Zwiedzanie Krety

    Plaże, góry, wąwozy, zabytki... Kreta ma to wszystko!

    Marta Rolbiecka
    We współpracy z Grecką Narodową Organizacją w Polsce przygotowaliśmy przewodnik po najciekawszych miejscach na Krecie. Sprawdź, dlaczego warto je odwiedzić i poznaj niezwykłą historię tej greckiej wyspy!

    Kreta to największa grecka wyspa i piąta co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym. Możesz tam podziwiać pozostałości znakomitych cywilizacji, odkrywać wspaniałe plaże, imponujące górskie krajobrazy, żyzne doliny i strome wąwozy a także poznawać bogatą kulturę gastronomiczną wyspy. Kreta to mały wszechświat pełen niezwykłych zakątków i skarbów, których odkrycie prawdopodobnie zajmie całe życie!

    Chania

    Chania to region położony w zachodniej części wyspy. Znajdziemy tam imponujące Białe Góry (po grecku: Lefka Ori) i słynny Park Narodowy, który zajmuje największą część tego regionu. Prefektura Chania zapewnia wszelkiego rodzaju usługi turystyczne i różnorodne formy aktywności. Warto zobaczyć tu miasto Chania, które zachowało swój niezmieniony charakter od czasów panowania weneckiego do dziś.

    Odkrywaj dobrze zachowane zabytki, wędrując po labiryntowych alejkach Starego Miasta z pięknymi weneckimi rezydencjami, fontannami i oryginalnymi kościołami. Poznaj Chanię spacerując po jej ulicach, odwiedzając muzea i podziwiając różne style architektoniczne, które tworzą historyczny szlak miasta. Chania to raj dla miłośników greckich smaków i wina. Tutaj można skosztować słynnej kuchni kreteńskiej przy lampce doskonałego lokalnego wina. Nie przegap okazji, aby odwiedzić winnice, poznać różnorodność kreteńskiego terenu, wyjątkową lokalną kuchnię i – nie zapominajmy – wyjątkową kreteńską gościnność!

    Rethymno

    Rethymno to najmniejsza prefektura Krety położona między Górami Białymi a górami Psiloritis (zwanymi także „Idi”). Region zachwyca bogactwem przepięknych górskich krajobrazów, cudownych plaż, melodii liry kreteńskiej, ducha tsikoudia podawanego z „ofto”, legendarnymi jaskiniami, historycznymi klasztorami i zabytkami. Znajdziecie tu zarówno tradycyjne górskie wioski, jak i luksusowe ośrodki wypoczynkowe. Poczuj esencję niesamowitej Krety w tym górzystym, odległym i samowystarczalnym regionie Krety!

    Odwiedziliśmy ten region zimą! Zachęcamy do zapoznania się z relacją z podróży: Relacja z podróży do Psiloritis UNESCO Global Geopark na Krecie

    Heraklion

    Największym i najgęściej zaludnionym regionem na Krecie jest Heraklion (wymawiane Iraklion). Położone malowniczo wśród dwóch imponujących pasm górskich – Idi (góry Psiloritis) na zachodzie i Dikti (góry Lasithiotika) na wschodzie – Heraklion szczyci się wyjątkowymi skarbami archeologicznymi, osadami przybrzeżnymi, malowniczymi wioskami, rozległymi dolinami z gajami oliwnymi i winnicami a także najlepiej zorganizowaną infrastrukturą turystyczną na Krecie. Wyjątkowe połączenie miejskiego krajobrazu i bogactwa naturalnego sprawia, że region Heraklionu jest atrakcyjnym miejscem na wakacje przez cały rok.

    Lasithi

    Region Lasithi (Lassíthi). Witamy w najbardziej wysuniętym na wschód i najmniej górzystym regionie Krety, gdzie ludność zamieszkuje głównie cztery ośrodki miejskie: Agios Nikolaos, Ierapetra, Sitia i Neapoli. Dlaczego warto odwiedzić region Lasithi na Krecie? Mityczny las palmowy Vaï, zatoka Mirabello, wiatraki na płaskowyżu Lassithi (największe na Krecie), plaże obmywane krystaliczną wodą, piękne miasta i luksusowe kurorty hotelowe to tylko niektóre powody, dla których warto się tam wybrać i odkrywać ten fascynujący świat.

    Historia Krety

    Według mitologii to właśnie w jaskini na Krecie bogini Reja ukryła nowonarodzonego Zeusa przed Kronosem. W tej jaskini Zeus był wychowywany przez nimfy, podczas gdy Kureci (bóstwa opiekuńcze) uderzali głośno w swoje tarcze, aby Kronos nie mógł słyszeć płaczu małego Zeusa i go pożreć. To także na Kretę Zeus przebrany za byka zabrał ukochaną Europę, aby mogli razem cieszyć się miłością. Ich związku zrodził się syn Minos, który rządził Kretą i przekształcił ją w potężne imperium wyspiarskie. W czasach minojskich nawet Attyka płaciła podatek Krecie, dopóki Ateński książę Tezeusz nie zabił Minotaura. Prawdą stojącą za tym mitem jest istnienie potężnego i bogatego królestwa oraz cywilizacji uważanej za najstarszą na kontynencie europejskim.

    Ze względu na położenie geograficzne między Afryką, Europą i Azją Mniejszą oraz łagodny klimat, Kreta stała się centrum kultury już w czasach neolitu. Pierwsze osady prehistoryczne pojawiły się na Krecie około 6000 lat p.n.e., natomiast w 2600 r. p.n.e. na Kretę przybyli osadnicy znający się na wytwarzaniu brązu. To wtedy rozpoczął się znakomity bieg cywilizacji minojskiej, który osiągnął swój szczyt około roku 1950 r. p.n.e., w tym czasie wzniesione zostały także imponujące pałace w Knossos, Fajstos i Malii.

    W 1450 r. p.n.e. i ponownie w 1400 r. p.n.e. cywilizacja minojska była sukcesywnie niszczona, prawdopodobnie z powodu erupcji wulkanu Thera, co ostatecznie doprowadziło do jej upadku. Następnie na wyspę przybyli Doryjczycy. Później w ich ślad poszli Rzymianie. Po rządach rzymskich Kreta stała się prowincją Bizancjum aż do przybycia Arabów, którzy okupowali wyspę przez cały wiek (824-961 p.n.e.). Podczas dominacji arabskiej Kreta stała się siedliskiem piratów, którzy stacjonowali w Chandakas, dzisiejszym Heraklionie.

    Następnie Kreta ponownie znalazła się pod panowaniem bizantyjskim, aż do przybycia Wenecjan, którzy okupowali wyspę przez około 5 wieków, pozostawiając swój ślad w kulturze kreteńskiej. Po upadku Chandakas w 1669 roku, okupacja turecka rozpoczęła się okrutnymi i krwawymi powstaniami. Pod koniec XIX wieku panowanie tureckie dobiegło końca. Państwo Kreteńskie zostało utworzone z Królem Grecji jako Wysokim Komisarzem wyspy. W 1913 roku Kreta została ostatecznie oficjalnie połączona z Grecją.

    Materiał przygotowany we współpracy z Grecką Narodową Organizacją w Polsce.

    Źródło: http://www.visitgreece.gr/en/greek_islands/crete

    Zainspiruj się i leć na wakacje do Grecji!

    Udostępnij

    Skopuj link

    FLY.PL