Procesja w Gwatemali

    Wielkanoc w Gwatemali – jak jest obchodzona? [relacja z podróży]

    Dominika Kruszakin
    Gwatemala to kraj w Ameryce Środkowej, w którym większość obywateli to katolicy i protestanci. Święta Wielkiej Nocy są dla nich bardzo ważne, a na gwatemalskich ulicach nie brakuje procesji. Zobacz naszą relację z pobytu w Gwatemali podczas Wielkanocy.

    Wielkanoc to ważne święto dla wierzących w zmartwychwstanie Jezusa. Chociaż Gwatemala to niewielki kraj w Ameryce Środkowej, to Wielki Tydzień to bardzo ważny czas dla obywateli tego kraju. Zobacz naszą relację z wielkanocnego pobytu w tym państwie i dowiedz się, czym różnią się te święta od tych, które znamy.

    Polecamy: Wielkanoc za granicą. Poznaj tradycje wielkanocne w różnych krajach

    Obchody Wielkiego Tygodnia poprzedza procesja (hisz. procesiones), która odbywa się w piątek. Tego dnia przemarsz nie ma związku z religią, a na ulicach pojawiają się antyrządowe banery. Ludzie się bawią, czuć atmosferę festynu. Można zauważyć również nawiązania do kultury meksykańskiej, ponieważ widoczne są małe ołtarze z kościotrupami. 

    Wielkanoc w Gwatemali, czyli Semana Santa

    Wielkanoc w Gwatemali znacznie różni się od świąt spędzanych w Polsce. Hiszpańskie i włoskie procesje podczas Wielkiego Tygodnia to spektakularne widowiska. Dla Gwatemalczyków procesje to najważniejszy element tych świąt. Obywatele odrzucają wszelkie pogańskie zwyczaje jak malowanie jajek i polewanie się wodą. To święto jest wyłącznie religijnym przeżyciem, a wierni w tym czasie skupiają się na wierze i rozmyślaniach o Bogu. 

    Religijne procesje rozpoczynają się w sobotę. Pojawiają się dwie platformy: większą niosą mężczyźni, a mniejszą kobiety. Ulice są ozdabiane kolorowymi dywanami z piasku. 

    Przemarsz po całym mieście trwa pół dnia i co jakiś czas wymieniają się osoby noszące platformy. Przed wiernymi, idą mężczyźni w fioletowych ornatach, grający na fletach i bębnach, palone są także kadzidła. Za platformami podąża orkiestra, która wyznacza rytm i prędkość przemarszu. 

    Gwatemalczycy na czas Wielkiego Tygodnia ubierają się w dwa kolory: czarny i fioletowy. Kobiety i dziewczynki noszą czarne sukienki, rajstopy i welony, a mężczyźni i chłopcy fioletowe ornaty, czarne garnitury i fioletowe krawaty. Wierni bardzo przeżywają posesje, a gdy tylko zbliża się platforma, atmosfera zupełnie się zmienia. Robi się poważnie, a niektórzy płaczą i wykonują znak krzyża. 

    O ile dla wiernych procesje to ważny element świąt Wielkiej Nocy, to dla wielu osób, to moment, aby się wzbogacić. Wielu turystów przyjeżdża do Gwatemali, aby zobaczyć wielkanocne obchody, a na ulicach nie brakuje sprzedawców oferujących jedzenie, watę cukrową albo zabawki. Sporo osób bierze pizzę na wynos i je na ulicy, aby obserwować przemarsz. 

    Wielki Czwartek i Wielki Piątek to dni wolne od pracy, a dzieci przez tydzień mają wolne od szkoły. Procesje trwają cały tydzień, o różnych godzinach. Największe z nich odbywają się w Wielki Czwartek i Wielki Piątek w Antigula Gwatemala i Gwatemala City. Do tych miast zjeżdżają się nie tylko turyści, ale także Gwatemalczycy z różnych stron kraju, dlatego w tych miejscach robi się bardzo tłoczno. 

    Poruszanie się po Gwatemali, w tym czasie jest utrudnione, a osoby oferujące usługi podwyższają ceny. Kursujące autobusy kasują więcej za przejazdy i wzrastają ceny za noclegi. 

    Przed rozpoczęciem procesji ulice zdobią kolorowe dywany zrobione z piasku. Po zakończeniu przemarszu piasek jest sprzątany. 

    Udostępnij

    Skopuj link

    FLY.PL