#FLYnews: najdłuższe molo na Bałtyku, pomysł opłaty w Notre-Dame, więcej

    Marta Wielgosz
    Przedstawiamy piątkowy #FLYnews, a w nim najciekawsze informacje z obszaru turystyki i podróży. Zapraszamy do lektury!

    W tym #FLYnews piszemy m.in. o otwarciu najdłuższego molo na Bałtyku, które zdetronizowało sopockie molo, zimowych nowościach w siatce połączeń Lotniska Chopina i potencjalnej opłacie za wstęp do Katedry Notre-Dame. Dowiedz się więcej!

    Otwarto najdłuższe molo na Bałtyku

    W niemieckim miasteczku Prerow otworzono najdłuższe molo na Morzu Bałtyckim. Zdetronizowało ono molo w Sopocie, które ma łącznie 511,5 m i przez ostatnie kilkadziesiąt lat nosiło miano rekordzisty. Nowy pomost ma długość aż 720 m i szerokość 4,2 m. Wznosi się 4,5 m nad wodą. Jego wymiary są imponujące, podobnie jak koszt inwestycji – przeznaczono na nią 46 mln euro. Molo stanie się dużą atrakcją Prerow w Niemczech. To nie tylko promenada – zawiera ono 33 stanowiska cumownicze dla łodzi, a w przyszłości mają się tam znaleźć także przystanki dla statków wycieczkowych oraz taras widokowy, z którego będzie można podziwiać okolicę.

    Bali zaostrza przepisy

    Wakacje na Bali to kwintesencja egzotycznego wypoczynku. Turyści, którzy wybierają się tam na urlop, powinni obowiązkowo przestrzegać lokalnych przepisów – podobnie zresztą jak w każdym innym kraju. Warto mieć przy tym na uwadze, że władze Bali ogłosiły ostatnio, że zaostrzają – i to znacznie – kary za łamanie oficjalnych reguł. Za wykroczenia zagrożone dotychczas karą do pół roku pozbawienia wolności, w więzieniu można teraz spędzić do 20 lat. Z kolei poważne przestępstwa, za które groziło do tej pory maksymalnie 5 lat za kratkami, będą teraz karane nawet dożywociem.

    Turyści powinni pamiętać, że do łamania przepisów prawa należy chociażby pobyt bez ważnej wizy. Za takie przewinienie grozi nawet 10 lat więzienia. Goście z zagranicy, którzy chcą uniknąć poważnych kłopotów, muszą też zwrócić uwagę, aby zachowywać się odpowiednio w miejscach świętych i publicznych. Profanowanie miejsc kultu, ekscesy pod wpływem używek, ignorowanie miejscowych zwyczajów – niestety takie sytuacje nie należą do rzadkości. Po zaostrzeniu przepisów, spotkają się jednak z bardziej surowymi reakcjami. Dodatkowo na ulicach ma pojawić się więcej patroli, a także kolejne punkty kontroli imigracyjnej. To wszystko ma wpłynąć na zachowanie turystów i zachęcić ich do postępowania zgodnie z literą prawa.

    Francuskie władze myślą nad opłatą za wejście do Katedry Notre-Dame

    Katedra Notre-Dame to jedna z największych atrakcji Paryża i całej Francji. W 2019 roku została uszkodzona w pożarze. W grudniu 2024, po prawie 5 latach renowacji, ma zostać ponownie otwarta dla turystów. W przeszłości wstęp do niej był darmowy. Francuskie władze myślą jednak nad tym, aby to zmienić. Francuska minister kultury, Rachida Dati, w jednym z wywiadów stwierdziła, że powinna zostać wprowadzona opłata za wstęp do Katedry Notre-Dame – w wysokości 5 euro od osoby w przypadku obywateli Unii Europejskiej. Turyści z innych krajów powinni, jej zdaniem, płacić więcej. Zebrane w ten sposób środki zostałyby przeznaczone na ochronę zabytków religijnych. Dati podkreśliła, że opłata mogłaby zacząć obowiązywać od stycznia 2026 roku.

    Na ten moment biletowany wstęp do Katedry Notre-Dame to jedynie wstępny pomysł. Już teraz zdecydowanie przeciwstawiają mu się francuscy duchowni. Podkreślają, że bezpłatne wejście do świątyń we Francji wynika bezpośrednio z ustawy o rozdziale Kościoła od państwa, a także jest zgodne z podstawową misją tego typu miejsc.

    Nowości w zimowym rozkładzie Lotniska Chopina

    Ostatni weekend października przyniesie zmiany rozkładu lotów na warszawskim Lotnisku Chopina. Do przeszłości odejdzie letnia siatka pełna typowo wakacyjnych kierunków. Wśród połączeń na sezon zimowy znalazły się nowości i powroty. Na szczególną uwagę zasługują:

    • loty do Innsbrucka w Austrii – zupełna nowość, która ucieszy miłośników wyjazdów na narty. Pierwsze połączenie odbędzie się już 27 października 2024 roku i zostanie zrealizowane przez Polskie Linie Lotnicze LOT. Przewoźnik będzie latać trzy razy w tygodniu – w każdy piątek, sobotę i niedzielę. Od 7 grudnia do Innsbrucka polecimy z Warszawy również z Austrian Airlines. Te linie lotnicze zapewnią wyloty raz w tygodniu, w każdą sobotę;
    • loty do Sharjah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – kolejna nowość, która spodoba się poszukującym ciepła i słońca w środku zimy. Połączenia będzie realizować Air Arabia. Pierwszy lot odbędzie się 20 grudnia 2024 roku. Rejsy zaplanowano trzy razy w tygodniu: w każdy poniedziałek, piątek i sobotę;
    • loty na Langkawi w Malezji – nowy czarterowy lot na zlecenie biura podróży Itaka. Pierwsze połączenia zaplanowano na koniec października. Na początku rejsy będą odbywać się raz w tygodniu, natomiast od stycznia – dwa razy w tygodniu;
    • loty do Larnaki na Cyprze – połączenie, które powraca po 2 latach przerwy. Zrealizuje je PLL LOT. Pierwszy lot zaplanowano na 25 października. Później będą odbywały się one cztery razy tygodniowo: w poniedziałki, środy, piątki i soboty;
    • loty do Lizbony w Portugalii – inauguracja bezpośredniego połączenia LOT-u będzie miała miejsce 3 lutego 2025 roku. Z czasem przewoźnik będzie latał do stolicy Portugalii aż 7 razy w tygodniu.

    W sezonie Zima 2024/2025 pojawią się też drobne zmiany. Samoloty wylatujące z Lotniska Chopina do Addis Abeba, obsługiwane przez Ethopian Airlines, będą miały międzylądowanie w Wiedniu, a nie, jak dotychczas, w Atenach. Z kolei maszyny Qatar Airlines na trasie do Dohy będą większe – liczba miejsc dla pasażerów zwiększy się dwukrotnie.

    Nowość w zimowej siatce na lotnisku w Gdańsku

    Gdańskie lotnisko również przygotowuje się do wprowadzenia zimowego rozkładu lotów, który zacznie obowiązywać już 27 października 2024 roku. Znajdzie się w nim 71 kierunków, wśród których są zarówno bliższe, jak i dalsze destynacje. Pojawi się także jedna nowość – połączenia z Gdańska na Maderę, portugalską wyspę wiecznej wiosny. Loty będą realizowane przez Wizz Air, przewoźnika znanego z tanich biletów lotniczych. Planowo mają odbywać się dwa razy w tygodniu – w każdy czwartek i niedzielę.

    Itaka zabierze turystów z Bydgoszczy na Cypr

    Lotnisko w Bydgoszczy ogłosiło nowość na Lato 2025. Mowa tu o lotach na Cypr, a dokładniej na Pafos. Połączenia będą realizowane na zlecenie biura podróży Itaka. Touroperator będzie zabierać turystów na wakacje na Cyprze raz w tygodniu – w każdy czwartek. W ofercie dostępne są wyjazdy na tydzień lub na dwa tygodnie. Pierwszy wylot do Pafos z Bydgoszczy odbędzie się 19 czerwca, a ostatni 11 września 2025 roku.

    Grenlandia może przyciągnąć więcej turystów

    Choć wygrzewanie się w słońcu dla wielu jest synonimem udanego urlopu, nie brakuje też takich, którzy chcą spędzić wakacje na północy, w zimnym klimacie. Kraje, które przyciągają takich turystów to m.in. Islandia czy Norwegia. Bardziej znaną podróżniczą destynacją może też wkrótce stać się Grenlandia. Jej władze zamierzają wzmocnić ruch turystyczny w regionie. W tym celu zaplanowano budowę nowych portów lotniczych (w Ilulissa i Qaqartoq) oraz rozbudowę tego już istniejącego lotniska w grenlandzkim Nuuk. Może to ułatwić podróże do Grenlandii, która stanowi niezwykle ciekawy kierunek dla miłośników przygód i eksplorowania dzikiej przyrody.

    Grecki parlament przyjął ustawę o podatku turystycznym

    Wakacje w Grecji w przyszłym roku będą droższe. O podwyżce podatku turystycznego pisaliśmy w jednym z ostatnich #FLYnews (sprawdź: #FLYnews: podwyżki dla turystów w Grecji, ETA do Tajlandii, więcej). W ostatnim czasie grecki parlament przyjął ustawę, według której obowiązkowe jest pobieranie opłaty w wysokości 0,5% ceny noclegu w hotelach i innych obiektach noclegowych. Władze miasta będą mogły jednak podwyższyć ją do 0,75%. To od nich zależy więc ostateczna decyzja co do wysokości pobieranego podatku. Stawki mogą się przy tym różnić – wpływ na nie może mieć, np. położenie hotelu czy typ zakwaterowania.

    Udostępnij

    Skopuj link

    FLY.PL