Karpathos, Grecja

Ios i Karpathos – greckie wyspy na Wakacje 2019!

Autor: Ewa Michalak, Data publikacji:

Zastanawiasz się, gdzie jechać na wakacje 2019? Polecamy nowości – greckie wyspy Ios i Karpathos! Dowiedz się, dlaczego warto udać się na nie w tym roku.

Lato 2019 to znakomita okazja by poznać nowe wyspy greckie! W wakacyjnej ofercie w tym roku znajdują się bowiem dwie piękne i jeszcze nie tak popularne jak Kreta czy Rodos wyspy – Karpathos i Ios. Obie lokalizacje świetnie sprawdzą się na aktywne wakacje we dwoje, imprezowy urlop z grupą znajomych oraz spokojniejsze wczasy w formule all inclusive z dziećmi. Co warto zobaczyć, a gdzie się zatrzymać na obu wyspach? Poniżej przedstawiamy krótki przewodnik po Ios i Karpathos.

Ios


Ios – maleńka wysepka jest jedną z najciekawszych w archipelagu Cykladów. Podobnie jak na słynnych Santorini i Mykonos znajdziemy tu białe budynki z niebieskimi kopułami oraz krajobrazy jak z pocztówek. Ios upodobały sobie przede wszystkim osoby szukające rozrywek do białego rana oraz miłośnicy sportów wodnych (szczególnie windsurfingu). Wysepka oferuje jednak dużo więcej atrakcji dla każdego.

Najsłynniejszą plażą i kurortem wyspy jest Mylopotas. Tu były m.in. kręcone sceny do filmu „Wielki błękit” Luca Bessona. W Mylopotas są liczne bary, tawerny oraz centra rozrywek i sportów wodnych. Jednak na długiej, piaszczystej plaży spokojniejszy zakątek znajdą również osoby podróżujące z dziećmi. Na rodzinny wypoczynek świetnie nadaje się plaża Manganari z białym piaskiem i łagodnym wejściem do błękitnej wody.

Osoby lubiące zwiedzać na Ios znajdą wiele ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wśród nich są m.in. domniemany grób Homera, ruiny bizantyjskiego zamku w Paleokastro oraz stanowisko archeologiczne w Skarkos z ruinami osady z epoki brązu. Wszyscy odwiedzający Ios powinni się wybrać do Chory (inaczej miasto Ios) – stolicy wyspy z malowniczymi, białymi domkami, urokliwymi kościółkami oraz licznymi lokalami, w których imprezy trwają całą noc.

Karpathos


Karpathos należy do archipelagu Dodekanez, w połowie drogi pomiędzy Kretą a Rodos. Wyspa słynie z przywiązania do tradycji, wspaniałych krajobrazów łączących szarość i zieleń gór z błękitem morza, a także ze znakomitych warunków do uprawiania windsurfingu oraz kitesurfungu. Choć Karpathos z miesiąca na miesiąc rozwija bazę turystyczną, w dalszym ciągu znajdziemy tu przede wszystkim niewielkie pensjonaty utrzymane w greckim stylu.

Największym miastem i zarazem kurortem Karpathos jest stolica wyspy – Pigadia (czasem nazywana również Karpathos). Tu znajduje się najwięcej pensjonatów, hotelików oraz luksusowe hotele. Życie miasta skupia się wokół portu, w pobliżu którego usytuowały się liczne greckie tawerny i bary. Warto wybrać się na spacer i wąskimi uliczkami wspiąć w wyżej położone części miasteczka i zobaczyć panoramę stolicy oraz Morza Egejskiego. Inne polecane kurorty wyspy to Arkasa (według wielu tu znajduje się najpiękniejsza plaża – Agios Nikolaos), Lakki, Afiartis.

Największą atrakcją Karpathos są warunki naturalne. Znajdziemy tu białe klify, góry oraz małe, puste zatoczki, a także zagospodarowane plaże (piaszczyste i kamieniste). Osoby lubiące zwiedzać powinny wybrać się do wioski Olimpos (inaczej Olymbos), w której zatrzymał się czas. Mieszkańcy ubierają tradycyjne stroje, uprawiają rolę i hodują owce. W wiosce należy zobaczyć także największy kościół ze złoconą amboną i położony na wzgórzu kamienny kościółek.

Zarówno Ios, jak i Karpathos, opierają się masowej turystyce, ale udostępniają wygodną bazę noclegową i oferują wiele atrakcji dla osób w każdym wieku. Jeśli chcesz zabrać bliskich na niezapomniane wakacje 2019 i spędzić urlop, łącząc odkrywanie nowych miejsc, plażowanie oraz uprawianie sportów wodnych, obie wyspy będą znakomitym wyborem. Polecamy!

greckie wakacje, lato na wyspie, Przewodnik wakacyjny FLY.PL, trendy wakacyjne, urlop na wyspach

FLY.PL