Ras Al Khaimah plaża

    #FLYnews: podatek turystyczny na Maderze, bezpośredni czarter do Ras Al Khaimah i więcej

    Marta Wielgosz
    Przed Wami #FLYnews! Cotygodniowe podsumowanie wieści ze świata turystyki i podróży.

    W tej odsłonie #FLYnews piszemy m.in. o wynikach lotnisk w Warszawie i Katowicach w 2023 roku, planowanym wprowadzeniu podatku turystycznego na Maderze oraz inauguracji lotów czarterowych z Polski do emiratu Ras Al Khaimah. Zapraszamy do lektury!

    Exim Tours rozpoczął loty czarterowe do Ras Al Khaimah

    Wakacje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich kojarzą się przede wszystkim z wycieczkami do Dubaju. Kraj ten ma jednak o wiele więcej ciekawych miejsc. Stopniowo przyciągają one coraz więcej turystów. Jednym z nich jest Ras Al Khaimah, emirat na północnym wschodzie ZEA, charakteryzujący się zróżnicowanymi krajobrazami i oczywiście luksusowymi hotelami. Jak dotąd nie było bezpośrednich lotów do Ras Al Khaimah z Polski – samoloty lądowały w oddalonym o przeszło 100 km Dubaju. Teraz się to zmieniło. Pierwsze bezpośrednie połączenie czarterowe uruchomiło biuro podróży Exim Tours. Inauguracyjny lot odbył się 14 stycznia 2024 roku. Rejsy będą odbywać się regularnie, raz w tygodniu z Katowic – w każdą niedzielę aż do 12 maja. Pasażerowie polecą na wakacje do Ras Al Khaimah na pokładzie samolotu linii lotniczych Smartwings.

    Lotnisko Chopina z bardzo dobrymi wynikami w 2023 roku

    2023 rok był bardzo dobry dla Lotniska Chopina w Warszawie. Wyniki dotyczące liczby odprawionych podróżnych okazały się być wyższe od prognozowanych. Port lotniczy zakończył rok z niemalże 18,5 mln obsłużonych pasażerów (pierwotne założenia mówiły o niewiele ponad 15 mln). Nie pobito wyników rekordowego, 2019 roku, jednak widać, że ruch po pandemii jest bardzo bliski pełnego odbudowania.

    Najpopularniejszymi kierunkami podróży z warszawskiego lotniska były Paryż, Londyn, Amsterdam, Antalya oraz Frankfurt. Nieco odmiennie prezentuje się podział rejsów na połączenia regularne i czartery. Jeśli chodzi o te pierwsze, pasażerowie najchętniej wybierali loty do Londynu, Paryża, Amsterdamu, Frankfurtu i Dubaju. W przypadku czarterów królowały typowo wakacyjne kierunki – turyści najczęściej decydowali się na wycieczki do Antalyi, Hurghady, Marsa Alam, Heraklionu i Rodos. Warto przy tym podkreślić, że w 2023 roku w Porcie Lotniczym im. Fryderyka Chopina odprawiono rekordową liczbę pasażerów rejsów czarterowych – aż 2,6 mln osób.

    Lotnisko w Katowicach podsumowuje rekordowy 2023 rok

    Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach ma za sobą rekordowy rok. W 2023 obsłużono na nim najwięcej pasażerów w historii – aż 5,6 mln. W porównaniu z poprzednim, rekordowym rokiem (2019) stanowi to wzrost o 15,8%. 

    Jeśli chodzi o loty rejsowe, pasażerowie katowickiego lotniska najchętniej podróżowali do takich krajów, jak Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Hiszpania i Norwegia. Największą popularnością cieszyły się trasy do Londynu (lotniska Stansted i Luton), Eindhoven, Dortmundu i Frankfurtu.

    Połączenia czarterowe realizowane na zlecenie biur podróży stanowiły niemal połowę wszystkich rejsów z Lotniska Katowice – dokładnie 47%. Turyści najchętniej wybierali się na wakacje w Turcji, Egipcie, Grecji, Tunezji, a także w Hiszpanii. Najwięcej pasażerów odbyło loty do Antalyi, Hurghady, Marsa Alam, Rodos i Heraklionu.

    Nowe udogodnienie na Lotnisku w Katowicach

    Pozostajemy w temacie Lotniska Katowice. W ostatnim czasie na terenie portu lotniczego stanął paczkomat firmy InPost. To duże udogodnienie dla pasażerów, w których bagażu podręcznym pracownicy kontroli bezpieczeństwa znajdą niedozwolone przedmioty, np. kosmetyki o pojemności większej niż 100 ml, ostre przedmioty itp. Wcześniej musiały one zostać wyrzucone. Teraz istnieje możliwość wysłania ich paczkomatem pod dowolny adres w Polsce lub do innego urządzenia InPost. Dzięki temu można, np. uratować przed wyrzuceniem perfumy we flakonie powyżej 100 ml.

    Paczkomat stanął w terminalu B, na 1. piętrze, obok kontroli bezpieczeństwa. Lotnisko w Katowicach to kolejny port lotniczy z urządzeniem InPostu – pierwsze było Lotnisko Chopina w Warszawie.

    Polacy tłumnie odwiedzali Tunezję w 2023 roku

    W 2023 roku wczasy w Tunezji cieszyły się dużym powodzeniem wśród Polaków. Na wakacje z biurami podróży wybrało się tam 213 tys. naszych rodaków. Stanowi to ponad dwukrotny wzrost liczby polskich turystów w porównaniu z 2022 rokiem – dokładnie o 106%. Tym samym Polska zajęła trzecie miejsce wśród krajów Europy będących rynkami źródłowymi Tunezji.

    Madera ogłasza wprowadzenie podatku turystycznego

    Madera, nazywana wyspą wiecznej wiosny, to świetny kierunek na wakacje przez cały rok. Nic więc dziwnego, że przyciąga wielu turystów, również z Polski. Osoby, które myślą o spędzeniu urlopu na Maderze i zachwyceniu się jej pięknem, prawdopodobnie już niedługo będą musiały liczyć się z dodatkową opłatą. Władze zapowiedziały wprowadzenie podatku turystycznego – zarówno dla przyjezdnych z zagranicy, jak i miejscowych turystów. Zgodnie z założeniami, wysokość opłaty wyniesie 2 euro za osobę za noc. Podatek będzie pobierany za maksymalnie 7 nocy – tym samym najwyższa kwota do zapłacenia to 14 euro za osobę. Z konieczności uiszczenia podatku zostaną zwolnione dzieci do 13. roku życia oraz dorośli zmagający się z problemami zdrowotnymi, takimi jak przewlekłe choroby.

    Według planu opłata turystyczna na Maderze zacznie obowiązywać w drugiej połowie 2024 roku. Na razie jej wprowadzenie nie zostało jeszcze potwierdzone – najpierw projekt ma zostać poddany konsultacjom i dyskusji. Wszystko jednak wskazuje na to, że podatek zostanie wdrożony i to prawdopodobnie na całej Maderze. Uzyskane w ten sposób pieniądze zostaną wykorzystane według potrzeb konkretnych gmin. Środki powinny jednak zostać przeznaczone na działania mające związek ze zrównoważeniem środowiska, promowaniem regionu, rozwojem turystyki oraz ochroną terenów zielonych. 

    Biletomaty do atrakcji w Egipcie

    Wakacje w Egipcie to nie tylko szansa na odpoczynek, lecz także zobaczenie wielu fascynujących zabytków. Jedną z dużych atrakcji jest Dolina Królów w Luksorze. Od niedawna działają tam samoobsługowe automaty do wydawania biletów. Tym samym zniknęły tradycyjne punkty sprzedaży wejściówek. Wprowadzenie samoobsługowych biletomatów ma na celu zmniejszenie kolejek.

    Biletomaty przyjmują wyłącznie karty płatnicze – nie ma możliwości zapłacenia gotówką. Z jednej strony to wygodne rozwiązanie, z drugiej jednak może być pewnym utrudnieniem. Bilety kupione w ten sposób mogą okazać się droższe – jeżeli posiada się konto złotówkowe, konieczne będzie przewalutowanie złotówek na dolary, a następnie dolarów na funty egipskie. Wiąże się to z dodatkowymi opłatami – ich wysokość zależy od banku, w którym ma się konto.

    Samoobsługowy automat do wydawania biletów w Luksorze jest pierwszym takim urządzeniem w Egipcie. Według zapowiedzi, biletomaty mają jednak w najbliższych tygodniach pojawić się przy 20 innych atrakcjach w kraju.

    Znana atrakcja Grecji wkrótce może zniknąć

    Jedną z chętnie odwiedzanych greckich wysp jest Zakynthos. Miejsce to słynie z ładnych plaż, pięknych krajobrazów oraz występowania żółwi Caretta Caretta. Za jedną z jego największych atrakcji uznaje się też słynną Zatokę Wraku. Mianem tym określona jest plaża Navagio, na której znajduje się wrak statku, który osiadł tam w 1980 roku. Od pewnego czasu ulega on postępującej degradacji. Na skutek działania fal, a także trzęsień ziemi i wpływu turystów jest go coraz mniej. Z tego względu od 2022 roku plaża jest zamknięta dla odwiedzających. Niestety, stan statku na początku 2024 roku jeszcze bardziej się pogorszył. Jeśli lokalne władze nie zajmą się jego konserwacją, znana atrakcja Grecji może wkrótce całkowicie zniknąć.

    Udostępnij

    Skopuj link

    FLY.PL