skałkowej. Oprócz tego warto odwiedzić jeden ze znanych parków narodowych (np. Hat Nopparat Thara National Park lub Mu Koh Lanta National Marine Park), a także tropikalne lasy, w tym Thung Theao Forest ze słynnym naturalnym basenem Emerald Pool. Zachwycające są też tamtejsze świątynie, przede wszystkim Tiger Cave.

    Khao Lak

    Khao Lak to region słynący zarówno z rajskich plaż, jak tropikalnej przyrody. Znanym miejscem jest prowincja Phang Nga – idealne miejsce  na relaks i uprawianie sportów, np. trekkingu czy pływania kajakami. Wyjątkowymi punktami są tam też Phang Nga Elephant Park, w którym można obserwować słonie oraz Park Narodowy Phan Nga, pełen tropikalnej fauny i flory. Przepiękne miejsce Khao Lak to także chociażby Khao Sok, majestatyczna dżungla, uważana za najstarszą na świecie. Region ten stanowi także świetną bazę wypadową na pobliskie Similany, czyli archipelag wysp określanych mianem tajskich Seszeli.

    Bangkok

    Bangkok, stolica Tajlandii, to miejsce dla fanów dużych miast i różnych atrakcji. Przede wszystkim polecamy odwiedzić tam słynne buddyjskie świątynie, np. Wat Phra Kaew ze Szmaragdowym Buddą, Wat Pho z Leżącym Buddą oraz Wat Arun. Obowiązkowym punktem jest też wizyta w Wielkim Pałacu Królewskim oraz w Ancient City. Oprócz tego, w Bangkoku warto po prostu poczuć atmosferę miasta, przechadzając się jego uliczkami i próbując street foodu. Ciekawe miejsca to również  Chinatown, dom Jima Thompsona czy Złota Góra, z której roztacza się piękna panorama.

    Świetnym pomysłem są też wycieczki objazdowe po Tajlandii. Dzięki nim można zobaczyć wiele fascynujących miejsc w różnych regionach, i to podczas jednego wyjazdu.

    Dokumenty wjazdowe do Tajlandii

    Zanim zdecydujecie się na podróż do Tajlandii, sprawdźcie, czy macie odpowiednie dokumenty, które upoważnią Was do przekroczenia granicy tego kraju. Warto zadbać o to zawczasu, żeby potem nie mieć przykrej niespodzianki chwilę przed wyjazdem.

    Paszport do Tajlandii

    Dokumentem, na podstawie którego można wjechać do Tajlandii, jest paszport. Akceptowane są również paszporty tymczasowe. Dokument powinien być ważny minimum 6 miesięcy od momentu przekroczenia granicy Tajlandii. Paszport muszą mieć nie tylko osoby dorosłe, lecz także dzieci – nawet niemowlaki.

    Wiza do Tajlandii

    Wiza do Tajlandii nie jest konieczna, o ile jedzie się tam w celach turystycznych na maksymalnie 30 dni. W przypadku dłuższych wyjazdów taki dokument jest już potrzebny. Wizę można wówczas zdobyć przez Internet, za pośrednictwem strony https://thaievisa.go.th/.

    Tajlandia: szczepienia przed wyjazdem

    Przed wyjazdem do Tajlandii nie ma obowiązku wykonania żadnych szczepień. Warto jednak skonsultować się z lekarzem medycyny podróży. Specjalista doradzi, czy warto przedsięwziąć jakieś dodatkowe środki bezpieczeństwa. Zaleca się wykonać szczepienia przeciw takim chorobom, jak wirusowe zapalenie wątroby A i B, dur brzuszny i japońskie zapalenie mózgu, a także rutynowe szczepienia przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi i wściekliźnie.

    Bezpieczeństwo w Tajlandii

    Tajlandia to bezpieczny kraj. Mieszkańcy kraju są otwarci, uśmiechnięci i sympatyczni. Mają pozytywne nastawienie do turystów. Tak jak wszędzie, warto jednak zachować pewne środki ostrożności. Należy pilnować swojego portfela (zwłaszcza w mocno zatłoczonych miejscach), a także uważać na taksówkarzy (niektórzy lubią naciągać turystów – zwróćcie więc uwagę, aby włączali taksometr albo już na początku ustalcie cenę przejazdu). Ponadto należy zadbać o swoje zdrowie. Przed wyjazdem do Tajlandii należy oczywiście wykupić ubezpieczenie. Na miejscu, aby zminimalizować ryzyko ewentualnych problemów żołądkowo-jelitowych, warto pić wyłącznie wodę butelkowaną i unikać jedzenia surowego mięsa i owoców ze skórką. Ważne także, aby dokładnie myć ręce przed posiłkami.

    Waluta Tajlandii

    Waluta Tajlandii to baht tajski. W podróż lepiej zabrać jednak ze sobą dolary lub euro i na miejscu wymienić je na lokalne pieniądze. Warto przy tym pamiętać, że kantory w Tajlandii przyjmują tylko nowe banknoty.

    Posługując się walutą Tajlandii należy wiedzieć, że zarówno banknoty, jak i monety, zawierają wizerunek króla. Mieszkańcy darzą ogromnym szacunkiem swojego władcę. Jako turyści, również powinniście zachować respekt. Pamiętajcie więc, aby nie drzeć ani nie zgniatać banknotów. Jest ryzyko, że takie działania zostaną źle odebrane.

    W Tajlandii można posługiwać się kartą płatniczą. Jest ona jednak akceptowana głównie w hotelach, większych supermarketach czy droższych restauracjach. Zawsze warto mieć więc ze sobą gotówkę.

    Co zabrać do Tajlandii? Pakowanie przed wakacjami

    Przed wyjazdem na wakacje do Tajlandii, warto przemyśleć, co zabrać ze sobą. Jeśli chodzi o ubrania, wszystko zależy od tego, kiedy jedziecie na urlop. W porze suchej spakujcie typowe letnią odzież, w tym oczywiście kostium kąpielowy. Nie zapomnijcie o okularach przeciwsłonecznych i czymś na głowę. Jeśli planujecie trekking na górzystych terenach lub wizytę w porze deszczowej, weźcie także cienką bluzę lub kurtkę przeciwdeszczową oraz długie spodnie, najlepiej z szybkoschnących materiałów. Must have to także wygodne buty.

     Jeśli chodzi o kosmetyki, wszystko zależy od Waszych preferencji. Koniecznością jest jedynie krem przeciwsłoneczny z wysokim filtrem – pamiętajcie o regularnym smarowaniu się nim. Dobrze jest też mieć żel do dezynfekcji rąk oraz krem na ewentualne poparzenia słoneczne.

    Oprócz tego polecamy zabrać repelenty na komary. Przyda się również moskitiera – zazwyczaj jednak hotele ją zapewniają.

    Jeśli chodzi o leki, możecie zabrać do Tajlandii ich zapas na 30 dni. Spakujcie coś przeciwbólowego, a także środki na problemy żołądkowe oraz plastry. Nie zapomnijcie też o lekach, które przyjmujecie na stałe.

    Kuchnia Tajlandii – co warto zjeść?

    Tajlandia słynie z wielu przepysznych potraw. Warto spróbować jedzenia zarówno w restauracji, jak i skosztować lokalnego street foodu. Tajska kuchnia jest pełna smaków i aromatów, dlatego ucieszy podniebienia wielu smakoszy. Flagowym daniem jest oczywiście pad thai, czyli smażony makaron z kurczakiem, krewetkami lub tofu, a także orzeszkami ziemnymi, kiełkkami, limonką i innymi dodatkami. W klasycznej wersji jest łagodny, jednak ma również ostre odmiany. Popularne potrawy to także curry (zielone, czerwone lub żółte – z różnymi rodzajami mięsa i warzywami), satay (małe szaszłyki z kurczaka z sosem) oraz spring rolls (tajskie sajgonki).

    Kolejne dania, których warto skosztować to m.in. Pad Ga Prao (smażone mięso z bazylią i chili), Tom Kha Gai (zupa na mleczku kokosowym z galangalem, trawą cytrynową, chili, kaffirem i innymi dodatkami – może być łagodna lub ostra), Tom Yum Kung (kwaśna i pikantna zupa z krewetkami lub kurczakiem i dużą ilością ziół oraz różnorodnymi dodatkami) czy tajski omlet. To oczywiście jedynie przykłady znanych potraw – jest ich o wiele więcej. Warto przy tym, pamiętać, że tajska kuchnia jest z zasady pikantna. Dlatego też dobrze jest pytać o stopień ostrości danego dania.

    Bardzo smaczne są także tajskie desery. Jednym z najpopularniejszych to mango sticky rice, czyli kleisty ryż z dodatkiem mango i mleka kokosowego. Polecamy także bua loy (ryżowe kuleczki w mleku kokosowym) oraz roti (naleśnik podawany na słodko; istnieje też jego wytrawna wersja).

    Jeśli chodzi o napoje, warto skosztować pysznej wody kokosowej. Inna propozycja to tajska herbata, czyli herbata z lodem i dużą ilością skondensowanego mleka.

    Co kupić w Tajlandii? Pamiątki z podróży

    Z wakacji w Tajlandii warto przywieźć pamiątki, które będą przypominały o niezwykłej podróży do „krainy uśmiechu”, jak nazywany bywa czasem ten kraj. Co jednak kupić? Oto kilka dobrych pomysłów na suweniry:

    • aromatyczne przyprawy,
    • naturalny tajski jedwab (np. w formie chusty, koszulki itp.),
    • rękodzieło (np. figurki Buddy, naczynia itp.),
    • maść tygrysia (ma pomagać na podrażnienia, bóle mięśni, ugryzienia insektów i wiele innych dolegliwości),
    • kadzidełka,
    • biżuteria,
    • perły,
    • wyroby z kokosa,
    • naturalne kosmetyki,
    • suszone owoce,
    • lokalne przekąski,
    • naturalne mydła w kształcie owoców lub kwiatów.

    Pamiętajcie, że są przedmioty, których nie można wywozić z Tajlandii – nie kupujcie ich na pamiątkę. Należą do nich: figurki przedstawiające Buddę, o ile mają więcej niż 13 cm, antyki, wyroby z kości słoniowej, muszle, koralowce, piasek, alkohol z wężem w środku, wyroby ze skóry węża lub krokodyla oraz durian.

    Wakacje w niezwykłej Tajlandii czekają!

    Przeczytaj więcej o Tajlandii:

    Udostępnij

    Skopuj link

    FLY.PL