Wczasy Grecja 2020

  Grecja koronawirus a wakacje 2021 [Aktualne informacje dla turystów]

  Magdalena Łysik

  Można lecieć na wczasy do Grecji. Poznaj aktualne informacje wyjazdowe na urlop bez kwarantanny w Grecji. Wyjaśniamy, jak działają kody QR i jak wyglądają loty do Grecji

  Zaktualizowano: 15.09.2021 r.

  Grecja to ulubiony kierunek wakacyjny Polaków i mimo pandemii wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem turystów. Władze Grecji deklarują, że wczasy w Grecji są bezpieczne a turystyka odpowiednio przygotowana na przyjęcie gości z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Granice i hotele są otwarte, pierwsze loty czarterowe już się odbyły – sezon naWakacje 2021 w Grecji oficjalnie się rozpoczął! Zapraszamy do rezerwacji. Ceny wyjazdów Last Minute pozytywnie was zaskoczą!

  Można lecieć na wakacje do Grecji! Nowe zasady wjazdowe – wymagane testy PCR lub antygenowe; ułatwienia dla zaszczepionych i ozdrowieńców

  Latamy na Wczasy w Grecji! Sezon turystyczny już się rozpoczął, a greckie władze przedstawiły nowe zasady wjazdu dla podróżnych z Polski.

  Turyści z Polski przyjeżdżający do Grecji muszą okazać negatywny wynik testu PCR lub negatywny wynik testu antygenowego na obecność koronawirusa. Test PCR należy wykonać nie wcześniej niż 72 godziny przed planowanym lądowaniem na terenie Grecji, a test antygenowy nie wcześniej niż 48 godzin przed planowanym lądowaniem na terenie Grecji. Zaświadczenie musi być sporządzone w języku angielskim. Test jest obowiązkowy dla wszystkich, w tym dzieci które ukończyły 12 lat.

  Obowiązkowe pozostaje wypełnienie formularza PLF. Nadal wykonywane będą również testy przesiewowe po przybyciu.

  Wyników testów nie muszą okazywać dzieci do lat 12, a także osoby, które przeszły pełen cykl szczepień przeciw koronawirusowi oraz ozdrowieńcy.

  Szczegóły poniżej.

  Osoby zaszczepione przeciw COVID-19 i ozdrowieńcy zwolnieni z testów!

  Z obowiązku okazania negatywnego wyniku testu zwolnione są:

  • dzieci do lat 12
  • osoby, które ukończyły cykl szczepień przeciwko koronawirusowi, tzn. minęło 14 pełnych dni od podania ostatniej wymaganej dawki szczepienia, i przedstawią odpowiednie świadectwo szczepienia wydane przez uprawniony organ publiczny – zalecamy zabranie Unijnego Certyfikatu Szczepienia COVID pobranego z Internetowego Konta Pacjenta/aplikacji mObywatel. Uznawane szczepionki: Pfizer/BioNtech, Moderna, Astra Zeneca, Novavax, Johnson & Johnson, Sinovac Biotech, Gamaleya (Sputnik), Cansino Biologics, Sinopharm. 
  • osoby, które wyzdrowiały po zakażeniu koronawirusem (tzw. ozdrowieńcy)– o ile od pierwszego pozytywnego wyniku testu antygenowego lub RT-PCR minęło nie mniej niż 30 i nie więcej niż 180 dni przed przyjazdem do Grecji.  Zaświadczenie musi zostać wydane w języku angielskim lub/i greckim* lub przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na jeden z tych języków. W przypadku, gdy podróżny nie dysponuje wynikiem wcześniej wykonanego testu, może zwrócić się do laboratorium, które wykonało test i pozyskać zaświadczenie. Laboratorium powinno znajdować się na certyfikowanej liście: www.gov.pl/web/zdrowie/lista-laboratoriow-covid. Zaświadczenie musi zawierać dokładne dane osobowe podróżującego oraz datę przebycia koronawirusa. Można również okazać Certyfikat Ozdrowienia pobrany z Internetowego Konta Pacjenta/aplikacji mObywatel.

  UWAGA! Każda osoba, która przyjeżdża do Grecji, niezależnie od posiadanego zaświadczenia (wyniku testu; świadectwa szczepień; zaświadczenia o byciu ozdrowieńcem) i niezależnie od wieku, MUSI WYPEŁNIĆ FORMULARZ PLF i otrzymać kod QR. Dodatkowo każda osoba może zostać poddana losowej kontroli stanu zdrowia po przylocie do Grecji. Osoby, które nie poddadzą się losowemu badaniu na obecność koronawirusa mogą spotkać się z odmową wjazdu na terytorium Grecji.

  *źródło: https://www.gov.pl/web/grecja/informacje-o-koronawirusie

  Grecja na wczasy – pozostałe formalności. Wymagane kody QR

  Turyści wybierający się na urlop do Grecji są zobowiązani do wypełnienia formularza Passenger Locator Form. W formularzu należy podać m.in. nr lotu, miejsce przekroczenia granicy oraz adres, pod którym będziemy przebywać w Grecji. Po wypełnieniu formularza otrzymamy wygenerowany kod QR, który trzeba zapisać na smartfonie lub wydrukować i okazać podczas odprawy na lotnisku i po wyjściu z samolotu. Formularz należy wypełnić nie później niż 24 godziny przed przyjazdem na stronie travel.gov.gr.

  Turyści po przyjeździe do Grecji mogą być losowo poddani testom na obecność koronawirusa na lotnisku. 

  Poniżej przedstawiamy krok po kroku wszystkie dodatkowe formalności, które trzeba wypełnić przed wylotem.

  UWAGA! Co musisz zrobić przed podróżą do Grecji SAMOLOTEM – wymagane dokumenty i formalności

  Co musisz zrobić przed wylotem do Grecji:

  1. Podróżni z Polski wyjeżdżający do Grecji zobowiązani są do zobowiązani do wykonania testu. Test PCR należy wykonać nie wcześniej niż 72 godziny a test antygenowy nie wcześniej niż 48 godzin przed przylotem do Grecji. Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu powinno zostać przygotowane w języku angielskim, zawierać imię i nazwisko oraz numer dokumentu tożsamości osoby podróżującej. Wyników testów nie muszą przedstawiać dzieci do lat 12, osoby po pełnym cyklu szczepień oraz ozdrowieńcy (szczegóły wyżej).

  2. Co najmniej 24 godziny przed wlotem do Grecji (i nie później niż do godziny 22:00 polskiego czasu w dniu poprzedzającym wyjazd) wypełnij formularz Passenger Locator Form (PLF), znajdujący się na stronie: travel.gov.gr/#/form

   *Biuro podróży Itaka przygotowało szczegółową instrukcję, jak prawidłowo wypełnić formularz Passenger Locator Form przed wylotem do Grecji – zobacz instrukcję wypełnienia formularza PLF Itaka

  3. Po wypełnieniu formularza na Twoją skrzynkę e-mailową zostanie wysłane potwierdzenie a po zweryfikowaniu Twoich danych – otrzymasz formularz z unikalnym kodem QR, który musisz okazać na lotnisku docelowym w formie elektronicznej lub wydrukowany. Upewnij się, że otrzymałeś kod QR przed wylotem – brak kodu może oznaczać karę w wysokości 500 euro. Posiadanie kodu QR na lotnisku to warunek konieczny.

  4. Przed wylotem wypełnij i wydrukuj kartę lokalizacyjną w dwóch kopiach – pobierz kartę lokalizacji pasażera w Grecji

  5. Przed wylotem uzupełnij i wydrukuj oświadczenie o stanie zdrowia – pobierz formularz oświadczenia.

  Rekomendujemy, aby każda osoba, również niepełnoletnia (także niemowlę) miała wypełniony osobny formularz PLF oraz własny kod QR.

  Przed powrotem do Polski z wakacji w Grecji należy wypełnić kartę lokalizacyjną oraz deklarację pasażera dla celów ochrony zdrowia publicznego w związku z COVID-19 (ICAO). Wypełnione dokumenty będą zbierane w samolocie.

  Co w przypadku kwarantanny w Grecji – kto płaci?

  W przypadku stwierdzenia koronawirusa w czasie losowego testu wykonanego na lotnisku, podróżny i osoba towarzysząca zostaną objęci izolacją w hotelach kwarantannowych, gdzie zostaną poddani dalszym testom PCR w celu potwierdzenia wstępnej diagnozy. Podróżni będą przebywać w warunkach kwarantanny przez co najmniej 10 dni. Koszty zakwaterowania w hotelach kwarantannowych pokrywa państwo greckie.

  Z deklaracji organizatorów wynika, że nie musimy obawiać się o dodatkowe koszty związane z ewentualną koniecznością odbycia kwarantanny podczas wakacji w Grecji. Jednak przy zakupie wycieczki warto upewnić się, że posiadamy odpowiednie ubezpieczenie, które pokryje nieprzewidziane koszty związane z zakażeniem koronawirusem COVID-19 – także w przypadku konieczności odwołania wyjazdu.

  Ubezpieczenie turystyczne a COVID-19 ­­­– które wybrać?

  Jak wyglądają wakacje w Grecji? Obostrzenia i procedury bezpieczeństwa

  W Grecji obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni zamkniętej. Niedozwolone jest zasłanianie twarzy chustami, szalikami i przyłbicami (w tym półprzyłbicami). Za nieprzestrzeganie obowiązku noszenia maski grozi kara grzywny w wysokości od 300 euro. 

  Od 13.09.2021 r., żeby korzystać z restauracji, barów, kawiarni (wewnątrz lub na zadaszonych werandach/ogródkach) konieczne jest okazanie unijnego certyfikatu zaszczepienia lub certyfikatu „ozdrowieńca”. Testy antygenowe lub PCR nie uprawniają do skorzystania z w.w. miejsc.

  Dodatkowo, aby korzystać z muzeów (w tym stanowisk archeologicznych, jaskiń itp.), promów (wyjątkiem są rejsy w obrębie jednej wyspy, np. rejs po Kalderze na Santorini) i siłowni należy okazać jeden z poniższych dokumentów:

  • Unijny certyfikat zaszczepienia
  • Certyfikat „ozdrowieńca” – ważny 6 miesięcy od daty diagnozy
  • Negatywny wynik testu antygenowego, wykonany maksymalnie 48h wcześniej
  • Negatywny wynik testu PCR, wykonany maksymalnie 72h wcześniej

  Dzieci w wieku 4-11 lat okazać muszą tzw. self-test wykonany maksymalnie 24h wcześniej. Młodzież w wieku 12-17 lat (niezaszczepiona) obowiązują takie same zasady jak w przypadku niezaszczepionych dorosłych.

  Podróżni są zobowiązani do zachowania dystansu na lotnisku podczas oczekiwania i wejścia na pokład. Stosowanie masek jest obowiązkowe dla pasażerów i załogi samolotu w trakcie całego lotu. Maseczki ochronne należy założyć także w podróży taksówką, autokarem i pociągiem. Środki transportu lądowego mogą być wypełnione tylko w 65%.

  System opieki zdrowotnej został wzmocniony w całym kraju. Każdy region Grecji został przyporządkowany do odpowiedniego szpitala dla pacjentów z podejrzeniem koronawirusa. Przygotowany jest także system transportu chorych do konkretnych szpitali i miejsc izolacji, także środkami powietrznymi i morskimi. W każdym regionie wyznaczono także obszar kwarantanny i przygotowano plany operacyjne na wypadek wystąpienia zarażeń w danym miejscu.

  Restauracje i kawiarnie są otwarte, podobnie muzea i stanowiska archeologiczne, jednak usługi są świadczone wyłącznie na zewnątrz.

  Plaże, parki i ogrody są otwarte z zachowaniem dystansu społecznego.

  Zgodnie informacjami przekazanymi przez media, od 15 lipca 2021 r. w zamkniętych przestrzeniach lokali takich jak m.in. bary i restauracje będą mogły przebywać tylko osoby w pełni zaszczepione. Przepisy nie zostały jeszcze doprecyzowane. Informacja zostanie zaktualizowana po publikacji oficjalnych przepisów.

  Zasady powrotu do Polski z zagranicy

  Zgodnie z aktualnym Rozporządzeniem Rady Ministrów do 30 września 2021 roku obowiązuje 10-dniowa kwarantanna po powrocie do Polski.

  Z kwarantanny niezależnie od kierunku zwolnione są osoby w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19, ozdrowieńcy, którzy przebyli chorobę w ciągu ostatnich 6 miesięcy, a także dzieci poniżej 12 roku życia podróżujące pod opieką dorosłych zaszczepionych (min. 14 dni od podania pełnej dawki). W przypadku podróży z krajów Unii Europejskiej i EFTA zwolnione są także dzieci poniżej 12 roku życia podróżujące z rodzicami posiadającymi negatywny wynik testu.

  W przypadku podróży z krajów należących do Unii Europejskiej, stowarzyszenia EFTA lub z innych krajów na podstawie indywidualnych ustaleń między państwami: z kwarantanny zwalnia negatywny wynik testu antygenowego lub PCR wykonanego przed przylotem do Polski (nie starszy niż 48 godz.) LUB w Polsce maks. do 48 godz. po przekroczeniu granicy (wynik testu musi zostać wprowadzony do systemu teleinformatycznego sanepidu przez laboratorium w okresie 48 godz. od przekroczenia granicy). Zapis dotyczy powrotu m.in. z: Grecji, Hiszpanii, Turcji (na podstawie specjalnej umowy między krajami), Włoch, Portugalii, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Francji, Czech, Litwy, Łotwy, Niemiec, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Węgier, Islandii, Rumunii, Holandii, Liechtensteinu, Norwegii.

  W przypadku podróży z krajów nienależących do strefy Schengen lub niebędących państwem członkowskim EFTA kwarantanna może zostać skrócona w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu antygenowego lub PCR wykonanego nie wcześniej niż 7 dni po przekroczeniu granicy Polski. Zapis dotyczy powrotu m.in. z: Egiptu, Tunezji, Albanii, Macedonii, Czarnogóry, Maroka, Jordanii, Meksyku, Dominikany, Kuby, Emiratów Arabskich, Gruzji, Kenii, Kostaryki, Malediwów, Wysp Zielonego Przylądka, Zanzibaru.

  Szczegółowe informacje dostępne są w artykule: Kwarantanna po powrocie z zagranicy - ważne informacje

  Sprawdź oferty na Wakacje 2021 w Grecji

  Dowiedz się więcej

  Kontakt dla mediów
  Tel:
  22 255 06 24
  Mail:
  media@fly.pl
  Udostępnij

  Skopuj link

  FLY.PL