Turcja wakacje plaża morze ludzie

    #FLYnews: przedłużone promocje na sezon zimowy, raport PIT i więcej

    Marta Wielgosz
    #FLYnews – cotygodniowa dawka wiadomości turystyczno-podróżniczych. Sprawdźcie, jakie informacje mamy dla Was tym razem.

    We #FLYnews zawsze prezentujemy wybrane wieści ze świata podróży i turystyki. W tym wydaniu piszemy m.in. o wynikach raportu Polskiej Izby Turystyki dotyczącego wakacyjnych trendów, wyższych gwarancjach ubezpieczeniowych znanych biur podróży czy planowanej opłacie za wstęp do Wenecji. Miłej lektury!

    Raport Polskiej Izby Turystyki „Zagraniczne wakacje Polaków 2023”

    Już po raz szósty zaprezentowano raport „Zagraniczne wakacje Polaków”. Przygotowuje go Polska Izba Turystyki na podstawie danych dostarczanych przez największych polskich multi-agentów turystycznych, a więc firmy Fly.pl, Travelplanet.pl oraz Wakacje.pl. Jego celem jest pokazanie trendów wyjazdowych w danym sezonie wakacyjnym.

    Według raportu „Zagraniczne wakacje Polaków 2023”, od 1 czerwca do 30 września 2023 roku (pod uwagę brane były rezerwacje dokonane do 21 sierpnia), turyści najchętniej wyjeżdżali na wakacje w Turcji. Kraj ten miał aż 35,8% udziału w rynku. Drugim najpopularniejszym wyborem były wczasy w Grecji (18,5%), a trzecim urlop w Egipcie (10,8%).

    Raport pokazuje też, jaki typ wakacji najchętniej wybierali Polacy. Królowały wczasy All Inclusive (86,97% wszystkich rezerwacji), pobyty w 4- i 5-gwiazdkowych hotelach (78%), przeloty samolotem (96,76%) i wyjazdy trwające 7-8 dni (75,03%)

    Oprócz tego, w raporcie podano dane dotyczące preferowanego terminu rezerwacji wczasów oraz daty wyjazdu, a także średniej ceny wycieczek. Prezesi Fly.pl, Travelplanet.pl i Wakacje.pl opowiedzieli również, jak widzą prognozy na przyszłość.

    Szczegółowe informacje do przeczytania w artykule: Wyniki raportu Polskiej Izby Turystyki „Zagraniczne wakacje Polaków 2023”

    Nowe gwarancje ubezpieczeniowe biur podróży Itaka, Coral Travel i Rainbow Tours

    Końcówka sezonu wakacyjnego to moment, w którym biura podróży wykupują nowe gwarancje ubezpieczeniowe. Będą one obowiązywały przez kolejny rok. Gwarancja ubezpieczeniowa jest formą zabezpieczenia klientów. Chroni ona wpłacone przez nich pieniądze i zapewnia ich zwrot albo opłacenie powrotu do Polski w sytuacji, gdyby biuro podróży stało się nagle niewypłacalne. Gwarancja ubezpieczeniowa jest obowiązkowa. Każdy z touroperatorów musi ją przedstawić marszałkowi województwa, w którym ma zarejestrowaną działalność.

    W ostatnim tygodniu trzy z największych i najpopularniejszych biur podróży w Polsce ogłosiły nowe gwarancje ubezpieczeniowe na sezon 2023/2024:

    • Itaka – nowa gwarancja ubezpieczeniowa opiewa na aż 342 mln zł. Będzie obowiązywać między 16 września 2023 roku a 15 września 2024 roku. Wzrosła prawie dwukrotnie – w poprzednim sezonie wynosiła 192,6 mln zł;
    • Coral Travel – touroperator może pochwalić się gwarancją ubezpieczeniową w wysokości 270 mln. Zacznie ona obowiązywać 17 września 2023 roku, a wygaśnie 16 września 2024 roku. Jest o 70 mln wyższa w porównaniu z poprzednią gwarancją;
    • Rainbow Tours – w przypadku tego biura podróży nowa gwarancja ubezpieczeniowa wynosi 250 mln zł. Będzie obowiązywać od 17 września 2023 roku do 16 września 2024 roku.

    W przypadku wszystkich trzech biur podróży gwarancje ubezpieczeniowe uzyskały rekordową wysokość.

    Chorwacja cieszy się z dużej liczby turystów

    Wakacje w Chorwacji znów są w tym roku bardzo popularne. Mimo wprowadzenia euro, a co za tym wyższych cen, liczba turystów wróciła do poziomu obserwowanego przed wybuchem pandemii koronawirusa, a więc w 2019 roku. Według chorwackiego Ministerstwa Turystyki, od stycznia do sierpnia 2023 roku kraj odwiedziło 16,2 mln przybyszy z zagranicy. W porównaniu z ubiegłym rokiem jest to wzrost o 8%.

    Jak do tej pory goście najchętniej wybierali wczasy na półwyspie Istria (4 mln przyjazdów), urlop w Splicie-Dalmacji (3 mln) oraz pobyt w regionie Kvarner (2,6 mln). Najwięcej turystów w Chorwacji stanowili Niemcy (7,3 mln osób). Wysoko, bo na 4. miejscu, uplasowali się też Polacy. W pierwszych 8 miesiącach 2023 roku do Chorwacji przybyło 2,1 mln naszych rodaków.

    Wenecja ponownie podnosi temat wprowadzenia opłat dla turystów

    O pomysłach dotyczących wprowadzenia opłat dla turystów przyjeżdżających do Wenecji mówiło się już od jakiegoś czasu. Mimo to, jak dotąd ich nie zatwierdzono. 5 września 2023 roku władze Wenecji ogłosiły chęć wprowadzenia eksperymentalnego planu sprzedaży biletów dla jednodniowych gości. Według niego osoby, które wybierają się na takie krótkie wakacje we Włoszech do Wenecji, będą musiały zapłacić 5 euro za wejście do historycznej części miasta. Szczegóły są póki co niejasne. Wiadomo, że bilet wstępu miałby zostać wprowadzony w 2024 roku. Początkowo obowiązywałby jedynie przez 30 dni w okresie świąt oraz wiosennych i letnich weekendów, kiedy to natężenie turystów jest największe. Opłaty nie musiałyby uiszczać osoby mieszkające lub pracujące w Wenecji, a także dzieci poniżej 14 lat oraz turyści, którzy mają zarezerwowany nocleg w mieście. O zatwierdzeniu próbnego planu ma zadecydować rada miejska, która ma swoje posiedzenie 12 września 2023 roku.

    Przedłużone promocje na wycieczki w sezonie Zima 2023/2024

    Choć lato jeszcze się nie skończyło, wiele osób rezerwuje wycieczki na Zimę 2023/2024. Biura podróży ogłosiły ich sprzedaż już wiosną. Teraz kilku touroperatorów przedłużyło korzystne promocje. Wśród nich znalazły się m.in.:

    Trwają testy skanerów bagażu kabinowego na lotnisku Chopina w Warszawie

    Osoby, które lecą na wakacje z lotniska Chopina w Warszawie mogą korzystać z różnych udogodnień. Port lotniczy stawia bowiem na innowacje. Do końca września 2023 roku testowane są tam specjalne skanery CT, których używa się do kontroli bezpieczeństwa bagaży kabinowych, a więc wnoszonych na pokład samolotu. Pasażerowie, którzy z nich korzystają, nie muszą wyjmować z plecaków, toreb czy walizek urządzeń elektronicznych (poza powerbankami). Używanie takich skanerów na lotniskach pozwala też na zniesienie limitu płynów w bagażu podręcznym. Dla przypomnienia, obecnie na pokład samolotu można wnosić wyłącznie płyny w pojemnikach o pojemności 100 ml, które mieszczą się w przezroczystym woreczku strunowym o wymiarach 20 cm x 20 cm.

    Póki co lotnisko Chopina jedynie testuje skanery. Od tego, czy nowe urządzenia okażą się bardziej wydajne pod względem liczby obsługiwanych pasażerów, zależy decyzja o ich zakupie i wprowadzeniu na stałe. Jak do tej pory z nowoczesnych skanerów korzysta już kilka lotnisk w Europie, w tym w Helsinkach, Irlandii czy w Londynie (port Londyn-City) – tam nie obowiązują już limity płynów.

    Nowy sposób obliczania podatku dla turystów w Kazachstanie

    Wyjazdy do Kazachstanu nie są popularne wśród polskich turystów. Kraj ten niewątpliwie jest jednak ciekawy. Można go odwiedzić, np. podczas wycieczki objazdowej. Dostępne są też bilety lotnicze do Kazachstanu. Przybywając na teren tego państwa, trzeba liczyć się z koniecznością zapłacenia podatku turystycznego – obowiązuje on od początku 2023 roku. Teraz zmienia się jednak sposób jego naliczania. Do ustalenia należnej kwoty używa się miesięcznego wskaźnika obliczeniowego (MCI). Opłata wyliczana jest na podstawie stawki od 0,2 MCI (około 6 zł) do 0,5 MCI (mniej więcej 15 zł). Wysokość wskaźnika obliczeniowego określana jest przez lokalne organy na podstawie m.in. liczby turystów czy sezonu.

    Udostępnij

    Skopuj link

    FLY.PL