• Opis
    • Informacje praktyczne
    • Atrakcje
    • Polecane oferty
    • Więcej

      Przewodnik Mały Chingan

      Chiny – najdłużej istniejąca cywilizacja na świecie, pełna antycznych zabytków kultury, zapierających dech w piersiach krajobrazów oraz wielokulturowości. Chiny zadziwiają na każdym kroku, oszałamiając postępem technologicznym, który można zauważyć w najnowocześniejszych miastach świata takich jak Szanghaj czy Fuzhou. Podróżując po kraju, obowiązkowo należy kosztować Chin od każdej strony – również tej kulinarnej. Znajdziemy tu najciekawszą i najbardziej różnorodną kuchnię na świecie, dzięki której nasze kubki smakowe wkraczają na zupełnie inny – niemal mistyczny poziom doznań.

      Mały Chingan - zobacz wszystkie oferty
      Zobacz oferty dla kierunku Mały Chingan
      Informacje o Mały Chingan
      Stolica Pekin
      Język chiński
      Waluta juan renminbi z nowym oznaczeniem China New Yuan (CNY), 1 CNY = 100 fenów
      Dokumenty paszport

      Informacje praktyczne

      O kierunku

      Stolica / Język
      Pekin / chiński

      Czas lokalny
      Różnica czasu względem Polski to: +6 godzin w czasie letnim i +7 godzin w czasie zimowym.

      Dokumenty
      paszport

      Ogólne wymagania wjazdowe dla obywateli Polski
      Wymagana wiza. Można się o nią ubiegać indywidualnie lub za pośrednictwem biura podróży.

      Do uzyskania wizy potrzebne są następujące dokumenty: - paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski i posiadający co najmniej 6 wolnych stron obok siebie (3 kartki), - wypełniony online, wydrukowany i podpisany wniosek wizowy, - kserokopia strony z paszportu ze zdjęciem i danymi, - 2 zdjęcia w formacie paszportowym, - wydrukowany dowód rezerwacji.

      Koszt wizy dla obywateli Schengen to 195 zł od osoby (w okresie od 11 grudnia 2023 roku do 31 grudnia 2024 roku). Turyści składający przyspieszony wniosek o wizę muszą zapłacić opłatę manipulacyjną w wysokości 110 zł od osoby. Ponadto podróżni, którzy ubiegają się o wizę w Chińskim Centrum Obsługi Wniosków Wizowych w Warszawie muszą liczyć się z dodatkową opłatą za usługę. Wszystkie szczegóły dotyczące procesu uzyskania wizy oraz jej rodzajów dostępne są na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych https://www.gov.pl/web/dyplomacja/chiny oraz stronie Centrum Obsługi Aplikacji Wizowych Chińskiej Republiki Ludowej: https://www.visaforchina.org

      Szczepienia
      Brak wymaganych szczepień. Kraj o wysokim ryzyku zakażenia cholerą. Zaleca się szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu, poliomyelitis, wściekliźnie oraz japońskiemu zapaleniu mózgu. Szczepienia rutynowe: błonica, tężec i krztusiec.

      Napięcie i rodzaj gniazdka
      wymagany adapter, 220 V; 50 Hz / typ A, typ C, typ C–2, typ G, typ I

      Pieniądze

      Waluta
      juan renminbi z nowym oznaczeniem China New Yuan (CNY), 1 CNY = 100 fenów, 1 CNY = 0.5574PLN, kurs NBP z dnia 2024-05-06

      Napiwki
      Nie ma obowiązku ani zwyczaju dawania napiwków w Chinach.

      Komunikacja

      Komunikacja / transport publiczny
      Po dużych miastach możemy poruszać się metrem. Jest to bardzo tani, szybki i bezpieczny środek transportu. Dobrym i dość tanim środkiem transportu jest też kolej.

      Wynajem samochodów
      Wypożyczenie samochodu jest możliwe jedynie z ważnym chińskim prawem jazdy. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest tu honorowane.

      Informacje

      Ważne lokalne informacje i zwyczaje
      Turyści muszą mieć przy sobie paszport z ważną wizą chińską. Będzie on potrzebny np. podczas meldowania się w hotelu, przy zakupie biletów komunikacyjnych, przy wejściu na lotnisko oraz przy wymianie pieniędzy w banku.
      Gotówkę z bankomatów w Chinach można wypłacić międzynarodową kartą jedynie w bankomatach, na których znajduje się logo Maestro lub Visa. Większość bankomatów przyjmuje jedynie karty wydane przez chińskie banki. Płatności kartą są przyjmowane w hotelach co najmniej średniej klasy oraz w supermarketach w dużych miastach.
      Poza językiem chińskim często możemy się porozumiewać w języku angielskim, nie powinno to stanowić problemu w hotelach czy restauracjach dużych miast. Trudności możemy napotkać jedynie w miejscach nieturystycznych.
      Jedzenie w Chinach jest bardzo smaczne. Należy wystrzegać się zamawiania napojów z lodem w lokalach niskiej klasy (woda niewiadomego pochodzenia). Trzeba pamiętać, że w lokalnych restauracjach nie dostaniemy tradycyjnych sztućców, przyda się tu umiejętność jedzenia pałeczkami. Jedzenie uliczne, które jest przygotowywane na naszych oczach, jest smaczne, tanie i nie powinno być problematyczne dla naszego żołądka.
      W Chinach nie obowiązują szczególne ograniczenia, jeśli chodzi o zwiedzane przez turystów klasztory buddyjskie, świątynia taoistyczne i islamskie meczety. Należy pamiętać o tym, że dla mieszkańców są to miejsca kultu i należy respektować obowiązujące tam zwyczaje, np. zakaz fotografowania wnętrz.
      Nie należy przebywać w stanie nietrzeźwym w miejscach publicznych – według chińskiego prawa stanowi to wykroczenie.

      Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

      Mały Chingan - największe atrakcje

      Dla aktywnych

      Turyści, którzy zdecydują się na zorganizowaną wyprawę na mongolskie stepy mogą przeżyć niesamowite przygody podczas noclegów w tzw. „jurtach”, czyli oryginalnych namiotach zamieszkiwanych przez koczownicze i pasterskie ludy nomadów. Takie wyprawy często powiązane są z konnymi przejażdżkami, polowaniami, stepowym safari oraz pokazami tradycyjnych zapasów i akrobacji konnych.

      Warto zobaczyć

      Hailar – przemysłowe miasto w północno-wschodnich Chinach, którego największą ciekawostką jest system tuneli pochodzący z okresu II wojny światowej, kiedy stacjonowali tam Japończycy. W niewielkim muzeum można zapoznać się z historią regionu, by później z pochodnią w ręku zagłębić się w tajemnicze podziemia. Okoliczną atrakcją jest także step Hulunbei’er, na którym można poznać prawdziwe uroki surowego, mongolskiego życia i zadziwiające piękno dzikiej przyrody. Podczas wizyty w którejś z mongolskich osad można spróbować kalorycznej, stepowej kuchni i poznać obyczaje nomadów. Hailar dysponuje skromną, ale wystarczającą bazą noclegową umożliwiającą wyprawy poza miasto.

      Manzhouli – miejscowość założyli rosyjscy inżynierowie budujący w 1903 r. Kolej Transsyberyjską, dlatego w architekturze nadal są widoczne wpływy z sąsiedniego mocarstwa. Chociaż nie ma tam zbyt wielu atrakcji, można podziwiać mieszaninę stuletnich, neogotyckich kamienic i nowoczesnej zabudowy skrywającej w dolnych kondygnacjach restauracje serwująca bardziej rosyjskie niż chińskie potrawy. Okoliczną atrakcją jest kolejowa Brama Przyjaźni łącząca Chiny z Rosją oraz jezioro Dalai Hu otoczone przez podmokłe łąki i lęgowiska ptactwa różnej maści.

      Grobowiec Wang Zhaojun – ciekawe miejsce położone w pobliżu Hohhot, w którym została pochowana księżniczka z dynastii Tang. Z grobowcem związana jest romantyczna historia, według której młoda przedstawicielka rodu Zhaojun została wysłana z odległego Hubei do mongolskiego króla, by wyjść za niego za mąż i wzmocnić przymierze pomiędzy zwaśnionymi ludami. Legendę najlepiej przedstawia niewielkie muzeum, w którym zgromadzono przedmioty należące do księżniczki.

      Wusutu Zhao – kompleks świątyń zaprojektowany i wykonany wyłącznie przez Mongołów, położony w pobliżu miasta Hohhot i sąsiadujący z ładną okolicą. We wnętrzach kilku świątyń można podziwiać misternie wykonane malowidła ścienne z epoki dynastii Ming oraz drzeworyty przedstawiające Buddę.

      Baotou – chociaż Baotou nie należy do przepięknych zabytkowych miast, do odwiedzenia zachęcają liczne świątynie znajdujące się w trzech dzielnicach, pełen tajemniczych pomieszczeń klasztor Wudangzhao utrzymany w tybetańskim stylu oraz Mauzoleum Czyngis-chana położone około 100 km na południe od Baotou, w pobliżu miasta Dongsheng.

      Mauzoleum Czyngis-chana – grobowiec znajdujący się w pobliżu miasta Dongsheng owiany jest wieloma legendami i chociaż nie do końca wiadomo czy znajduje się tam ciało wielkiego wodza, uchodzi za lokalną atrakcję turystyczną i miejsce kultowe dla mieszkańców Mongolii Wewnętrznej. W wybetonowanym mauzoleum na turystów czekają sale stworzone na kształt mongolskich jurt (niewielkich osad zbudowanych z namiotów) z unikalnymi malowidłami, marmurowy pomnik Czyngis-chana, liczne ołtarze, w których palą się kadzidełka oraz niewielkie muzeum z przedmiotami należącymi do legendarnej postaci.

      Wyprawa na stepy – jedna z ciekawszych form spędzania wolnego czasu w Mongolii Wewnętrznej, na którą składa się wizyta w tradycyjnych, mongolskich jurtach, czyli namiotach i siedliskach zamieszkiwanych przez nomadów. Biura turystyczne organizujące wycieczki oferują najczęściej przejazd na któryś ze stepów Xilamuren lub Gegentala, nocleg w jurtach, uczestnictwo w tradycyjnych pokazach zapasów i jazdy konnej, a także wyborną kuchnię. Niecodziennym przeżyciem jest nocny spacer po bezludnych stepach, w których zjawiskowo odbijają się blade światło Księżyca.

      .

      Harbin – stolica Niziny Mandżurskiej słynąca z festiwali rzeźb lodowych. Ostatnie duże miasto przed Syberią ma swój urok i charakteryzuje się zabudową wskazującą na wpływy rosyjskie. Spacerując po monumentalnych ulicach można gdzieniegdzie wypatrzyć cerkwie zwieńczone okrągłymi kopułami, znaleźć zaułki jakby wyjęte z rosyjskich powieści, a także przyjrzeć się wysadzanym drzewami alejom, które otocza architektura przypominająca europejskie budynki. Ta nietypowa mieszanka może zainteresować, a spacer po ulicy Zhongyang Dajie pełnej sklepów i restauracji nawet pozytywnie zaskoczyć. W mieście oprócz ciekawej zabudowy nie ma zbyt wielu zabytków. Na uwagę zasługuje jednak kościół św. Zofii będący najlepszym w Chinach przykładem architektury cerkiewnej oraz prawosławny sobór, w którym mieści się Harbińskie Centrum Architektury i Sztuki ze stałą wystawą poświęconą dziejom miasta. Miasto najlepiej zwiedzić dzięki historycznej linii tramwajowej objeżdżającej wszystkie najważniejsze miejsca i okolice zabytkowych świątyń, z których najciekawiej prezentuje się kaplica luterańska z 1914 r. Na długi spacer najlepiej wybrać się na nabrzeże, gdzie po drodze mija się pomnik Zwycięstwa nad Powodzią, park Stalina nie zmieniający swojej nazwy od dziesięcioleci oraz park Zhaolin, gdzie odbywa się coroczny Festiwal Lodowych Latarni – największa atrakcja turystyczna okolicy. Szczególnie w lecie najtłumniej odwiedzanym miejscem jest Wyspa Słońca na rzece Songhua, oferująca możliwość długich spacerów oraz udostępniająca kompleksy wypoczynkowe z jeziorkami, łódkami, basenami i wesołym miasteczkiem. Dodatkową atrakcją w tym miejscu jest Park Tygrysa Syberyjskiego, w którym można przyjrzeć się życiu ogromnych drapieżników.

      Shenyang – duże miasto z rozwiniętym przemysłem będące od lat powodem sporów między Rosją a Japonią, oferuje turystom przede wszystkim przepiękny Pałac Cesarski kojarzący się z budynkami pekińskiego „Zakazanego Miasta”. W tym miejscu w roku 1636 na tron wstąpiła dynastia Qing, dokonująca później podboju Pekinu. Turystyczne oczy cieszą szczególnie ozdobne pawilony Wensu, Chongzheng i Dazheng. Warto również odwiedzić Grobowiec Północny, w którym złożono szczątki jednego z założycieli dynastii Qing – Abahaia. Ciekawe mauzoleum znajduje się parku z alejami ozdobionymi posągami, natomiast na pasjonatów historii czeka także Muzeum Prowincji Liaoning, po którego zwiedzeniu można wybrać się na krótki spacer na plac Imperialny, plac Chwały i w rejon starożytnej Ulicy Kultury.

      Jezioro Tianchi – urzekający zbiornik wodny, określany mianem „niebiańskiego”, położony jest w rezerwacie Changbaishan w Górach Wschodniomandżurskich. Niezwykłe, wulkaniczne okolice najbardziej cenią sobie geolodzy, poszukiwacze przygód i miłośnicy fotografii pejzażowej. Na zadziwiający krajobraz składają się poskręcane formacje skalne, unikalna roślinność, zjawiska wulkaniczne oraz przejrzysta tafla wspaniałego jeziora, z którego wypływają rzeczki tworzące malownicze kaskady. Spacerując krajobrazowymi szlakami należy uważać, żeby przypadkiem nie przedostać się za sąsiednią granicę Korei Północnej.

      Changchun – stolica prowincji Jilin z najlepszą bazą hotelową w regionie Niziny Mandżurskiej. Jest to duże, nowoczesne i przemysłowe miasto, w którym na uwagę turystyczną zasługuje Pałac Marionetkowy Cesarza i Pawilon Wystaw opowiadający o życiu ostatniego cesarza Chin – Pu Yi, którego w filmie „Ostatni cesarz” upamiętnił Bernardo Bertolucci.

      Rezerwat Przyrody Zhalong – najlepsze miejsce do obserwacji wszelkich gatunków dzikiego ptactwa zamieszkującego malownicze jeziorka porośnięte trzcinami. Miłośnicy ornitologii mogą podglądnąć rzadko występujące żurawie, białe bociany, łabędzie krzykliwe i białe ibisy. Sezon na obserwację ptaków trwa od początku wiosny do września.

      Pingfang – we wsi oddalonej o 30 km od Harbinu znajduje się muzeum nawiązujące do tragicznego losu chińskich jeńców wojennych z okresu II wojny światowej. Wstrząsającą ekspozycję powinni zobaczyć tylko pełnoletni turyści zainteresowani tematem.

      Pekin – różne oblicza miasta nie pozostawiają turysty obojętnym. Tętniące życiem, rozległe miasto, w którym przeszłość miesza się z nowoczesnością oferuje turystom kulturowy szok spotykany i doświadczany na ulicach. Pekin tonie w szerokich arteriach przecinających miasto bez krzywizn, z których najważniejsza jest ulica biegnąca między placem Tiananmen a Zakazanym Miastem, potocznie określana Chang’an Jie. Komunikacja opiera się na trzech głównych obwodnicach centrum, gdzie skupia się nowoczesna infrastruktura z najlepszymi hotelami, biurowcami, restauracjami i kompleksami handlowymi. Z racji potężnych rozmiarów jednej z największych aglomeracji świata, nie ma co wybierać się tam bez ustalonego planu zwiedzania. Chociaż Pekin zwiedza się przeważnie na zorganizowanej wycieczce, indywidualnie lub z przewodnikiem, zawsze trafia się na intrygujący Plac Tiananmen uznawany za centralny punkt miasta i jedną z największych tego typu przestrzeni urbanistycznych na świecie. Właśnie w tym miejscu rozgrywały się przełomowe wydarzenia w historii Chin, między innymi krwawe starcia między wojskiem a studentami i robotnikami z roku 1989. Do dzisiaj na placu urządzane są parady woskowe, a budynki okalające plac przypominają o minionych wydarzeniach. Brama Tiananmen służy jako trybuna podczas defilad, mieszkańcy miasta obowiązkowo kłaniają się przed pomnikiem Bohaterów Ludowych, tłum zbiera się przy gwardzistach wciągających sztandar przy budynku Wielkiej Hali Ludowej, a do Mauzoleum Meo Zedonga – twórcy dzisiejszych Chin, ustawia się długa kolejka. Przed turystami zainteresowanymi historią Chin, głównie marksizmem, swoje podwoje otwierają Muzeum Chińskiej Rewolucji i Chińskie Muzeum Historyczne, gdzie stałej ekspozycji towarzyszą wystawy czasowe i figury woskowe chińskich przywódców. Na plac najlepiej spojrzeć z Przedniej Bramy – Qianmen znajdującej się na południu, z kolei Bramą Niebiańskiego Spokoju – Tienanmen można się przedostać do drugiego symbolu potężnego Pekinu, jakim jest cesarski kompleks zwany Zakazanym Miastem. Po drodze warto odpocząć w przyjemnych parkach: Ludowym Parku Kultury lub parku Zhongshan z dodatkowymi atrakcjami w postaci wystaw sztuki i pozostałości historycznych zabudowań. Wzniesienie Zakazanego Miasta, które przez 500 lat miało służyć kolejnym cesarzom, nakazał w 1421 roku cesarz Yongle, chociaż większość budynków, które przetrwały do dziś, pochodzi z XVIII wieku. Obszar niedostępny przez te wszystkie lata dla zwykłych śmiertelników, obejmuje labirynt kilkuset budowli skrywających tysiące pomieszczeń, placów i rozmaitych zakamarków. Fascynujące miasto zostało zbudowane zgodnie z zasadami opartymi na teorii chińskiego ładu kosmicznego i prezentuje najznamienitszy przykład tradycyjnej architektury chińskiej, w której dostrzec można charakterystyczne symbole w postaci smoka, feniksa, żurawia czy żółwia. Historyczny kompleks można zwiedzać nawet w kilka dni, chociaż na krótszej wycieczce koniecznie trzeba zobaczyć: najpotężniejszą Bramę Południkową – Wumen, z przepiękną Wieżą Pięciu Feniksów – Wufenglou; Pawilon Najwyższej Harmonii oraz kilka przyległych budowli ceremonialnych przedstawiających kunszt chińskich architektów, rzeźbiarzy i malarzy; apartamenty cesarskie między innymi z salami dworskimi i salą tronową cesarzowej; liczne pałace ozdobione malowidłami pochodzącymi z epoki wszystkich dynastii; Bramę Niebiańskiej Czystości – Qianqingmen będącą głównym wejściem do Wewnętrznego Dworu, gdzie cesarze podejmowali ważne decyzje i wysłuchiwali raportów, a także Cesarski Ogród uznawany za najpiękniejsze założenie parkowe w Chinach. Szlak spacerowy prowadzi także przez inspirujące Muzeum Zegarów oraz setki innych budynków, z których każdy ma swoją odrębną historię, architekturę i sale wystawowe. Chociaż nie da się zajrzeć w każdy kąt, na zwiedzanie tego zadziwiającego miejsca warto poświęcić jak najwięcej czasu. O oficjalnej atmosferze Zakazanego Miasta można zapomnieć w dzielnicy Qianmen, gdzie turyści podczas spacerów ciasnymi zaułkami i wąskimi uliczkami zwanymi „hutong”, obcują z codziennym życiem mieszkańców Pekinu. Znajduje się tam mnóstwo sklepików reprezentujących najróżniejsze branże oraz mikroskopijne knajpki serwujące chińskie specjały. Przemierzając główną ulice tej części miasta – Qianmen Dajie warto zwiedzić przykładowo Muzeum Historii Naturalnej i Architektury oraz wyglądającą baśniowo świątynię Nieba – Tiantan, której symbolika chińskich wierzeń, estetyka, umiar i piękno ujmuje szczególnie turystów zainteresowanych architekturą sakralną. W skład wspaniałego przykładu architektury z okresu dynastii Ming wchodzi między innymi zadziwiający Pawilon Cesarskiego Sklepienia Niebiańskiego, Ściana Echa czy Okrągły Ołtarz Nieba. Chociaż spacerując po labiryncie „hutongów” często można zgubić drogę, zawsze przechodzi się obok uroczych starych domów, staroświeckich aptek i sklepików z ziołami, których najintensywniejszy zapach unosi się na najpopularniejszej ulicy Dazhalan Lu. Dla turystów żywym skansenem może także okazać się pobliskie centrum zakamarków – Liulichang Jie. Na mapie turystycznej Pekinu leży także Pałac Letni – Yihayuan, czyli rozległe włości cesarskie pełne świątyń, pawilonów, pałaców i parków. Zamysł wybudowania pałacu pochodzi z XII wieku i od razu stał się wielkim przedsięwzięciem architektonicznym. Kompleks był przez kilka wieków miejscem rekreacji i wypoczynku wielu cesarzy, a także oczkiem w głowie cesarzowej Cixi. Chociaż obecna i odrestaurowana zabudowa pochodzi z początku XX wieku, zadziwia przybywających w to miejsce podróżników, którzy chcą podziwiać wspaniały park budowany w oparciu o zasady „feng shui”(wiatr i woda), słynną Marmurową Łódź zdobiącą brzeg jeziora, Most Siedemnastu Łuków prowadzący na Wyspę Południową z górującą Świątynią Króla Smoków, a także Wzgórze Długowieczności z niekończącą się liczbą altanek i pawilonów. W trakcie wędrówki nie sposób przegapić oryginalnego Pawilonu Życzliwości i Długowieczności, w którym cesarzowa Cixi knuła misterne intrygi, Pałacu Nefrytowych Fal, gdzie więziono cesarza Guangxu, czy Ogrodu Cnoty i Harmonii z najważniejszym elementem, jakim jest trzykondygnacyjny teatr. Całość obiektu skąpana w cudownych ogrodach naszpikowana jest dziesiątkami innych budynków, rzeźbami, świątyniami i pałacami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, między którymi spacer zajmuje nie tylko mnóstwo czasu, ale także wzbogaca turystyczną wiedzę na temat funkcjonowania cesarskiego dworu. Jeżeli ktoś ma więcej sił na zwiedzanie, koniecznie powinien zobaczyć ruiny Starego Pałacu Letniego rozproszone w nastrojowym parku pełnym jeziorek, sadzawek i szlaków pieszych.

      Informacje konsularne

      Obywateli polskich wybierających się do Chin obowiązują wizy, które można uzyskać w ambasadach i urzędach konsularnych po przedstawieniu paszportu (ważnego min. 6 miesięcy od daty wyjazdu z Chin), zdjęcia, wypełnionego wniosku wizowego, kserokopii biletu do Chin albo wydruku potwierdzającego hotelową rezerwację, bądź też potwierdzenia uczestnictwa w wycieczce. Wyjazd z terytorium Chin do Specjalnej Strefy Administracyjnej Hongkongu lub Makau traktowany jest jako opuszczenie granic ChRL i automatycznie anuluje ważność posiadanej wizy jednokrotnej, dlatego przed podróżowaniem w te miejsca trzeba zadbać o posiadanie wizy dwu- lub wielokrotnej. Polacy podróżujący wyłącznie do Hongkongu i Makau nie potrzebują wiz wjazdowych, jeżeli ich pobyt nie przekracza 3 miesięcy. Podróżując dalej do Chin wizę wjazdową można uzyskać w specjalnych biurach łącznikowych centralnych władz ChRL. W Chinach istnieje obowiązek meldunkowy, którego dokonuje administracja hotelu.

      Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Pekinie www.pekin.polemb.net

      .

      Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Chińskiej Republice Ludowej
      Chiny, Pekin, 1 Ritan Lu, Jianguomenwai, 100600
      Tel. dyżurny: +861065321235 Faks: +861065321745
      pekin.amb.sekretariat@msz.gov.pl
      www.pekin.polemb.net

      FAQ

      Kiedy najlepiej wybrać się do regionu Mały Chingan?
      Klimat Wielkiego i Małego Chinganu jest kontynentalny z dużymi wahaniami temperatur nie tylko w ciągu roku, ale również w trakcie dnia, dlatego turyści wybierający się do tego zakątka Chin powinni nastawiać się na bardzo zmienną pogodę. Zimy w tych regionach są mroźne, a lato potrafi zaskoczyć wysokimi temperaturami, dlatego na podróż najlepiej wybrać miesiące pomiędzy tymi porami roku.
      Jaka waluta obowiązuje w Chinach i jakie są orientacyjne ceny?
      Walutą Chin jest juan renminbi z nowym oznaczeniem China New Yuan (CNY), 1 CNY = 100 fenów. Ceny między regionami znacznie się różnią i zależą od popularności turystycznej danego obszaru, a prowincja jest tańsza niż ekskluzywne kurorty. W trakcie robienia zakupów, szczególnie na bazarach i targowiskach, warto targować się, gdyż sprzedawcy często obniżają ceny. Towary w chińskich supermarketach i większych sklepach mają ceny porównywalne z polskimi.
      Gdzie i jakie pamiątki kupić w regionie Małego Chinganu?
      Najciekawsze, tradycyjne pamiątki można kupić w lokalnych sklepach z rękodziełem oraz w „manufakturach”, gdzie przedmioty są wykonywane ręcznie. Chińczycy są specjalistami w tworzeniu podróbek, dlatego za oryginalnymi produktami lepiej rozejrzeć się w tzw. „Sklepach Przyjaźni” niż zwykłych sklepikach przyciągających niskimi cenami. Na uwagę zasługuje duży wybór antyków, chociaż nie ma co liczyć na niskie ceny. Ciekawymi upominkami mogą być przykładowo narzędzia wykorzystywane przez artystów takie jak pędzle i tusz, a także przedmioty z nefrytu i tradycyjne latawce. Warto wstąpić do tradycyjnej herbaciarni po aromatyczną paczuszkę herbaty lub rozglądnąć się w pierwszej lepszej „graciarni” za drewnianą rzeźbą lub misternie wykonanym posążkiem Buddy. Turyści rozglądają się także za fajkami do opium, kompletami do gry w „madżonga” czy chińską porcelaną. Stosunkowo tanie są perły, jedwab i obrazy malowane na takim materiale. Unikatowym prezentem jest także chińska kaligrafia malowana na jedwabiu lub bibule. Podczas zakupów warto pokusić się o targowanie, gdyż sprzedawcy bardzo często opuszczają ceny wstępnie zawyżone dla turystów.
      Jaki czas obowiązuje w Chinach?
      W Chinach do czasu polskiego w lecie dodajemy 6, w zimie 7 godzin.
      Jak poruszać się po regionie Mały Chingan?
      Z powodu dużych odległości przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi regionami jest utrudnione, niemniej samoloty obsługują stolice wszystkich prowincji i większe miasta. Podróżowanie z pewnością wymaga wcześniejszego, dobrze przygotowanego planu, szczególnie jeśli chodzi o tańszy transport. Kolej jest najszybszą, najbezpieczniejszą i najlepiej rozwiniętą formą poruszania się po Chinach. Sieć kolejowa dysponuje najszybszymi pociągami luksusowymi, ekspresami, pośpiesznymi i osobowymi. Składy często bywają przepełnione, więc lepiej wcześniej zarezerwować bilet i unikać kupowania biletu w dzień wyjazdu, chyba że jest to trasa lokalna. Chociaż sieć kolejowa jest dobrze rozbudowana, nie brakuje regionów, do których można dotrzeć tylko autobusem. Najlepszą flotą autobusową dysponują prywatni przewoźnicy. Połączenia zarówno prywatne, jak i publiczne są częste, gdyż istnieje duża konkurencja i zapotrzebowanie ze strony pasażerów. Bilety można kupować bez wcześniejszej rezerwacji i należy pamiętać, że podróż autobusem nie należy do najkrótszych ze względu na częste przystanki. Na trasach do 100 km kursują minibusy, które są rozsądną cenowo i czasowo formą podróżowania. . Transport w dużych miastach jest dobrze rozwinięty. W Pekinie, Hongkongu, Kantonie i Szanghaju działa metro, a autobusy są stosunkowo tanie. Ceny wszechobecnych taksówek również nie są wygórowane. Na terytorium Chin nie można wjechać własnym samochodem, a wynająć lub kupić auto można jedynie po wcześniejszym uzyskaniu chińskiego prawa jazdy i załatwieniu wielu formalności. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest honorowane. Zawsze można wynająć samochód z kierowcą, ale nie należy to do tanich udogodnień w podróżowaniu.
      Jakie są ograniczenia celne w Chinach?
      Przy wwożeniu środków płatniczych powyżej równowartości 5 tys. USD należy złożyć stosowną deklarację celną, na której podstawie przy wyjeździe prowadzona jest kontrola. W deklaracji wjazdowej należy również zgłosić wszystkie wartościowe przedmioty (np.: kamera, cenna biżuteria itp.) Wywieźć można ograniczoną ilość alkoholu (do 1 l), a zakupiony sprzęt elektroniczny nie może przekraczać wartości wyższej niż 5 tys. CNY. Zakaz dotyczy wywozu waluty chińskiej w wysokości większej niż 20 tys. CNY, dóbr kultury, dzieł sztuki, rzadkich wydawnictw, kamieni szlachetnych i ich pochodnych, zagrożonych gatunków roślin i zwierząt.
      Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Chinach?
      Cudzoziemiec na terenie Chin za wszystkie usługi medyczne płaci gotówką, natomiast zwrotu kosztów leczenia można dochodzić po powrocie do kraju, po przedstawieniu firmie ubezpieczeniowej odpowiednich rachunków (należy zadbać, żeby były wystawione w języku angielskim). Polisy zagranicznych firm nie są uznawane, więc jedyną opcją jest korzystanie z chińskiego ubezpieczenia. Chociaż nie ma obowiązku ubezpieczeń osobowych, jedynym rodzajem wymaganego ubezpieczenia jest polisa na przelot na trasach krajowych, którą wykupuje się jako dodatek do biletu. Należy również pamiętać, że niektóre z firm ubezpieczeniowych wymagają poświadczenia rachunków przez poszczególne urzędy konsularne. Opieka medyczna poza terenami głębokiej prowincji nie stanowi problemu i jest ogólnodostępna. Cena za dobę pobytu w szpitalu nie obejmuje kosztów usług medycznych, badań ani leków, za które płaci się osobno. Turystom, którzy chcą skorzystać z leczenia metodami tradycyjnymi zaleca się korzystanie z gabinetów dostępnych przy niektórych klinikach oraz z punktów w większości hoteli. W niektórych regionach, które zostają umieszczane są na liście zagrożeń epidemiologicznych sporządzonej przez WHO, bezwzględnie wymagana jest książeczka zdrowia. Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach, przestrzegać podstawowych zasad higieny niezbędnych w krajach tropikalnych oraz zwracać uwagę na warunki w jakich przygotowuje się i przechowuje jedzenie. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, gdyż woda z kranu nie jest zdatna do picia. Szczepienia ochronne nie są wymagane, niemniej szczególnie w krajach tropikalnych istnieją zagrożenia sanitarno-epidemiologicznych, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo i profilaktycznie zaszczepić się przed wskazanymi chorobami. Poszczególne zalecenia sanitarne pozwalające uniknąć zachorowania na różne choroby dostępne są na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej: www.pis.gov.pl

      Zobacz również inne przewodniki