Wczasy Grecja 2020

  Grecja koronawirus – otwarcie granic dla turystów [Aktualne informacje]

  Komunikaty
  Joanna Malinowska

  Grecja Wakacje 2020 – sprawdź, kiedy Grecja otwiera granice dla turystów. Poznaj aktualne informacje wyjazdowe na wakacje bez kwarantanny w Grecji

  Grecja to jeden z krajów, który najlepiej poradził sobie z opanowaniem epidemii koronawirusa. Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Grecji jest znacznie niższa niż w innych krajach Europy, dlatego już w czerwcu Grecja otwiera hotele i zaprasza turystów na wakacje. Władze Grecji deklarują, że wczasy w Grecji są bezpieczne a turystyka odpowiednio przygotowana na przyjęcie gości z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

  Kiedy Grecja otworzy granice?

  Już od 15 czerwca do Grecji będzie można podróżować z większości lotnisk bez obowiązkowej kwarantanny. Oficjalna data, kiedy Grecja w pełni otworzy granice dla turystów z Polski, to 1 lipca 2020. Jest to termin, w którym zostaną otwarte wszystkie greckie lotniska dla lotów międzynarodowych. Ważna informacja – od lipca do Grecji Polacy przylatujący ze wszystkich lotnisk będą mogli podróżować bez konieczności odbywania kwarantanny. Turyści po przyjeździe losowo zostaną poddani testom przesiewowym.

  UWAGA! Co musisz zrobić przed podróżą do Grecji SAMOLOTEM – wymagane dokumenty i formalności

  Co musisz zrobić przed wylotem do Grecji:

  1. Co najmniej 24 godziny przed wlotem (do 9 lipca 48 godzin) do Grecji wypełnij formularz Passenger Locator Form (PLF), znajdujący się na stronie: travel.gov.gr/#/form

   *Biuro podróży Grecos Holiday przygotowało szczegółową instrukcję, jak prawidłowo wypełnić formularz Passenger Locator Form przed wylotem do Grecji – zobacz instrukcję wypełnienia formularza PLF Grecos Holiday

  2. Po wypełnieniu formularza na Twoją skrzynkę e-mailową zostanie wysłane potwierdzenie a po zweryfikowaniu Twoich danych – otrzymasz formularz z unikalnym kodem QR, który musisz okazać na lotnisku docelowym w formie elektronicznej lub wydrukowany. Upewnij się, że otrzymałeś kod QR przed wylotem – brak kodu może oznaczać karę w wysokości 500 euro. Posiadanie kodu QR na lotnisku to warunek konieczny (najczęściej otrzymujemy go w dniu odlotu lub po godzinie 23:00 w dniu poprzedzającym wyjazd).

  3. Przed wylotem wypełnij i wydrukuj kartę lokalizacyjną w dwóch kopiach – pobierz kartę lokalizacji pasażera w Grecji

  4. Przed wylotem uzupełnij i wydrukuj oświadczenie o stanie zdrowia – pobierz formularz oświadczenia.

  Każda osoba, również niepełnoletnia (także niemowlę), musi mieć wypełniony osobny formularz PLF i otrzymać własny kod QR.

  Szczegółowe informacje dla turystów przyjeżdżających do Grecji

  Otwarcie granic w Grecji podzielone zostało na 3 etapy.

  Do 15 czerwca 2020 roku loty międzynarodowe odbywają się wyłącznie do Aten. Podróżni ze wszystkich krajów przyjeżdżający przed tą datą mają wykonywany test na koronawirusa w Grecji, po czym muszą pozostać na noc w wyznaczonym hotelu i zależnie od wyniku testu udać się na 7-dniową (przy wyniku negatywnym) lub 14-dniową kwarantannę (przy wyniku pozytywnym).

  Od 15 czerwca do 1 lipca zapowiedziany został stopniowy powrót do normalności. Od połowy do końca czerwca międzynarodowe loty są dozwolone na lotniskach w Atenach i Salonikach. Podróżnych nie obowiązuje już kwarantanna, a jedynie losowe testy, o ile nie przylatują z jednego z lotnisk z miejsc o podwyższonym ryzyku (lista lotnisk z ograniczeniami w Grecji). W przypadku lotów z Polski, kwarantanna i obowiązkowe testy na zasadach z przed 15 czerwca dotyczą wyłącznie podróżnych przylatujących z Katowic.

  Od 1 lipca wszystkie lotniska w Grecji zostają otwarte dla lotów międzynarodowych. Podróżni są poddawani losowym testom przesiewowym. Podróżnych nie obowiązuje kwarantanna (zmiany dotyczą także podróżnych przylatujących z Katowic).

  [Aktualizacja 23.06.2020 r.]

  Przed wejściem na pokład samolotu lub statku podróżni będą musieli wypełnić formularz z danymi kontaktowymi. Formularze będą dostępne online oraz w wersji papierowej.

  [Aktualizacja 29.06.2020 r.]

  Turyści wybierający się na wakacje do Grecjizobowiązani do wypełnienia formularza Passenger Locator Form. W formularzu należy podać m.in. nr lotu, miejsce przekroczenia granicy oraz adres, pod którym będziemy przebywać w Grecji.  Po wypełnieniu formularza otrzymamy wygenerowany kod QR, który trzeba zapisać na smartfonie lub wydrukować i okazać podczas odprawy na lotnisku i po wyjściu z samolotu. Formularz należy wypełnić co najmniej 48 godzin przed przyjazdem na stronie travel.gov.gr.

  Dodatkowe informacje o podróżowaniu drogą lądową i morską

  UWAGA! Wprowadzono obowiązek przedstawienia negatywnego testu na koronawirusa wykonanego metodą PCR podczas podróży do Grecji drogą lądową. Test powinien zostać przeprowadzony w ciągu ostatnich 72 godzin przed wjazdem do Grecji, w laboratorium rekomendowanym przez resort zdrowia kraju pochodzenia podróżującego (w przypadku Polski lista rekomendowanych laboratoriów dostępna jest tutaj https://www.gov.pl/web/zdrowie/lista-laboratoriow-covid) lub kraju tranzytowego.

  Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu powinno zostać przygotowane w języku angielskim, zawierać imię i nazwisko oraz numer dokumentu tożsamości osoby podróżującej.

  W przypadku podróży drogą morską obowiązują te same zasady, co drogą lotniczą. Należy posiadać kod QR oraz wypełnić karty lokalizacyjne.

  Niezależnie od wybranego środka transportu podczas podróży do Grecji wymagane jest posiadanie kodu QR

  Co w przypadku kwarantanny w Grecji – kto płaci?

  W przypadku stwierdzenia objawów koronawirusa i skierowania na kwarantannę uczestnika wycieczki, Grecja pokrywa wszelkie koszty związane z hospitalizacją oraz transportem. W przypadku podejrzenia zachorowania u Klienta w hotelu, zostaje on odseparowany od reszty gości, również na koszt Grecji. Reszta gości normalnie kontynuuje urlop. Wszelkie dodatkowe koszty za dłuższy pobyt w hotelu w trakcie odbywania kwarantanny opłacą również władze Grecji. Ponadto, niektóre biura podróży – na przykład Rainbow Tours – dodatkowo zobowiązują się do zapewnienia powrotu klienta do kraju na swój koszt.

  Z deklaracji organizatorów wynika, że nie musimy obawiać się o dodatkowe koszty związane z ewentualną koniecznością odbycia kwarantanny podczas wakacji w Grecji. Jednak przy zakupie wycieczki warto upewnić się, że posiadamy odpowiednie ubezpieczenie, które pokryje nieprzewidziane koszty związane z zakażeniem koronawirusem COVID-19 – także w przypadku konieczności odwołania wyjazdu.

  Ubezpieczenie turystyczne a COVID-19 ­­­– które wybrać?

  Jak będą wyglądały wakacje 2020 w Grecji?

  Grecja rozpoczęła znoszenie obostrzeń już w maju, kiedy to otwarto plaże, sklepy, księgarnie, zakłady fryzjerskie oraz umożliwiono przemieszczanie się w części kontynentalnej. Od 1 czerwca zniesiono ograniczenie dotyczące podróży między wyspami i wznowiono loty krajowe. Od początku czerwca w Grecji zostały otwarte hotele, kawiarnie, restauracje i centra handlowe.

  15 czerwca to oficjalna data rozpoczęcia sezonu turystycznego w Grecji. Premier Kyriakos Mitsotakis potwierdził, że kraj jest gotowy na przyjęcie turystów z zagranicy i zapowiedział liczne ulgi, które mają zachęcić turystów do wakacji w Grecji. Możemy liczyć na niższe opłaty transportowe na rejsy statkiem, przejazdy autobusowe i przeloty samolotem. Wprowadzone zostaną protokoły bezpieczeństwa dla linii lotniczych i europejskie procedury ochrony zdrowia w podróży. Ze względów bezpieczeństwa ograniczona zostanie liczba osób mogących przebywać w przestrzeniach zamkniętych, takich jak kluby i dyskoteki. Wakacje 2020 w Grecji to wypoczynek bez tłumów i z zachowaniem dystansu społecznego.

  [Aktualizacja 23.06.2020 r.]

  Podróżni są zobowiązani do zachowania dystansu na lotnisku podczas oczekiwania i wejścia na pokład. Stosowanie masek jest obowiązkowe dla pasażerów i załogi samolotu w trakcie całego lotu. Maseczki ochronne należy założyć także w podróży taksówką, autokarem i pociągiem. Środki transportu lądowego mogą być wypełnione tylko w 55-60%.

  Podczas podróży statkiem lub promem obowiązuje limit pasażerów - 65% maksymalnej ilości miejsc. Przy wejściu na pokład może być mierzona temperatura ciała pasażerów.

  System opieki zdrowotnej został wzmocniony w całym kraju. Każdy region Grecji został przyporządkowany do odpowiedniego szpitala dla pacjentów z podejrzeniem koronawirusa. Przygotowany jest także system transportu chorych do konkretnych szpitali i miejsc izolacji, także środkami powietrznymi i morskimi. W każdym regionie wyznaczono także obszar kwarantanny i przygotowano plany operacyjne na wypadek wystąpienia zarażeń w danym miejscu.

  Restauracje i kawiarnie są otwarte dla klientów, podobnie muzea i stanowiska archeologiczne, jednak z ograniczoną liczbą zwiedzających i zachowaniem odpowiedniego dystansu. Od 1 lipca mają odbywać się także wydarzenia kulturalne w przestrzeni otwartej z ograniczeniem do 40% pojemności miejsc. Zaleca się stosowanie masek i środków dezynfekujących.

  Plaże, parki i ogrody są otwarte od 18 maja, z zachowaniem dystansu społecznego. Dozwolone są pływanie w morzu oraz indywidualne sporty wodne. Prywatne plaże mają ograniczenie pojemności do 40 osób na 1000 metrów kwadratowych oraz 4-metrową odległość między parasolami.

  [Aktualizacja 03.08.2020]

  Od 1 do 31 sierpnia w Grecji obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni zamkniętej oraz w przestrzeni otwartej w przypadku, gdy zachowanie dystansu od innych osób nie jest możliwe. Z tego obowiązku wykluczone są osoby przebywające w restauracjach oraz dzieci poniżej 3 roku życia, a także osoby mające medyczne względy do nienoszenia maseczek, na przykład z powodu problemów z oddychaniem.

  [Informacje będą uzupełniane na bieżąco]

  Sprawdź oferty na Wakacje 2020 w Grecji

  Dowiedz się więcej

  FLY.PL