polski paszport

    #FLYnews: silne paszporty w 2024, rekordy lotnisk i znanych kierunków, więcej

    Marta Wielgosz
    #FLYnews, czyli zebrane wieści ze świata turystyki – podsumowania, nowości, ciekawostki. Sprawdźcie, co warto wiedzieć!

    W tym #FLYnews przedstawiamy roczne podsumowania wyników kilku polskich lotnisk, a także znanych i lubianych kierunków turystycznych. Piszemy też m.in. o rankingu najsilniejszych paszportów na świecie oraz otwartej po 16 latach atrakcji w Grecji.

    Przedstawiono ranking najsilniejszych paszportów w 2024 roku

    Już po raz 19 opublikowano ranking Henley Passport Index. To ważne zestawienie, które prezentuje najsilniejsze paszporty na świecie. Przygotowuje je firma Henley & Partners na podstawie analizy danych dostarczanych przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA). Za najsilniejsze paszporty uznaje się takie, które pozwalają wjechać do największej liczby miejsc bez konieczności wyrabiania wizy lub umożliwiają jej uzyskanie już w miejscu docelowym. W rankingu pod uwagę wzięto 199 paszportów oraz 227 krajów i terytoriów.

    Polska zajęła wysokie, szóste miejsce na liście Henley Passport Index. Pierwsza dziesiątka najsilniejszych paszportów świata przedstawia się następująco:

    1. Japonia, Francja, Włochy, Niemcy, Hiszpania, Singapur (możliwość wjazdu do 194 docelowych miejsc – rekordowy wynik w całej historii rankingu).
    2. Szwecja, Finlandia, Korea Południowa (możliwość wjazdu do 193 docelowych miejsc).
    3. Irlandia, Austria, Holandia, Dania (możliwość wjazdu do 192 docelowych miejsc).
    4. Norwegia, Portugalia, Belgia, Luksemburg, Wielka Brytania (możliwość wjazdu do 191 docelowych miejsc).
    5. Malta, Grecja, Szwajcaria (możliwość wjazdu do 190 docelowych miejsc).
    6. Polska, Czechy, Nowa Zelandia (możliwość wjazdu do 189 docelowych miejsc).
    7. Węgry, Kanada, USA (możliwość wjazdu do 188 docelowych miejsc).
    8. Litwa, Estonia (możliwość wjazdu do 187 docelowych miejsc).
    9. Słowacja, Słowenia, Łotwa (możliwość wjazdu do 186 docelowych miejsc).
    10. Islandia (możliwość wjazdu do 185 docelowych miejsc).

    W 2024 roku średnia liczba miejsc, do których podróżni mogą wjechać bez wizy, wynosi 111.

    Itaka wraca na Sri Lankę

    Biuro podróży Itaka wystartowało z wycieczkami do Sri Lanki. Inauguracyjny lot odbył się 5 stycznia 2024 roku. To wielki powrót tego kierunku w ofercie touroperatora – przerwa trwała aż 10 lat. Teraz klienci Itaki polecą na wakacje do Sri Lanki na pokładzie Dreamlinera – lotnisko wylotu to Warszawa, a lądowania – Colombo. To jedyny bezpośredni samolot czarterowy na tej trasie. Rejsy będą odbywać się regularnie – każdego tygodnia aż do 21 marca 2024 roku. W ofercie znajdują się zarówno wyjazdy nastawione na wypoczynek, jak i pełne zwiedzania wycieczki objazdowe.

    Ważna atrakcja Grecji znów otwarta dla turystów

    Osoby, które wybierają się na wakacje do Grecji będą miały szansę odwiedzić ciekawą atrakcję, która przez lata była niedostępna dla turystów. Mowa tu o Pałacu w Aigai, starożytnej budowli, w której odbyła się koronacja Aleksandra Wielkiego na króla Macedonii. Jego ruiny są wpisane na listę UNESCO. Zabytek był zamknięty dla zwiedzających przez 16 lat – tyle czasu trwała jego renowacja. Otwarto go ponownie 7 stycznia 2024 roku. Pałac znajduje się na terenie Grecji kontynentalnej, w wiosce Wergina zlokalizowanej w regionie Macedonii Środkowej.

    Rekordowa liczba turystów w Dominikanie w 2023 roku

    Wakacje w Dominikanie cieszyły się bardzo dużą popularnością w 2023 roku. Został tam pobity rekord pod względem liczby turystów. Do 26 grudnia 2023 roku na egzotyczny urlop w tej części świata przybyło aż 10 mln osób (dla porównania, rok wcześniej było to około 8 mln). To najlepszy wynik w całym regionie Karaibów.

    Bardzo dobre wyniki hiszpańskiej turystyki

    Krótkie podsumowanie wyników hiszpańskiej turystyki w pierwszych 11 miesiącach 2023 roku. W okresie od stycznia do listopada kraj ten odwiedziło 79,8 mln gości – stanowi to niewielki wzrost w stosunku do 2019 roku, a więc ostatniego roku przed pandemią. Turyści, którzy zdecydowali się na wakacje w Hiszpanii, najchętniej wybierali takie regiony, jak Katalonia, Baleary oraz Wyspy Kanaryjskie.

    Portugalia świętuje świetny rok w turystyce

    2023 rok był doskonały również dla Portugalii. Padł tam rekord. Jak podały władze, do kraju przybyło przeszło 30 mln turystów. Stanowi to wzrost o 10% w porównaniu do 2019 roku. Wakacje w Portugalii najchętniej spędzano w Lizbonie i Porto. Wielu turystów zdecydowało się też na wczasy na Maderze oraz na Azorach.

    Przeszło 20 mln turystów odwiedziło Chorwację w 2023 roku. Dopisali Polacy

    Bardzo dobrymi wynikami może też pochwalić się Chorwacja. W 2023 roku przyjęła 20,6 mln turystów z różnych stron świata. Wśród nich znalazło się wielu podróżnych z Polski. Na wakacje w Chorwacji zdecydowało się 1,08 mln naszych rodaków. To wzrost o 11,85% w porównaniu z rekordowym dotychczas 2019 rokiem. Polska jest czwartym rynkiem źródłowym Chorwacji. Wyprzedzają nas Niemcy, Słoweńcy i Austriacy. W 2023 roku Polacy najchętniej odwiedzali region Splitu i Dalmacji, Istrii i Zadaru.

    Kapadocja oblegana przez turystów w 2023 roku

    W ubiegłym roku wycieczki do Kapadocji zdobyły zainteresowanie rekordowej liczby turystów. Na wyjazd do tej unikalnej krainy w Turcji zdecydowało się 4,83 mln osób. To najlepszy wynik w historii. Najchętniej odwiedzanymi miejscami były Muzeum Hacı Bektaş Veli, Göreme oraz Zelve i Paşabağları.

    Lotnisko Warszawa-Modlin podsumowuje 2023 rok

    Lotnisko w Modlinie obsłużyło 3,4 mln pasażerów w 2023 roku. To bardzo dobry wynik – oznacza wzrost o około 280 tys. osób w stosunku do 2022 roku i o 300 tys. w stosunku do 2019 roku.

    Doskonały wynik Portu Lotniczego we Wrocławiu w 2023 roku

    Historyczny rekord pobiło lotnisko we Wrocławiu. Port lotniczy im. Mikołaja Kopernika w 2023 roku obsłużył 3,89 mln podróżnych. Do sukcesu przyczyniły się zarówno znane i lubiane kierunki w siatce połączeń, jak i całkiem nowe loty m.in. do Agadiru, Walencji czy Seulu. Wyjątkowo dobre wyniki miały rejsy czarterowe obsługiwane przez biura podróży. Zainteresowanie wakacjami z touroperatorami z wylotem z Wrocławia wzrosło o prawie 24% porównując do 2019 roku.

    Rekord na lotnisku Zielona Góra-Babimost

    2023 rok był niewątpliwie rokiem rekordów. Kolejny należy do Portu Lotniczego Zielona Góra-Babimost. W ciągu 12 miesięcy odprawiono tam prawie 54 tys. pasażerów. Podróżni wybierali zarówno loty krajowe, jak i zagraniczne, w tym wyjazdy na wakacje do Antalyi w Turcji, Marsa Alam i Taby w Egipcie oraz Zadaru w Chorwacji.

    Krakowskie lotnisko inwestuje w nowoczesną technologię

    Port Lotniczy w Krakowie stawia na innowacje. Zgodnie z założeniami, w 2024 roku ma zostać pierwszym lotniskiem w Polsce, na którym podczas kontroli bezpieczeństwa nie trzeba będzie wyciągać z bagażu podręcznego płynów oraz sprzętu elektronicznego. To ogromne ułatwienie dla podróżnych i krok, który przyspieszy procesy lotniskowe. Będzie możliwe dzięki nowoczesnym skanerom CT – krakowski port lotniczy zakupił 8 takich urządzeń. Nowoczesny sprzęt opiera się o wykorzystanie technologii tomografii komputerowej 3D, co pozwala na dokładne sprawdzenie bagażu, bez konieczności wyjmowania z niego poszczególnych przedmiotów. Wprowadzenie skanerów CT w przyszłości może też skutkować zniesieniem limitu płynów, jednak zależy  to od decyzji lotniska.

    Udostępnij

    Skopuj link

    FLY.PL