wypiek portugalia wielkanoc ciasto folar

    Wielkanoc w Portugalii 2024 – zwyczaje i tradycje. Co warto wiedzieć?

    Dominika Kruszakin
    Wielkanoc w Portugalii może być wyjątkowym przeżyciem. Poznaj zwyczaje obowiązujące podczas Wielkiego Tygodnia w kraju Cristiano Ronaldo. Sprawdź, jak tam wygląda świętowanie!

    Chcesz uciec przed przewrotną wiosenną pogodą? Możesz wybrać się na wakacje do Portugalii i tam spędzić Święta Wielkanocne. Przekonaj się, jak tam obchodzi się święta. 

    Wielkanoc 2024 w Portugalii

    Wielkanoc w Portugalii wygląda zupełnie inaczej niż w Polsce. Wielki Tydzień podobnie jak w Hiszpanii to Semana Santa i symbolizuje czas modlitwy i rozmyślania o wierze. Przez te kilka dni odbywają się msze, inscenizacje Misterium Męski Pańskiej, a także procesje.

    Polecamy: Gdzie warto pojechać do Hiszpanii na wakacje?

    Wielkanoc w Portugalii. Niedziela Palmowa i prezenty

    Wielki Tydzień rozpoczyna się od Niedzieli Palmowej, która w tym roku przypada na 23 marca. Wówczas Portugalczycy udają się do kościoła wyposażeni w liście palmowe i gałązki oliwne. Ich palmy w niczym nie przypominają kolorowych palm, które oglądamy w Polsce. Wierni również wieszają na drzwiach swoich domów krzyże ozdobione gałązkami oliwnymi i liśćmi palmowymi.

    Kolejną tradycją związaną z Niedzielą Wielkanocną, są prezenty. Według tradycji tego dnia dzieci powinny odwiedzić swoich rodziców chrzestnych i obdarować ich małymi prezentami. Mogą to być czekoladki lub migdały. W zamian w Niedzielę Wielkanocną obdarowani wręczają prezenty swoim chrześniakom. Może to być tradycyjne ciasto folar, które je się na słono lub na słodko. Zanim przygotowany placek trafi do pieca, na jego wierzchu układa się ugotowane jajka w skorupkach.

    Portugalia. Spektakularne procesje pokutne

    Wielki Czwartek, to dzień, gdy wszyscy czekają na Lava–pés. Podczas tego obyczaju duchowny obmywa stopy 12 osób, które symbolizują dwunastu Apostołów Jezusa.

    Podczas Wielkiego Tygodnia Portugalczycy i turyści z przyjemnością oglądają widowiskowe procesje pokutne. Miasto Barga, położone na północy Portugalii zasłynęło efektownymi pochodami. Sąd nad Jezusem oraz Pogrzeb Jezusa, odbywają się po zmroku, w klimatycznych uliczkach miasta, przy blasku świec. Równie interesujące procesje odbywają się 90 km od Lizbony, czyli w średniowiecznym miasteczku Óbidos.

    Sprawdź: Wielkanoc za granicą – tradycje i zwyczaje wielkanocne na świecie

    Wielki Piątek w Portugalii

    Polacy pracują w Wielki Piątek, a w Portugalii to dzień wolny od pracy. Tego dnia nie je się mięsa i spędza się go w gronie najbliższych. Może to być też dzień zadumy i modlitwy.

    Wielka Sobota w Portugalii

    Sábado de Aleluia, czyli Wielka Sobota to w niektórych regionach dzień palenia kukły Judasza (ten zwyczaj jest znany w niektórych polskich regionach). Mieszkańcy organizują paradę, na której prowadzona jest kukła Judasza. Następnie jest wieszana, potem podpalana. Temu obyczajowi towarzyszy muzyka. Wydarzenie przyciąga tłumy ludzi, niekiedy kończy się w późnych godzinach nocnych.  

    W Portugalii nie zobaczymy osób, które zmierzają do kościoła z koszyczkiem. Wielkanoc w Polsce jest kojarzona z jajkami, które mają symbolizować płodność i odnowę. Jednak w Portugalii symbolem odnowy są migdały. W okresie Wielkanocy Portugalczycy zajadają się tymi orzechami w różnej formie.  

    Zobacz też: Madera – kiedy jechać i co zobaczyć? Cudowne wakacje przez cały rok!

    Co się je podczas Niedzieli Wielkanocnej w Portugalii?

    Niedziela Wielkanocna, to świąteczna uczta. O ile w Polsce jemy śniadania, to w Portugalii organizowany jest rodzinny obiad. Tego dnia księża lokalnych parafii odwiedzają wiernych w ich domach. Podczas tej wizyty święcą domostwo, zamieniają kilka zdań i otrzymują prezenty.

    Na świątecznym stole nie brakuje tradycyjnych potraw. W zależności od regionu serwowany jest dorsz, pieczona kozina, która była przez kilka dni marynowana albo młody prosiak podawany z pomarańczami.

    Portugalczycy to łasuchy, dlatego podczas świąt nie może zabraknąć słodyczy. Oprócz wcześniej wspomnianego ciasta folar, które jest symbolem pojednania i przyjaźni, zajadają się migdałami w czekoladzie, w miodzie albo w lukrze. Przygotowywane są także ciasta na bazie migdałów.

    W Portugalii obywatele pracują w poniedziałki, które w Polsce są wolne. 

    Wybierz się na wakacje do Portugalii – sprawdź oferty!

    Udostępnij

    Skopuj link

    FLY.PL