Koran, otwarta księga

    Ramadan – co warto wiedzieć przed wakacjami w muzułmańskim kraju?

    Dominika Kruszakin
    Najważniejszym świętem w kalendarzu muzułmańskim jest ramadan. Miesiąc postu to czas wyrzeczeń i ograniczeń. W okresie pokoju, harmonii i duchowości Polacy chętnie udają się do Tunezji, Egiptu, Turcji albo do Maroka. Sprawdź, co dla wyznawców Koranu i Mahometa oznacza ramadan i jak turyści powinni się zachowywać w tym czasie.

    Polacy coraz chętniej podróżują do krajów muzułmańskich. Dużym zainteresowaniem cieszy się Egipt, do którego można udać się przez niemal cały rok. Atrakcyjnym kierunkiem jest również Turcja, w której można wygrzewać się latem, ale i poszusować zimą. Turyści chętnie wybierają także Tunezję, Maroko oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie. Dla niektórych osób ważne jest nie tylko leżenie przy basenie, ale i poznanie lokalnej kultury. Udając się do państwa, w którym dominuje wiara muzułmańska w marcu lub kwietniu, warto dowiedzieć się, czym jest ramadan. Co święty miesiąc oznacza dla muzułmanów? Jak się wtedy zachować? Prezentujemy garść najważniejszych informacji. 

    Ramadan – co to za święto?

    Ramadan to najważniejszy miesiąc w muzułmańskim kalendarzu księżycowym. To czas zadumy i skupienia się na wierze. Muzułmanie wtedy upamiętniają objawienie Koranu Mahometowi. Ramadan to jeden z pięciu filarów islamu, a pozostałe cztery to: wyznanie wiary (shahadah), modlitwa salat (salah), jałmużna (zakat) i pielgrzymka do Mekki (hadżdż). 

    Post to także ochrona przed karą Allaha. Ci, którzy powstrzymują się przed jedzeniem i piciem, wchodzą do raju z bramy ar-Rajan. Raj w religii muzułmańskiej ma 8 bram, piekło 7, a odległość między wrotami wynosi 70 lat. 

    Zobacz też: Gdzie pojechać w marcu na wakacje? Najlepsze kierunki podróży

    Kiedy jest ramadan w 2024?

    Należy pamiętać, że ramadan to święto ruchome. W 2024 roku rozpocznie się między 10 a 11 marca, a zakończy się w między 8 a 9 kwietnia. Dlaczego? Czas postu wyznacza się według faz księżyca. Dokładny dzień jest ogłaszany, gdy w dziewiątym miesiącu tradycyjnego kalendarza muzułmańskiego pojawi się półksiężyc. Przyjmuje się albo lokalne ustalenia, albo datę wyznaczoną przez Arabię Saudyjską. Na przykład w Tunezji koniec ramadanu zaplanowany jest na 8 kwietnia, a w Egipcie post kończy się 9 kwietnia. Za to w Turcji ramadan zaczyna się 11 marca, a kończy 9 kwietnia. 

    Ile trwa ramadan? Ramadan trwa około 30 dni, aż do momentu, gdy pojawi się kolejny półksiężyc. Dzień zakończenia ramadanu jest wyjątkowo radosny, ponieważ wtedy świętuje się Id Al Fitr

    Polecamy: Gdzie w kwietniu na wakacje? Polecane kierunki na ciepły urlop

    Ramadan, czyli post i modlitwa

    Podstawą ramadanu jest post. W tym czasie wierni od wschodu do zachodu słońca muszą powstrzymać się od jedzenia, picia (nawet wody), palenia papierosów i stosunków płciowych. Ma to szczególne znaczenie, ponieważ zarówno myśli, jak i czyny muszą pozostać czyste i szlachetne. Nierozerwalnymi elementami ramadanu jest modlitwa, akty miłosierdzia i skromność. Wierny w tym czasie musi modlić się pięć razy w ciągu każdego dnia. 

    Kto jest zwolniony z postu? Kobiety ciężarne, podczas menstruacji, matki karmiące, osoby chore psychicznie, osoby starsze (czyli po 40. roku życia), dzieci i osoby podróżujące. W zamian mogą sobie wybrać 30 dowolnych dni w ciągu roku na post, a w czasie ramadanu nakarmić chociaż jedną osobę, której nie stać na jedzenie. 

    Zobacz też: Egipt – który kurort wybrać na wakacje?

    Co je się w czasie ramadanu?

    Przed wschodem słońca spożywany jest pierwszy posiłek, czyli suhoor. Wtedy muzułmanie jedzą owoce, słodzone płatki zbożowe, jogurty i desery

    Drugi posiłek znany jako iftar muzułmanie spożywają po zachodzie słońca. Wówczas na talerzu ramadanowym znajdują pożywne dania na bazie ryżu i grillowanych mięs. Taki posiłek to nagroda dla osób, które przez cały dzień wstrzymywały się od jedzenia i picia. 

    Ważne, żeby ostatni posiłek zjeść dopiero po zakończeniu wieczornej modlitwy (maghrib), a pierwszy spożyć zanim rozpocznie się poranna modlitwa (fadżir). 

    Sprawdź: Marrakesz – co zobaczyć i kiedy jechać? Najważniejsze atrakcje Marrakeszu

    Radość z zakończenia ramadanu, czyli Id Al Fitr

    Pod koniec ramadanu muzułmanie muszą zapłacić Zakat al-Fitr. Jest to forma daniny, którą przekazuje się potrzebującym, aby mogli w pełni świętować zakończenie ramadanu. 

    Id Al Fitr to święto dziękczynienia, które przypada na ostatni dzień postu. Muzułmanie w tym dniu odwiedzają się nawzajem, składają sobie życzenia, wręczają prezenty i pozdrawiają się słowami id mubarak. Święto Przerwania Postu to czas modlitwy, radości i pojednania, dziękowanie, przebaczenie grzechów i dzień społecznej solidarności. Świętowanie trwa 4 do 5 dni – niemal wszystkie instytucje są wtedy zamknięte. Muzułmanie organizują wystawne uczty i spotykają się z członkami rodziny, a na ulicach miast odbywają się huczne imprezy. 

    Jak zachować się w czasie ramadanu?

    Podróżowanie podczas ramadanu może być trudne dla osób, które chcą zwiedzać i jeść na mieście. Muzułmanie, którzy zazwyczaj są przyjaźnie nastawieni do turystów, mogą być rozdrażnieni i ospali po nocnych ucztach. W trakcie postu kawiarnie i restauracje nienastawione na obsługę turystów bywają zamknięte. Otwarte lokale mogą działać krócej, a kelnerzy być nieco mniej uprzejmi. Poszczący oczekują od niemuzułmanów szacunku.

    Osoby przybywające do kraju muzułmańskiego w okresie ramadanu nie muszą pościć. Można w tym czasie zapytać obsługę hotelową o pobliskie restauracje serwujące ramadanowe posiłki. Chociaż na lokalnych targach i w sklepach spożywczych można zakupić jedzenie, to należy je spożywać w dyskretny sposób i niespecjalnie się z tym afiszować. Nawet w liberalnej Turcji i Tunezji spożywanie jedzenia, picie, palenie papierosów w miejscach publicznych w czasie ramadanu jest uważane za nieodpowiednie. Wybierając się do Dubaju, Egiptu albo Arabii Saudyjskiej, należy pamiętać o stosownym ubiorze podczas ramadanu.

    Niewątpliwie wyprawa do kraju muzułmańskiego podczas ramadanu może być ciekawym doświadczeniem. To także okazja do poznania lokalnych tradycji i zwyczajów społeczności muzułmańskiej.

    Udostępnij

    Skopuj link

    FLY.PL