• Opis
    • O regionie
    • Informacje praktyczne
    • Atrakcje
    • Pogoda
    • Polecane oferty
    • Więcej

      Przewodnik Wyspa Brac

      Wyspa Brać jest postrzegana przez większość turystów jako najpiękniejsza wyspa Chorwacji – nazywana często Renesansową Perłą Chorwacji. Niezwykle bogata w bajkową faunę i florę, jest całkowicie odmienna od pozostałych wysp chorwackich, a widoki które gwarantuje przysporzyć mogą o mocne bicie serca każdego, kto postanowi spędzić tu wakacje. Na wyspie Brać słońce świeci niemalże przez cały rok, dlatego też nawet zimą przybywa tu wielu turystów. Znajdziemy tu przepiękne plaże jak Zlatni Rat, a także prawdziwy raj dla amatorów windsurfingu. Ciekawostką jest fakt, iż wydobywanego tutaj marmuru użyto do budowy Białego Domu w Waszyngtonie.

      Wyspa Brac - zobacz wszystkie oferty
      Zobacz oferty dla kierunku Wyspa Brac
      Informacje o Wyspa Brac
      Stolica Zagrzeb
      Język chorwacki
      Waluta euro
      Dokumenty dowód osobisty / paszport

      O regionie

      Informacja ogólna

      Wyspa Brač to jeden z ciekawych zakątków Chorwacji. Stanowi część środkowej Dalmacji. Jest przybrzeżna, górzysta i leży na wodach morza Adriartyckiego, nieopodal znajdującego się na lądzie miasta Split. Słynie z malowniczym widoków, urokliwych miasteczek z kamiennymi budynkami i przepięknych plaż, wśród których wyróżniają się m.in. Zlatni Rat i Paklina, a także plaże w miejscowoścoacjh Postira czy Supetar. Interesującymi miejscami wyspy Brač są także góra św. Wita oraz pustelnia Blaca. Dzięki przepięknym widokom i bardzo dobrym warunkom atmosferycznym, ta część Chorwacji jest świetnym miejscem do wypoczynku, zwiedzania oraz uprawiania sportów wodnych, przede wszystkim windsurfingu.

      Dla kogo rekomendujemy?

      • dla lubiących śródziemnomorski klimat
      • dla nastawionych na wypoczynek ma plaży
      • dla lubiących spokojną atmosferę
      • dla miłośników windsurfingu

      Informacje praktyczne

      O kierunku

      Stolica / Język
      Zagrzeb / chorwacki

      Czas lokalny
      Nie ma różnicy pomiędzy czasem lokalnym a czasem letnim i zimowym w Polsce.

      Dokumenty
      dowód osobisty / paszport

      Ogólne wymagania wjazdowe dla obywateli Polski
      Wiza nie jest wymagana. Przekroczenie granicy możliwe na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Ważny dokument  (nie krócej niż 90 dni) muszą okazać zarówno dorośli, jak i dzieci. W przypadku podróży samolotem należy upewnić się, czy wybrane linie lotnicze wymagają przedstawienia paszportu, czy akceptowane są także dowody osobiste.

      Szczepienia
      Brak wymaganych szczepień.

      Napięcie i rodzaj gniazdka
      adapter nie jest wymagany; 230 V; 50 Hz / typ C, typ C–2, typ F

      Pieniądze

      Waluta
      euro, 1 EUR = 4.3225PLN, kurs NBP z dnia 2024-04-26

      Napiwki
      Zwyczajowo do 10%.

      Obowiązkowy podatek turystyczny

      Opłata turystyczna wynosi ok. 1 Euro za dzień.

      Komunikacja

      Komunikacja / transport publiczny
      Najpopularniejszym środkiem transportu w Chorwacji jest autobus. Kursy między dużymi miastami odbywają się z dużą regularnością. Na krótszych trasach autobusy również funkcjonują dobrze.
      Po Chorwacji można także poruszać się pociągiem. W miastach nie ma problemu z zamówieniem lub złapaniem taksówki. Przy dłuższych podróżach taksówką cenę przejazdu warto ustalić z góry.

      Wynajem samochodów
      Obowiązuje ruch prawostronny. Chorwacja uznaje polskie prawo jazdy. Przepisy ruchu drogowego muszą być restrykcyjne przestrzegane – za ich złamanie grożą surowe kary.
      W Chorwacji sieć autostrad i tras ekspresowych jest dobrze rozwinięta. Autostrady są płatne i należą do najbezpieczniejszych dróg w kraju.
      Warto mieć na uwadze, że w centrach miast i w najbardziej turystycznych miejscach trudno jest znaleźć miejsce do zaparkowania. Lepiej parkować więc na obrzeżach.

      Informacje

      Ważne lokalne informacje i zwyczaje
      Od 1 stycznia 2023 roku oficjalną walutą Chorawacji jest euro, które zastąpiło kunę. 15 stycznia 2023 r. zakończono okres przejściowy - od tego dnia można płacić wyłącznie w euro. Do końca 2023 roku można bez prowizji wymienić kuny na euro w bankach, na poczcie i w instytucji Fina (maks. 100 banktotów i 100 monet). Od 2024 roku wymiany będzie można dokonać w instytucji HNB.
      W większości miejsc turystycznych możemy używać kart debetowych i kredytowych, jednak płatności gotówkowe są również popularne. Warto mieć przy sobie trochę gotówki, szczególnie w mniej popularnych miejscach oraz w podróży samochodem, np. przy opłatach za autostrady.
      Chorwacja szyci się doskonałą jakością wody pitnej. Bez obaw można pić wodę z kranu, a nawet możliwe jest zamówienie jej w restauracji zamiast wody butelkowanej.
      Poza językiem chorwackim czy serbskim, nie powinniśmy mieć problemu z porozumiewaniem się w języku włoskim, angielskim lub niemieckim.
      Chorwaci słyną z dbałości o tradycję i przywiązania do kraju. W większości są to katolicy, hucznie obchodzący święta Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Jest to naród bardzo otwarty i gościnny. Chorwacki zwyczaj nakazuje, aby gospodarz zaoferował gościom poczęstunek. Nie powinniśmy mu odmawiać. Od starożytności kultywuje się tu picie wina. Związane jest to z wiarą w uzdrowicielską moc tego napoju.
      Na plaży nie ma szczególnych ograniczeń. Opalanie się toples nie jest zabronione.

      Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

      Wyspa Brac - największe atrakcje

      Dla aktywnych

      Chorwacja jest rajem dla miłośników aktywnego wypoczynku. Przejrzysta woda i sprzyjające temperatury to podstawowe zalety Adriatyku, z których najbardziej zadowolone są osoby miłujące nurkowanie. W podwodnych eskapadach nie zabraknie wraków pochodzących z okresu II wojny światowej lub fenickiej inwazji, a także jaskiń i podwodnych grot. Nurkowanie wymaga uprawnień i licencji, więc warto pomyśleć wcześniej o odpowiednich dokumentach, niemniej w wielu szkółkach nurkowania takie pozwolenia nie są potrzebne. Nie brakuje również miejsc do uprawiania windsurfingu. Szkoły dla nurków tych bardziej i mniej zaawansowanych są również w Supetarze. Niektóre plaże cieszą się popularnością ze względu na korzystne wiatry i odpowiednie fale. Najbardziej znane miejscowości dla tego typu sportu to Bol na Bracu. Wybrzeże Adriatyku w Chorwacji, a szczególnie na wyspach doskonale nadaje się do uprawiania żeglarstwa i pozostałych sportów wodnych. Przy plażach pełno jest wypożyczalni sprzętów wodnych, takich jak skutery czy łodzie motorowe, kajaki, rowery wodne, żaglówkę można wynająć w każdym porcie.

      Na wyspie najlepszy punkt do nurkowania znajduje się w kanale łączącym Brac z wyspą Hvar. Nie tylko amatorzy podwodnych eskapad, ale także doświadczeni nurkowie będą mogli podziwiać liczne groty i tunele. Niezapomnianych podwodnych widoków dostarczą także niewielkie podwodne klify. W zasięgu ręki pojawiają się koniki morskie, ośmiornice i homary. Popularny jest także snorkelling, czyli niewielkie zanurzanie się pod wodą tylko z maską i w płetwach. Bol jest też stolicą windsurfingu, w okresie od końca maja do początku sierpnia są najkorzystniejsze warunki, bo wiatr mistral wiejący z zachodu jest w tym okresie najsilniejszy. Wzdłuż plaży znajdują się liczne kluby, w których można bez problemu wypożyczyć deskę z żaglem.

      Warto zobaczyć

      Park Narodowy Paklenica – malowniczy zakątek jest z pewnością wart odwiedzenia dzięki ujmującemu położeniu w paśmie górskim Velebit, należącym do Gór Dynarskich. Najwyższe masywy podcięte są przepięknymi wąwozami, które znalazły się w granicach parku, a obszar dzięki wyjątkowym warunkom przyrodniczym uznano za rezerwat biosfery UNESCO. Piękne widoki przyciągają miłośników turystyki pieszej i wspinaczki skałkowej, a w wyższych partiach można napotkać żyjące w tym rejonie orły. Paklenica oferuje gęstą sieć szlaków turystycznych oraz wspaniałe tereny poprzecinane kanionami, w których można natknąć się na bunkry wydrążone w skałach jeszcze za czasów armii jugosłowiańskiej. Na trasie znajduje się wiele schronisk, będących doskonałą bazą wypadową na szlaki pełne niezapomnianych widoków i wakacyjnych przygód.

      Góry Velebit – najdłuższy masyw Gór Dynarskich w Chorwacji, objęty parkiem narodowym i rezerwatem biosfery UNESCO. Dzięki licznym jaskiniom i pięknym widokom góry doskonale nadają się do turystyki pieszej i rowerowej oraz wspinaczki. Mniej wymagający turyści mogą z powodzeniem zdobywać nieco niższe partie górskie, z których rozpościerają się również malownicze widoki, a czas spędzony na świetnie przygotowanych szlakach z pewnością będzie należał do niezwykle udanych.

      Wyspa Hvar – najdłuższa wyspa w Dalmacji rozciąga się zaledwie kilka kilometrów od wybrzeża i dzięki swoim urokliwym względom jest bardzo popularnym kierunkiem turystycznym. Spragnieni wypoczynku letnicy znajdą tam mnóstwo zatoczek kąpielowych, ustronne plaże, kolorową roślinność, a także doskonale rozwiniętą infrastrukturę. Hvar określa się „lawendową wyspą" pełną pięknych widoków i niebezpiecznych dróg, co jest przestrogą dla zmotoryzowanych turystów. Na szczęście drogi to jedyny minus tego uroczego zakątka. Plusem godnym uwagi jest największe nasłonecznienie w skali całej Chorwacji, przez co wyspa jest atrakcyjna nawet zimą i nosi miano „chorwackiej Madery”. Zwiedzić można dwa główne miasta: Hvar na południowym wybrzeżu, w zachodniej części wyspy oraz Stari Grad na północy. Na wyspę można dostać się z portu w Splicie, Dverniku i Sucuraj, a ciekawostką transportową są pływające tam w okresie letnim szybkie katamarany.

      Wyspa Vis – naturalne piękno, cisza i spokój to główne atuty przyciągające na wyspę spragnionych wypoczynku turystów. Vis położona jest za wyspami Hvar i Korcula, ale nie umniejsza to jej walorów turystycznych, ponieważ wybrzeże bogate jest w liczne zatoczki, w których można zażywać kąpieli słonecznych. Wyspę można zwiedzić poruszając się pieszo wysadzaną palmami drogą poprowadzoną wzdłuż wybrzeża, przy której znajdują się okazałe wille. Vis jest słonecznym rajem bogatym w śródziemnomorskie owoce, zioła i winorośle. Wyspiarze żyją tam z uprawy drzew oliwnych, winogron oraz rybołówstwa, a także trudnią się wyrobem lokalnego wina. Niezapomniany krajobraz podkreślają trzy łańcuchy górskie, między którymi rozpościerają się skaliste pola. Kolorowe zatoki i piękne plaże gwarantują relaks i wymarzony odpoczynek, z którego bez ograniczeń korzystają turyści rezydujący w prywatnych domach i kwaterach. Atrakcją turystyczną, której mogą temu regionowi pozazdrościć inne wyspy, jest słynna Błękitna Jaskinia, a także słynne wyścigi kajakarskie. Zaciekawieni historią turyści mogą zajrzeć do sławnej Titovej spliji znajdującej się na zboczu góry Hum, w której znajdował się sztab generalny znanego w Chorwacji generała Tito. Kilka promów łączy Komizę na Vis, ze Splitem lub Hvarem, a na wyspę organizowane są często jednodniowe wycieczki. Najciekawszą miejscowością jest Vis, gdzie zachowało się sporo zabytków z pradawnych okresów, które mija się  podczas spaceru brukowanymi uliczkami, a ich historię przybliż wizyta w Muzeum Archeologicznym. Obok miasta, w głębi zatoki, znajdują się piaszczyste i kamieniste plaże, których wybór zapewni wspaniałą zabawę zarówno rodzinom z dziećmi, jak i turystom z zamiłowaniem uprawiającym nurkowanie. Miasto jest raczej spokojnym kurortem, w którym można skosztować lokalnych win i miło spędzić czas w tawernie Vatrica.

      Wyspa Korcula – jedna z piękniejszych wysp Chorwacji, rozciągająca się równolegle do półwyspu Peljesac, na 47 km długości. Władze miasta Korcula uparcie utrzymują, że właśnie tam urodził się Marco Polo, a jego dom znajduje się bezpośrednio w sąsiedztwie katedry św. Marka. Na wyspie można podziwiać blisko 200 zatok, które tworzą wspaniale wyprofilowaną linię brzegową. Korcula zachwyca także cudownymi krajobrazami, które można podziwiać żeglując wokół 48 wysepek znajdujących się w pobliżu wyspy. Raj dla turystów pokrywa bujna roślinność, turyści znajdą tam setki gatunków ziół aromatycznych, plantacje oliwek, winogron i piękne lasy iglaste poprzecinane trasami spacerowymi. Na wyspie znajduje się wspaniałe średniowieczne miasto o tej samej nazwie, które słynie z tego, że tylko tam tańczy się wojenny taniec „moreska” sprowadzony przez Hiszpanów.

      Wyspa Lastovo – jedna z najpiękniejszych wysp Adriatyku i z racji swojego położenia jest najdalej wysuniętą na południowy zachód zamieszkaną wyspą Chorwacji, która za czasów byłej Jugosławii była niedostępna dla turystów. Gdy już pozwolono ją zwiedzać, miłośnicy podróży uznali jej krajobraz pokryty lesistymi dolinami nad którymi góruje blisko 50 pagórków za baśniowy. Nad samym wybrzeżem można znaleźć mnóstwo przepięknych zatoczek, natomiast śródziemnomorskie miasteczka potrafią zadziwić ciekawą architekturą. Miejscowi rybacy znani są z połowu ogromnych langust, a właśnie od włoskiego określenia tego gatunku pochodzi nazwa wyspy. W zamierzchłych czasach wyspa była kolonią grecką i nazywała się Ladesta, później okupowali ją Rzymianie, Neretwianie, Wenecjanie, w końcu Włosi. Dla wszystkich władców Lastovo była ważnym miejscem strategicznym i chociaż nigdy nie stała się prawdziwą twierdzą, pozostałości zabytkowych budowli można zwiedzać i dziś. Od Korculi wyspę oddziela Lastovski kanal, a na jej terenie znajdują się dwie główne miejscowości: Lastovo i Ubli. Większość lądu jest bezludna i dzika, niemniej ciekawe i atrakcyjne dla turystów jest żwirowe wybrzeże, na którym również można znaleźć piaszczyste plaże i malownicze, idealnie nadające się do kąpieli zatoczki. Wyspa uchodzi za raj dla turystów szukających spokoju i romantycznych uniesień, a z racji tego, że jest skomunikowana z okolicznymi wyspami i lądem (połączenia promowe Uble – Vela Luka – Hvar – Split), stanowi doskonałą bazę do wycieczek fakultatywnych.

      Wyspa Mljet – jedna z najprzyjemniejszych wysp na Adriatyku, na której turyści znajdą wyjątkową ciszę i spokój, gdyż nie ma tam przemysłu ani wielkich kompleksów turystycznych. Walory wyspy doceniono zakładając w jej zachodniej części park narodowy, który jest lokalną atrakcją turystyczną. Wyspa usytuowana jest na południe od półwyspu Peljesac, a największą osadą jest Babino Polje. Ciekawostką jest fakt, że wyspa pojawia się w homerowskiej Odysei, a sam Odyseusz zepchnięty na nią przez Posejdona miał spędzić tam 7 lat. Według innej legendy statek, którym płynął św. Paweł zatonął w okolicy wyspy, a mieszkańcy do dziś używają imienia świętego w wyrażeniach, modlitwach i przysłowiach. Na wyspę można dostać się promem wypływającym z Dubrownika, Trstenika i z Korculi. Najlepiej poruszać się tam pieszo, ale można też wynająć samochód. Najpiękniejsza plaża na wyspie znajduje się w miejscowości Saplunara.

      Wyspy Paklińskie – archipelag złożony z 20 wysp można podziwiać między innymi z miasta Hvar. Dużą popularnością cieszy się największa Wyspa św. Klemensa oferująca odpoczynek od wielkomiejskiego hałasu. Podróż taksówką wodną lub wynajętą łodzią trwa zaledwie 30 min., a na wyspie można podziwiać bujną i dziką roślinność, smakować wyspiarskich specjałów w przytulnych restauracjach oraz pływać i nurkować w małych zatoczkach, których pełno jest w okolicy. Miłośnicy botaniki znajdą coś dla siebie w egzotycznym ogrodzie pełnym kaktusów, eukaliptusów, drzew oliwnych oraz innych roślin aromatycznych, w tym rozmarynu i lawendy. Okolica jest atrakcyjna dla uprawiających nurkowanie, ponieważ na dnie Adriatyku leży mnóstwo wraków udostępnionych do podwodnych eksploracji. Również miłośnicy żeglarstwa będą zachwyceni, gdyż przybrzeżna marina należy do jednych z najpiękniejszych na wyspach i może pomieścić mnóstwo łodzi.

      Wycieczka do Bośni i Hercegowiny:

      Mostar – jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych Bośni i Hercegowiny i największe miasto tzw. żupani hercegowińsko-neretwiańskiej. Stolica regionu turystycznego Hercegowina bardzo szybko podniosła się po wojnach na Bałkanach i zaprasza do siebie interesującymi zabytkami. Tereny obecnego miasta zamieszkiwane były już w czasach rzymskich, chociaż pierwsza nazwa pochodząca od „mostari”, czyli opiekunów średniowiecznego Starego Mostu, pojawiła się dopiero w tureckich zapiskach z XV w. Mostar stał się jednocześnie militarnym i ekonomicznym ośrodkiem otomańskim na terytorium Hercegowiny. Wtedy powstała turecka twierdza, drewniany most zastąpiono kamienną konstrukcją i zaczęły pojawiać się liczne karawany podążające z chorwackiej Dalmacji w głąb kontynentu. Dlatego też Mostar po dziś dzień ma handlowy charakter widoczny w ulicznych zakamarkach. W wieku XVI i XVII powstało wiele meczetów oraz szkół muzułmański zwanych medresami, chociaż rozbudowę miasta przerwało powstanie antytureckie z 1875 r, po upadku którego Mostar przeszedł pod panowanie Austro-Węgier i w rękach austriackich pozostawał do zakończenia I wojny światowej. Z kolei po II wojnie światowej Mostar wraz terenami Hercegowiny wszedł w skład Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, by trafić później do targanej konfliktami Jugosławii. Bratobójcze walki z początku lat dziewięćdziesiątych XX w. między Bośniakami, Chorwatami i Serbami zrównały z ziemią prawie wszystkie świątynie i zniszczyły większość miasta, w tym zabytkowy most. Po ustabilizowaniu sytuacji i zakończeniu konfliktów bałkańskich Mostar zaczął odzyskiwać znaczenie polityczne, gospodarcze i kulturowe, stając się najciekawszą atrakcją turystyczną w regionie i przystankiem dla turystów podróżujących nad Adriatyk. Pieczołowicie został odbudowany Stary Most symbolizujący bratobójczą walkę i wojnę na Bałkanach, chociaż obecnie zamiast zwaśnionych mieszkańców miasta na oślepiająco białym, marmurowym, dumnie prężącym się łuku łączącym brzegi Neretwy można spotkać spacerujących turystów i śmiałków organizujących w lecie skoki do wody z dużej wysokości. Współczesna kompozycja dopełniona jest wieżami strażniczymi, w których znajdują się muzea poświęcone najnowszej historii miasta (prezentujące między innymi moment zniszczenia mostu) oraz zabytkowe arsenały. Po zobaczeniu mrożącego krew w żyłach konkursu na „Ikara Mostaru” można zwiedzić ruiny starego fortu tureckiego oraz stare miasto. Spacer wąskimi, brukowanymi uliczkami pełnymi restauracji, kawiarni i sklepików z orientalnymi różnościami przypomina zwiedzanie tureckich miast. Najwięcej przytulnych knajpek schowanych w podwórkach i za kolorowymi zasłonami oraz warsztatów rzemieślniczych znajduje się w turystycznej uliczce Kujundziluk, której nazwa pochodzi od „kotlarzy”, a jej największą atrakcją jest Dom Turecki z XVII w. Malowidła i dekoracje ścienne zachowały się w meczecie Koskin Mehmeda-paszy pochodzącym z 1617 r., z kolei najokazalej prezentuje się meczet Karadoz-bega z wysokim minaretem i ogromną kopułą. Wśród pozostałych interesujących świątyń wyróżnić można: XIX-wieczną, ortodoksyjną cerkiew Marii Dziewicy, odbudowaną po wojnie cerkiew Najświętszej Bogurodzicy, meczet Nesuh-agi Vucjakovicia z niewielkim cmentarzem i wybudowaną w ostatnich latach katolicką katedrę. Najstarszym zabytkiem Mostaru jest Krzywy Most zbudowany przez tureckiego architekta, skąd najlepiej widać prawy dopływ Neretwy otoczonej starymi młynami. Z racji ogromnej popularności miasta powstało dużo miejsc noclegowych, z których korzystają najczęściej turyści pragnący poczuć wieczorną atmosferę wielokulturowych uliczek wśród których krąży orientalny duch. Przy wjeździe na terytorium Bośni i Hercegowiny należy posiadać paszport.

      Medjugorie – do ważnego sanktuarium i miejsca objawień zjeżdżają co roku nie tylko liczni pielgrzymi, ale także turyści zainteresowani tajemniczym a zarazem interesującym kultem Matki Boskiej. Sama nazwa „międzygórze” odnosi się do wioski położonej na wysokości 2 tys. m n.p.m. zamieszkiwanej od VI w. przez Chorwatów. W roku 1892 wybudowano tam pierwsze duszpasterstwo św. Jakuba, patrona obejmującego opieką pielgrzymów. Pierwsze objawienie miało miejsce w czerwcu 1981 r. i związane jest z osobą Vicki Ivankovi, która ujrzała Matkę Boską w szarobłękitnej sukni, przez co stała się kultową postacią dla pielgrzymów pozostawiających pod jej domem karteczki z prośbami. Według miejscowych wierzeń pielgrzymi odwiedzający Medjugorie wyczuwają intensywny zapach róż i mogą oglądać na niebie niecodzienne zjawisko „tańczącego słońca”. Najważniejszym miejscem jest kościół św. Jakuba oraz wzgórze objawień – Podbrdo, na które prowadzi droga krzyżowa. Na szczycie góry o nazwie Krizevac stoi pamiątkowy krzyż, a sama wspinaczka może okazać się niemałym wyzwaniem kondycyjnym, którego zwieńczeniem są piękne widoki na okoliczne zbocza porośnięte bujną roślinnością. Przy wjeździe na terytorium Bośni i Hercegowiny należy posiadać paszport.

      Pogoda

      Kiedy jechać?

      Na wyspie Brač panuje klimat śródziemnomorski co oznacza ciepłe i długie lato oraz łagodną zimę. Na wakacje najlepiej jechać tam w miesiącach od czerwca do września. Temperatury są wtedy najwyższe oraz można liczyć na dużo słońca. To idealne warunki do wypoczynku. Dobrymi miesiącami na urlop są też maj i październik – jest chłodniej, jednak wciąż przyjemnie.

      Średnia pogoda w ciągu roku

      styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
      Średnia temperatura w dzień
      Średnia temperatura w nocy
      Średnia temperatura wody
      Godziny słoneczne
      Dni z opadami deszczu
      Wilgotność powietrza
      Pogoda Wyspa Brac – sprawdź szczegóły

      Informacje konsularne

      Chorwacja, Zagrzeb, Krležin Gvozd 3, 10000

      Tel.: +3851 4899444
      www.zagrzeb.polemb.net

      FAQ

      Jakie plaże są na Wyspie Brac?
      Wzdłuż całej wyspy znajdują się przepiękne plaże, wśród których znajdziemy piaszczyste i kamieniste miejsca kąpielowe, natomiast większość jest żwirowa. Niektóre plaże przygotowane są specjalnie dla rodzin z dziećmi, dysponują udogodnieniami w postaci zjeżdżalni, na których dzieci mogą bezpiecznie spędzać wolny czas. Plaże w kurortach są doskonale zagospodarowane, znajdują się przy nich wypożyczalnie sprzętów wodnych, restauracje i tawerny. W pobliżu Sumartin znajduje się kilka zatoczek ze żwirowymi i piaszczystymi plażami, natomiast w Postri plaże są żwirowe i skaliste, na które dobrze jest zabrać z sobą obuwie ochronne.
      Jakie są ograniczenia celne w Chorwacji?
      Bez przeszkód można przywieźć każdą rzecz osobistego użytku oraz związaną z turystycznym pobytem. Łodzie i jachty na własny użytek można przetransportować za okazaniem dowodu własności. W przypadku towarów można wwozić i wywozić: 200 szt. papierosów, 50 cygar albo 250 g tytoniu, do 1 l napojów wysokoprocentowych lub 2 l napojów o zawartości alkoholu do 22%, oraz 1 kg kawy lub herbaty na osobę.
      Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Chorwacji?
      W nagłych przypadkach turyści z Polski objęci są w Chorwacji bezpłatną podstawową opieką medyczną. Opłaca się jednak wykupić polisę ubezpieczenia podróżnego, które w razie potrzeby umożliwi pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. Przed wyjazdem za granicę dobrze jest jednak w oddziale wojewódzkiego NFZ złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest dowodem posiadania takiego ubezpieczenia.

      Zobacz polecane oferty w Chorwacji

      • Wyspa Hvar
      • Wyspa Krk
      • Wyspa Pag
      • Wyspa Korcula
      • Wyspa Rab
      • Wyspa Brac
      • Dalmacja Północna
      • Dalmacja Południowa
      • Wyc. Objazdowe
      • Istria
      • Kvarner
      • Więcej

        Zobacz również inne przewodniki