Boże Narodzenie za granicą

Boże Narodzenie za granicą – zwyczaje i tradycje

Autor: Marta Rolbiecka, Data publikacji:

Planujesz spędzić tegoroczne Święta Bożego Narodzenia inaczej niż zwykle? Zabierz bliskich na Maltę lub Wyspy Kanaryjskie! Przedstawiamy tradycje i zwyczaje pielęgnowane w tych miejscach

Wyjazdy na Święta i Sylwestra za granicę z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród polskich turystów. Dużą popularnością cieszą się wycieczki do Egiptu, a także rodzinne świętowanie na egzotycznej plaży. Osobom szukającym ciepłych kierunków, gdzie Święta są celebrowane podobnie, jak w Polsce polecamy zaś słoneczną Maltę oraz zachwycające Wyspy Kanaryjskie. Przedstawiamy krótki przewodnik po tradycjach bożonarodzeniowych w tych miejscach.

Święta na Malcie


Malta to jeden z chętniej wybieranych kierunków wyjazdów na Boże Narodzenie. Swoją popularność zawdzięcza krótkiemu lotowi, przyjaznemu klimatowi, a także religii. Jest to jeden z najbardziej katolickich krajów europejskich, przez co Święta są tu bardzo hucznie obchodzone. Popularne jest wspólne kolędowanie, urządzane są procesje, podczas których od kościoła do kościoła noszona jest figura Dzieciątka ubranego w kwiaty.

Najbardziej charakterystycznym świątecznym elementem na Malcieszopki. Znajdziemy je niemal wszędzie – w domach, witrynach sklepów, kościołach. Poza tradycyjnymi figurami świętej rodziny, w szopkach maltańskich pojawiają się również postaci kobiety niosącej worek maki, ulicznych grajków, śpiącego mężczyzny czy chłopa karmiącego zwierzęta. Tradycyjną ozdobą szopek są również nasiona zbóż, które wyglądem przypominają białą brodę Świętego Mikołaja. Ziarna wysiewane są wcześniej na bawełnianych szmatkach i kiełkują w ciemności przez kilka tygodni.

Święta i Sylwester na Malcie to niesamowita okazja, by odpocząć w cieplejszym klimacie oraz zwiedzić niezwykłe zabytki, których w samej stolicy – Valletcie – jest ponad 300! Bożonarodzeniowy klimat, pięknie udekorowane kwiatami i światełkami ulice i budynki zachwycą każdego!

Relax Innhotel 3-gwiazdkowy

929 

Malta, Wyspa Malta

-51% 1899

7 dni od 19.12.2018 - Katowice

The Bugibbahotel 3-gwiazdkowy

949 

Malta, Wyspa Malta

7 dni od 19.12.2018 - Katowice

Primera (Bugibba)hotel 3-gwiazdkowy

989 

Malta, Wyspa Malta

-46% 1849

7 dni od 19.12.2018 - Katowice

Boże Narodzenie na Wyspach Kanaryjskich


Święta na Kanarach, podobnie jak w całej Hiszpanii, nie zaczynają się, ani nie kończą się jedynie na Bożym Narodzeniu. Okres przedświąteczny zaczyna się w niektórych regionach kraju już na początku grudnia, jednak ogólnie przyjętą datę wyznaczającą początek świętowania przyjęło się uważać 22 grudnia. W tym dniu w całej Hiszpanii, łącznie z Wyspami Kanaryjskimi odbywa się losowanie loterii bożonarodzeniowej organizowanej od 1812 roku.

Wigilia, podobnie jak w Polsce, jest jedną z najważniejszych rodzinnych uroczystości. Na Wyspach Kanaryjskich rozpoczyna się jednak później (ok. godz. 22, a w niektórych domach po wspólnej pasterce), a na stole królują inne potrawy. Tapas, wędliny i kiełbasy, owoce morza i pieczona ryba, a zamiast opłatka turron (rodzaj nugatu). Na Wyspach Kanaryjskich i Hiszpanii w Wigilię nie wręcza się prezentów, jedynie dzieci otrzymują słodycze. Większe podarunki wręczane są natomiast w Święto Trzech Króli kończące okres bożonarodzeniowy.

Święta na Wyspach Kanaryjskich są kolorowe i radosne. Pełno jest różnych dekoracji, w oknach zauważymy szopki, a na ulicach można spotkać kolędników i grajków. W okresie bożonarodzeniowym organizowane są również różne fety – parady, zawody, występy lokalnych zespołów czy zawody sportowe. Boże Narodzenie, Sylwester i Święto Trzech Króli na Wyspach Kanaryjskich to znakomity czas, by poczuć klimat hiszpańskiej fiesty!

Corona Rojahotel 2-gwiazdkowy

1 899 

Hiszpania, Gran Canaria

-9% 2089

7 dni od 19.12.2018 - Kraków

Faynahotel 2-gwiazdkowy

2 099 

Hiszpania, Gran Canaria

-22% 2693

7 dni od 19.12.2018 - Kraków

Globales Acuariohotel 2-gwiazdkowy

2 299 

Hiszpania, Teneryfa

7 dni od 19.12.2018 - Wrocław

tradycje i zwyczaje na świecie, wyjazdy na święta

FLY.PL