Wczasy Grecja 2020

  Grecja koronawirus a wakacje [Aktualne informacje dla turystów]

  Joanna Malinowska

  Można lecieć na wczasy do Grecji. Poznaj aktualne informacje wyjazdowe na urlop bez kwarantanny w Grecji. Wyjaśniamy, jak działają kody QR i jak wyglądają loty do Grecji

  Zaktualizowano: 02.11.2020 r.

  Podróżowanie do Grecji wciąż jest możliwe! Granice i hotele np. w Atenach są otwarte, a bilety lotnicze z Polski do Grecji dostępne. W ofercie znajdują się również bardzo atrakcyjne oferty na Wakacje 2021 w Grecji.

  Władze Grecji deklarują, że wczasy w Grecji są bezpieczne a turystyka odpowiednio przygotowana na przyjęcie gości z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, co potwierdzają nasi konsultanci i klienci, którzy wrócili z tegorocznych urlopów w Grecji.

  Wakacje w Grecji bez kwarantanny. Kiedy Grecja otworzyła granice?

  Turyści z Polski mogą jeździć na wakacje do Grecji od połowy czerwca. W lipcu zostały otwarte wszystkie greckie lotniska dla lotów międzynarodowych. Polacy przylatujący do Grecji mogą podróżować bez kwarantanny. Po powrocie z Grecji do Polski nie trzeba odbywać kwarantanny.

  Grecja na wczasy – wymagane testy przed wylotem i kody QR

  Turyści wybierający się na urlop do Grecji są zobowiązani do wypełnienia formularza Passenger Locator Form. W formularzu należy podać m.in. nr lotu, miejsce przekroczenia granicy oraz adres, pod którym będziemy przebywać w Grecji.  Po wypełnieniu formularza otrzymamy wygenerowany kod QR, który trzeba zapisać na smartfonie lub wydrukować i okazać podczas odprawy na lotnisku i po wyjściu z samolotu. Formularz należy wypełnić co najmniej 24 godziny przed przyjazdem na stronie travel.gov.gr.

  Turyści po przyjeździe do Grecji mogą być losowo poddani testom na obecność koronawirusa na lotnisku. Od 3 października od turystów wymagane są negatywne wyniki testów PCR wykonane najpóźniej do 72 godzin przed wylotem.

  Poniżej przedstawiamy krok po kroku wszystkie dodatkowe formalności, które trzeba wypełnić przed wylotem.

  UWAGA! Co musisz zrobić przed podróżą do Grecji SAMOLOTEM – wymagane dokumenty i formalności

  Co musisz zrobić przed wylotem do Grecji:

  1. Podróżni wyjeżdżający do Grecji od 3 października 2020 roku są zobowiązani do wykonania testu. Test należy wykonać najpóźniej 72 godziny przed wylotem. Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu powinno zostać przygotowane w języku angielskim, zawierać imię i nazwisko oraz numer dokumentu tożsamości osoby podróżującej.

  2. Co najmniej 24 godziny przed wlotem do Grecji wypełnij formularz Passenger Locator Form (PLF), znajdujący się na stronie: travel.gov.gr/#/form

   *Biuro podróży Grecos Holiday przygotowało szczegółową instrukcję, jak prawidłowo wypełnić formularz Passenger Locator Form przed wylotem do Grecji – zobacz instrukcję wypełnienia formularza PLF Grecos Holiday

  3. Po wypełnieniu formularza na Twoją skrzynkę e-mailową zostanie wysłane potwierdzenie a po zweryfikowaniu Twoich danych – otrzymasz formularz z unikalnym kodem QR, który musisz okazać na lotnisku docelowym w formie elektronicznej lub wydrukowany. Upewnij się, że otrzymałeś kod QR przed wylotem – brak kodu może oznaczać karę w wysokości 500 euro. Posiadanie kodu QR na lotnisku to warunek konieczny (najczęściej otrzymujemy go w dniu odlotu lub po godzinie 23:00 w dniu poprzedzającym wyjazd).

  4. Przed wylotem wypełnij i wydrukuj kartę lokalizacyjną w dwóch kopiach – pobierz kartę lokalizacji pasażera w Grecji

  5. Przed wylotem uzupełnij i wydrukuj oświadczenie o stanie zdrowia – pobierz formularz oświadczenia.

  Każda osoba, również niepełnoletnia (także niemowlę), musi mieć wypełniony osobny formularz PLF i otrzymać własny kod QR.

  Przed powrotem do Polski z wakacji w Grecji należy wypełnić kartę lokalizacyjną oraz deklarację pasażera dla celów ochrony zdrowia publicznego w związku z COVID-19 (ICAO). Wypełnione dokumenty będą zbierane w samolocie.

  Dodatkowe informacje o podróżowaniu drogą lądową i morską

  UWAGA! Wprowadzono obowiązek przedstawienia negatywnego testu na koronawirusa wykonanego metodą PCR podczas podróży do Grecji drogą lądową. Test powinien zostać przeprowadzony w ciągu ostatnich 72 godzin przed wjazdem do Grecji, w laboratorium rekomendowanym przez resort zdrowia kraju pochodzenia podróżującego (w przypadku Polski lista rekomendowanych laboratoriów dostępna jest tutaj https://www.gov.pl/web/zdrowie/lista-laboratoriow-covid) lub kraju tranzytowego.

  Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu powinno zostać przygotowane w języku angielskim, zawierać imię i nazwisko oraz numer dokumentu tożsamości osoby podróżującej.

  W przypadku podróży drogą morską obowiązują te same zasady, co drogą lotniczą. Należy posiadać kod QR oraz wypełnić karty lokalizacyjne.

  Niezależnie od wybranego środka transportu podczas podróży do Grecji wymagane jest posiadanie kodu QR

  Co w przypadku kwarantanny w Grecji – kto płaci?

  W przypadku stwierdzenia koronawirusa i skierowania na kwarantannę uczestnika wycieczki, Grecja pokrywa wszelkie koszty związane z hospitalizacją oraz transportem. W przypadku podejrzenia zachorowania u Klienta w hotelu, zostaje on odseparowany od reszty gości, również na koszt Grecji. Reszta gości normalnie kontynuuje urlop. Wszelkie dodatkowe koszty za dłuższy pobyt w hotelu w trakcie odbywania kwarantanny opłacą również władze Grecji. Ponadto, niektóre biura podróży – na przykład Rainbow Tours – dodatkowo zobowiązują się do zapewnienia powrotu klienta do kraju na swój koszt.

  Z deklaracji organizatorów wynika, że nie musimy obawiać się o dodatkowe koszty związane z ewentualną koniecznością odbycia kwarantanny podczas wakacji w Grecji. Jednak przy zakupie wycieczki warto upewnić się, że posiadamy odpowiednie ubezpieczenie, które pokryje nieprzewidziane koszty związane z zakażeniem koronawirusem COVID-19 – także w przypadku konieczności odwołania wyjazdu.

  Ubezpieczenie turystyczne a COVID-19 ­­­– które wybrać?

  Jak wyglądają wakacje w Grecji? Obostrzenia i procedury bezpieczeństwa

  W Grecji obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni zamkniętej oraz w przestrzeni otwartej w przypadku, gdy zachowanie dystansu od innych osób nie jest możliwe. Z tego obowiązku wykluczone są osoby przebywające w restauracjach oraz dzieci poniżej 3 roku życia, a także osoby mające medyczne względy do nienoszenia maseczek, na przykład z powodu problemów z oddychaniem.

  Podróżni są zobowiązani do zachowania dystansu na lotnisku podczas oczekiwania i wejścia na pokład. Stosowanie masek jest obowiązkowe dla pasażerów i załogi samolotu w trakcie całego lotu. Maseczki ochronne należy założyć także w podróży taksówką, autokarem i pociągiem. Środki transportu lądowego mogą być wypełnione tylko w 55-60%.

  Podczas podróży statkiem lub promem obowiązuje limit pasażerów - 65% maksymalnej ilości miejsc. Przy wejściu na pokład może być mierzona temperatura ciała pasażerów.

  System opieki zdrowotnej został wzmocniony w całym kraju. Każdy region Grecji został przyporządkowany do odpowiedniego szpitala dla pacjentów z podejrzeniem koronawirusa. Przygotowany jest także system transportu chorych do konkretnych szpitali i miejsc izolacji, także środkami powietrznymi i morskimi. W każdym regionie wyznaczono także obszar kwarantanny i przygotowano plany operacyjne na wypadek wystąpienia zarażeń w danym miejscu.

  Restauracje i kawiarnie są otwarte dla klientów, podobnie muzea i stanowiska archeologiczne, jednak z ograniczoną liczbą zwiedzających i zachowaniem odpowiedniego dystansu. Odbywają się także wydarzenia kulturalne w przestrzeni otwartej z ograniczeniem do 40% pojemności miejsc. Zaleca się stosowanie masek i środków dezynfekujących.

  Plaże, parki i ogrody są otwarte z zachowaniem dystansu społecznego. Dozwolone są pływanie w morzu oraz indywidualne sporty wodne. Prywatne plaże mają ograniczenie pojemności do 40 osób na 1000 metrów kwadratowych oraz 4-metrową odległość między parasolami. Jednak ze względu na ograniczoną liczbę gości w hotelach obostrzenia nie są uciążliwe dla turystów wypoczywających w Grecji.

  Sprawdź oferty na Wakacje 2021 w Grecji

  Dowiedz się więcej

  Udostępnij

  Skopuj link

  FLY.PL