Portugalia koronawirus – otwarcie granic dla turystów [Aktualizacja]

  Komunikaty
  Magdalena Łysik

  Dowiedz się, od kiedy można swobodnie podróżować do Portugalii bez kwarantanny. Sprawdź, jakie warunki wjazdowe obowiązują w Portugalii kontynentalnej, na Maderze i Azorach

  Portugalia to kraj, w którym poważnie potraktowano sytuację epidemiczną. Już 18 marca na terenie całego kraju wprowadzono stan wyjątkowy, który utrzymano do 2 maja 2020 roku. Od początku czerwca zdecydowano się na stopniowe łagodzenie obostrzeń w kraju. Aktualnie otwarte są plaże, centra handlowe, siłownie, muzea i restauracje. Od 3 czerwca wznowiono także rozgrywki piłki nożnej, póki co przy pustych stadionach. W wielu miejscach wciąż obowiązuje noszenie maseczek ochronnych. Już niedługo Portugalia otworzy granice i wznowi międzynarodowy ruch lotniczy w całym kraju. Sprawdź, od kiedy możesz swobodnie podróżować na wakacje do Portugalii bez kwarantanny.

  Portugalia otwarcie granic

  Portugalia otworzyła granice 15 czerwca dla krajów ze Strefy Schengen oraz Wielkiej Brytanii, Wenezueli, USA, Kanady, RPA oraz państw, w których językiem urzędowym jest język portugalski. Pozostałe kraje mogą podróżować do Portugalii od 1 lipca. Inne warunki wjazdowe obowiązują na wyspach Portugalii –Maderze i Azorach.

  [Aktualizacja 29.07.2020]

  Rozporządzenie Rady Ministrów utrzymało zawieszenie bezpośredniego ruchu lotniczego Polski z Portugalią. Ograniczenie w podróżach lotniczych do Portugalii obowiązuje do 11 sierpnia 2020 roku.

  [Aktualizacja 12.08.2020]

  Ruch lotniczy z Polski do Portugalii został wznowiony. Od 12 sierpnia turyści z Polski mogą polecieć na wakacje do Portugalii. Pierwsze samoloty wystartują w najbliższych dniach.

  Wakacje w Portugalii bez kwarantanny

  Zniesiono obowiązek poddania się kwarantannie po przyjeździe na wakacje do Portugalii. Dodatkowe procedury obowiązują turystów na portugalskich wyspach. Po przylocie na Maderę i Azory należy wykonać test na koronawirusa na lotnisku lub okazać aktualny negatywny wynik testu PT-PCR (wykonany do 72 godzin przed wylotem). Jeśli zdecydujemy się poddać testowi na lotnisku, po pobraniu próbek nie musimy poddawać się izolacji w specjalnym miejscu, możemy zaczekać na wynik w miejscu planowego zakwaterownia. Informacje o wyniku dostaniemy SMS-em nie później niż 12 h po wykonaniu testu.  Wybierając się na Maderę i Azory, należy również wypełnić specjalne formularze elektroniczne (48-24 h przed przyjazdem) – Madera: madeirasafe.com, Azory: covid19-azores.com.

  Ograniczenia i środki bezpieczeństwa w Portugalii

  BEZPIECZNE PLAŻE

  Na plażach należy zachowywać odstęp min. 1,5 metra między plażowiczami i min. 3 metry między parasolami. Przy wejściach na plaże w okolicach Lizbony wprowadzono system kontroli, które mają na celu ograniczenie liczby osób przebywających na plaży. Panele przypominają sygnalizację świetlną – jeśli na plaży jest zbyt dużo osób nad wejściem pojawi się światło czerwone. Rząd Portugalii uruchomił także aplikację InfoPraia (www.apambiente.pt), która w czasie rzeczywistym pokazuje poziom zatłoczenia na poszczególnych plażach. Na wielu plażach funkcjonują także punkty dezynfekcji całego ciała – korzystanie z nich jest dobrowolne, nie wprowadzono takiego obowiązku.

  Restauracje i bary na plaży funkcjonują z zachowaniem dystansu, limitami osób i regularną dezynfekcją pomieszczeń (m.in. 4 razy dziennie). Sprzedawcy są zobowiązani do noszenia masek oraz przyłbic w kontakcie z klientem.

  Zamknięte są prysznice w pomieszczeniach, dostępne są natryski na zewnątrz. Wszystkie wypożyczane sprzęty, materace i parasole muszą być dezynfekowane po każdym kliencie.

  TRANSPORT

  W przestrzeniach zamkniętych obowiązuje nakaz stosowania masek ochronnych.

  W miejscach publicznych i transporcie należy zachować dystans i higienę rąk. Liczba miejsc w transporcie publicznym jest zmniejszona o 2/3 maksymalnej pojemności. Przy wynajmie samochodów również obowiązuje ograniczenie 2/3 maksymalnej pojemności pojazdu. Ograniczenia obowiązują także pojazdy kampingowe. W taksówkach nie można zająć przedniego fotela, natomiast liczba pasażerów na pozostałych miejscach nie może przekraczać 2/3 foteli.

  Statki wycieczkowe mogą cumować w Portugalii kontynentalnej, natomiast porty Madery i Azorów nie są dostępne dla statków i jachtów.

  HOTELE

  Hotele w Portugalii wznowią działalność w czerwcu. Obiekty noclegowe będą oznaczane certyfikatem „Clean & Safe” Turismo de Portugal, co będzie stanowiło potwierdzenie prowadzenie w hotelu dodatkowych środków ochrony i bezpieczeństwa.

  WYDARZENIA KULTURALNE I REKREACJA

  W przestrzeniach zamkniętych takich jak muzea, kina, teatry wprowadzono ograniczoną liczbę miejsc. Stosowanie masek ochronnych jest obowiązkowe. Wydarzenia na świeżym powietrzu i pokazy plenerowe mogą się odbywać z zachowaniem dystansu społecznego. Otwarte są także oceanaria, zoo, pola golfowe, kawiarnie, restauracje, sklepy i galerie handlowe z zachowaniem dystansu i wymogów sanitarnych.

  Źródła: https://www.visitportugal.com/en/node/421175 http://www.visitmadeira.pt/en-gb/news/detalhe-noticias?amp;Action=1&NewsId=4270&M=NewsV2&PID=18253 https://covid19.azores.gov.pt/?page_id=5509 https://www.infor.pl/akt-prawny/DZU.2020.138.0001160,rozporzadzenie-rady-ministrow-w-sprawie-zakazow-w-ruchu-lotniczym.html
  FLY.PL