¡Buenos días! Hiszpania to kraj, który rozkochuje w sobie turystów pięknymi plażami, ciepłym klimatem, wyśmienitą paellą z owocami morza i mieszkańcami, którzy jak nikt inny potrafią cieszyć się życiem. Costa Brava, Costa Dorada, Katalonia, Andaluzja, Wyspy Kanaryjskie, Majorka…znajdziecie tu tysiące możliwości, aby spędzić niezapomniane wczasy. Pamiętajcie, że jest to kraj sjesty i fiesty, dlatego przygotujcie się na zabawę do białego rana.


Stolica
Madryt

Powierzchnia:
504 645 km²

Ludność:
47 150 tys.

Waluta
euro

Język urzędowy:
hiszpański

Wymagania wizowe:

Wiza nie jest wymagana. Przekraczanie granicy możliwe na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Dowód osobisty musi być ważny przez minimum 6 miesięcy a paszport – 3 miesiące.


Napięcie:
adapter nie jest wymagany, 230 V; 50 Hz; typ C, typ C-2, typ F

Czas lokalny

Nie ma różnicy pomiędzy czasem lokalnym a czasem letnim i zimowym w Polsce.


Ceny w hotelach i restauracjach

Danie w barze to koszt ok. 9 euro, za posiłek w restauracji zapłacimy nieco więcej, bo ok. 16 euro. Cena lokalnego piwa w barze w kurorcie waha się od ok. 1,5 do 4 euro za 0,5 litra, a cena drinka między 4 a 6 euro. Za te same trunki w klubie zapłacimy nieco więcej: piwo 3–4 euro, drinki 6–7 euro. Kawa to koszt ok. 1,5 euro, pizza 9–12 euro, wino ok. 5 euro.


Napiwki

Zwyczajowy napiwek w restauracjach, hotelach i barach powinien wynosić 5–10%, w taksówce natomiast 10–15%.


Szczepienia

Brak wymaganych szczepień.


Obowiązkowy podatek turystyczny

Wysokość podatku jest zależna od regionu Hiszpanii oraz standardu zakwaterowania.

Np. Majorka: w dniach 01.05-31.10.2019 wysokość opłaty wynosi 4,40€  za dobę za osobę w hotelach 5*, 5* luxury, 4* superior; 3,30€ za dobę za osobę w hotelach 4*, 3* superior oraz 2,20€ za dobę za osobę w hotelach 3*oraz 2*. Turyści przebywający na Majorce w dniach 01.01-30.04.2019 otrzymają 75% rabatu od powyższych cen. Opłaty dotyczą wszystkich turystów od 16 roku życia.


Komunikacja / transport publiczny

Taksówka to koszt ok. 10 EUR, lokalny autobus – ok. 2 EUR. Podczas podróży komunikacją miejską trzeba pamiętać, że kierowcy nie zawsze trzymają się ściśle rozkładu jazdy.


Wynajem samochodów

Za wypożyczenie auta zapłacimy średnio 50 EUR/dzień, a benzyna wyniesie nas ok. 1,6 EUR/l. Hiszpania ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć dróg szybkiego ruchu i autostrad. Obowiązuje tam ruch prawostronny.Informacje ogólne

Język urzędowy: hiszpański (w niektórych regionach również baskijski, kataloński i galicyjski)

Hiszpania jest dużym, europejskim krajem położonym w znacznej części na Półwyspie Iberyjskim, ale jej terytorium objęte są również Wyspy Kanaryjskie, Baleary i nadmorska miejscowość granicząca z Marokiem – Cueta. Jest to jeden z niewielu krajów Europy, gdzie zróżnicowanie regionalne jest tak duża, a każdy z regionów ma wiele odmiennych momentów historii. W skald kraju wchodzi wiele regionów autonomicznych, posiadających swoje rządy, ministerstwa i budżety.

Od IX w. p.n.e. półwysep był terenem podbojów Celtów, Fenicjan, Greków i Kartagińczyków, jednak najwięcej pamiątek pozostało tu po panujących od II w. Rzymianach. Po nich panowali tu Wizygoci budując tu swoje królestwo. Na początku VIII w. na Iberię wdarły się wojska arabskie i na wiele stuleci zajęły znaczną część półwyspu. Dopiero pięć wieków później chrześcijańskie królestwa z północy rozpoczęły rekonkwistę przeganiając Maurów z Europy. Powstało wtedy pierwsze królestwo kościelne, które po podbojach kolonialnych w Ameryce stało się jednym z najważniejszych mocarstw ówczesnego świata. Późniejsze wojny z Francją, brak następcy tronu i wojny o sukcesję znacznie osłabiły państwo, które po inwazji Napoleona i rozpowszechnieniu idei wolnościowych w Ameryce przestało prawie istnieć. W latach 1936-39 Hiszpanię ogarnęła wojna domowa, w wyniku której władze przejęli nacjonaliści z generałem Francisco Franco na czele. Po śmierci generała przywrócono w kraju monarchię, a na tron wstąpił król Jan Karol z dynastii Burbonów, który poza funkcją reprezentacyjną, mimo wielkiego autorytetu wśród społeczeństwa, nie posiada realnej władzy. Hiszpania jest obecnie jednym z największych i najbardziej rozwiniętych krajów europejskich, który stawia szczególny nacisk na tożsamość narodową i rozwój. Wielowiekowe tradycje, wspaniałe zabytki różnych epok pozostawione po wielu najeźdźcach, niespotykana gościnność, wspaniała atmosfera zabawy, dźwięki flamenco czy zapachy tutejszych potraw sprawiają, że każdy dojrzy wyjątkowość i piękno tego kraju.

Największym magnesem przyciągającym tu turystów są piaszczyste, rozległe, złote plaże zarówno części kontynentalnej, jak również wysp. Ich zróżnicowanie oraz atrakcje oferowane przez poszczególne regiony sprawiają, że odpoczynek w każdym miejscu ma swój unikalny charakter i urok. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: od czarnych wulkanicznych plaż Teneryfy, po złote na południowym wybrzeżu i innych wyspach, od rozległych równin po wysokie góry, od cichych urokliwych miejscowości rybackich, po olbrzymie kurorty wakacyjne, od miasteczek, w których czas zatrzymał się dawno temu po światowe, nowoczesne metropolie. Jest to z pewnością miejsce, które można pokochać od pierwszego wyjrzenia, niezależnie od tego, która z jego części najbardziej nas urzeknie.

Informacje praktyczne

Dzwoniąc do Hiszpanii wybieramy numer kierunkowy kraju: +34 a nastepnie numer kierunkowy miasta i abonenta. Jeżeli dzwonimy do Polski wybieramy nr: +48, prefiks, numer kierunkowy miasta i numer abonenta.

Obowiązujący czas jest taki sam jak w Polsce. Zmianie ulega tylko na Wyspach Kanaryjskich.

Kuchnia

Wschodnia Hiszpania zdobyła sławę ze względu na bogate, balsamiczne wina czerwone, które swoją historią sięgają czasów kiedy na ciemnych wzgórzach Tarragony kartuzjańscy mnisi sadzili specjalne odmiany winorośli. Dziś z tej właśnie okolicy pochodzą najmocniejsze i najdroższe hiszpańskie wina.

Innym tradycyjnym napojem alkoholowym jest sangria, która robiona jest na bazie wina, soków owocowych i często innych domieszek smakowych. Napój pochodzi z walencji, ale rozpowszechniony jest głównie na wybrzeżach i w centrum kraju.

Do głównych dań, rzadko podaje się warzywa czy popularne u nas sałaty, ale można zamówić je osobno. Na północy kraju przed głównym daniem podawana jest często sałatka, a następnie danie główne. Po posiłku częstym deserem są świeże owoce lub hiszpański creme caramal występujący pod różnymi regionalnymi nazwami (w Andaluzji – tocino de cielo, w Katalonii – crema catalana).

Ważne lokalne informacje i zwyczaje

W każdym większym mieście będziemy mieli dostęp do banków i bankomatów. Zalecamy, aby unikać kantorów w małych miejscowościach, w których możemy spotkać się z wysoką prowizją. W Hiszpanii bardzo powszechne jest płacenie kartą, należy przy tym pamiętać, że wybierając ten sposób płatności, wymaga się okazania dowodu tożsamości. Nie zapłacimy tam cudzą kartą.

Powszechnym zwyczajem w Hiszpanii są serdeczne powitania. Hiszpanie przy powitaniu całują się w dwa policzki, niezależnie od tego, czy witają się z rodziną, przyjaciółmi czy z nowo poznaną osobą. Nie powinno nas dziwić też powszechne mówienie komplementów nieznajomym kobietom. Jest to naturalny wyraz tutejszej uprzejmości.

Dla Hiszpanów niezwykle ważna jest rodzina. Jest to naród niezwykle towarzyski i bardzo naturalny. Większość mieszkańców Andaluzji zachowuje się bardzo głośno, spontanicznie i zwyczajnie robi to, na co ma ochotę, dlatego często zdarza się, że w restauracji klienci nagle wstają i zaczynają śpiewać lub tańczyć, a zaraz za nim idą wszystkie osoby siedzące przy stole.  Jest to pewnego rodzaju sposób na urozmaicenie rodzinnego obiadu.

W Hiszpanii musimy pamiętać o sjeście. Zwykle między 14 a 17 zamykane są wszystkie sklepy i restauracje.

Informacje konsularne

Hiszpania, Malaga, c/ Cortina del Muelle, 5, 4°Dcha, 29015
Tel.: +34 952 003 844 Faks: +34 951 214 195

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Murcji

Hiszpania, Murcja, c. Las Norias 1, 2° B, 30009
Tel.: +34 968 298 941 Faks: +34 968 298 941

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Palma de Mallorca

Hiszpania, Palma de Mallorca, c/ Bartomeu Sureda i Miserol, 4A-2, 07013
Tel.: +34 902 455 255

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Pampelunie

Hiszpania, Pampeluna, Avda. Pio XII, 1, 4-5 Planta, 31002
Tel.: +34 948 221 303 Faks: + 34 948 227 007

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Vigo

Hiszpania, Vigo, Ctra. Colegio Universitario, 16, 36310
Tel.: + 34 986 469 330 Faks: +34 986 469 269

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Walencji

Hiszpania, Walencja, Avda. Cortes Valencianas, 35-1-2, 46015
Tel.: +34 963 580 002 Faks: +34 963 580 168

Polecane oferty

Terraltahotel 3-gwiazdkowy

1 898 

Hiszpania, Costa Blanca

7 dni od 19.11.2019 - Warszawa - Modlin

Select Benal Beachhotel 3-gwiazdkowy

2 098 

Hiszpania, Costa del Sol

7 dni od 03.12.2019 - Warszawa - Modlin

Vista Solhotel 2-gwiazdkowy

2 352 

Hiszpania, Majorka

7 dni od 13.10.2019 - Kraków

Zobacz również inne regiony

Madryt
cena od 603Sprawdź oferty
 • jedyny gotycki kościół w Madrycie
 • apartamenty ozdobione portretami władców pędzla Goi
 • Plac Główny powstały w 1620 roku
 • mnóstwo zabytków sakralnych
 • stadion Realu Madryt
Minorka
cena od 187Sprawdź oferty
 • spokojna, sielska atmosfera
 • krystalicznie czysta woda, piaszczyste plaże
 • doskonale zachowane zabytki kultury
 • prehistorycznej osada Son Catlar
Barcelona
cena od 1821Sprawdź oferty
 • Barrio Gótico czyli dzielnica gotycka
 • Eixample czyli dzielnica budowli w stylu secesyjnym
 • Kościół Santa María del Mar
 • nocny pokaz fontann na Wzgórzu Olimpijskim
Costa Brava
cena od 959Sprawdź oferty
 • idealne warunki do uprawiania sportów wodnych
 • specjał kataloński, musujące wino cava
 • liczne klify i zalesione zatoczki
 • auqapark w Lloret de Mar
 • niesamowita Barcelona
 • Tossa del Mar
Ibiza
cena od 1882Sprawdź oferty
 • najsłynniejsze dyskoteki na świecie
 • ogromna i pozytywna otwartość kulturowa
 • wyspa została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
La Palma
cena od 2899Sprawdź oferty
 • zwiedzanie jaskiń powstałych dzięki erupcji wulkanu
 • paralotniarstwo
 • sporty wodne i nurkowanie głębinowe
 • Roque de los Muchachos: obserwatorium astronomiczne