Ceny wycieczek względem kursu walut

  Media o nas
  Beata Gizak
  Maciej Nykiel, Dyrektor Zarządzający i Członek Zarządu FLY.PL na antenie Polskiego Radia

  Wycieczki w okresie ferii zimowych są w niższej cenie niż rok temu. Turyści płacą jednak więcej na miejscu, zwłaszcza za skipassy – mówi Maciej Nykiel. Przy średniej cenie 200 euro za tygodniowe jeżdżenie w Alpach, zapłacimy już dzisiaj około 70 złotych więcej niż jeszcze tydzień temu – dodaje gość Polskiego Radia.

  Czy wakacyjne wyjazdy będą droższe?

  Polacy najchętniej spędzają wakacje w krajach Basenu Morza Śródziemnego. Znajdujące się tam hotele rozliczane są w euro, ale dla touroperatorów koszt zorganizowania wycieczki to w 65% cena przelotu, czyli ropy, która jest przeliczana w dolarach. „Podstawowym kosztem jest zakup paliwa lotniczego. Będziemy więc obserwować sytuację, jeżeli spadek cen ropy skompensuje osłabienie złotówki, to będzie to sytuacja szczęśliwa dla nas wszystkich. Zarówno dla touroperatorów, bo nie będą musieli podwyższać cen, jak i klientów, gdyż nie będą płacić więcej za wycieczki” – wyjaśnia Maciej Nykiel. Ustawa o usługach turystycznych pozwala, w uzasadnionych przypadkach, zmienić cenę wycieczki. Odnosi się to również do drastycznej zmiany kursu walut. Klienci oczywiście mogą dopłacić do wyjazdu lub zrezygnować z wczasów. Jak podkreśla gość Polskiego Radia, ostatni raz taka sytuacja wystąpiła 5 lat temu, a turyści, którzy skorzystali z promocyjnych ofert First Minute, posiadają gwarancję niezmienności ceny.

  Ferie to nie tylko góry!

  Polacy na ferie zimowe najczęściej jeżdżą do Włoch i Austrii. Hotele położone w pobliżu ośnieżonego stoku, profesjonalne wypożyczalnie sprzętu narciarskiego, krótki czas przelotu i urozmaicona formuła all inclusive to największe atuty obiektów położonych w tych krajach. Biura podróży pamiętają również o klientach, którzy zamiast zimowej scenerii, wolą wypoczywać na piaszczystej plaży pod palmami. Jak podkreśla Maciej Nykiel, aktualnie zainteresowaniem cieszą się Wyspy Kanaryjskie, Madera, Egipt i kierunki egzotyczne.

  Źródło: http://www.polskieradio.pl/42/276/Artykul/1572282,Slaba-zlotowka-to-wyzsze-ceny-wycieczek-zagranicznych

  FLY.PL