Wczasy na Cyprze

  Cypr koronawirus – zasady wjazdu dla turystów [Aktualizacja]

  Marta Rolbiecka

  Cypr wakacje 2021 koronawirus – poznaj zasady podróżowania i nowe warunki wjazdowe. Sprawdź, czy można lecieć na urlop na Cypr!

  Zaktualizowano: 19.07.2021 r.

  Cypr zaprasza do planowania wakacji 2021! Kraj wprowadził nowe zasady dla osób, które chcą spędzić urlop na Cyprze. Wszystko, by zapewnić turystom komfortowe i bezpieczne wakacje. Sprawdź, jakie warunki wjazdowe obowiązują Polaków na Cyprze i poznaj procedury bezpieczeństwa w hotelach, na plażach i na lotniskach.

  Cypr Południowy – nowe warunki wjazdowe. Od 17 czerwca 2021 r. - wakacje bez testów!

  Można lecieć na wakacje do Cypru Południowego! Granice kraju pozostają otwarte, a od marca 2021 r. obowiązują nowe zasady wjazdu. 

  Kraje zostały podzielone na grupy: zieloną, czerwoną, pomarańczową lub szarą. W zależności od stanu epidemiologicznego w danym kraju, jest on przesuwany z jednej kategorii do drugiej. Zgodnie z zapowiedziami władz Cypru Polska wraz z m.in. pozostałymi państwami UE ma być wyłączona z kategorii szarej. Oznacza to, że wyjazdy z Polski będą zawsze możliwe. Zmianie mogą podlegać jedynie zasady wjazdu.

  Od 17 czerwca 2021 r. Polska znajduje się na liście zielonej.

  Od podróżnych z krajów grupy zielonej (w tym Polski) nie są wymagane testy. Dalej istnieje obowiązek wypełnienia formularza elektronicznego Cyprus Flight Pass nie wcześniej niż 48 godzin przed wylotem. Władze Cypru zastrzegają sobie także prawo do przeprowadzania po przylocie bezpłatnych testów wyrywkowych.

  Turyści z grupy krajów pomarańczowej muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed rozpoczęciem podróży. Turyści z krajów z grupy czerwonej muszą się poddać testom przed wylotem i po przylocie na Cypr.

  UWAGA! Przepustka Cyprus Flight Pass – jak ją otrzymać?

  Wszystkie osoby podróżujące na Cypr muszą mieć wymaganą przepustkę Cyprus Flight Pass.

  Aby ją uzyskać, w przeciągu 48 godz. przed wylotem (nie wcześniej) należy:

  1. wejść na stronę internetową https://cyprusflightpass.gov.cy/ i zarejestrować się („Register to fly”);

  2. wypełnić formularz, który zawiera m.in.: dane osobowe podróżującego, informacje dot. wcześniejszych podróży.

  Założenie konta na platformie https://cyprusflightpass.gov.cy/ jest obowiązkowe! Przy wejściu do samolotu oraz przy kontroli granicznej należy na wezwanie okazać mail potwierdzający wypełnienie ankiety. Za brak wypełnionej ankiety może być nałożony mandat w wysokości 300 euro lub odmowa wjazdu do Cypru. 

  Cypr Północny – zasady wjazdu dla turystów. Wznowienie planowane podróży w wakacje 2021 r.

  Aktualnie do Cypru Północnego mogą wjechać:
  - osoby w pełni zaszczepione w okresie od 14 dni do 6 miesięcy przed datą wjazdu na Cypr Północny licząc od daty przyjęcia ostatniej dawki, które dodatkowo przedstawią negatywny wynik testu PCR wykonanego do 72 godz. przed wjazdem do Cypru Północnego
  - ozdrowieńcy, którzy przeszli COVID-19 w okresie od 30 do 180 dni przed wjazdem na Cypr Północny i dodatkowo przedstawią negatywny wynik testu PCR wykonanego do 72 godz. przed wjazdem do Cypru Północnego.

  Dzieci w wieku poniżej 5 lat są zwolnione z testu. Dzieci w wieku od 5 do 18 lat mogą wjechać na Cypr Północny wyłącznie z zaszczepionymi rodzicami po przedstawieniu negatywnego wyniku testu PCR wg zasad jak dla osób dorosłych. Wszyscy podróżni mogą zostać poddani dodatkowemu testowi podczas przekraczania granicy. Przepisy mogą ulec zmianie.

  Przy przekraczaniu granicy w drodze powrotnej z Cypru Północnego na Cypr Południowy wymagane będzie okazanie negatywnego wyniku testu PCR. Dotyczy to również osób zasczepionych.

  Źródło: https://www.kktckarantina.com/en/sss

  Co w przypadku zakażenia koronawirusem na Cyprze?

  Cypr pokryje wszelkie koszty związane z zakwaterowaniem, wyżywieniem i leczeniem turystów w przypadku otrzymania pozytywnego wyniku testu na koronawirusa podczas pobytu na wyspie. Jedyny koszt jaki poniesie turysta to opłata za transfer i lot powrotny, który zostanie zorganizowany we współpracy z biurem podróży.

  Ubezpieczenie turystyczne a COVID-19 ­­­– które wybrać?

  Zasady bezpiecznego urlopu w Cyprze Południowym

  Władze Cypru wprowadziły obowiązek noszenia maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej otwartej i zamkniętej, w której przebywa więcej niż jedna osoba. Z noszenia maseczek na zewnątrz zwolnione są osoby poniżej 12 roku życia, osoby uprawiające aktywność fizyczną oraz te, które w danym momencie jedzą lub piją. Za nieprzestrzeganie nakazu grozi grzywna w wysokości 300 euro.

  Aby móc korzystać z niektórych usług, gdzie gromadzi się duża liczba osób, należy okazać Cyprus Flight Pass (np. w restauracjach, kościołach, miejscach imprez, teatrach, kinach, centrach handlowych, muzeach, kasynach itp.). W związku z tym zdecydowanie zaleca się, aby podróżni mieli zawsze przy sobie kopię Cyprus Flight Pass (w wersji cyfrowej lub papierowej).

  Źródła: http://www.mfa.gov.cy/mfa/Embassies/Embassy_Warsaw.nsf/DMLvisitingcyprus_ol/DMLvisitingcyprus_ol?OpenDocument https://www.visitcyprus.com/index.php/en/cyprus-covid19-travel-protocol

  Zasady powrotu do Polski z zagranicy

  Zgodnie z aktualnym Rozporządzeniem Rady Ministrów do 31 sierpnia 2021 roku obowiązuje 10-dniowa kwarantanna po powrocie do Polski.

  Z kwarantanny niezależnie od kierunku zwolnione są osoby w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19, ozdrowieńcy, którzy przebyli chorobę w ciągu ostatnich 6 miesięcy, a także dzieci poniżej 12 roku życia podróżujące pod opieką dorosłych zaszczepionych (min. 14 dni od podania pełnej dawki). W przypadku podróży z krajów Unii Europejskiej i EFTA zwolnione są także dzieci poniżej 12 roku życia podróżujące z rodzicami posiadającymi negatywny wynik testu.

  W przypadku podróży z krajów należących do Unii Europejskiej, stowarzyszenia EFTA lub z innych krajów na podstawie indywidualnych ustaleń między państwami: z kwarantanny zwalnia negatywny wynik testu antygenowego lub PCR wykonanego przed przylotem do Polski (nie starszy niż 48 godz.) LUB w Polsce maks. do 48 godz. po przekroczeniu granicy (wynik testu musi zostać wprowadzony do systemu teleinformatycznego sanepidu przez laboratorium w okresie 48 godz. od przekroczenia granicy). Zapis dotyczy powrotu m.in. z: Grecji, Hiszpanii, Turcji (na podstawie specjalnej umowy między krajami), Włoch, Portugalii, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Francji, Czech, Litwy, Łotwy, Niemiec, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Węgier, Islandii, Rumunii, Holandii, Liechtensteinu, Norwegii.

  W przypadku podróży z krajów nienależących do strefy Schengen lub niebędących państwem członkowskim EFTA kwarantanna może zostać skrócona w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu antygenowego lub PCR wykonanego nie wcześniej niż 7 dni po przekroczeniu granicy Polski. Zapis dotyczy powrotu m.in. z: Egiptu, Tunezji, Albanii, Macedonii, Czarnogóry, Meksyku, Dominikany, Kuby, Emiratów Arabskich, Gruzji, Kenii, Kostaryki, Malediwów, Wysp Zielonego Przylądka, Zanzibaru.

  Szczegółowe informacje dostępne są w artykule: Kwarantanna po powrocie z zagranicy - ważne informacje

  Wakacje 2021 na Cyprze - sprawdź oferty!

  Kontakt dla mediów
  Tel:
  22 255 06 24
  Mail:
  media@fly.pl
  Udostępnij

  Skopuj link

  FLY.PL