• Opis
    • O regionie
    • Informacje praktyczne
    • Atrakcje
    • Pogoda
    • Polecane oferty
    • Więcej

      Przewodnik Wyspa Pag

      Wyspa Pag to idealna propozycja zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i poszukiwaczy nocnych przygód. Pag to doskonałe miejsce na spokojny wypoczynek, oderwanie się od codziennych trosk i pośpiechu. Tutejsze miejscowości zachęcają do spędzania dni na pięknych plażach, a wieczorów w licznych restauracjach i winiarniach. Cisza i księżycowy krajobraz z domieszką lazurowego morza w Košljun, imprezy do białego rana w Novalji oraz kilkadziesiąt kilometrów piaszczystych plaż – długo by wymieniać zalety wyspy Pag. Najlepiej po prostu wybrać się tu na wakacje!

      Wyspa Pag - zobacz wszystkie oferty
      Zobacz oferty dla kierunku Wyspa Pag
      Informacje o Wyspa Pag
      Stolica Zagrzeb
      Język chorwacki
      Waluta euro
      Dokumenty dowód osobisty / paszport

      O regionie

      Informacja ogólna

      Wyspa Pag leży na Morzu Adriatyckim, nieopodal wybrzeża Dalmacji. Jest piątą pod względem wielkości wyspą Chorwacji. Warto wybrać się tam na wakacje. Poza doskonałą pogodą w trakcie lata, można tam liczyć na bardzo ładne plaże, idealne na beztroski wypoczynek. Wyspa Pag charakteryzuje się także specyficznymi, nieco surowymi pejzażami pełnymi skalnych i pustynnych terenów, przypominających krajobraz księżycowy. Poza podziwianiem natury, warto tam odwiedzić urokliwe miasteczko Pag, w którym można zobaczyć różnorodne zabytki i zajrzeć do Muzeum Koronki, z której słynie wyspa, Solanę Pag zaopatrującą w sól morską całą Chorwację, turystyczny kurort Novalja znany z szampańskich imprez do białego rana, miejscowość Lokunja, w której znajdują się lecznicze błota czy Lun z pięknymi gajami oliwnymi. Atrakcji na Pag jest oczywiście więcej. Coś dla siebie znajdą tam zarówno nastawieni na spokojny odpoczynek, jak i szaloną zabawę. To także doskonałe miejsce, by skosztować chorwackiej kuchni.

      Dla kogo rekomendujemy?

      • dla lubiących śródziemnomorski klimat
      • dla nastawionych na plażowanie i odpoczynek
      • dla poszukujących ciszy i spokoju
      • dla imprezowiczów marzących o dobrej zabawie

      Informacje praktyczne

      O kierunku

      Stolica / Język
      Zagrzeb / chorwacki

      Czas lokalny
      Nie ma różnicy pomiędzy czasem lokalnym a czasem letnim i zimowym w Polsce.

      Dokumenty
      dowód osobisty / paszport

      Ogólne wymagania wjazdowe dla obywateli Polski
      Wiza nie jest wymagana. Przekroczenie granicy możliwe na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Ważny dokument  (nie krócej niż 90 dni) muszą okazać zarówno dorośli, jak i dzieci. W przypadku podróży samolotem należy upewnić się, czy wybrane linie lotnicze wymagają przedstawienia paszportu, czy akceptowane są także dowody osobiste.

      Szczepienia
      Brak wymaganych szczepień.

      Napięcie i rodzaj gniazdka
      adapter nie jest wymagany; 230 V; 50 Hz / typ C, typ C–2, typ F

      Pieniądze

      Waluta
      euro, 1 EUR = 4.3225PLN, kurs NBP z dnia 2024-04-26

      Napiwki
      Zwyczajowo do 10%.

      Obowiązkowy podatek turystyczny

      Opłata turystyczna wynosi ok. 1 Euro za dzień.

      Komunikacja

      Komunikacja / transport publiczny
      Najpopularniejszym środkiem transportu w Chorwacji jest autobus. Kursy między dużymi miastami odbywają się z dużą regularnością. Na krótszych trasach autobusy również funkcjonują dobrze.
      Po Chorwacji można także poruszać się pociągiem. W miastach nie ma problemu z zamówieniem lub złapaniem taksówki. Przy dłuższych podróżach taksówką cenę przejazdu warto ustalić z góry.

      Wynajem samochodów
      Obowiązuje ruch prawostronny. Chorwacja uznaje polskie prawo jazdy. Przepisy ruchu drogowego muszą być restrykcyjne przestrzegane – za ich złamanie grożą surowe kary.
      W Chorwacji sieć autostrad i tras ekspresowych jest dobrze rozwinięta. Autostrady są płatne i należą do najbezpieczniejszych dróg w kraju.
      Warto mieć na uwadze, że w centrach miast i w najbardziej turystycznych miejscach trudno jest znaleźć miejsce do zaparkowania. Lepiej parkować więc na obrzeżach.

      Informacje

      Ważne lokalne informacje i zwyczaje
      Od 1 stycznia 2023 roku oficjalną walutą Chorawacji jest euro, które zastąpiło kunę. 15 stycznia 2023 r. zakończono okres przejściowy - od tego dnia można płacić wyłącznie w euro. Do końca 2023 roku można bez prowizji wymienić kuny na euro w bankach, na poczcie i w instytucji Fina (maks. 100 banktotów i 100 monet). Od 2024 roku wymiany będzie można dokonać w instytucji HNB.
      W większości miejsc turystycznych możemy używać kart debetowych i kredytowych, jednak płatności gotówkowe są również popularne. Warto mieć przy sobie trochę gotówki, szczególnie w mniej popularnych miejscach oraz w podróży samochodem, np. przy opłatach za autostrady.
      Chorwacja szyci się doskonałą jakością wody pitnej. Bez obaw można pić wodę z kranu, a nawet możliwe jest zamówienie jej w restauracji zamiast wody butelkowanej.
      Poza językiem chorwackim czy serbskim, nie powinniśmy mieć problemu z porozumiewaniem się w języku włoskim, angielskim lub niemieckim.
      Chorwaci słyną z dbałości o tradycję i przywiązania do kraju. W większości są to katolicy, hucznie obchodzący święta Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Jest to naród bardzo otwarty i gościnny. Chorwacki zwyczaj nakazuje, aby gospodarz zaoferował gościom poczęstunek. Nie powinniśmy mu odmawiać. Od starożytności kultywuje się tu picie wina. Związane jest to z wiarą w uzdrowicielską moc tego napoju.
      Na plaży nie ma szczególnych ograniczeń. Opalanie się toples nie jest zabronione.

      Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

      Wyspa Pag - największe atrakcje

      Dla aktywnych

      Chorwacja jest rajem dla miłośników aktywnego wypoczynku. Przejrzysta woda i sprzyjające temperatury to podstawowe zalety Adriatyku, z których najbardziej zadowolone są osoby miłujące nurkowanie. W podwodnych eskapadach nie zabraknie wraków pochodzących z okresu II wojny światowej lub fenickiej inwazji, a także jaskiń i podwodnych grot. Nurkowanie wymaga uprawnień i licencji, więc warto pomyśleć wcześniej o odpowiednich dokumentach, niemniej w wielu szkółkach nurkowania takie pozwolenia nie są potrzebne. Nie brakuje również miejsc do uprawiania windsurfingu. Wybrzeże Adriatyku w Chorwacji, a szczególnie na wyspach doskonale nadaje się do uprawiania żeglarstwa i pozostałych sportów wodnych. Przy plażach pełno jest wypożyczalni sprzętów wodnych, takich jak skutery czy łodzie motorowe, kajaki, rowery wodne, żaglówkę można wynająć w każdym porcie.

      Warto zobaczyć

      Park Narodowy Jeziora Plitwickie – jedno z najciekawsze miejsc Chorwacji, które warto odwiedzić nawet jeśli wypoczywa się na wybrzeżu albo na osobnym wypadzie. W skład parku narodowego wchodzi ciąg niewielkich jezior słynących ze swojego turkusowego koloru, które przegradzają wapienne bariery tworzące dziesiątki większych i mniejszych wodospadów. Wokół imponuje dziewicza przyroda, a park wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO dzięki wyjątkowemu w skali światowej walorowi przyrodniczemu. Krasowy teren charakteryzują wąwozy porośnięte lasami, a także pastwiska i łąki, na których zwiedzanie trzeba przeznaczyć co najmniej kilka godzin. Dużych jezior znajduje się tam kilkanaście i połączone są blisko stu wodospadami. Najbardziej efektowny jest Veliki slap – 80-metrowy wodospad, który można podziwiać z licznych punktów widokowych. Piękna tego wyjątkowego zakątka Chorwacji nie sposób opisać, dlatego trzeba pojawić się tam osobiście i sfotografować własnym aparatem wyjątkowy cud natury.

      Park Narodowy Risnjak – intrygująca nazwa parku pochodzi od rysiów zamieszkujących tereny pasma Górskiego Kotaru, skupiającego najważniejsze szczyty Veliki i Mali Risnjak. Ujmująca kraina jest idealnym miejscem głównie dla turystów z zamiłowaniem do pieszych wędrówek i rowerowego szaleństwa, na które pozwalają świetnie przygotowane trasy. Dla mniej wprawnych wędrowców przygotowano ścieżkę edukacyjną, którą w szczególności powinny zainteresować się rodziny z małymi dziećmi.

      Rijeka – zachwycające wybrzeże zwane Rivą, malownicze uliczki przeznaczone wyłącznie dla ruchu pieszego i przyjemne kawiarniane ogródki, w których przyjemnie można spędzić czas – tak właśnie wygląda jeden z najciekawszych kurortów regionu Kvarner. Rijeka słynie również z licznych kompleksów handlowych, więc turyści, którzy chcą z Chorwacji przywieźć jakieś pamiątki koniecznie powinni spędzić kilka godzin w tym nowoczesnym mieście. Liczne puby i bary sprawiają, że miasto tętni nocnym życiem, a turyści kochający muzykę i taniec będą mogli wspaniale bawić się przy rozkosznych dźwiękach tworzonych przez chorwackich didżejów. Większość zabytków Rijeki położona jest w centrum, blisko nabrzeża, przy którym cumują promy i warto tam spędzić chociażby kilka chwil, by lepiej poznać historię uroczego miasta. Jeżeli ktoś interesuje się dziejami regionu, powinien także udać się na pobliskie wzgórze Trsat z zabytkowym klasztorem i zamkiem.

      Wyspa Losinj – najbardziej wysunięta na południe wyspa regionu Kvarner sąsiaduje z Cres i jest doskonałym celem jednodniowej wyprawy. Atutem Losinj jest bogato rozwinięta linia brzegowa oraz liczne zatoczki kąpielowe, które najbardziej przyciągają niestrudzonych turystów. Ciekawą opcją jest także podróż promem z Mali Losinj na pełne uroku i dziewiczej przyrody okoliczne wysepki Vele Srakane, Unije, Ilovik i Susak. Ta ostatnia uchodzi za jedyną piaszczystą wyspę Adriatyku, co daje wyjątkowy komfort plażowania. Każda z nich ma swój niepowtarzalny wyspiarski klimat, a w pięknych okolicznościach przyrody można znaleźć wymarzony spokój i stroniące od ludzi miejsca. W miejscowości Mali Losinj starówka rozpościera się malowniczo nad pięknie położoną zatoką, a splendoru dodają jej piękne pensjonaty i luksusowe wille przyciągające głównie turystów pragnących wypoczywać na wspaniałych plażach sąsiadujących z malowniczymi zatoczkami. Sama wyspa jest także doskonałym terenem spacerowym oraz oferuje rowerzystom świetnie przygotowane trasy. Ciekawie prezentuje się też kurort Veli Losinj, położony nad dwoma uroczymi zatoczkami. Do centrum prowadzą malownicze uliczki, przy których stoją interesujące wille marynarzy otoczone bujną roślinnością zaprojektowaną we wspaniałe ogrody. Miłośnicy wspinaczki górskiej mogą zajrzeć w okolice Nerezine, gdzie zaczynają się wymagające kondycji szlaki na najważniejsze szczyty wyspy: Televrina i Sveti Nikola, a niezapomnianych wrażeń dostarczy również obejrzenie okolicznej jaskini św. Gaudencjusza, w której tenże święty pomieszkiwał przed wiekami.

      Wyspa Cres – największą atrakcją wyspy Cres jest malowniczo położone miasto o tej samej nazwie oferujące liczne zabytki oraz niezwykle sympatyczną atmosferę. Większość zabytkowych budowli miasta skupia się wokół starówki, po której spacery przynoszą turystyczną satysfakcję, podobnie jak przesiadywanie w przytulnych restauracjach. Koniecznie trzeba odwiedzić XVI-wieczną siedzibę dawnych władz miejskich, bramę miejską z zegarem praz pozostałe zabytki w postaci starych pałaców i murów obronnych. Ponadto poza miastem są jeszcze do zobaczenia dwa klasztory oraz kościółek św. Marii Magdaleny, na który warto zwrócić uwagę, ze względu na zabytkowy charakter. Turyści, którzy będą potrzebowali trochę ruchu mogą skorzystać z licznych tras rowerowych oraz wspaniałego wybrzeża nadającego się do uprawiania sportów wodnych. Warto jeszcze zajrzeć do urokliwego miasteczka Osor, w którego malowniczej starówce można złapać chwilę oddechu, żeby później zażyć kąpieli słonecznych w położonych niedaleko zatoczkach. Z kolei małe dzieci warto zabrać do Beli, gdzie znajdują się ścieżki ekologiczne i edukacyjne. Wyspa ma połączenie promowe z Valbiska na Wyspie Krk oraz z Brestova na Istrii.

      Wyspa Krk – będąc na Wyspie Krk warto zwiedzić miasto o tej samej nazwie z niezwykle bogatą historią oraz urokiem krętych uliczek usłanych kawiarenkami i restauracjami sprzyjającymi spacerowaniu. Miasto święciło triumfy w czasach rzymskich, zostały po tym okresie wspaniałe fortyfikacje, które do dziś można podziwiać. Obecnie Krk jest popularnym kurortem, w którym wybudowano ekskluzywne hotele, kempingi oraz kwatery prywatne. Starówka charakteryzuje się dziwaczną dzwonnicą oraz ryneczkiem Vela placa, gdzie umiejscowiona jest czworokątna wieża z zegarem. Najważniejsze zabytki skupiają się przy placu Trgu sv. Kviryna i należy do nich między innymi Katedra Wniebowzięcia NMP, w której wcześniej mieściły się rzymskie łaźnie, kościół św. Kwiryna oraz zamek Frankopanów. Warto pamiętać o tym, że szczególnie latem organizowane są przy zamkowych murach liczne przedstawienia teatralne, a turyści zainteresowani sztuką mogą dodatkowo zajrzeć do galerii Decumanus, Fortis i Leut. W okolicy nie brakuje piaszczystych zatoczek z dostępem do błękitno-lazurowego morza, w których można wypoczywać po trudach zwiedzania. Wyspa łączy się ze stałym lądem mostem i ma połączenia promowe z Rijeką oraz okolicznymi wyspami.

      Wyspa Rab – dzięki długim tradycjom turystycznym na wyspę przyjeżdżają z całej Europy tłumy urlopowiczów spragnionych wypoczynku i kąpieli słonecznych. Wspaniała przyroda przeplata się tutaj z zabytkami kultury, a będące malowniczym krajobrazem ostre skały z jednej strony wyspy, są kontrastem dla sielankowych zatoczek z piaszczystymi plażami po drugiej. Można tam również fotografować przepiękne wzgórza oraz unikalne dębowe i sosnowe lasy śródziemnomorskie doskonale nadające się na piesze i rowerowe eskapady. Chorwaci nazywają Rab „zieloną wyspą”, chociaż pierwsze wrażenie po jej zobaczeniu może być zupełnie inne. Wyspa położona jest ukośnie w stosunku do Kvarneru, między wyspami Pag i Krk, a jej linię wyznaczają miejscowości Lukovo i Jablanac. Rab oferuje dodatkowo bogatą linię brzegową urozmaiconą półwyspami Lopar i Kalifront. Wyspą władali Ilirowie, Rzymianie i na końcu Chorwaci, chociaż najciekawszą architekturę pozostawili po sobie rządzący przez pewien okres Wenecjanie. Ich wpływy najbardziej widać w stolicy wyspy – wakacyjnym kurorcie Rab. Pod koniec XIX wieku malowniczy zakątek odkryli turyści, którzy dostrzegli piękne krajobrazy, niepowtarzalny klimat oraz wspaniałe zabytki. Siłą rzeczy Rab stała się znanym kierunkiem turystycznym z licznymi kurortami, chociaż bez problemu można znaleźć na niej ustronne miejsca zachwycające dziką przyrodą. Głównymi kurortami, w których należy szukać noclegu są: Rab, Lopar, Suha Punta i Kampor. Na wyspę łatwo dotrzeć dzięki połączeniu promowemu Jablanac – Misnjak oraz linii Lopar – Baska. Statki wypływają też z Zadaru, Splitu i Dubrownika.

      Pogoda

      Kiedy jechać?

      Na wakacje na wyspę Pag najlepiej wybrać się latem. Wtedy też przypada szczyt sezonu turystycznego. temperatury są wówczas wysokie – w ciągu dnia utrzymują się średnio na poziomie 28℃, choć w praktyce słupki rtęci często pokazują powyżej 30℃. Można też wtedy liczyć na mnóstwo słońca. Dobry moment na wycieczkę na Pag to także maj oraz październik. Jest już nieco chłodniej, jednak wciąż przyjemnie, a przy tym wyspę odwiedza wtedy mniej turystów, co zapewnia pełen spokój.

      Średnia pogoda w ciągu roku

      styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
      Średnia temperatura w dzień
      Średnia temperatura w nocy
      Średnia temperatura wody
      Godziny słoneczne
      Dni z opadami deszczu
      Wilgotność powietrza
      Pogoda Wyspa Pag – sprawdź szczegóły

      Informacje konsularne

      Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Chorwacji

      Chorwacja, Zagrzeb, Krležin Gvozd 3, 10000
      Tel.: +3851 4899444
      www.zagrzeb.polemb.net

      FAQ

      Jakie plaże są na Pag?
      Zatoka Paska, przy której leży miasto Pag usiana jest żwirowymi plażami, które są swoistym walorem turystycznym, a odwiedzający je turyści na pewno będą zadowoleni z wczasów, natomiast znana piaszczysto-żwirowa plaża w Novalji przyciąga nie tylko turystów chcących się kąpać, ale także uchodzi za chorwacką Ibizę, na której muzyczne imprezy trwają do białego rana. Na wyspie pełno jest malowniczych zakątków, w których można zażywać kąpieli słonecznych i wypoczywać na pięknych żwirowych i piaszczystych plażach, które w niektórych miejscach przystosowane są dla rodzin wypoczywających z dziećmi. W kurorcie Povljana żwirowo-piaszczyste plaże i i zaplecze do uprawiani sportów wodnych zapewniają idealne warunki. Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieli dostęp.
      Jakie są ograniczenia celne w Chorwacji?
      Bez przeszkód można przywieźć każdą rzecz osobistego użytku oraz związaną z turystycznym pobytem. Łodzie i jachty na własny użytek można przetransportować za okazaniem dowodu własności. W przypadku towarów można wwozić i wywozić: 200 szt. papierosów, 50 cygar albo 250 g tytoniu, do 1 l napojów wysokoprocentowych lub 2 l napojów o zawartości alkoholu do 22%, oraz 1 kg kawy lub herbaty na osobę.
      Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Chorwacji?
      W nagłych przypadkach turyści z Polski objęci są w Chorwacji bezpłatną podstawową opieką medyczną. Opłaca się jednak wykupić polisę ubezpieczenia podróżnego, które w razie potrzeby umożliwi pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. Przed wyjazdem za granicę dobrze jest jednak w oddziale wojewódzkiego NFZ złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest dowodem posiadania takiego ubezpieczenia.

      Zobacz polecane oferty w Chorwacji

      • Wyspa Hvar
      • Wyspa Krk
      • Wyspa Pag
      • Wyspa Korcula
      • Wyspa Rab
      • Wyspa Brac
      • Dalmacja Północna
      • Dalmacja Południowa
      • Wyc. Objazdowe
      • Istria
      • Kvarner
      • Więcej

        Zobacz również inne przewodniki