płyta lotniska samolot

    Jak zachować się na lotnisku? Tego unikaj! Zasady i zakazy

    Marta Wielgosz
    Czeka Cię lot samolotem? Sprawdź, jak zachować się na lotnisku! Dzięki zastosowaniu się do ważnych zasad unikniesz nieprzyjemnych konsekwencji. Podpowiadamy, czego nie wolno robić na lotnisku.

    Lotnisko to specyficzne miejsce, na którym obowiązują konkretne zasady. Jeśli wybierasz się na wakacje samolotem, musisz o tym pamiętać. Zanim zrelaksujesz się na wczasach w hotelu All Inclusive albo rzucisz się w wir zwiedzania podczas wycieczki objazdowej, spędzisz na nim nieco czasu. Czasami wystarczy jeden nieprzemyślany żart czy zachowanie, by przysporzyć sobie niepotrzebnych problemów. Każdego roku przekonuje się o tym wielu turystów. Czy można się przed tym ustrzec? Oczywiście! Wystarczy wiedzieć, jak zachować się na lotnisku i pamiętać o stosowaniu się do tych reguł. Aby rozjaśnić panujące tam zasady, prezentujemy 10 rzeczy, których należy unikać.

    Lotnisko – specyficzne miejsce, w którym bezpieczeństwo jest najważniejsze

    Tanie bilety lotnicze, oferty atrakcyjnych wakacji (w tym Last Minute), szybka i wygodna podróż – jest wiele powodów, dla których turyści decydują się na wyjazd na wczasy samolotem. To najpopularniejszy środek transportu. Zanim wsiądzie się na jego pokład, trzeba oczywiście stawić się na lotnisku. To specyficzne miejsce – każdego dnia przewijają się przez nie tysiące pasażerów. Jego obsługa stara się, aby wszystkim zapewnić maksymalne bezpieczeństwo, a także komfort i dobrą atmosferę. Z tego względu zasady na lotnisku są ściśle określone, a do tego bardziej restrykcyjne niż na dworcach kolejowych czy autobusowych. Wszystko dla dobra podróżujących.

    Jeśli wybierasz się na wakacje samolotem, musisz więc bezwzględnie pamiętać o przestrzeganiu zasad na lotnisku. Niezastosowanie się do niektórych z nich może być bardzo nieprzyjemne w skutkach. Grozi mandatem, a czasami nawet sprawą sądową. Często rezultatem złamania zasad lotniskowych jest także niewpuszczenie na pokład samolotu, co może zrujnować cały wyjazd na urlop.

    Są też oczywiście niestosowne zachowania, które nie muszą spotkać się z oficjalną karą. Świadczą jednak o braku kultury i godzą w komfort innych pasażerów. Ich również należy unikać.

    Jak zatem należy się zachować? Istnieją pewne pisane i niepisane zasady. Przedstawiamy 10 najważniejszych rzeczy, których nie wolno robić na lotnisku.

    #1 Nie zostawiaj bagażu bez opieki

    Jeden z największych grzechów pasażerów na lotniskach to pozostawienie bagażu bez opieki. Może to przysporzyć nie lada problemów w postaci mandatu i poważnych opóźnień. Pozostawione samotnie walizka lub plecak są traktowane jako możliwe zagrożenie. Gdy pracownicy lotniska je zauważą, są zobowiązani do wdrożenia procedur bezpieczeństwa. Na początku wywołują właściciela bagażu przez rozgłośnię. Jeśli jednak nikt się po niego nie zgłosi, następuje ewakuacja – czasami może objąć nawet całe lotnisko. Wówczas koszt takiej operacji wynosi nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dodatkowo bagaż może zostać zneutralizowany. Często dochodzi też do znacznych opóźnienia operacji lotniczych. Właścicielowi pozostawionego bez opieki bagażu grozi z kolei grzywna. Wysokość mandatu to 500 zł.

    Nigdy zatem nie zostawiaj swojego bagażu bez nadzoru! Nawet jeśli udajesz się tylko do toalety czy lotniskowego sklepu, zawsze zabieraj walizkę lub plecak ze sobą. Możesz też poprosić kogoś o zaopiekowanie się nimi do Twojego powrotu. W ten sposób unikniesz problemów i nie spowodujesz utrudnień, które odczują również inni pasażerowie.

    #2 Nie rób niewłaściwych żartów

    Kolejne niepożądane zachowanie na lotnisku to robienie niestosownych żartów. Wbrew pozorom wcale nie zdarza się to tak rzadko. O jednym z takich niedawnych przypadków pisaliśmy w artykule z serii #FLYnews (do przeczytania tu: #FLYnews: sytuacja pożarowa, nowe opłaty na Seszelach i więcej). Skąd się to bierze? Niektórzy stresują się lotem samolotem i próbują rozładować atmosferę poprzez żartowanie. Oczywiście może to być dobre rozwiązanie, jednak nie zawsze. Na lotnisku pewne słowa automatycznie powodują uruchomienie procedur bezpieczeństwa. Nie wolno żartować z posiadania bomby lub innych niebezpiecznych materiałów w bagażu, bycia terrorystą itp. Jeśli tego typu dowcipy usłyszy obsługa lotniska, od razu podejmie działania. Nie pomogą wówczas tłumaczenia, że to tylko żarty. Mówienie o materiałach wybuchowych w walizce czy plecaku skutkuje wezwaniem pirotechników, którzy muszą dokładnie sprawdzić bagaż. Żartownisiom grozi mandat, niewpuszczenie na pokład samolotu (a więc często  zrujnowany wyjazd na wakacje), a czasami nawet sprawa w sądzie z art. 66 § 1 Kodeksu wykroczeń, dotyczącego wywołania fałszywego alarmu. Lepiej więc powstrzymaj się od tego typu dowcipów.

    #3 Nie spożywaj dużych ilości alkoholu

    Na lotnisku niewskazane jest upijanie się. Wiele osób próbuje się w ten sposób odstresować przed lotem – w praktyce to jednak nie najlepszy pomysł. Choć nie jest to prawnie zakazane, często może przysporzyć kłopotów. Jeżeli ktoś pod wpływem alkoholu zachowuje się agresywnie, głośno lub w jakikolwiek sposób niestosownie (np. zaczepia innych, używa wulgarnego słownictwa itp.), może zostać niewpuszczony na pokład samolotu. Warto więc zachować umiar i odpowiednio się kontrolować. Zamiast tego, na odstresowanie polecamy bezpieczniejsze i na pewno zdrowsze metody, np. robienie ćwiczeń oddechowych, słuchanie relaksującej muzyki czy wypicie... melisy.

    Dodatkowo należy pamiętać, że spożywanie alkoholu poza wyznaczonymi do tego miejscami, jest na lotnisku zabronione. Jeżeli masz ochotę na wypicie jakiegoś trunku, możesz zrobić to wyłącznie w jednej z lotniskowych restauracji.

    #4 Nie kłóć się z obsługą

    Jeśli zastanawiasz się, jak zachować się na lotnisku, pamiętaj aby zawsze podążać za poleceniami jego obsługi. To wyjątkowo ważne przy bramce bezpieczeństwa. Nie kwestionuj tego, czego wymagają od Ciebie pracownicy. Uważnie ich słuchaj i rób to, o co Cię poproszą. Wykłócanie się, próby oszukiwania, odmowa zastosowania się do polecenia, ostentacyjne narzekanie czy aroganckie zachowanie wobec personelu, a nawet wyzywanie go, w niczym Ci nie pomoże, a może tylko zaszkodzić. Wywołanie awantury opóźni proces przejścia przez kontrolę bezpieczeństwa, zirytuje nie tylko obsługę, ale i innych pasażerów, a także może nawet zakończyć się otrzymaniem mandatu.

    #5 Nie zastawiaj ławek i siedzeń swoim bagażem

    Kolejny punkt to niepisana zasada na lotnisku. Chodzi tu o to, by nie stawiać swojego bagażu na miejscach przeznaczonych do siedzenia. Ławki i krzesła znajdujące się w terminalach mają służyć pasażerom, którzy chcą odpocząć przed podróżą. Z szacunku do innych ludzi unikaj kładzenia na nich walizki lub plecaka. To wyjątkowo istotne, zwłaszcza że liczba miejsc do siedzenia jest ograniczona. Pamiętaj więc, aby po prostu postawić swój bagaż na podłodze.

    #6 Nie rób zdjęć

    Zasady na lotnisku jasno wskazują, że robienie zdjęć lub filmowanie pewnych miejsc i wydarzeń jest zabronione (chyba że posiada się odpowiednie zezwolenie). Zakazem objęto uwiecznianie infrastruktury lotniskowej, przeprowadzanych akcji ratowniczych lub rozpoznań pirotechnicznych oraz stanowisk, w których przeprowadza się kontrolę bezpieczeństwa, kontrolę paszportową i kontrolę innych dokumentów (wraz z funkcjonariuszami lotniska, którzy w nich pracują).

    A co ze zwykłym „selfie” z lotniskiem w tle? Pod tym względem sytuacja jest nie do końca jasna. Od 17 sierpnia 2023 roku obowiązuje ustawa dotycząca zakazu robienia zdjęć obiektom, które mają strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa państwa. Akt prawny nie wymienia listy takich miejsc, jednak można zinterpretować, że zaliczają się do nich również lotniska. Za złamanie zakazu grozi konfiskata aparatu fotograficznego lub smartfona oraz grzywna, a nawet areszt. O tym, czy na lotnisku całkowicie zabronione jest robienie zdjęć, będzie świadczyć jego oznakowanie. Jeżeli zauważysz znak „zakaz fotografowania”, dostosuj się do niego.

    #7 Nie próbuj przewozić zakazanych przedmiotów

    Jeśli wybierasz się na urlop samolotem, musisz pamiętać, że istnieje lista przedmiotów, których nie można przewozić w bagażu podręcznym i rejestrowanym. W przypadku tego pierwszego jest ona o wiele dłuższa. Oczywiście podstawą jest zakaz przewożenia broni (a nawet jej atrapy) czy materiałów niebezpiecznych (chyba że ma się odpowiednie zezwolenie). To jednak niejedyne ograniczenie. Aby uniknąć ewentualnych problemów, przed podróżą zawsze zapoznaj się z listą przedmiotów niedozwolonych w bagażu podręcznym i rejestrowanym oraz nie próbuj ich zabierać. Informacje na ich temat znajdziesz na witrynie internetowej linii lotniczych, którymi lecisz oraz na stronie www lotniska.

    #8 Nie pal tytoniu poza wyznaczonymi do tego miejscami

    Palenie wyrobów tytoniowych poza wyznaczonymi miejscami jest zakazane. Na lotniskach często znajdują się jednak palarnie, do których można wejść „na dymka”. Jeżeli jednak w danym porcie lotniczym nie ma takiego miejsca, nie próbuj palić ukradkowo, np. w toalecie. Jest to zabronione i może skończyć się nieprzyjemnymi konsekwencjami. Pamiętaj, że nie wolno również palić na płycie lotniska.

    #9 Nie zabieraj ze sobą zwierząt do terminalu

    Na teren terminali pasażerskich na lotnisku nie powinno się zabierać ze sobą zwierząt. Od tej reguły istnieje kilka odstępstw. Mogą tam przebywać psy służbowe (np. policyjne) oraz psy, które asystują osobom z niepełnosprawnością. Wyjątkiem są także sytuacje, w których nadaje się zwierzęta do przewozu lotniczego.

    #10 Nie wchodź do miejsc przeznaczonych tylko dla pracowników

    Będąc na lotnisku, trzymaj się miejsc przeznaczonych dla pasażerów, czyli strefy ogólnodostępnej. Nie próbuj wchodzić do strefy zastrzeżonej i operacyjnej – na ich terenie mają prawo przebywać wyłącznie osoby posiadające odpowiednie upoważnienia. Znalezienie się tam może utrudnić pracę personelowi oraz skutkować problemami.

    Poznaj ofertę wakacji samolotem:

    Sprawdź inne gorące tematy:

    Udostępnij

    Skopuj link

    FLY.PL