Grecja Ateny

Grecja na City Break: Ateny i Saloniki [przewodnik]

Autor: Tomasz Jezierski, Data publikacji:

Pomysł na pełen atrakcji City Break w Grecji? Odpoczynek w mieście! Dowiedz się, co warto zobaczyć w Atenach, Salonikach i okolicach obu miast

Grecja jest uwielbiana przez turystów z Polski! Od lat Hellada jest najczęściej wybieraną destynacją wakacyjnych podróży. Do Grecji warto się wybrać nie tylko latem, ale i przez cały rok. W okresie jesienno-zimowym, a także wiosną szczególnie polecamy wyjazdy City Break do pięknych greckich miast – Aten i Salonik. Przedstawiamy przewodnik po obu miastach i okolicach, przygotowany we współpracy z Greek National Tourism Organization.

Ateny i Attyka


Ateny – widok na Akropol
Grecja Attyka Faliro
Grecja Sunion – świątynia Posejdona
Grecja Ateny – świątynia Zeusa Olimpijskiego

Ateny to atrakcyjna, nowoczesna metropolia oraz historyczna stolica z fascynującą historią. Unikalne, wspaniałe zabytki miasta są połączone ze sobą w 3-kilometrową strefę dla pieszych. Prowadzą one do głównych miejsc, które rekonstruują – w dużym stopniu – starożytny krajobraz miasta. Strefa parku archeologicznego obejmuje Muzeum Akropolu, Wzgórze Akropolu, Hefajstejon, starożytną Agorę, dzielnicę Plaka). W pobliżu strefy znajdują się również Stadion Panateński, kolumna starożytnego Boga Zeusa i teatry starożytnego boga Dionizosa i Heroda Attyka. Wizyta w muzeach, galeriach, udział w imprezach i zakupy lub degustacja pysznych dań i napojów to obowiązkowe punkty podczas zwiedzania miasta.

Idąc 30 minut na południe, znajdziesz się nad Zatoką Sarońską i południowych przedmieściach Aten. Polecamy spacer wzdłuż morza, gdzie znajduje się wiele pięknie zorganizowanych i darmowych plaż, restauracji, barów, parków rekreacyjnych i kulturalnych oraz klubów nocnych. W okolicy znajduje się również wiele miejsc, gdzie można wypożyczyć żaglówkę lub jacht i wybrać się w rejs na okoliczne wyspy. Zatoka nad morzem prowadzi do archeologicznego przylądka Sunion, gdzie znajduje się niesamowita świątynia starożytnego boga Posejdona położona na skale przy plaży.

Wybierając inną drogę południowej linii brzegowej można dotrzeć do sąsiedniego miasta – Pireusu. Jest to główny port w Grecji, z tętniącymi życiem restauracjami położonymi nad morzem. Z portu w Pireusie codziennie, przez cały rok obsługiwane są wycieczki do wysp Zatoki Sarońskiej (Aegina, Spetses, Poros, Salamina, Hyrda). Można podziwiać tam naturalne piękno, zabytkowe skarby, wyjątkową architekturę oraz odkryć olśniewającą, ale zarazem romantyczną atmosferę.

W przeciwnym kierunku, wzdłuż północnej linii brzegowej trafimy do wioski Marathonas, od której pochodzi nazwa „Maraton”. Znajduje się tam grobowiec upamiętniający historyczne wydarzenie z czasów starożytnych. Blisko lokalnej plaży jest również Vravrona i świątynia starożytnej bogini Artemis.

Jedenaście kilometrów (6,8 mil) na północny zachód od środkowych Aten znajduje się klasztor Dafni, bizantyjski pomnik zbudowany w VI wieku w miejscu świątyni starożytnego boga Apollo i jedna z czterech kolumn jońskich starożytnego sanktuarium. Dafni została wzniesiona na „świętej drodze”, która prowadziła do miasta Eleusis, znanego jako miasto starożytnych tajemnic eleuzyjskich. W mieście Eleusis warto odwiedzić stanowisko archeologiczne i muzeum.

Dodatkowo można odwiedzić także liczne winnice, w których spróbujemy lokalnego wina. Polecamy również piesze lub rowerowe wycieczki w góry Parnita i Penteli. Dzięki którym wakacje w Attyce będą niezapomniane.

Saloniki i okolice


Współistniejące obok siebie liczne zabytki z wielu epok historycznych w wyjątkowy i czarujący sposób objawiają historyczny, wielokulturowy i kosmopolityczny charakter miasta Saloniki. Elegancka i wyrafinowana „Pani Północy”, jak często są nazywane Saloniki, to nowoczesne, pełne życia miasto. Warto się tam wybrać, by poznać historię i kulturę, a także zabawić się, zrelaksować i zrobić zakupy. Historia miała również ogromny wpływ na lokalną kuchnię, która oferuje szeroki wachlarz lokalnych specjałów.

W pobliżu miasta znajduje się półwysep Chalkidiki – pełen ładnych plaż i hoteli. Tu znajduje się miasto Stagira, gdzie urodził się Arystoteles. Znajdziemy tu słynną jaskinię Petralona, a także wiele winnic oferujących doskonałe białe i czerwone wina wspomniane w pismach Arystotelesa. Tylko mężczyźni mają wstęp do wewnątrz góry Athos (Agio Oros – Święta Góra) z położonymi na nadmorskich skałach klasztorami.

W regionie środkowej Macedonii, godzinę jazdy od Salonik, położone jest miasto Vergina. Znajdziemy tam starożytne miasto o nazwie Aigai (w języku greckim „Kraina wielu stad”) – pierwszą stolicę starożytnego królestwa Macedonii. Tutaj zlokalizowane są Królewskie Grobowce królów macedońskich i słynny, rodzinny grobowiec, znany jako „Grób Persefony”, z niezwykłym freskiem o porwaniu Persefony przez Hadesa. Miejsce to jest chronione przez UNESCO jako Światowe Dziedzictwo Kulturowe.

Półtorej godziny dalej, we wschodniej części Macedonii, w pobliżu miasta Kawala znajduje się archeologiczne miasto Filippi, wymienione na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Nazwa miasta została zmieniona przez starożytnego króla Filipa II (imię Filip w języku greckim oznacza „przyjaciel koni”), ojca Aleksandra Wielkiego, który wykorzystywał je do kontroli sąsiadujących kopalni złota w Górze Paggaio, gdzie wzniesiono Królewską Mennicę.

Miasto odgrywało główną rolę w czasach Cesarstwa Rzymskiego na drodze Via Egnatia (Egnatia Odos = ulica). Apostoł Paweł odwiedził je w 49-50 p.n.e., podczas drugiej i trzeciej podróży misyjnej. Założył w nim pierwszy europejski kościół chrześcijański, dzięki któremu osada pełniła funkcję metropolii religijnej. Pod koniec 7 wieku n.e. mieszkańcy wyprowadzili się z miasta ze względu na trzęsienia ziemi i słowiańskie ataki. Podczas okresu bizantyjskiego osada była twierdzą z Akropolem. Wśród znajdujących się tu miejsc warto zobaczyć też agorę, mozaikową podłogę wielkości 40 m. kw., palestrę z małym amfiteatrem, rzymski zbiornik, gdzie Rzymianie więzili apostoła Pawła, Ośmiokąt, kompleks świątyń poświęconych apostołowi Pawłowi i trójnawowe bazyliki z 5-6 wieku.

Grecja Saloniki – Plac Arystotelesa
Grecja – plaża na Półwyspie Chalkidiki
Grecja – Agio Oros
Grecja – Góra Olimp

Przygotowano we współpracy z Greek National Tourism Organization, www.visitgreece.gr

greckie wakacje Przewodnik wakacyjny FLY.PL wycieczki City Break zwiedzanie i wycieczki objazdowe

FLY.PL