Majorka- największa wyspa archipelagu Balearów hiszpańskich. Panujący tu łagodny i ciepły śródziemnomorski klimat jest idealny dla turystów, temperatura w lecie zazwyczaj przekracza 30 stopni, dzięki czemu warunki na plażowanie są doskonałe. Majorka zdecydowanie zachwyca wielobarwnym krajobrazem, wiecznie zielone gaje oliwne przywodzą na myśl starożytne czasy. Na zachodnim wybrzeżu dominuje majestatycznie pasmo górskie Sierra de Tramontana, gdzie wśród zboczy ukryta jest romantyczna, średniowieczna wioska Valldemossa.


Łagodny klimat, lazurowe morze z podwodnymi jaskiniami, wspaniałe plaże i malownicze wioski otoczone gajami oliwnymi.


Informacje ogólne

WSCHODNIE WYBRZEŻE:

Wschodnie wybrzeże charakteryzuje się piaszczystymi, długimi plażami, które łagodnie schodzą w stronę morza. Znajduje się tu wiele małych miasteczek z kilkoma hotelami, które mają swój niepowtarzalny urok.

Cala Figuera – malownicza miejscowość turystyczna położona w wąskiej, skalistej zatoczce, wzdłuż której przycumowane są jachty. Niewielkie, piaszczyste i piaszczysto-żwirowe plaże znajdują się nieopodal miasta w niewielkich zatokach. Idealne miejsce na odpoczynek od zgiełku miasta.

Cala Mondrago – kameralny kurort turystyczny rozlokowany wzdłuż skalistego wybrzeża, gdzie naniesiony piasek tworzy w zatokach niewielkie laguny. Znajduje się tu większa, złota plaża, kilka hoteli i tawern z regionalną kuchnią oraz niewielka, malownicza przystań jachtowa.

Cala d'Or – urokliwa miejscowość poprzecinana wąskimi zatokami, która jest jednym z najbardziej luksusowych kurortów Majorki. Poza szkołami nurkowania i windsurfingu miasto oferuje jazdę konną, korty tenisowe i do squasha, jak również pobliskie pole golfowe. Nie ma tu wielu hoteli, jednak popularne są pensjonaty z kilkoma pokojami i domową atmosferą. W niewielkich zatoczkach znajdują się kameralne plaże łagodnie nachylone do morza.

Porto Colom – niewielki i malowniczo położony dookoła zatoki kurort wypoczynkowy ze słynnym na wyspie centrum nurkowym i szkołą surfingową. Zatoka tworzy naturalny port połączony z morzem niewielkim kanałem, za którym znajduje się latarnia morska i kilka niewielkich, piaszczystych plaż. Część miasta znajdująca się naprzeciw centrum porośnięta jest bujną roślinnością i uznawana jest często za dzielnicę Porto zwaną Sa Punta. W rzeczywistości to niewielka miejscowości, których granice się zatarły.

Cales de Mallorca – malowniczo położona wśród zielonych wzgórz niewielka miejscowość wypoczynkowa z kilkoma hotelami, która oferuje 3 malutkie plaże zamknięte z zatoczkach. Wzdłuż wybrzeża w południowej części biegnie promenada, z której podziwiać można fale rozbijające się o skały i niewielkie zatoczki.

Porto Cristo – niegdyś port rybacki, a obecnie ośrodek wypoczynkowy popularny wśród rodzin z dziećmi. Sielankowa atmosfera miasteczka z pewnością pozwoli odpocząć od codziennego pośpiechu, a okolice zachwycą pamiątkami historii i pięknymi widokami.

Cala Millor – bez wątpienia najpopularniejszy kurort wschodniego wybrzeża, który przyciąga turystów szeroką ofertą hoteli, tawern, a także dobrze zagospodarowaną długą, szeroką plażą. Jest to znakomite miejsce wypoczynku i baza wypadowa na wycieczki po Sierra de Levant. W sąsiedztwie znajduje się spokojniejsza Cala Bona, oferująca również długą, piaszczystą plażę i kilka hoteli.

Cala Ratjada – najbardziej wysunięte na wschód miasto wyspy, będące jednocześnie ostatnim większym ośrodkiem wczasowym wschodniego wybrzeża. W lipcu odbywa się tu festiwal muzyki klasycznej.

ZATOKA ALCUDIA

Obszar otaczający zatokę to płaskie, nizinne tereny gdzie łączą się rzeki. Jest tu wiele lagun z delikatnym piaskiem, jak również mokradeł, na których żyje wiele gatunków ptaków.

Can Picafort – jest drugim najpopularniejszym ośrodkiem wczasowym Zatoki Alcudia, a malowniczy port i krajobrazy najlepiej podziwiać przy wschodzie słońca, który właśnie tutaj stal się największą atrakcją. Kolejnymi atutami miejscowości są niewielkie i bardzo gościnne hoteliki i pensjonaty, wiele sklepików i tawern z regionalnym menu, a także piaszczysta, długa plaża.

Alcudia – jest miastem usytuowanym na wcześniejszej rzymskiej osadzie – Pollentia, z której zachowały się ruiny rzymskiego amfiteatru. Jest tu też wiele zabytków sięgających czasów średniowiecza, jednak największym magnesem dla turystów jest 10-kilometrowa, piaszczysta plaża ciągnąca się aż do Can Picafort. Niektóre fragmentu plaży za miastem objęte są parkiem narodowym ze względu na żerujące tam liczne ptaki wodne. Miasto posiada szeroka ofertę hotelarska i gastronomiczną oraz liczne wypożyczalnie sprzętu do sportów wodnych zlokalizowane przy plażach. Alcudia i jej okolice jest również popularna wśród miłośników snorkelingu i nurkowania, ze względu na kilka podwodnych grot.

Kuchnia

Hiszpańskie wina znane są na świecie od wielu stuleci, jednak zwiedzając poszczególne regiony tego pięknego kraju odkryjemy lokalne specjały dostępne tylko na małym obszarze przy pobliskich winnicach. Produkcja wina na Majorce przeżywa właśnie swoje odrodzenie po pladze filoksery (mszycy), która spustoszyła tutejsze winnice pod koniec XIX w. Najbardziej znaną odmianą tradycyjnych win są trunki pochodzące z Binissalem, których produkcja opiera się na miejscowej odmianie winorośli. Warto też spróbować wina z Algaidy, gdzie z naturalnej uprawy winorośli Chardonnay produkowana jest miejscowa odmiana katalońskiej Cavy.

Po brytyjskiej okupacji pozostał tu dobrej jakości dżin, który podawany jest na Majorce z lemoniadą i nosi nazwę pomada. Dużą popularnością cieszą się majorkańskie likiery palo (z nasionami chleba świętojańskiego) oraz herbes (z ziołami).

Powodem do dumy jest ensamada – zwój ciasta chlebowego posypany cukrem pudrem, który podawany jest do kawy, herbaty lub gorącej czekolady.

Ważne lokalne informacje i zwyczaje

Tradycje Majorki nieodzownie związane są z muzyką i tańcem, którymi wyrażano radość czy niezadowolenie podczas długoletniej historii. Uległy one różnym wpływom kulturowym jednak dzięki temu stały się unikalnym skarbem Balearów, a prezentowane obecnie zachwycają. Tańce wyspiarskie to nie tylko różnorodność figur i charakterystyczna muzyka, ale również barwne stroje ludowe często dostosowane do poszczególnych układów i świąt. Największą popularnością cieszą się dynamiczne boleros, fandangos oraz sotas. Wiele tańców odzwierciedla dawne życie mieszkańców, jak np. zbiory fig i oliwek, a każda wyspa posiada swoje lokalne festiwale. Ciekawe są też spokrewnione z tradycjami szkockimi tańce odbywające się wyłącznie na Minorce. Muzyka Balearów to również specjalne instrumenty jak espasi, regionalna odmiana fletu czy bębenka oraz kobza, na której często grywa się solo.

Cechą łączącą wszystkich Hiszpan jest luźne podejście do poczucia czasu. Radość płynąca z życia oraz spotkania z przyjaciółmi czy czas dla siebie są w tej kulturze równie ważne jak praca, a słynne powiedzenie "manana" – czyli przekładanie wszystkiego na później stało się wręcz tradycją i normalnym podejściem do załatwiania spraw. Umawiając się z Hiszpanem na spotkanie trzeba dokładnie ustalić godzinę, bo często podczas spóźnień pojawia się wymówka, że godzina ma 60 minut. Takie podejście do życia sprawia, że osoby z innych krajów Europy często źle odbierają ich niepunktualność, ale sami Hiszpanie podchodzą do tego jak do normalnego trybu życia.

Aktywność

Majorka tłumnie przyciąga miłośników sportów wodnych dzięki bardzo dobrze zagospodarowanym rekreacyjnie plażom i wielu szkołom windsurfingu, nurkowania i żeglarstwa. Jeżeli chcemy odkrywać podwodne groty lub poznać morskie życie najlepszym miejscem będą niewielkie, skaliste zatoki wschodniej części wyspy. Z kolei najwięcej wypożyczalni skuterów i rowerów wodnych oraz motorówek znajduje się w Zatoce Palmy. Coraz większą popularnością na wyspie cieszy się trekking i wspinaczka górska w zachodniej części wyspy, gdzie są wspaniałe punkty widokowe na morze i sierrę. Majorka posiada długie tradycje i wiele szkół jeździeckich, które proponują przejażdżki po wybrzeżu, ale również rajdy konne wyznaczonymi na wyspie szlakami. Znajduje się tu również wiele pół golfowych i kortów tenisowych.

Wycieczki fakultatywne

Bunyola – niewielka miejscowość słynąca z mauretańskich ogrodów Alfabia, których najciekawszymi elementami są: pergola z 72 kolumnami, stawy liliowe, drzewa bambusowe i gaje cytrusów.

Lluc – niewielka miejscowość, która od kilku stuleci jest celem pielgrzymek. Według legendy, arabski pastuszek nawrócony na chrześcijaństwo podczas spaceru z mnichem znalazł w jaskini figurkę Maryi. Mimo, ze trzykrotnie umieszczana była w tutejszym kościele, zawsze jakimś cudem wracała do jaskini, gdzie ostatecznie wybudowano dla niej kaplicę. W XVII w. postawiono tu barokowy kościół, a figurkę ozdobiono drogimi kamieniami i złotą koroną, którą zrabowano wkrótce po tym. Miejscowi rybacy wyłowili ja z morza, co również uznano, za cud.

Minacor – drugie największe miasto Majorki skoncentrowane głownie na przemyśle, jednak powodem, dla którego często odwiedzane jest przez turystów jest słynna na świecie wytwórnia pereł Majorica. Nie należą do najtańszych, ale podobno nie sposób ich odróżnić od pereł pozyskiwanych w sposób naturalny.

Jaskinie Arta – znajdują się na wschodom wybrzeżu między Cala Millor a Cala Ratjada i uważane są za jedne z najpiękniejszych w Hiszpanii. Wapienne nacieki tworzą tutaj wspaniałe stalagmity i stalaktyty osiągające długość do 20 m, a oświetlone wieloma kolorami sprawiają, że zwiedzając przenosimy się do bajkowej krainy. Podobno właśnie te jaskinie zainspirowały Juliusza Verne'a do napisania "Podróży do wnętrza Ziemi".

Ogrody Botanicactus – jeden z największych w Europie ogrodów botanicznych, gdzie poza gatunkami występującymi na wyspie znajduje się tu tzw. Pustynia sukulentów gdzie podziwiać można 12 tys. kaktusów różnych gatunków. W skład ogrodu wchodzi również największe na Majorce jezioro wykorzystywane do nawadniania ogrodu podczas przeciągających się suszy.

Informacje konsularne

Instytut Polski w Madrycie

Hiszpania, Madryt, Felipe IV 12 bajo A, 28014
Tel.: +34 91429 86 72 Faks: +34 91429 86 82
www.culturapolaca.es

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Barcelonie

Hiszpania, Barcelona, Avda. Diagonal, 593-595, piętro 6, 08014
Tel.: +34 93 3227234 Tel. dyżurny: +34 607735740
www.barcelonakg.polemb.net

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Palma de Mallorca

Hiszpania, Palma de Mallorca, c/ Bartomeu Sureda i Miserol, 4A-2, 07013
Tel.: +34 902 455 255

FAQ

Bardzo popularnym na wyspie rozwiązaniem jest wypożyczenie auta, a w wielu wypożyczalniach można zarezerwować auto przez internet jeszcze przed przylotem na wyspę. Polskie prawo jazdy jest powszechnie akceptowane, a ruch na wyspie jest prawostronny. Na Majorce stosowane są bardzo rygorystycznie przepisy dotyczące prędkości i zapinania pasów.

Jakie plaże są na Majorce?
Majorka ma bardzo zróżnicowany krajobraz jednak większość plaż w najpopularniejszych kurortach jest piaszczysta, bądź piaszczysto-żwirowa w niektórych kurortach wschodniego wybrzeża. Wyjątek stanowią plaże zachodniego wybrzeża, których ze względu na klifowe wybrzeże jest niewiele, a jeśli występują są małe i przeważnie kamieniste lub żwirowe. Plaże zatoki Palma są najlepiej zagospodarowane rekreacyjnie – znajduje się tam wiele wypożyczalni sprzętu do sportów wodnych jak i wiele szkół nurkowania czy windsurfingu.

Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieli dostęp.

Jakie są ograniczenia celne w Hiszpanii?
Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w UE, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlega ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić: do 800 szt. papierosów, 200 szt. cygar, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa.

Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Hiszpanii?
Publiczna służba zdrowia jest w Hiszpanii bezpłatna w podstawowym zakresie, o ile posiadamy wydaną przez NFZ Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), o którą należy postarać się przed wyjazdem. Nie obowiązuje ona jednak w przypadku prywatnych wizyt i szpitali niepaństwowych gdzie należy mieć dodatkowe ubezpieczenie lub samemu opłacić leczenie. W zależności od ubezpieczyciela podawane są przed wyjazdem dane firm współpracujących, do których należy się zwrócić w razie konieczności skorzystania z prywatnej pomocy lekarskiej.

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, ewentualnie gotowaną co najmniej 10 min. Szczepienia ochronne nie są wymagane i nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, niemniej przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo.

Polecane oferty

Costa Mediterraneohotel 2-gwiazdkowy

2 598 

Hiszpania, Majorka

7 dni od 06.10.2019 - Katowice

Vista Solhotel 2-gwiazdkowy

2 622 

Hiszpania, Majorka

7 dni od 13.10.2019 - Kraków

Las Palomas Econotelhotel 2-gwiazdkowy

2 678 

Hiszpania, Majorka

7 dni od 13.10.2019 - Warszawa - Modlin

Sol Lunamarhotel 3-gwiazdkowy

2 758 

Hiszpania, Majorka

7 dni od 13.10.2019 - Warszawa - Modlin

Zobacz również inne regiony

Madryt
cena od 603Sprawdź oferty
 • jedyny gotycki kościół w Madrycie
 • apartamenty ozdobione portretami władców pędzla Goi
 • Plac Główny powstały w 1620 roku
 • mnóstwo zabytków sakralnych
 • stadion Realu Madryt
Minorka
cena od 187Sprawdź oferty
 • spokojna, sielska atmosfera
 • krystalicznie czysta woda, piaszczyste plaże
 • doskonale zachowane zabytki kultury
 • prehistorycznej osada Son Catlar
Barcelona
cena od 1808Sprawdź oferty
 • Barrio Gótico czyli dzielnica gotycka
 • Eixample czyli dzielnica budowli w stylu secesyjnym
 • Kościół Santa María del Mar
 • nocny pokaz fontann na Wzgórzu Olimpijskim
Costa Brava
cena od 959Sprawdź oferty
 • idealne warunki do uprawiania sportów wodnych
 • specjał kataloński, musujące wino cava
 • liczne klify i zalesione zatoczki
 • auqapark w Lloret de Mar
 • niesamowita Barcelona
 • Tossa del Mar
Ibiza
cena od 1882Sprawdź oferty
 • najsłynniejsze dyskoteki na świecie
 • ogromna i pozytywna otwartość kulturowa
 • wyspa została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
La Palma
cena od 2899Sprawdź oferty
 • zwiedzanie jaskiń powstałych dzięki erupcji wulkanu
 • paralotniarstwo
 • sporty wodne i nurkowanie głębinowe
 • Roque de los Muchachos: obserwatorium astronomiczne