Izrael wakacje i wczasy
    Izrael wycieczki objazdowe

    Izrael a koronawirus – poznaj aktualne zasady podróżowania

    Monika Czubacka
    Planujesz wakacje w Izraelu? Sprawdź warunki wjazdowe dla turystów z Polski oraz obostrzenia obowiązujące na terenie kraju.

    Zaktualizowano: 01.02.2023 r.

    Wakacje w Izraelu mogą być niezapomnianym przeżyciem! Zachwycające zabytki, piękne plaże i fascynująca natura zachęcają do wyjazdu. Nic więc dziwnego, że wycieczki objazdowe oraz wypoczynek w Izraelu cieszą się dużą popularnością. Zanim jednak wybierzesz się na pełną wrażeń wycieczkę, musisz wiedzieć, jakie warunki trzeba spełnić, by wjechać do tego kraju. Sprawdź obowiązujące zasady wjazdowe do Izraela.

    Ogólne zasady wjazdu do Izraela dla obywateli Polski

    Dokument potrzebny do przekroczenia granicy Izraela

    Aby wjechać na terytorium Izraela, należy posiadać paszport (honorowany jest również ten tymczasowy). To jedyny dokument, który uprawnia do przekroczenia granicy tego kraju. Paszport musi być przy tym ważny przez minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Izraela. Trzeba pamiętać, że wymóg posiadania paszportu dotyczy również dzieci, bez względu na ich wiek – taki dokument muszą więc mieć również niemowlaki.

    Wiza w Izraelu

    Osoby, które mają polskie obywatelstwo nie muszą mieć wizy, aby wjechać do Izraela na okres poniżej 90 dni. Wiza obowiązuje dopiero przy pobytach powyżej 90 dni lub takich, które wymagają zezwolenia – nie dotyczy to więc wyjazdów na wakacje.

    Dodatkowe informacje związane z wjazdem do Izraela

    W sytuacji podróży dziecka z osobą trzecią można zostać poproszonym o okazanie zgody wydanej przez jego rodziców lub opiekunów prawnych. Najlepiej, aby była ona przygotowana w języku angielskim lub hebrajskim i opatrzona notarialnym poświadczeniem. Czasami taka zgoda może też okazać się konieczna wtedy, gdy dziecko podróżuje tylko z jednym rodzicem – wówczas musi ją wydać drugi rodzic.

    Przekraczając granicę Izraela warto przygotować się na rozmowę ze służbami granicznymi. Funkcjonariusze zadają pytania dotyczące celu i rodzaju pobytu.

    Wjeżdżając na teren Izraela otrzymuje się potwierdzenie przekroczenia granicy w formie osobnego biletu. To rodzaj zezwolenia na wjazd i pobyt w kraju. Jego posiadanie stanowi potwierdzenie tego, że przebywa się w Izraelu legalnie. Warto zachować bilet do momentu opuszczenia Izraela.

    Czego nie można wwozić do Izraela?

    Na teren Izraela nie wolno wwozić takich rzeczy, jak:

    • rośliny,
    • chemikalia,
    • stylizowane monety i matryce służące do ich produkcji,
    • przedmioty, które stanowią nawiązanie do symboliki stosowanej przez organizacje terrorystyczne,
    • urządzenia i sprzęt służący do gier hazardowych,
    • przedmioty zakazane na lotniskach i w samolocie.

    Obowiązują też limity wwozu alkoholu (maksymalnie 1 l na dorosłą osobę), tytoniu (maksymalnie 250 g , ale nie więcej niż 200 sztuk papierosów), perfum (maksymalnie 250 ml) i żywności (maksymalnie 3 kg). Przy przewożeniu do Izraela sprzętu do nurkowania, przenośnych narzędzi oraz nowego laptopa lub nowej kamery, należy zadeklarować te przedmioty służbie celnej.

    Jeżeli stosujesz leki, które zawierają środki odurzające lub substancje psychotropowe i chcesz wwieźć je do Izraela, jesteś zobowiązany do zdobycia zaświadczenia od lekarza, które zostanie również zatwierdzone przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Takie zaświadczenie musi znaleźć się w specjalnym formularzu.

    Źródło: https://www.gov.pl/web/izrael/informacje-dla-podrozujacych

    Izrael - zasady wjazdu: wycieczki bez testów i bez certyfikatów!

    W Izraelu zniesiono obostrzenia związane z koronawirusem. Od 21 maja 2022 r. nie trzeba dłużej wykonywać testów przed wyjazdem i po przyjeździe do Izraela ani okazywać certyfikatu szczepienia/ozdrowienia. 

    Od 9 października 2022 r. nie trzeba również wypełniać formularza lokalizacyjnego. W dalszym ciągu wymagane jest posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego pokrywającego koszty leczenia COVID. Zaleca się, aby polisa pokrywała również ewentualne koszty kwarantanny w wyznaczonym ośrodku.

    Dzieci obowiązują takie same zasady wjazdu jak osoby dorosłe.

    Powyższe zasady dotyczą jedynie terytorium Izraela oraz wschodniej Jerozolimy. Podróż na terytoria Zachodniego Brzegu oraz Strefy Gazy może wymagać odrębnej zgody władz izraelskich.

    źródło: https://corona.health.gov.il/en/abroad/arriving-by-air/; https://r.pl/wytyczne/izrael-koronawirus

    Zasady bezpieczeństwa na wakacjach w Izraelu

    Na terenie Izraela zniesiono większość obostrzeń związanych z COVID-19, m.in. nie trzeba już nosić maseczek ochronnych w zamkniętych miejscach publicznych.

    W dalszym ciągu obowiązuje nakaz zachowania szczególnej dbałości o higienę oraz nakaz zachowania co najmniej 2 m odstępów od innych osób. Na terenie Palestyny obowiązuje stan wyjątkowy.

    Podczas pobytu w Izraelu należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń miejscowych służb sanitarno-epidemiologicznych.

    Zasady powrotu do Polski z zagranicy

    Rozporządzenie Rady Ministrów z 25 marca 2022 r. zniosło obowiązek odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy.

    Podczas przekraczania granicy nie ma obowiązku:

    • przedstawiania certyfikatu szczepienia/ozdrowienia,
    • wykonywania testów w kierunku SARS-COV-2,
    • odbywania tzw. kwarantanny przyjazdowej.

    Oznacza to, że wszyscy podróżni – zaszczepieni, ozdrowieńcy i osoby niezaszczepione – bez względu na kraj z którego wracają do Polski nie podlegają kwarantannie. Nie trzeba również wykonywać testów na obecność koronawirusa.

    Szczegółowe informacje dostępne są w artykule: Kwarantanna po powrocie z zagranicy - ważne informacje

    Kontakt dla mediów
    Mail:
    media@fly.pl
    Udostępnij

    Skopuj link

    FLY.PL