• Opis
    • Informacje praktyczne
    • Atrakcje
    • Pogoda
    • Polecane oferty
    • Więcej

      Przewodnik Wyspa Murter

      Wyspa Murter to doskonała propozycja dla lubiących kontakt z naturą – gwarantuje to pobliski Park Narodowy Kornati. Możliwość spędzenia gorącej nocy pod gwieździstym niebem w parku, czy też udział w zbiorach oliwek i strzyżeniu owiec w towarzystwie miejscowych rodzin to doskonałe przypieczętowanie niezapomnianego urlopu. Wyspa Murter ma w swojej ofercie kilka malowniczych i spokojnych kurortów oraz duży wybór plaż z krystalicznie czystą wodą. Znajdziemy tu idealne warunki do rozkoszowania się błogim lenistwem przez całe wakacje. Murter jest jedną z lepiej skomunikowanych wysp całego archipelagu, co sprawia, że jest dobrą bazą wypadową do zwiedzania.

      Wyspa Murter - zobacz wszystkie oferty
      Zobacz oferty dla kierunku Wyspa Murter
      Informacje o Wyspa Murter
      Stolica Zagrzeb
      Język chorwacki
      Waluta euro
      Dokumenty dowód osobisty / paszport

      Informacje praktyczne

      O kierunku

      Stolica / Język
      Zagrzeb / chorwacki

      Czas lokalny
      Nie ma różnicy pomiędzy czasem lokalnym a czasem letnim i zimowym w Polsce.

      Dokumenty
      dowód osobisty / paszport

      Ogólne wymagania wjazdowe dla obywateli Polski
      Wiza nie jest wymagana. Przekroczenie granicy możliwe na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Ważny dokument  (nie krócej niż 90 dni) muszą okazać zarówno dorośli, jak i dzieci. W przypadku podróży samolotem należy upewnić się, czy wybrane linie lotnicze wymagają przedstawienia paszportu, czy akceptowane są także dowody osobiste.

      Szczepienia
      Brak wymaganych szczepień.

      Napięcie i rodzaj gniazdka
      adapter nie jest wymagany; 230 V; 50 Hz / typ C, typ C–2, typ F

      Pieniądze

      Waluta
      euro, 1 EUR = 4.3198PLN, kurs NBP z dnia 2024-04-25

      Napiwki
      Zwyczajowo do 10%.

      Obowiązkowy podatek turystyczny

      Opłata turystyczna wynosi ok. 1 Euro za dzień.

      Komunikacja

      Komunikacja / transport publiczny
      Najpopularniejszym środkiem transportu w Chorwacji jest autobus. Kursy między dużymi miastami odbywają się z dużą regularnością. Na krótszych trasach autobusy również funkcjonują dobrze.
      Po Chorwacji można także poruszać się pociągiem. W miastach nie ma problemu z zamówieniem lub złapaniem taksówki. Przy dłuższych podróżach taksówką cenę przejazdu warto ustalić z góry.

      Wynajem samochodów
      Obowiązuje ruch prawostronny. Chorwacja uznaje polskie prawo jazdy. Przepisy ruchu drogowego muszą być restrykcyjne przestrzegane – za ich złamanie grożą surowe kary.
      W Chorwacji sieć autostrad i tras ekspresowych jest dobrze rozwinięta. Autostrady są płatne i należą do najbezpieczniejszych dróg w kraju.
      Warto mieć na uwadze, że w centrach miast i w najbardziej turystycznych miejscach trudno jest znaleźć miejsce do zaparkowania. Lepiej parkować więc na obrzeżach.

      Informacje

      Ważne lokalne informacje i zwyczaje
      Od 1 stycznia 2023 roku oficjalną walutą Chorawacji jest euro, które zastąpiło kunę. 15 stycznia 2023 r. zakończono okres przejściowy - od tego dnia można płacić wyłącznie w euro. Do końca 2023 roku można bez prowizji wymienić kuny na euro w bankach, na poczcie i w instytucji Fina (maks. 100 banktotów i 100 monet). Od 2024 roku wymiany będzie można dokonać w instytucji HNB.
      W większości miejsc turystycznych możemy używać kart debetowych i kredytowych, jednak płatności gotówkowe są również popularne. Warto mieć przy sobie trochę gotówki, szczególnie w mniej popularnych miejscach oraz w podróży samochodem, np. przy opłatach za autostrady.
      Chorwacja szyci się doskonałą jakością wody pitnej. Bez obaw można pić wodę z kranu, a nawet możliwe jest zamówienie jej w restauracji zamiast wody butelkowanej.
      Poza językiem chorwackim czy serbskim, nie powinniśmy mieć problemu z porozumiewaniem się w języku włoskim, angielskim lub niemieckim.
      Chorwaci słyną z dbałości o tradycję i przywiązania do kraju. W większości są to katolicy, hucznie obchodzący święta Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Jest to naród bardzo otwarty i gościnny. Chorwacki zwyczaj nakazuje, aby gospodarz zaoferował gościom poczęstunek. Nie powinniśmy mu odmawiać. Od starożytności kultywuje się tu picie wina. Związane jest to z wiarą w uzdrowicielską moc tego napoju.
      Na plaży nie ma szczególnych ograniczeń. Opalanie się toples nie jest zabronione.

      Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

      Wyspa Murter - największe atrakcje

      Dla aktywnych

      Chorwacja jest rajem dla miłośników aktywnego wypoczynku. Przejrzysta woda i sprzyjające temperatury to podstawowe zalety Adriatyku, z których najbardziej zadowolone są osoby miłujące nurkowanie. W podwodnych eskapadach nie zabraknie wraków pochodzących z okresu II wojny światowej lub fenickiej inwazji, a także jaskiń i podwodnych grot. Nurkowanie wymaga uprawnień i licencji, więc warto pomyśleć wcześniej o odpowiednich dokumentach, niemniej w wielu szkółkach nurkowania takie pozwolenia nie są potrzebne. Nie brakuje również miejsc do uprawiania windsurfingu. Wybrzeże Adriatyku w Chorwacji, a szczególnie na wyspach doskonale nadaje się do uprawiania żeglarstwa i pozostałych sportów wodnych. Przy plażach pełno jest wypożyczalni sprzętów wodnych, takich jak skutery czy łodzie motorowe, kajaki, rowery wodne, żaglówkę można wynająć w każdym porcie.

      Murter dysponuje również licznymi atrakcjami sportowymi, które dotyczą sportów lądowych. Turyści mają do dyspozycji między innymi korty tenisowe, boiska do koszykówki i mini footballu.

      Warto zobaczyć

      Park Narodowy Paklenica – malowniczy zakątek jest z pewnością wart odwiedzenia dzięki ujmującemu położeniu w paśmie górskim Velebit, należącym do Gór Dynarskich. Najwyższe masywy podcięte są przepięknymi wąwozami, które znalazły się w granicach parku, a obszar dzięki wyjątkowym warunkom przyrodniczym uznano za rezerwat biosfery UNESCO. Piękne widoki przyciągają miłośników turystyki pieszej i wspinaczki skałkowej, a w wyższych partiach można napotkać żyjące w tym rejonie orły. Paklenica oferuje gęstą sieć szlaków turystycznych oraz wspaniałe tereny poprzecinane kanionami, w których można natknąć się na bunkry wydrążone w skałach jeszcze za czasów armii jugosłowiańskiej. Na trasie znajduje się wiele schronisk, będących doskonałą bazą wypadową na szlaki pełne niezapomnianych widoków i wakacyjnych przygód.

      Góry Velebit – najdłuższy masyw Gór Dynarskich w Chorwacji, objęty parkiem narodowym i rezerwatem biosfery UNESCO. Dzięki licznym jaskiniom i pięknym widokom góry doskonale nadają się do turystyki pieszej i rowerowej oraz wspinaczki. Mniej wymagający turyści mogą z powodzeniem zdobywać nieco niższe partie górskie, z których rozpościerają się również malownicze widoki, a czas spędzony na świetnie przygotowanych szlakach z pewnością będzie należał do niezwykle udanych.

      Kornati – archipelag znany na całym świecie dzięki cudownym krajobrazom, zadziwia swoim pięknem oraz jedynym w swoim rodzaju układem wysp. Z Kornati związana jest ciekawa legenda, która mówi, że po stworzeniu świata Bóg rzucił przez ramię kamienie, a te ułożyły się w archipelag, tworząc jedyne takie miejsce na ziemi. Doliczono się w sumie około 150 wysp, które swoją ilością i niepowtarzalnością przyciągają miłośników fantazyjnych krajobrazów. W trakcie zwiedzania można ulec złudzeniu, że znalazło się w jakimś labiryncie wody i wysp, z którego nie ma ucieczki, co jedynie podnosi turystyczną adrenalinę. Wyspy przekształcono w park narodowy, a ochroną objęto także przybrzeżny pas wody, przez co odwiedzający ten zakątek turyści muszą liczyć się z pewnymi drobnymi zakazami dotyczącymi nurkowania i żeglugi. Północne brzegi są łatwo dostępne i łagodne, a południową część tworzą wysokie klify najlepiej widoczne z poziomu wody. Całość urozmaica bogata, morska flora i fauna, czyniąc Kornati miejscem niezwykle dzikim i zapierającym dech w piersiach. Turyści mogą leniwie wypoczywać nad przepięknymi zatoczkami, a pobyt umilają dodatkowo kulinarne przysmaki serwowane prosto z prowizorycznych restauracyjek budowanych specjalnie na sezon letni. Na Kornati można dostać się jedynie drogą morską, a turyści, którzy dysponują własnym sprzętem pływającym mogą zatrzymać się w licznych marinach oraz kilkunastu mniejszych przystaniach żeglarskich. Dla wczasowiczów, którzy nie mają swoich łodzi, organizowane są jednodniowe wycieczki po archipelagu, niemniej jeżeli ktoś dysponuje patentem żeglarskim może wypożyczyć łódkę w wielu portach rozmieszczonych między Zadarem i Szybenikiem. Ciekawą przygodą może okazać się nocleg w tzw. Domkach Robinsona, przygotowanych specjalnie dla turystów, którzy poszukują ciekawych przeżyć i nie straszne im spartańskie warunki.

      Wyspa Dugi – najdalej wysunięta w morze wyspa wchodząca w skład potrójnego pierścienia wysp położonego na zachód od Zadaru. Charakterystycznym elementem krajobrazu są tam wapienne wzgórza z wydrążonymi w skałach jaskiniami. Wyspa ma bogatą historię, gdyż mieszkali na niej Ilirowie i Rzymianie, którzy pozostawili po sobie wiele śladów. Dugi cieszy się także popularnością ze względu na wspaniałą, bujną przyrodę, ciszę i piękne widoki. Można tam popływać w malowniczych zatoczkach i ponurkować na urozmaiconym wybrzeżu. Za najbardziej znaną zatokę uchodzi Telascica, która objęta jest ochroną jako rezerwat przyrody i to właśnie tam przyjeżdża najwięcej turystów spragnionych wypoczynku na łonie dzikiej przyrody. Z tajemniczej zatoki wyłaniają się małe wysepki tworząc tym samym niepowtarzalny, bajkowy klimat umiłowany przez amatorów fotografii. Popularnością odwiedzających wyspę cieszy się również jezioro Mir, które połączone jest z morzem podziemnymi kanałami, przez co woda w nim jest słona. Turyści, którzy nie mają lęku wysokości mogą śmiało udać się w pobliże wysokiego na 166 metrów klifu, by podziwiać widoki na długo pozostające we wspomnieniach. Warto też zajrzeć do miejscowości Sali, w której 15 sierpnia rozpoczyna się festiwal Salijskie Uzance, a bogaty program oferuje na przykład wyścigi na osłach, procesję ze świecami, tańce oraz koncert „oślej muzyki” wykonywany przez wyspiarzy na krowich rogach. Na wyspie znajduje się również piękna i zabytkowa latarnia morska, w której okolicach spragnieni słońca turyści znajdą wytchnienie na przepięknych plażach. Dugi ma połączenie promowe między innymi z Zadarem i Rijeką.

      Wyspa Pag – najbardziej wysunięta na północ dalmatyńska wyspa z racji swoich potężnych rozmiarów jest również jedną z największych i dzięki nieograniczonym miejscom noclegowym, przyciąga każdego lata spragnionych wypoczynku turystów. Linia brzegowa jest niezwykle poszarpana, przez co znajduje się tam wiele malowniczych miejsc widokowych i przepiękne zatoki nadające się do uprawiania snorkelingu. Dodatkowo wspaniały, miejscami skalisty, prawie księżycowy krajobraz przyciąga malarzy i fotografików z całego świata oraz ujmuje miłośników unikalnych krajobrazów. Takie widoki są zasługą wiatru zwanego „paska bura” który dominuje w niektórych częściach wyspy. W innych miejscach natomiast, które są od tego wiatru osłonięte, uprawia się winorośl i wypasa owce. Historia wyspy jest taka sama jak na całym wybrzeżu dalmatyńskim. Początkowo rządzili na niej Ilirowie, później skolonizowali Rzymianie, choć w międzyczasie pojawili się także Słowianie. Po panowaniu weneckim nastała epoka rządów austriackich, a wyspa po II wojnie światowej trafiła do Jugosławii. Atutem Pag jest połączenie ze stałym lądem imponującym mostem przerzuconym nad cieśniną Ljubac, dzięki czemu nie trzeba korzystać z przeprawy promowej. Koniecznie trzeba zobaczyć miasteczko Pag, zbudowane zgodnie z planami starożytnych miast, zatokę Pag z piaszczysto-żwirowymi plażami oraz kurort Novalja uchodzący za chorwacką Ibizę przyciągającą najlepszych didżejów miksujących na rozgrzanych plażach bałkańskie rytmy.

      Pogoda

      Średnia pogoda w ciągu roku

      styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
      Średnia temperatura w dzień
      Średnia temperatura w nocy
      Średnia temperatura wody
      Godziny słoneczne
      Dni z opadami deszczu
      Wilgotność powietrza
      Pogoda Wyspa Murter – sprawdź szczegóły

      Informacje konsularne

      Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Chorwacji

      Chorwacja, Zagrzeb, Krležin Gvozd 3, 10000
      Tel.: +3851 4899444
      www.zagrzeb.polemb.net

      FAQ

      Jakie plaże są na Murter?
      Przepiękne kąpielisko jest z piaszczystą plażą jest w miejscowości Tisno, natomiast na liczne piaszczyste i żwirowe plaże znajdą turyści w okolicy miasta. Najpiękniejsze i najbardziej popularne plaże w miejscowości Murter to piaszczyste Kosirina i Slanica, które położone są w południowo-zachodniej części wyspy. Plaże w Murter idealnie nadają się na wypoczynek dla rodzin z dziećmi. W Betinie są plaże z drobnym żwirkiem. Żwirowe plaże są również w Jezerach. Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieli dostęp.
      Jakie są ograniczenia celne w Chorwacji?
      Bez przeszkód można przywieźć każdą rzecz osobistego użytku oraz związaną z turystycznym pobytem. Łodzie i jachty na własny użytek można przetransportować za okazaniem dowodu własności. W przypadku towarów można wwozić i wywozić: 200 szt. papierosów, 50 cygar albo 250 g tytoniu, do 1 l napojów wysokoprocentowych lub 2 l napojów o zawartości alkoholu do 22%, oraz 1 kg kawy lub herbaty na osobę.
      Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Chorwacji?
      W nagłych przypadkach turyści z Polski objęci są w Chorwacji bezpłatną podstawową opieką medyczną. Opłaca się jednak wykupić polisę ubezpieczenia podróżnego, które w razie potrzeby umożliwi pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. Przed wyjazdem za granicę dobrze jest jednak w oddziale wojewódzkiego NFZ złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest dowodem posiadania takiego ubezpieczenia.

      Zobacz polecane oferty w Chorwacji

      • Wyspa Hvar
      • Wyspa Krk
      • Wyspa Pag
      • Wyspa Korcula
      • Wyspa Rab
      • Wyspa Brac
      • Dalmacja Północna
      • Dalmacja Południowa
      • Wyc. Objazdowe
      • Istria
      • Kvarner
      • Więcej

        Zobacz również inne przewodniki