Tradycyjne kolorowe naczynia Maroko

    Maroko – kiedy jechać i co trzeba wiedzieć? Kompleksowy poradnik

    Marta Wielgosz
    Maroko to kraj pełen kolorów i gwaru, w którym łatwo wyczuć nutkę Orientu. Stanowi coraz chętniej wybierany kierunek na urlop o różnych porach roku. Co warto wiedzieć przed wakacjami w Maroku? Kiedy najlepiej pojechać i czy jest tam bezpiecznie? Odpowiadamy!

    Maroko to niezwykle fascynujące miejsce. Czekają tam na Was przepiękne krajobrazy, niezwykła architektura, ładne plaże i pyszne potrawy. To dobry wybór zarówno na wakacje pełne relaksu, jak i aktywny urlop skoncentrowany na zwiedzaniu. Zanim jednak się tam wybierzecie, warto abyście poznali kilka ważnych informacji o tym kraju. Przedstawiamy kompleksowy poradnik o Maroku – sprawdźcie, co trzeba wiedzieć przed wyjazdem!

    Gdzie leży Maroko?

    Maroko zlokalizowane jest na północnym wschodzie kontynentu afrykańskiego. Jego północna część leży nad Morzem Śródziemnym, natomiast zachodnia – nad Oceanem Atlantyckim. Tereny Maroka są niezwykle zróżnicowane. Większość powierzchni to góry i wyżyny, jednak znajdują się tam również pustynie czy stepy. Dzięki temu urozmaicona jest również fauna i flora.

    Maroko na mapie

    KLIKNIJ, ABY AKTYWOWAĆ MAPĘKliknij, aby aktywować mapę

    Loty i wycieczki do Maroka – gdzie można polecieć?

    Wczasy w Maroku stopniowo zdobywają coraz większą popularność, również wśród turystów z Polski. Można pojechać tam na własną rękę wyszukując tanie bilety lotnicze lub wybrać się na wakacje zorganizowane przez biuro podróży. W ofercie znajdują się wyjazdy do Agadiru, Marrakeszu czy Saidii, a także wycieczki objazdowe, które pozwalają zobaczyć najpiękniejsze zakątki Maroka pod opieką przewodnika. Często można trafić na atrakcyjne cenowo wyjazdy Last Minute.

    Dotarcie na wakacje do tego kraju nie należy do trudnych. Z Polski jest wiele bezpośrednich lotów do Maroka z takich miast, jak Warszawa, Wrocław czy Katowice. Samoloty lądują przede wszystkim na lotnisku w Agadirze lub Marrakeszu. Bezpośredni lot do Maroka z Polski trwa nieco poniżej 4 godzin.

    Wakacje w Maroku – komu się spodobają?

    Urlop w Maroku to propozycja, która spodoba się wielu turystom. Polecamy go:

    • spragnionym słońca i beztroskiego plażowania,
    • rodzinom z dziećmi planującymi wypoczynek w nadmorskich kurortach,
    • nastawionym na zwiedzanie ciekawych miast i zabytków,
    • zainteresowanym kulturą arabską,
    • smakoszom, którzy chcą odkryć dania kuchni marokańskiej,
    • miłośnikom sportów wodnych – w Agadirze można uprawiać windsurfing czy kitesurfing,
    • poszukującym orientalnej atmosfery.

    Maroko to kraj kontrastów, który kryje wiele pięknych zakątków. Może zauroczyć niejednego podróżnika. Jeśli interesuje Was, co warto tam zobaczyć, sprawdźcie nasz artykuł o atrakcjach Maroka:

    Wakacje w Maroku – gdzie lecieć i co odwiedzić?

    Kiedy jechać do Maroka?

    Maroko przyciąga turystów praktycznie przez cały rok. Wielu z nich jeździ tam w trakcie lata. To dobry moment na odwiedzenie jednego z miast na wybrzeżu, np. Agadiru. Temperatury są wówczas bardzo wysokie – znacznie przekraczają 30°C, a nawet 40°C. Można też liczyć na mnóstwo słońca. Jednocześnie morska bryza delikatnie łagodzi upały.

    Wakacje w Maroku, zarówno na wybrzeżu, jak i w głębi kraju, warto także spędzić wiosną lub jesienią. To propozycja dla osób, które nastawiają się zarówno na plażowanie, jak i na komfortowe zwiedzanie. Cały czas jest tam bardzo ciepło, jednak można uniknąć największego skwaru.

    W praktyce urlop w Maroku można także spędzić zimą. W ciągu dnia temperatury często są wysokie. Trzeba jednak pamiętać, że w nocy znacznie spadają – należy więc wziąć to pod uwagę w trakcie pakowania i zabrać ze sobą ubrania z długim rękawem.

    Pogoda w Maroku

    styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
    Średnia temperatura w dzień
    Średnia temperatura w nocy
    Średnia temperatura wody
    Godziny słoneczne
    Dni z opadami deszczu
    Wilgotność powietrza

    Maroko – dokumenty wjazdowe

    Jeśli myślicie o wczasach w Maroku, koniecznie sprawdźcie, czy macie niezbędne dokumenty wjazdowe. Pozwoli Wam to uniknąć stresu i problemów na lotnisku.

    Paszport do Maroka

    Polscy obywatele mogą wjechać na teren Maroka na podstawie paszportu lub paszportu tymczasowego. Dokument musi być ważny przynajmniej przez okres pobytu w tym kraju (jeśli chcecie zachować pełen komfort, polecamy jednak, aby był ważny minimum 3 miesiące od chwili wyjazdu na wakacje). Paszport do Maroka muszą posiadać zarówno dorośli, jak i dzieci.

    Wiza do Maroka

    Wiza do Maroka nie jest wymagana dla obywateli Polski. Dotyczy to wyjazdów turystycznych na okres maksymalnie 90 dni.

    Waluta Maroka. Jakie pieniądze zabrać na wakacje?

    Waluta Maroka to dirham marokański (MAD). Występuje w banknotach o nominałach 20, 50, 100 i 200 oraz monetach ½, 1, 2, 5 i 10. 1 dirham dzieli się na 100 centymów. W obiegu znajdują się monety o nominale 1, 5, 10, 20 i 50 centymów.

    Według aktualnych przepisów wwóz oraz wywóz waluty Maroka podlega ograniczeniom – przez granicę można przewozić maksymalnie 2000 dirhamów na osobę. Na wakacje warto więc zabrać ze sobą również euro lub dolary. Nie są to waluty powszechnie akceptowane w Maroku, jednak z łatwością można je wymienić na dirhamy. Najlepiej zrobić to w oficjalnym kantorze, ewentualnie na lotnisku lub w hotelu.

    Na terenie Maroka w niektórych miejscach można płacić kartą. Są to przede wszystkim hotele, stacje paliw czy wybrane restauracje. O wiele popularniejsze są jednak płatności gotówką – zawsze więc warto mieć przy sobie dirhamy.

    Bezpieczeństwo w Maroku – o czym trzeba pamiętać?

    Wiele osób nurtuje kwestia bezpieczeństwa w Maroku. Wpływają na to m.in. różnice kulturowe. Jak to wygląda w praktyce? Czy w Maroku jest bezpiecznie? Według nas – tak, jednak trzeba oczywiście przestrzegać odpowiednich zasad i zachowywać stosowne środki ostrożności. Warto też po prostu wiedzieć, na co się przygotować. Należy zwrócić uwagę zwłaszcza na kilka rzeczy.

    Kwestie zdrowotne – na co uważać w Maroku?

    W pierwszej kolejności warto zadbać o swoje zdrowie. Najlepiej postawić na profilaktykę. Co prawda szczepienia w Maroku nie są obowiązkowe, jednak przed wyjazdem polecamy skonsultować się z lekarzem medycyny podróży. Specjalista może doradzić zaszczepienie się, np. na dur brzuszny, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B czy wściekliznę, a także polecić szczepienia rutynowe na błonicę, tężec i krztusiec. To typowy zestaw szczepień rekomendowany przy wyjazdach do wielu krajów.

    Kolejna ważna sprawa to ubezpieczenie. Należy o nim pamiętać przed każdym wyjazdem, bez względu na kraj, do którego się wybieracie. Jeśli więc chcecie spędzić komfortowe i bezpieczne wakacje, wykupcie dobre ubezpieczenie.

    Warto także wiedzieć, że w Maroku jest inna flora bakteryjna niż w Polsce. Może to skutkować potencjalnymi problemami żołądkowo-jelitowymi. Aby ich uniknąć lub zminimalizować pamiętajcie, żeby:

    • pić wyłącznie wodę butelkowaną,
    • dokładnie myć oraz obierać owoce i warzywa,
    • ostrożnie podchodzić do surowych sałatek,
    • zabrać na wakacje probiotyki oraz leki na problemy żołądkowo-jelitowe.

    Równie ważną kwestią jest przygotowanie się do pogody w Maroku. Trzeba zabrać ze sobą odpowiednie ubrania (najlepiej luźne i przewiewne), nakrycie głowy oraz krem z filtrem UV. Dzięki temu można uniknąć poparzeń słonecznych.

    Pozostałe kwestie bezpieczeństwa w Maroku

    Poza kwestiami zdrowotnymi, zwróćcie też uwagę na inne rzeczy. Aby zachować bezpieczeństwo w Maroku, zaleca się:

    • być ostrożnym na drogach – tamtejsi kierowcy jeżdżą chaotycznie i często nieprzepisowo. Uważać powinny więc zarówno osoby prowadzące samochód, jak i piesi;
    • odpowiednio zabezpieczyć swój plecak/torbę oraz portfel – jak wszędzie, w Maroku zdarzają się złodzieje. Ostrożnym trzeba być zwłaszcza w dużych miastach oraz w zatłoczonych miejscach – tam zawsze najłatwiej jest stać się ofiarą kieszonkowca;
    • uważać na naciągaczy – zwłaszcza na targowiskach. Mogą to być osoby, które bez Waszej zgody zaoferują Wam jakieś atrakcje (np. tatuaż z henny), a potem będą oczekiwały za to zapłaty. W takiej sytuacji trzeba być asertywnym;
    • nie afiszować się z drogim sprzętem (np. smartfonem, aparatem fotograficznym);
    • wybierać się na wycieczki wyłącznie ze sprawdzonymi przewodnikami;
    • unikać odludnych miejsc po zmroku;
    • zrezygnować z samotnego chodzenia nocą do Medyny (stara część arabskich miast),
    • nie chodzić do slumsów czy biednych dzielnic;
    • ustalić cenę taksówki przed rozpoczęciem kursu;
    • ignorować zaczepki i gwizdanie – takie zachowanie może spotkać samotne kobiety. Najlepiej więc, aby panie, w miarę możliwości, nie podróżowały solo – wówczas nie będą zaczepiane;
    • nie kupować narkotyków – turyści czasem spotykają się z propozycjami zakupu nielegalnych środków. Należy wówczas zdecydowanie odmówić.

    Może się wydawać, że istnieje wiele reguł, których należy przestrzegać, aby zachować bezpieczeństwo w Maroku. W praktyce trzeba tak naprawdę kierować się zdrowym rozsądkiem i zaakceptować, że panuje tam inna kultura. Maroko wciąż jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc na wakacje w Afryce, dlatego nie trzeba się go obawiać.Jego mieszkańcy są co do zasady gościnni i przyjaźnie nastawieni wobec turystów.

    Warto także pamiętać, że w razie jakichkolwiek problemów czy poczucia zagrożenia, można poprosić o pomoc tamtejszą policję. Reaguje ona na zgłoszenia turystów, a przy tym cieszy się autorytetem mieszkańców.

    Zwyczaje w Maroku – na to zwróćcie uwagę

    Podczas wakacji w Maroku powinniście zwracać uwagę na kwestie wynikające z kultury i lokalnych zwyczajów. W ten sposób zapewnicie sobie komfortowy wyjazd, a przy tym okażecie szacunek miejscowym. Ważne kwestie to m.in.:

    • skromniejszy ubiór – nie jest wymagany, jednak może okazać się lepszym rozwiązaniem. Pamiętajcie, że to kraj muzułmański. O ile w luksusowych hotelach nastawionych na zagranicznych turystów, resortach czy na plażach krótkie czy obcisłe ubrania (a na plażach oczywiście również bikini) nie będą kontrowersyjne, o tyle podczas zwiedzania miast czy z dala od turystycznych ośrodków mogą niepotrzebnie przyciągać uwagę. Jeśli nie przeszkadza Wam uporczywy wzrok miejscowych (dotyczy to zwłaszcza swobodnie ubranych kobiet), możecie nosić, co chcecie.  Dla własnego komfortu lepiej jednak postawić na dłuższe, przewiewne stroje. W praktyce w marokańskim klimacie mogą one być wygodniejsze i pozwolą lepiej znieść upały;
    • unikanie jedzenia w miejscach publicznych podczas ramadanu;
    • używanie prawej ręki podczas jedzenia czy wręczania pieniędzy – według muzułmanów lewa ręka jest nieczysta;
    • nieokazywanie sobie uczuć w miejscach publicznych – przytulanie się czy całowanie na ulicach stanowi w Maroku swego rodzaju tabu i może przyciągnąć krytyczne spojrzenia;
    • unikanie robienia zdjęć osobom na ulicy bez ich zgody;
    • niewchodzenie do meczetów – są one dostępne wyłącznie dla muzułmanów i niestety nie można ich zwiedzać od środka. Wyjątkiem jest meczet Hassana II zlokalizowany w mieście Casablanca;
    • zrezygnowanie z fotografowania obiektów państwowych – jest to zabronione;
    • dawanie napiwków – zwyczajowo wynoszą około 10%;
    • targowanie się – to bardzo żywa tradycja w Maroku. Nie rezygnujcie z niej, zwłaszcza że ceny dla turystów są często zawyżone. Sprzedawcy chętnie jednak negocjują – można zejść nawet o 30-50%! Warto przy tym zastosować jeden trik – nie okazywać dużego zainteresowania przedmiotem, który Wam się naprawdę podoba, tylko najpierw zapytać o inną rzecz. Podczas targowania się trzeba być spokojnym, ale zdecydowanym i proponować rozsądne ceny. Jeśli rozpoczniecie negocjacje, powinniście na koniec kupić dany towar.

    Turyści często są też zainteresowani kwestią alkoholu w Maroku. W lokalnych restauracjach czy sklepikach nie jest on sprzedawany, ponieważ islam go zabrania. Można go jednak dostać w większych sklepach oraz w dobrych hotelach, również z All Inclusive. Pamiętajcie, że bycie nietrzeźwym w miejscu publicznym grozi zatrzymaniem – drinki lepiej więc pić w zaciszu hotelu.

    Kuchnia marokańska – co zjeść w Maroku?

    Maroko słynie z przepysznej kuchni. Możecie liczyć na intensywne aromaty i ciekawe smaki będące efektem fuzji kultury kulinarnej krajów arabskich, afrykańskich oraz europejskich. Zjecie przy tym zarówno dania mięsne (przede wszystkim z baraniny, jagnięciny i wołowiny), jak i wegetariańskie, w których królują takie warzywa, jak pomidory, bakłażany czy oliwki.

    Najbardziej znanym specjałem kuchni Maroka jest tajin (tadżin). To narodowa potrawa tego kraju. Jest to danie jednogarnkowe, które robi się w specjalnym stożkowym naczyniu. Przygotowuje się je na wytrawnie lub na słodko. Składa się z mięsa i warzyw albo suszonych owoców i orzechów i dużej ilości aromatycznych przypraw. Istnieje też wegetariańska wersja tej potrawy. Inne narodowe danie Maroka to zupa harira. Jest pikantna, pomidorowa, z dodatkiem warzyw strączkowych i mięsa.

    Inne znane dania kuchni marokańskiej to m.in. kuskus (z warzywami, a czasami również z mięsem), pastilla (ciasto francuskie z nadzieniem z kurczaka i migdałów z dodatkiem cynamonu i cukru pudru), msemen (tradycyjny marokański chlebek), loubia (potrawka z dusznej białej fasoli), taktouka (sałatka z gotowanych pomidorów i papryki) czy maakouda (ziemniaczane placki).

    W Maroku warto też skosztować tradycyjnej herbaty z dodatkiem cukru i mięty – określana jest jako Berber whiskey, choć nie uświadczycie w niej alkoholu. Na deser można z kolei zjeść takie dania, jak chlebakia (paski ciasta polane miodem i posypane sezamem), ktefa (potrawa z kilku warstw cienkiego smażonego ciasta z dodatkiem migdałów, cukru i kremu budyniowego) czy makrout (ciasteczka daktylowe).

    Co przywieźć z Maroka? Pamiątki

    Z podróży do Maroka warto przywieźć kilka pamiątek, które będą Wam przypominały o tym niezwykłym kraju. Najchętniej kupowane są:

    • olejek arganowy lub kosmetyki z jego zawartością – stanowi on prawdziwy symbol Maroka i nazywany jest płynnym złotem. Ma świetne właściwości pielęgnacyjne. Najlepiej kupować go w certyfikowanych punktach sprzedaży – daje to pewność, że olejek ma wysoką jakość;
    • ceramika – w tym charakterystyczne miseczki czy talerze, które zachwycają wielobarwnymi wzorami. Mogą być świetną ozdobą! Bardzo popularne jest też naczynie tajin, które pozwala na przygotowywanie tradycyjnej marokańskiej potrawy o tej samej nazwie,
    • ręcznie tkane dywany i kilimy – niezwykle kolorowe, wykonane z wełny; występują w różnorodnych rozmiarach,
    • skórzane wyroby – np. paski, torby, plecaki, portfele czy buty babouche, tradycyjne obuwie marokańskie,
    • kolorowe chusty z włókien agawy, a także inne tkaniny, np. koce czy pledy,
    • aromatyczne przyprawy – np. szafran, kurkuma, cynamon, papryka,
    • daktyle – duży marokańskich przysmak,
    • marokańska herbata – zielona, mocna i aromatyczna,
    • drewniane wyroby z tui – np. miski, szkatułki itp.,
    • produkty z kolorowego szkła – przede wszystkim małe szklaneczki do picia marokańskiej herbaty,
    • wyroby miedziane – np. czajniki do herbaty czy wazony,
    • płytki Zellige – charakterystyczne kolorowe kafelki wyrabiane w Maroku.

    Marokańskie pamiątki najlepiej kupić na jednym z tamtejszych targów nazywanych soukami. W wielu przypadkach nie znajdziecie tam podanych cen produktów – musicie zapytać o nie sprzedawcę. Oczywiście pamiętajcie o targowaniu się! 

    Wczasy i Wakacje w Maroku – najlepsze oferty!

    Udostępnij

    Skopuj link

    FLY.PL