Wczasy na Cyprze

  Cypr koronawirus – granice otwarte dla turystów [zasady wjazdu]

  Komunikaty
  Magdalena Łysik

  Cypr wakacje 2020 koronawirus – poznaj zasady podróżowania i nowe warunki wjazdowe. Sprawdź, kiedy Cypr otworzył granice i jak przygotować się do wyjazdu

  Zaktualizowano: 20.08.2020 r.

  Cypr otworzył granice i zaprasza na wakacje! Wyspa w czasie izolacji zdecydowanie ograniczyła rozprzestrzenianie koronawirusa, dlatego zdecydowała się na otwarcie granic dla turystów z zagranicy na początku czerwca. Kraj wprowadził konieczność przeprowadzania testów dla obywateli niektórych państw,którzy chcą spędzić urlop na Cyprze. Wszystko, by zapewnić przyjeżdżającym na Cypr turystom komfortowe i bezpieczne wakacje. Sprawdź, jakie warunki wjazdowe obowiązują Polaków na Cyprze w wakacje 2020 i poznaj procedury bezpieczeństwa w hotelach, na plażach i na lotniskach.

  Cypr Południowy Wakacje 2020 – wymagany negatywny wynik testu PCR, formularz lokalizacyjny i przepustka onilne Cyprus Flight Pass

  Wczasy na Cyprze są możliwe już od czerwca! Kraje, z których można przylatywać na wyspę zostały podzielone na dwie kategorie (A i B). Obywatele państw znajdujących się w grupie A nie podlegają żadnym dodatkowym restrykcjom, po przylocie mogą zostać jedynie poddani bezpłatnym wyrywkowym testom na obecność COVID-19. Obywatele krajów z kategorii B są natomiast zobowiązani do wykonania testu PCR na obecność koronawirusa przed przylotem na wyspę. Przynależność kraju do danej kategorii jest związana z aktualną sytuacją epidemiologiczną w tym miejscu, dlatego jest weryfikowana i zmieniana na bieżąco.

  Polska znajduje się na liście państw Kategorii B oznacza to, że turyści z Polski podróżujący do Cypru Południowego muszą:

  • przedstawiać negatywny wynik testu PCR* na obecność koronawirusa (test należy wykonać na 72 godziny przed wyjazdem);
  • na 24 godziny przed przylotem wypełnić wniosek na stronie https://cyprusflightpass.gov.cy/.

  Po powrocie do Polski z Cypru nie ma obowiązkowej kwarantanny.

  *Zaświadczenie o wyniku testu będzie uznane tylko wtedy, jeżeli będzie zawierało następujące dane: data pobrania próbki do badania, określenie metody wykonania testu (musi to być molekularny test RT-PCR, wszelkie inne testy na przeciwciała/antygeny nie będą akceptowane), imię i nazwisko osoby poddanej testowi oraz wynik testu.

  Cypr Północny wakacje 2020 zasady wjazdu – wymagany negatywny wynik testu PCR i formularz lokalizacyjny

  Turyści z Polski przylatujący na wakacje na Cypr Północny zobowiązani są do okazania negatywnego wyniku testu na koronawirusa zrobionego do 72 godz. przed przylotem przez certyfikowane laboratorium. Wszyscy są zobowiązani również do wypełnienia formularza lokalizacji pasażera przed wjazdem do kraju. Dodatkowo po przybyciu na Cypr Północny pasażerowie mogą zostać poddani dodatkowym testom PCR.

  WAŻNE! Przejście przez strefę buforową (granica lądowa) między Cyprem Południowym a Północnym jest otwarte wyłącznie dla obywateli i rezydentów Republiki Cypryjskiej, turyści nie mogą korzystać z tego przejścia.

  UWAGA! Przepustka Cyprus Flight Pass – jak ją otrzymać?

  Wszystkie osoby podróżujące na Cypr muszą mieć wymaganą przepustkę Cyprus Flight Pass.

  Aby ją uzyskać, na 24 godz. przed wylotem należy:

  1. wejść na stronę internetową https://cyprusflightpass.gov.cy/ i zarejestrować się („Register to fly”);

  2. wypełnić formularz, który zawiera:

  • dane osobowe podróżującego
  • deklarację, że na 14 dni przed wylotem podróżny nie podróżował do/z kraju lub nie mieszkał w kraju nieujętym w liście państw należących do kategorii A i B
  • potwierdzenie, że podróżny nie okazywał żadnych objawów związanych z koronawirusem w ciągu 72 godzin przed wylotem
  • potwierdzenie, że podróżny nie miał świadomego kontaktu z osobami zarażonymi COVlD-19 w ciągu 14 dni przed podróżą
  • oświadczenie, że podróż odbywa się na własną odpowiedzialność i w razie zarażenia COVID-19 podróżny nie będzie rościł sobie żadnych pretensji do Republiki Cypryjskiej ani do działających na miejscu usługodawców
  • oświadczenie, że jeżeli w ciągu 14 dni od powrotu do kraju podróżny będzie wykazywał objawy COVID-19, poinformuje o tym fakcie cypryjskie służby medyczne.

  Założenie konta na platformie https://cyprusflightpass.gov.cy/ jest obowiązkowe! Jedynie w sytuacji usterki technicznej lub też zaplanowanych i oficjalnie ogłoszonych prac konserwacyjnych platformy elektronicznej, będzie można wypełnić wymagane formularze ręcznie. Formularze należy wówczas pobrać ze strony internetowej: https://cyprusflightpass.gov.cy/en/download-forms. W tym wypadku podróżni są zobowiązani posiadać przy sobie wymagane dokumenty w wersji papierowej. Inaczej, linie lotnicze nie pozwolą pasażerom wejść na pokład samolotu i odbyć podróży do Republiki Cypryjskiej.

  Osoby, które nie wypełnią przepustki Cyprus Flight Pass będą zobowiązane do uiszczenia grzywny w wysokości 300 euro LUB do powrót do kraju z którego przeleciały. Pasażerowie przybywający na Cypr z krajów kategorii A bez przepustki Cyprus Flight Pass będą traktowani, jak osoby z krajów kategorii B i oprócz uiszczenia kary w wysokości 300 euro będą zobowiązane do poddania się testowi laboratoryjnemu na koronawirusa na cypryjskim lotnisku. Koszt testu w wysokości 60 euro ponosi podróżny.

  Co w przypadku zakażenia koronawirusem na Cyprze?

  Cypr pokryje wszelkie koszty związane z zakwaterowaniem, wyżywieniem i leczeniem turystów w przypadku otrzymania pozytywnego wyniku testu na koronawirusa podczas pobytu na wyspie. Jedyny koszt jaki poniesie turysta to opłata za transfer i lot powrotny, który zostanie zorganizowany we współpracy z biurem podróży.

  Cypr uruchomił specjalny szpital przystosowany do leczenia podróżnych oraz hotele przeznaczone do odbycia kwarantanny. Uruchomienie specjalnych hoteli daje gwarancję podróżnym, że nikt nie odbywa kwarantanny w ośrodku, w których wypoczywają. Rząd Cypru gwarantuje pełną opiekę dla turystów i ponosi koszty związane z rekonwalescencją.

  Ubezpieczenie turystyczne a COVID-19 ­­­– które wybrać?

  Zasady bezpiecznego urlopu na Cyprze

  Procedury bezpieczeństwa w samolotach – przelot na Cypr

  Przed wejściem na pokład należy okazać ważny negatywny wynik testu na koronawirusa PCR wykonany do 72 godzin przed wylotem oraz uzupełnioną przepustkę Cyprus Flight Pass. Ze względów bezpieczeństwa wchodzącym na pokład będzie mierzona temperatura. Na pokładzie samolotu może obowiązywać nakaz noszenia maseczek ochronnych.

  Na lotniskach będą mogli przebywać wyłącznie podróżni oraz pracownicy terminali. Podczas kontroli granicznej będzie mierzona temperatura. Wszelkie dodatkowe informacje będzie można uzyskać w specjalnych punktach informacyjnych COVID-19.

  Procedury bezpieczeństwa w hotelach na Cyprze

  Pracownicy hoteli przeszli odpowiednie szkolenia a obiekty wprowadziły rygor sanitarny. Dla bezpieczeństwa wypoczywających obowiązywać będzie zachowanie dystansu społecznego poza osobami nieprzebywającymi we wspólnych grupach - 2 m2 na zewnątrz oraz 3 m2 wewnątrz budynków. Wyłącznie, gdy zachowanie wskazanego dystansu nie jest możliwe, obowiązuje nakaz noszenia maseczek ochronnych. Maseczki będziemy musieli założyć także na lotnisku, w porcie, transporcie publicznym oraz w windzie.

  Wszystkie pomieszczenia w hotelu będą regularnie wietrzone. Obiekty zapewnią także płyny antybakteryjne we wszystkich częściach wspólnych. Pokoje będą udostępniane dla gości dopiero po upływie koniecznego czasu do dezynfekcji. Podobnie klucze i karty do pokojów.

  Posiłki i napoje będą serwowane przez obsługę a przy stanowiskach z samoobsługowym bufetem zostaną zamontowane odpowiednie osłony ochronne.

  Personel będzie zobowiązany do noszenia maseczek ochronnych.

  Procedury bezpieczeństwa w pojazdach i transporcie na Cyprze

  Wszystkie pojazdy będą poddawane dezynfekcji i regularnie wietrzone. Dotyczy to zarówno autobusów, wypożyczanych aut, jak i jeepów i taksówek.

  Bezpieczeństwo na plażach, w basenach i aquaparkach

  Po każdym kliencie wszystkie leżaki, parasole i skrytki będą dezynfekowane. Między parasolami będzie musiał być zachowany odstęp 4 metrów, między leżakami osób wypoczywających w osobnych grupach – 2 metry odstępu. Ratownicy są zwolnieni z zasady dystansu społecznego.

  Pozostałe procedury bezpieczeństwa

  Władze Cypru wprowadziły obowiązek zakładania maseczek ochronnych w zamkniętych przestrzeniach publicznych, takich jak centra handlowe, supermarkety, banki, kościoły czy szpitale. Za nieprzestrzeganie tego nakazu można zostać ukaranym mandatem w wysokości 300 euro.

  Źródła: http://www.mfa.gov.cy/mfa/Embassies/Embassy_Warsaw.nsf/DMLvisitingcyprus_ol/DMLvisitingcyprus_ol?OpenDocument https://www.visitcyprus.com/index.php/en/cyprus-covid19-travel-protocol

  Wakacje 2020 na Cyprze - sprawdź oferty!

  FLY.PL