Portugalia i Madera koronawirus – można lecieć na wakacje! [Aktualizacja]

  Magdalena Łysik

  Dowiedz się, czy można swobodnie podróżować do Portugalii. Sprawdź, jakie warunki wjazdowe obowiązują w Portugalii kontynentalnej i na Maderze

  Zaktualizowano: 18.06.2021 r.

  Portugalia to przepiękny kraj obejmujący część kontynentalną na Półwyspie Iberyjskim nad Oceanem Atlantyckim oraz zachwycającą wyspę Maderę. To doskonałe miejsce na wakacje! Przepiękne plaże w regionie Algarve, zachwycająca Lizbona i niesamowite krajobrazy Madery zapraszają do wypoczynku. Sprawdź, czy można swobodnie podróżować na wakacje do Portugalii. Przedstawiamy aktualne zasady wjazdu do tego kraju.

  Portugalia zaprasza na wakacje!

  Granice Portugalii pozostają otwarte! Można planować wczasy w części kontynentalnej kraju oraz na Maderze. Na wyspie obowiązują jednak inne warunki wjazdowe, niż w Portugalii kontynentalnej. Szczegóły poniżej. 

  Wakacje w Portugalii kontynentalnej - warunki wjazdowe dla turystów z Polski: wymagany test PCR lub antygenowy

  W podróży do Portugalii kontynentalnej (wybrzeże Algarve, Lizbona i wybrzeże Lizbońskie, Porto) należy okazać negatywny wynik testu RT-PCR na COVID-19wykonanego najwcześniej na 72 godz. przed wylotem LUB wynik testu antygenowego wykonanego w ciągu ostatnich 48 godzin przed wylotem*. Z obowiązku okazania negatywnego wyniku testu zwolnione są dzieci, które nie ukończyły 12 lat. 

  Należy również wypełnić formularz PLF – w formie papierowej lub elektronicznej za pośrednictwem strony internetowej https://portugalcleanandsafe.pt/en/passenger-locator-card.

  Wypełnienie formularza powinno nastąpić przed rozpoczęciem podróży do Portugalii. Po zakończeniu wypełniania formularza, należy go wydrukować, jako dowód potrzebny do okazania w punktach kontrolnych. Można również wypełnić formularz na lotnisku.

  Uwaga: Formularz jest imienny i każda osoba jest zobowiązania posiadać własny formularz, dotyczy to również dzieci poniżej 18 lat.

  *źródło: https://www.gov.pl/web/portugalia/restrykcje-dot-wjazdu-na-terytorium-portugalii-kontynentalnej

  Wakacje na Maderze - warunki wjazdowe: wymagany test PCR (możliwość wykonania za darmo po przylocie), ułatwienia dla zaszczepionych i ozdrowieńców

  Po przylocie na wczasy na Maderze należy:

  - okazać aktualny negatywny wynik testu RT-PCR(wykonany do 72 godzin przed wylotem) i podpisać specjalną deklarację - zgodnie z zapowiedziami od 1 lipca 2021 r. będzie akceptowany także test antygenowy,

  LUB 

  - wykonać test na koronawirusa na lotniskuKoszt testu wykonanego na lotnisku ponosi rząd Madery. Cała procedura pobrania takiego testu nie powinna zająć dłużej niż 1 godzinę. Jeśli zdecydujemy się poddać testowi na lotnisku, należy zaczekać na wynik w miejscu planowego zakwaterowania. Informacje o wyniku dostaniemy SMS-em w ciągu 12-24 godz. po wykonaniu testu.

  Wybierając się na Maderę, należy również wypełnić specjalny formularz elektroniczny (48-24 godz. przed przyjazdem) – Madera: madeirasafe.com. Biuro podróży Itaka przygotowało instrukcję wypełnienia formularza MadeiraSafe.

  Z okazywania wyników testu/wykonania testu na lotnisku zwolnione są osoby zaszczepione przeciw koronawirusowi oraz ozdrowieńcy. Szczegóły poniżej.

  Madera - osoby zaczepione przeciwko koronawirusowi i ozdrowieńcy zwolnieni z testów!

  Z obowiązku okazywania negatywnego wyniku testu PCR/wykonania testu na lotnisku po przylocie zwolnione są osoby: 

  - przyjęły pełny cykl szczepienia przeciwko koronawirusowi i upłynęło co najmniej 14 dni od przyjęcia drugiej dawki w przypadku szczepionki Moderna, Pfizer i AstraZeneca LUB upłynęło co najmniej 28 dniod przyjęcia jednodawkowej szczepionki Johnson & Johnson,

  - którew przeciągu ostatnich 90 dni przeszły COVID-19 (tzw. ozdrowieńcy). Zaświadczenie lekarskie potwierdzające przebycie COVID-19 powinno zawierać następujące informacje: imię i nazwisko, data urodzenia, numer identyfikacyjny pacjenta, rodzaj i data wykonania testu oraz jednoznaczne określenie potwierdzające wyzdrowienie ("recovered").

  W obu przypadkach należy okazać dokument w języku angielskim lub portugalskim.

  Zasady bezpiecznego wypoczynku w Portugalii

  Na terytorium Portugalii kontynentalnej trwa luzowanie obostrzeń związanych z trwającym lockdownem. Obiekty handlowe, usługowe i kulturalne funkcjonują w ograniczonym zakresie. Szczegóły: https://www.gov.pl/web/portugalia/kwarantanna-narodowa-w-portugalii

  Ogólne zasady bezpieczeństwa na wakacjach w Portugalii:

  BEZPIECZNE PLAŻE

  Na plażach należy zachowywać odstęp min. 1,5 metra między plażowiczami i min. 3 metry między parasolami. Przy wejściach na plaże w okolicach Lizbony wprowadzono system kontroli, które mają na celu ograniczenie liczby osób przebywających na plaży. Panele przypominają sygnalizację świetlną – jeśli na plaży jest zbyt dużo osób nad wejściem pojawi się światło czerwone. Rząd Portugalii uruchomił także aplikację InfoPraia (www.apambiente.pt), która w czasie rzeczywistym pokazuje poziom zatłoczenia na poszczególnych plażach. Na wielu plażach funkcjonują także punkty dezynfekcji całego ciała – korzystanie z nich jest dobrowolne, nie wprowadzono takiego obowiązku.

  Restauracje i bary na plaży funkcjonują z zachowaniem dystansu, limitami osób i regularną dezynfekcją pomieszczeń (m.in. 4 razy dziennie). Sprzedawcy są zobowiązani do noszenia masek oraz przyłbic w kontakcie z klientem.

  Zamknięte są prysznice w pomieszczeniach, dostępne są natryski na zewnątrz. Wszystkie wypożyczane sprzęty, materace i parasole muszą być dezynfekowane po każdym kliencie.

  TRANSPORT

  W przestrzeniach zamkniętych obowiązuje nakaz stosowania masek ochronnych.

  W miejscach publicznych i transporcie należy zachować dystans i higienę rąk. Liczba miejsc w transporcie publicznym jest zmniejszona o 2/3 maksymalnej pojemności. Przy wynajmie samochodów również obowiązuje ograniczenie 2/3 maksymalnej pojemności pojazdu. Ograniczenia obowiązują także pojazdy kampingowe. W taksówkach nie można zająć przedniego fotela, natomiast liczba pasażerów na pozostałych miejscach nie może przekraczać 2/3 foteli.

  Statki wycieczkowe mogą cumować w Portugalii kontynentalnej, natomiast porty Madery i Azorów nie są dostępne dla statków i jachtów.

  HOTELE

  Hotele w Portugalii wznowiły działalność w czerwcu. Obiekty noclegowe są oznaczane certyfikatem „Clean & Safe” Turismo de Portugal, co stanowi potwierdzenie wprowadzenia w hotelu dodatkowych środków ochrony i bezpieczeństwa.

  WYDARZENIA KULTURALNE I REKREACJA

  W przestrzeniach zamkniętych takich jak muzea, kina, teatry wprowadzono ograniczoną liczbę miejsc. Stosowanie masek ochronnych jest obowiązkowe. Wydarzenia na świeżym powietrzu i pokazy plenerowe mogą się odbywać z zachowaniem dystansu społecznego. Otwarte są także oceanaria, zoo, pola golfowe, kawiarnie, restauracje, sklepy i galerie handlowe z limitem osób, zachowaniem dystansu i wymogów sanitarnych.

  Na terenie całej Portugalii wprowadzono nowe zasady w celu zapewnienia większego bezpieczeństwa, m.in.:

  • zakaz zgromadzeń w przestrzeni publicznej powyżej 5 osób (dotyczy to m.in. wszystkich obiektów handlowych);
  • ograniczenie do 5 liczby osób przebywających przy jednym stoliku w restauracji;
  • ograniczenie liczebności imprez rodzinnych, z zachowaniem zasad dystansu społecznego i stosowania środków ochronnych;
  • zakaz organizacji imprez szkolnych i uniwersyteckich;
  • obowiązek noszenia maseczek ochronnych, gdy nie ma możliwości zachowania bezpiecznego dystansu 2 m.
  Źródła: https://www.visitportugal.com/en/node/421175 http://www.visitmadeira.pt/en-gb/news/detalhe-noticias?amp;Action=1&NewsId=4270&M=NewsV2&PID=18253 https://covid19.azores.gov.pt/?page_id=5509 https://www.gov.pl/web/dyplomacja/portugalia

  Kwarantanna po powrocie z zagranicy do Polski minimum do 31 sierpnia

  Zgodnie z aktualnym Rozporządzeniem Rady Ministrów do 31 sierpnia 2021 rokuobowiązuje 10-dniowa kwarantanna po powrocie do Polski.

  Z kwarantanny zwalnia negatywny wynik testu PCR lub antygenowego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego:

  • przed przylotem do Polski (nie starszy niż 48 godz.) LUB w Polsce maks. do 48 godz. po przekroczeniu granicy przy podróżach ze strefy Schengen;
  • w Polsce maks. do 48 godz. po przekroczeniu granicy przy podróżach ze strefy Non Schengen.

  Z kwarantanny, bez względu na kierunek podróży, zwolnione sąm.in. osoby zaszczepione przeciwko COVID-19ozdrowieńcy, którzy przebyli chorobę w ciągu ostatnich 6 miesięcy, a także dzieci poniżej 12 roku życia podróżujące pod opieką dorosłych zaszczepionych (min. 14 dni od podania pełnej dawki) lub posiadających negatywny wynik testu.

  Test antygenowy lub PCR zwalniający z kwarantanny można wykonać m.in. na wybranych lotniskach po przekroczeniu granicy oraz w laboratoriach poza lotniskiem w ciągu maksymalnie 48 godzin od przekroczenia granicy. Koszt takiego testu poza lotniskiem wynosi ok. 130 zł. Klienci FLY.PL otrzymają 10% rabatu na wykonanie testu w laboratoriach sieci Diagnostyka. Jak zastrzega rozporządzenie, państwo nie pokrywa kosztu testów. Ważne! Wynik testu wykonanego po przylocie musi zostać wprowadzony do systemu teleinformatycznego sanepidu przez laboratorium w okresie 48 godz. od przekroczenia granicy. 

  Szczegółowe informacje dostępne są w artykule: Kwarantanna po powrocie z zagranicy - ważne informacje

  Portugalia Wakacje 2021 - sprawdź oferty!

  Kontakt dla mediów
  Tel:
  22 255 06 24
  Mail:
  media@fly.pl
  Udostępnij

  Skopuj link

  FLY.PL