Wczasy Grecja 2020

  Grecja koronawirus a wakacje 2021 [Aktualne informacje dla turystów]

  Magdalena Łysik

  Można lecieć na wczasy do Grecji. Poznaj aktualne informacje wyjazdowe na urlop bez kwarantanny w Grecji. Wyjaśniamy, jak działają kody QR i jak wyglądają loty do Grecji

  Zaktualizowano: 07.05.2021 r.

  Grecja to ulubiony kierunek wakacyjny Polaków i mimo pandemii wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem turystów. Władze Grecji deklarują, że wczasy w Grecji są bezpieczne a turystyka odpowiednio przygotowana na przyjęcie gości z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, co potwierdzają nasi konsultanci i klienci, którzy wrócili z tegorocznych urlopów w Grecji. Granice i hotele są otwarte, abilety lotnicze z Polski do Grecji dostępne w naprawdę atrakcyjnych cenach, zwłaszcza na wiosenne i majowe terminy. Jeśli chcecie spędzić Wakacje 2021 w Grecji, koniecznie zarezerwujcie urlop z wyprzedzeniem – ceny wyjazdów First Minute pozytywnie was zaskoczą!

  Czy można lecieć do Grecji? Aktualna sytuacja w Grecji

  Wszystko wskazuje na to, że sezon na Wakacje w Grecji niebawem się rozpocznie! Od 19 kwietnia 2021 r. obywatele z wszystkich krajów Unii Europejskiej oraz kilku innych państw (m.in. Wielkiej Brytanii, USA, Izraela) nie zostaną poddani kwarantannie po przybyciu do Grecji, jeśli:

  • mają negatywny wynik testu PCR, wykonany najpóźniej 72 godziny przed przybyciem (dotyczy to także dzieci powyżej 5 roku życia)

  LUB

  • zostali w pełni zaszczepieni (obie dawki), a druga dawka szczepienia została podana co najmniej 14 dni przed przybyciem. Wymagane jest okazanie dowodu szczepienia wydanego przez władze publiczne (w języku angielskim).

  Obowiązkowe pozostaje wypełnienie formularza PLF. Nadal wykonywane będą szybkie testy przesiewowe po przybyciu.

  Według obecnych informacji sezon wakacyjny w Grecji ma się rozpocząć w połowie maja. 

  Grecja na wczasy – wymagane testy przed wylotem i kody QR

  Turyści wybierający się na urlop do Grecji są zobowiązani do wypełnienia formularza Passenger Locator Form. W formularzu należy podać m.in. nr lotu, miejsce przekroczenia granicy oraz adres, pod którym będziemy przebywać w Grecji.  Po wypełnieniu formularza otrzymamy wygenerowany kod QR, który trzeba zapisać na smartfonie lub wydrukować i okazać podczas odprawy na lotnisku i po wyjściu z samolotu. Formularz należy wypełnić co najmniej 24 godziny przed przyjazdem na stronie travel.gov.gr.

  Turyści po przyjeździe do Grecji mogą być losowo poddani testom na obecność koronawirusa na lotnisku. Od 3 października 2020 r. od turystów wymagane są negatywne wyniki testów PCR wykonane najpóźniej do 72 godzin przed wylotem.

  Poniżej przedstawiamy krok po kroku wszystkie dodatkowe formalności, które trzeba wypełnić przed wylotem.

  UWAGA! Co musisz zrobić przed podróżą do Grecji SAMOLOTEM – wymagane dokumenty i formalności

  Co musisz zrobić przed wylotem do Grecji:

  1. Podróżni z Polski wyjeżdżający do Grecji zobowiązani są do zobowiązani do wykonania testu. Test należy wykonać najpóźniej 72 godziny przed wylotem. Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu powinno zostać przygotowane w języku angielskim, zawierać imię i nazwisko oraz numer dokumentu tożsamości osoby podróżującej. Od 19 kwietnia 2021 r. wyników testów nie muszą przedstawiać osoby w pełni zaszczepione (obie dawki), a druga dawka szczepienia została podana co najmniej 14 dni przed przybyciem (wymagane jest okazanie dowodu szczepienia wydanego przez władze publiczne w języku angielskim).

  2. Co najmniej 24 godziny przed wlotem do Grecji wypełnij formularz Passenger Locator Form (PLF), znajdujący się na stronie: travel.gov.gr/#/form

   *Biuro podróży Grecos Holiday przygotowało szczegółową instrukcję, jak prawidłowo wypełnić formularz Passenger Locator Form przed wylotem do Grecji – zobacz instrukcję wypełnienia formularza PLF Grecos Holiday

  3. Po wypełnieniu formularza na Twoją skrzynkę e-mailową zostanie wysłane potwierdzenie a po zweryfikowaniu Twoich danych – otrzymasz formularz z unikalnym kodem QR, który musisz okazać na lotnisku docelowym w formie elektronicznej lub wydrukowany. Upewnij się, że otrzymałeś kod QR przed wylotem – brak kodu może oznaczać karę w wysokości 500 euro. Posiadanie kodu QR na lotnisku to warunek konieczny.

  4. Przed wylotem wypełnij i wydrukuj kartę lokalizacyjną w dwóch kopiach – pobierz kartę lokalizacji pasażera w Grecji

  5. Przed wylotem uzupełnij i wydrukuj oświadczenie o stanie zdrowia – pobierz formularz oświadczenia.

  Każda osoba, również niepełnoletnia (także niemowlę), musi mieć wypełniony osobny formularz PLF i otrzymać własny kod QR.

  Przed powrotem do Polski z wakacji w Grecji należy wypełnić kartę lokalizacyjną oraz deklarację pasażera dla celów ochrony zdrowia publicznego w związku z COVID-19 (ICAO). Wypełnione dokumenty będą zbierane w samolocie.

  Komunikat dotyczący podróży zagranicznych do 5 czerwca 2021 r.

  Zgodnie z aktualnym Rozporządzeniem Rady Ministrów do 5 czerwca 2021 rokuobowiązuje 10-dniowa kwarantanna po powrocie do Polski.

  Z kwarantanny zwalnia negatywny wynik testu PCR lub antygenowego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego:

  • przed przylotem do Polski (nie starszy niż 48 godz.) LUB w Polsce maks. do 48 godz. po przekroczeniu granicy przy podróżach ze strefy Schengen;
  • w Polsce maks. do 48 godz. po przekroczeniu granicy przy podróżach ze strefy Non Schengen.

  Z kwarantanny, bez względu na kierunek podróży, zwolnione sąm.in. osoby zaszczepione przeciwko COVID-19ozdrowieńcy, którzy przebyli chorobę w ciągu ostatnich 6 miesięcy, a także wybrane grupy zawodowe.

  Test antygenowy lub PCR zwalniający z kwarantanny można wykonać m.in. na wybranych lotniskach po przekroczeniu granicy oraz w laboratoriach poza lotniskiem w ciągu maksymalnie 48 godzin od przekroczenia granicy. Koszt takiego testu poza lotniskiem wynosi ok. 130 zł. Klienci FLY.PL otrzymają 10% rabatu na wykonanie testu w laboratoriach sieci Diagnostyka. Jak zastrzega rozporządzenie, państwo nie pokrywa kosztu testów. Ważne! Wynik testu wykonanego po przylocie musi zostać wprowadzony do systemu teleinformatycznego sanepidu przez laboratorium w okresie 48 godz. od przekroczenia granicy. 

  Szczegółowe informacje dostępne są w artykule: Kwarantanna po powrocie z zagranicy - ważne informacje

  Sprawdź oferty na Wakacje 2021 w Grecji

  Dowiedz się więcej

  Kontakt dla mediów
  Tel:
  22 255 06 24
  Mail:
  media@fly.pl
  Udostępnij

  Skopuj link

  FLY.PL