• Opis
  • Polecane oferty
  • Pogoda
  • Informacje praktyczne
  • Galeria
  • Wycieczki
  • Więcej

   Apulia

   Włoska Apulia to przede wszystkim malownicze krajobrazy, piękne wybrzeża oraz mnogość zabytków kulturowych i małych urokliwych wiosek. Widać tu wpływy greckie, czego najpiękniejszym dowodem jast białe miasteczko Ostuni położone na szczycie wzgórza. W regionie Apulia warto zajrzeć także do Alberobello - miasta z niesamowitą architekturą oraz do Bari, które zachwyca mauretańskim stylem i wieloma zabytkami.

   Informacje ogólne

   Marina di Ugento/Torre San Giovanni/Torre Mozza  – biały piasek, piękna roślinność śródziemnomorska i lazurowe morze, w którym można pływać całymi dniami są spełnionym marzeniem turystów przybywających do spokojnych kurortów nastawionych na turystykę. Szerokie i piaszczyste plaże gwarantują plażowanie na najlepszym poziomie, natomiast bliskość trzech wypoczynkowych kurortów daje możliwość poznania antycznego portu rzymskiego, uprawiania żeglarstwa i windsurfingu oraz nurkowania w krystalicznie czystej wodzie.

   Brindisi – jeden z większych kurortów tej części wybrzeża będący jednocześnie ważnym portem i centrum przemysłowym, a także doskonałą bazą wypadową na okoliczne plaże dla turystów mieszkających w centrum, chociaż można skorzystać z kilku niewielkich plaż ulokowanych na obrzeżach miasta. W samym Brindisi można zwiedzić schody Wergiliusza, katedrę i Museo Archeologico Provinciale lub wybrać się na wieczorną „passeggiatę”, która uchodzi za najgłośniejszą w południowych Włoszech.

   Ostuni – przed wiekami miasto było ważnym ośrodkiem grecko-rzymskim, obecnie funkcjonuje jako wspaniały kurort z niezwykłą zabudową, potocznie nazywany „białym miastem” rozciągniętym na trzech wzgórzach. Na spacer najlepiej wybrać się wieczorem, kiedy kurort tętni życiem, a bary i kafejki wypełniają się turystami. Chociaż do piaszczystych plaż jest 7 km turyści bardzo często wybierają tę miejscowość jako miejsce urlopowe, z racji niezwykłej atmosfery i rewelacyjnych warunków noclegowych.

   Gallipoli – wspaniała Zatoka Tarencka, nowoczesna architektura i labirynt uliczek z wybielonymi domami wijącymi się po zabytkowej starówce to wygląd popularnego kurortu, do którego przyjeżdżają turyści nastawieni na wysoki standard bazy noclegowej i różnorodne formy spędzania wolnego czasu. Kurort rozciąga się na malowniczym cyplu połączonym siedemnastowiecznym mostem z wyspą, na której znajduje się imponująca starówka z jedną z najstarszych fontann na Półwyspie Apenińskim. Ciekawy jest aragoński zamek oraz katedra św. Agaty. Wypoczynek uprzyjemniają wspaniałe, piaszczyste plaże opadające łagodnie ku lazurowemu morzu, a także sama atmosfera miasteczka ożywającego wieczorami w tawernach, barach i restauracjach. Atutem kurortu są także liczne parady i festiwale organizowane na cześć świętych, na których można poznać regionalny folklor i wspaniale się zabawić.

   San Cataldo – sympatyczny kurort z kilkoma piaszczystymi plażami, malowniczą przystanią dla jachtów, dobrą bazą noclegową oraz nabrzeżną promenadą dającą wytchnienie po dniach spędzonych na kąpielach słonecznych. Warto wybrać się na krótką wycieczkę wzdłuż skalistego brzegu, gdzie można natknąć się na pozostałości po wieżach obronnych.

   Otranto – niewielki kurort zbudowany wokół przystani z bogatą historią i przyjemnymi, niezatłoczonymi plażami. Ciekawe zatoczki kąpielowe z czystym piaskiem i lazurową wodą doskonale nadające się do pływania i nurkowania z maską można znaleźć na północy miasteczka. Dogodny wypoczynek gwarantują świetnie przygotowane hotele i pensjonaty, a wolny czas najlepiej spędzać na zwiedzaniu miejscowych zabytków takich jak katedra di Santa Maria Anunziata z imponującą mozaiką podłogową czy aragoński zamek ciekawy do fotografowania. W kurorcie nie ma czasu na nudę dzięki wypożyczalniom sprzętów rekreacyjno-sportowych w postaci rowerów czy skuterów wodnych.

   Santa Maria di Leuca – do tego kurortu powinien zaglądnąć każdy podróżnik, który później chce pochwalić się znajomym, że był na samym krańcu „włoskiego obcasa”, na końcu Włoch czy nawet na końcu świata. Chociaż nie jest to geograficzną prawdą warto spędzić czas w tym przyjemnym letnisku oferującym kilka dobrych hoteli, malowniczy port, niewielką piaszczystą plażę oraz rejsy do niezwykłych, wapiennych grot połączone z pływaniem w lazurowym morzu i nocnym nurkowaniem. Na wapiennych klifach przylądka zachował się będący okoliczną atrakcją kościół Santa Maria Finibus Terrae.

   Torre del Orso – niewielki kurort położony nad Kanałem Otranto będącym naturalną granicą między Włochami a Albanią może poszczycić się wspaniałą, piaszczystą plażą, która otrzymała Błękitną Flagę za czystość i idealne warunki środowiskowe panujące w miejscowości. Dodatkowo liczne hotele posiadają swoje prywatne plaże z możliwością wypożyczania sprzętu turystyczno-rekreacyjnego i wypoczynkowego, a miejscowe restauracje słyną ze świetnie przygotowanych i docenianych przez turystów potraw.

   Polecane oferty

   • Piemont
   • Trentino
   • Sardynia
   • Kalabria
   • Rzym
   • Kampania
   • Sycylia
   • Dolina Aosty
   • Więcej

    Pogoda

    Średnia pogoda w ciągu roku

    I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
    Temp.   Max. (°C)12°13°15°18°22°26°29°29°26°22°17°14°
    Temp.    Min. (°C)12°16°18°18°16°12°
    Temp.    wody (°C)14°13°14°15°18°21°24°25°23°21°18°16°
    Godziny słoneczne (h) 45578910108643
    Dni deszczowe 101110975237101113
    Wilgotność powietrza (%) 737371727167656669717576

    Informacje praktyczne

    O kierunku

    Stolica / Język
    Rzym / włoski

    Czas lokalny
    Nie ma różnicy pomiędzy czasem lokalnym a czasem letnim i zimowym w Polsce.

    Ogólne wymagania wjazdowe
    Wiza nie jest wymagana. Przekroczenie granicy możliwe na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.

    Szczepienia
    Brak wymaganych szczepień.

    Napięcie i rodzaj gniazdka
    adapter nie jest wymagany; 230 V; 50 Hz / typ C, typ F, typ L

    Pieniądze

    Waluta
    euro, 1 EUR = 100 centów, 1 EUR = 4.537PLN, kurs NBP z dnia 2020-04-09

    Ceny w hotelach i restauracjach
    Cena pizzy (średnica 32 cm) zależnie od regionu to od 4 € do 17 €, ale najczęściej będzie to koszt około 8 €. Za słynne pasty Bolognese, Napolitano, Carbonara oraz z owocami morza zapłacimy od 8 € do 14 €. Cena dań z owocami morza waha się między 8 a 15 €. Butelka dobrego wina w restauracji to wydatek rzędu 12–16 €. Piwo 0,3 L i napoje gazowane kosztują średnio 3–5 €.

    Napiwki
    W niektórych restauracjach napiwek jest doliczany do rachunku. Zazwyczaj jest to 10 lub 15%. Niektórzy restauratorzy podają tę informację w menu. Jeśli koszt obsługi nie zostaje doliczony, to zwykle zostawia się napiwek w wysokości 10%.

    Obowiązkowy podatek turystyczny
    Podatek turystyczny pobierany jest bezpośrednio na rachunek hotelu. Im bardziej luksusowa kategoria hotelu, tym opłata jest wyższa. W miastach o największym napływie turystów podatek wynosi średnio od 1 do 5 euro dziennie za osobę. Dzieci do lat 10 są zwolnione z opłaty. Podatek naliczany jest zwykle do 10 dnia pobytu.

    Komunikacja

    Komunikacja / transport publiczny
    W większych miastach komunikacja publiczna działa sprawnie. Najczęstszym środkiem transportu jest autobus, przyjeżdżający często niepunktualnie i bez rozkładu. Koszt jednorazowego biletu 100-minutowego to 1,5 €. Popularnym środkiem transportu jest też taksówka.

    Wynajem samochodów
    Koszt wynajęcia samochodu jest uzależniony od standardu auta i okresu najmu. Przykładowo, rezerwując samochód wcześniej, za wypożyczenie samochodu średniej wielkości na 3 dni zapłacimy od 200 do 250 zł.

    Informacje

    Ważne lokalne informacje i zwyczaje
    W niektórych włoskich miastach, takich jak Genua, Mediolan, Neapol czy Rzym, możemy skorzystać z metra. Czasem spotkamy też tramwaje, jednak głównym środkiem transportu z reguły jest autobus. Niestety, autobusy we Włoszech nie są punktualne, często trudno znaleźć aktualny rozkład. Nie powinniśmy również liczyć na znajomość angielskiego u włoskich kierowców, chociaż większość z nich jest chętna do pomocy i bardzo serdeczna.
    Jeśli planujemy podróż taksówką, zawsze należy sprawdzić oryginalne oznakowanie oficjalnych taksówkarzy w danym mieście. Na przykład w Rzymie szukajmy białych taksówek z oznaczeniem “Comune di roma NR_LICENCJI”. Zanim wsiądziemy do auta, koniecznie ustalimy oszacowaną cenę przejazdu. Opłata początkowa wynosi z reguły 3 do 4 €, opłaty za czas i kilometr różnią się w zależności od miasta.
    Na wakacjach we Włoszech musimy być przygotowani na włoską przerwę w ciągu dnia: między 12:30 a 16:00 możemy mieć problem ze zrobieniem zakupów. W dużych centrach handlowych przerw nie ma. Po południu zamykane są restauracje. Zazwyczaj czynne są od ok. 12:00 do 15:00 i znowu otwiera się je około 19:00.
    Wizytę w muzeum warto zaplanować na weekend – wówczas obiekty są najczęściej otwarte, a dla równowagi nieczynne lub otwarte krócej w poniedziałki.
    Tutaj pija się "na okrągło" espresso, a cappuccino rano, do południa. Caffe latte robią sobie Włosi rano na śniadanie, zalewając ciepłe mleko w kubku kawą i to często moka.
    Wchodzenie do kościołów we Włoszech w krótkich spodniach, w krótkiej spódniczce i w koszulce bez rękawów jest niemile widziane. Planując odwiedzanie miejsc kultu, należy włożyć ubranie zakrywające ramiona i kolana.

    Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia

    Kuchnia i obyczaje

    Kuchnia

    Cokolwiek nie mówić o pizzy we Włoszech, skąd się wywodzi, smakuje wyjątkowo, inaczej niż w innych krajach szczycących się jej podawaniem. Pieczona w piecach opalanych drewnem – forno a legna – podawana jest w sposób tradycyjny, na cienkim cieście bez zbędnych udziwnień, które weszły do mody, gdy to smakowite danie stało się powszechne. Pizzerie mogą mieć różny charakter, ale w tych najprawdziwszych można kupić wyłącznie pizzę, napoje i piwo. Obecnie żaden Włoch nie byłby w stanie zliczyć ile gatunków pizzy może zaoferować przeciętna restauracja.

    Stołować można się także w „spaghetteriach” oferujących proste dania mączne i makarony spaghetti najwyższej klasy z całym wachlarzem sosów lub w „osteriach” – specjalizujących się w domowych kulinariach restauracjo-pubach.

    Spacerując po włoskich ulicach bardzo często można poczuć aromat świeżo parzonej kawy. Humor można poprawić sobie espresso, caffe lungo – z większą ilością wody, Americano – z domieszką alkoholu, macchiato – podawaną z małą ilością mleka lub caffe late – przypominającą polską białą kawę.

    Za Alla spina – piwo z beczki – mogą zabrać się wszyscy miłośnicy tego wspaniałego napoju; popularne piwa to Moretti, Peroni i Dreher, natomiast wódka grappa to mocniejszy trunek pochodzący z Bassano di Grappa w Wenecji Euganejskiej, a za najlepsze włoskie brandy uchodzi Stock. Także wina mają swoje wzmocnione wersje w postaci Martini, Cinzano czy Campari, natomiast po obiedzie dobrze smakuje gorzki drink Amaro lub Amaretto – słodszy z intensywnym smakiem migdałów. Ciekawym doświadczeniem może być skosztowanie gęstej, podpalanej, słodkiej, anyżowej mieszanki z ziarnkiem kawy – Sambuki, w każdym barze można zamówić też Strega – żółty, słodki likier o ziołowo-szafranowym smaku. Włosi popisują się także szerokim wachlarzem win, najlepiej smakują Soaves, Valpolicella i Chianti, w końcu włoskie wina zmieniają każdy posiłek i spotkanie rodzinne w przyjemne wydarzenie towarzyskie. We Włoszech ze względu na klimat uprawia się najwięcej odmian winorośli i produkuje najwięcej wina, niż w jakimkolwiek innym kraju. Każdy region ma swoje specyfiki, głębią smaku wyróżniają się Recioto Amarone i Recioto Amabile robione z suszonych winogron, czołowi producenci to Allegrini, Antinori, Clerico, Bruno Giacosa czy Angelo Gala. Warto zapamiętać takie słowa jak wino czerwone – rosso, białe – bianco i różowe – rose lub rosato, żeby później nie mieć problemu w restauracji z doborem ulubionego bukietu.

    Istotne we włoskiej kuchni jest pewne rozróżnienie polegające na przykład na tym, że mieszkańcy północy jedzą pasta – makaron w kształcie wstążek, natomiast południowcy spożywają rurki. Północ słynie z makaronów zrobionych z jajek, często podawane są alla Bolognese – z klasycznym sosem, z chudą cielęciną i pomidorami, przyprawionym marchewką, selerem i prosciutto, natomiast klasyczny południowy makaron produkowany jest masowo i podawany z sosem napoletana, na bazie wieprzowiny. Takich podziałów jest wiele i można je zauważyć w różnych odmianach regionalnych, których we Włoszech nie brakuje.

    Kulinarna podróż po restauracjach Apulii może obfitować w różne niespodzianki nie związane bezpośrednio z kuchnią włoską. Apulijczycy podobnie jak Grecy serwują jagnięta i koźlęta pieczone na ruszcie oraz kiszki jagnięce nadziewane mielonymi podrobami, ziołami i czosnkiem zwane gnummerieddi, a na deser ciastka nasączone miodem, natomiast z Hiszpanii zapożyczyli wyśmienite mleko migdałowe latte di mandorla. Podróżując po Apulii można zauważyć, że kraina ma swoje osobliwe wytwory takie jak: oliwki, migdały, soczyste pomidory, figi, melony, winogrona, brokuły oraz kremowa fasola i konfitury z jabłek lub gruszek smakujące najlepiej po całych dniach spędzonych na plażowaniu. Smakosze ryb powinni nastawić się na duży ich wybór, w tym znakomitych, pobudzających kulinarne zmysły zup rybnych – zuppe di pesce. Bari słynie z charakterystycznej potrawy mącznej orecchiette, a turyści zajadają klasycznymi pierogami, jajkami z serem albo ricottą i szynką prosciutto smażonymi w gorącej oliwie. Podróżnicy o mocnych nerwach kulinarnych powinni spróbować braciole di cavallo – końskich steków gotowanych w sosie pomidorowym z okolic Solento. Taka uczta powinna być zakończona czerwonym winem Primitivo di Manduria, a dla kontrastu warto skosztować również białego Locorotondo.

    Wycieczki fakultatywne

    Aktywność

    Apulia to raj dla miłośników aktywnego wypoczynku, każdy znajdzie coś dla siebie i będzie zadowolony z dokonanego wyboru. Całe wybrzeże oferuje znakomite warunki do uprawiania windsurfingu, żeglowania, snorkelingu oraz nurkowania w licznych, podwodnych grotach, a także zwiedzania ich na zorganizowanych wyprawach. Na plażach jest wiele wypożyczalni oferujących sprzęt do uprawiania wielu dyscyplin sportowych, a także udostępniane są skutery i rowery wodne. Od dawna dużą popularnością cieszy się także kitesurfing. Większość kurortów dysponuje przyhotelowymi kortami tenisowymi, boiskami do squasha, polami golfowymi, a miłośnicy jeździectwa powinni rozglądnąć się za stadninami koni. Turystykę pieszą i górską najlepiej uprawia się na doskonale przygotowanych szlakach Półwyspu Gargano.

    Wycieczki fakultatywne

    Wezuwiusz – intrygujący wulkan, który od zawsze wywierał wpływ na mieszkańców Zatoki Neapolitańskiej i powodował turystyczne obawy jest niezwykłym i wzbudzającym szacunek tłem dla osad położonych na jego zboczach. Jedyny czynny wulkan na kontynencie Europejskim najbardziej zasłynął z erupcji w 79 r. n.e., podczas której unicestwił na zawsze Pompeje i Herkulanum. Wezuwiusz dostępny jest dla zwiedzających, w okolice krateru można dostać się specjalnymi autobusami i busami lub krętą ścieżką prowadzącą na szczyt koło strumieni zastygłej lawy, winorośli i drzew oliwnych.

    Pompeje – miasto zniszczone przez Wezuwiusza miało bogatą i niezwykle ciekawą historię – od VIII w. p.n.e. zamieszkiwali je Oskanowie, później władali Etruskowie, Grecy i wojowniczy Samnici, a dopiero za czasów rzymskich zostało zatrzymane w historycznej klatce filmowej potężnego kataklizmu, jakim była erupcja wulkanu datowana na 79 r. n.e. Jak donosili w kronikach świadkowie wydarzenia, niebo pociemniało jak w szczelnie zamkniętym pokoju, a lawa i popiół na zawsze zakonserwowały i uśpiły prężnie rozwijające się miasto z częścią jego mieszkańców. Dzięki temu w późniejszych wiekach naukowcy mogli odtworzyć rzymskie układy społeczne, standard życia, strukturę klasową oraz panujące w mieście obyczaje. Zwiedzanie tego niezwykłego miejsca jest pasjonujące i warto mu poświęcić możliwie najwięcej czasu. Przy każdym wejściu na wykopaliska ustawione są mapy stanowisk ułatwiające poruszanie się po ogromnym terenie. Koniecznie trzeba zobaczyć Forum – otwartą przestrzeń otoczoną ruinami bazyliki, hali targowej oraz świątyni Apolla i Jowisza, wielu turystów zatrzymuje się z zadumą przy Domie Fauna, Domie Wecjuszów czy Domie Poety Tragicznego z niezwykłymi malowidłami ściennymi i zachwycającymi posągami. W świetnie zachowanym Wielkim Teatrze można trafić na przygotowane dla turystów spektakle, podziw budzi również najlepiej zachowany i najstarszy we Włoszech Amfiteatr z 80 r. p.n.e., nie wolno pominąć także Villa dei Misteri – najlepiej zachowanego budynku pałacowego z przypominającym szachownicę układem pokoi i dziedzińców. W Pompejach jest wiele ciekawych zakątków, niezwykłych pomników dawnej, rzymskiej świetności oraz scen zatrzymanych przez Wezuwiusza na wieki, na których poznanie nie powinno się żałować czasu.

    Wyspy Tremiti – malowniczy archipelag, na który można dostać się promami, katamaranami i szybkimi wodolotami wypływającymi z Vieste i Peschici, a w lecie dodatkowo z Manfredonii, Vasto, Ortony oraz Termoli. Archipelag tworzą trzy nieziemskie wyspy San Nicola, San Domino i Capraia przyciągające swoim niebywałym klimatem i bajkową atmosferą. W miejscowości San Nicola warto pospacerować po centrum, zwiedzić niewielki kościół Santa Maria a Mare i wspaniałe zamczysko owiane legendami o skarbach; San Domino oferuje filmowe pejzaże, piaszczystą plażę oraz odludne zatoczki, w których można odnaleźć spokój i dogodne miejsca kąpielowe, a także liczne groty do zwiedzania; natomiast Capraia jest odludna, z dziewiczą naturą i wapiennymi tunelami, po których spacery mogą być naprawdę emocjonujące. Okolice archipelagu doskonale nadają się do różnych form nurkowania.

    Monte Sant'Angelo – Półwysep Gargano słynny jest między innymi dzięki szlakom pielgrzymkowym, które przyciągają swoim niepowtarzalnym klimatem zarówno wiernych, jak i turystów poszukujących oryginalnych atrakcji związanych z zabytkami i legendami religijnymi. Pielgrzymi od wieków wspinają się krętymi ścieżkami do jednego z najstarszych sanktuariów chrześcijańskich w Europie, w którym czterokrotnie w V w. miał się ukazać Michał Archanioł. W Santuario di San Michele Arcangelo wrażenie na odwiedzających robi nie tylko sama świątynia z broniącymi ją drzwiami wykonanymi z brązu w Konstantynopolu, powstała w miejscu groty, w której według legendy ukazywał się Archanioł, ale także ruiny Chiesa di San Pietro oraz imponująca wieża z kopułą Tomba di Rotari uznawana jednocześnie za grób lombardzkiego wodza plemiennego. Warto przespacerować się również do ruin normańskiego zamku z niepowtarzalnym widokiem na sympatyczne miasteczko i okolice, odwiedzić muzeum miejskie poświęcone kulturze ludowej Gargano lub przyjrzeć się lokalnym wystawom pokazującym jak wyrabia się oliwę z oliwek i wino.

    San Giovanni Rotondo – niezwykle ważne we Włoszech i imponujące rozmiarami sanktuarium, leżące u stóp najwyższego wzniesienia Monte Calvo, będące ważnym ośrodkiem religijnym i miejscem odwiedzanym przez turystów za sprawą ojca Pio – stygmatyka i świętego Kościoła katolickiego, który zmarł w tym miejscu w 1968 r., został uznany świętym w 2002 r., a jego ciało spoczywa w kryształowym grobie klasztornej krypty. Spacer pełen zadumy i zwiedzanie miejsca religijnego kultu może zobrazować mentalność wiernych ściągających w to niezwykłe miejsce z całego świata.

    Wyprawa w okolice Vico del Gargano i Foresta Umbra – w głębi półwyspu znajdują się idealne tereny do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej, w miejscu tym można również jeździć konno lub wybrać się na safari samochodami terenowymi i quadami, by podziwiać niezwykłe okolice zlokalizowane w prastarych borach Foresta Umbra. Przez Park Narodowy Gargano prowadzi wiele szlaków turystycznych, z których warto skorzystać, gdy leżenie na plaży przestaje sprawiać przyjemność.
    Wyprawa do grot morskich – wspaniałą atrakcją Półwyspu Gargano są groty morskie wydrążone w białych skałach kontrastujące z zieloną florą śródziemnomorską oraz lazurową wodą – to połączenie sprawia, że wyprawa wynajętą łodzią lub zorganizowany rejs przenosi turystów w bajkowy świat morskich cudów natury i ciekawych historii, gdyż każda jaskinia ma swoją nazwę i legendę. W trakcie niezwykłych rejsów można kąpać się w bezludnych zatoczkach niedostępnych z brzegu.

    Neapol – każdy turysta wybierający się na południe Włoch prędzej czy później trafi do Neapolu – miasta z wielowiekowym dziedzictwem kulturowym widocznym w architekturze, sztuce i kuchni. Większość Włochów jest takiego zdania, że włoska pizza nigdzie indziej tak właśnie nie smakuje, jak w Neapolu. Neapolis – Nowe Miasto – założyli Grecy z Kyme w VI w p.n.e. obok Starego Miasta zwanego przed wiekami Paleopolis. Osadę próbowali podbić Samnici, jednak sprawniejsze oddziały rzymskie zdołały powstrzymać niszczycielski najazd. To właśnie w Neapolu Wergiliusz napisał „Eneidę”, a liczni cesarze zakładali ogrody i wypoczywali na plażach pięknej zatoki. Miastem rządzili także książęta luźno związani z Bizancjum, ważną datą w historii miasta jest natomiast rok 1139, kiedy Roger II Normański przyłączył je do Królestwa Sycylii, a siedem kolejnych dynastii pozostawiło po sobie wspaniałe zabytki, które do dziś są magnesem przyciągającym wielu turystów. Wśród nich były rody z Hiszpanii, Austrii i Francji, a niechlubnie na kartach historii zapisał się Karol I Andegaweński słynący z przeprowadzania krwawych egzekucji. Miasto przez kolejne wieki miało swoje własne życie, z jednej strony pozostawało na uboczu Włoch, a z drugiej budowało własną, południową odrębność. Z Neapolem wiąże się powiedzenie: „zobaczyć Neapol i umrzeć”. Czy tak właściwie jest trzeba przekonać się osobiście zwiedzając niezwykłe miasto, na którego większości ulic można poczuć oddech minionych dziejów. Przed zwiedzaniem dobrze jest zaopatrzyć się w „Campania artecard” ułatwiającą poruszanie się po mieście i gwarantującą bezpłatny wstęp i częściowe zniżki do większości najważniejszych muzeów. Wędrówkę najlepiej zacząć od historycznego serca miasta, czyli starówki rozpościerającej się pomiędzy łatwym do zlokalizowania placem Piazza Garibaldi i ulicą Via Toledo znaną także jako Via Roma. Rejon ten jest niezwykle gwarny, wielu handlarzy zaczepia spacerujących turystów oferując i zachwalając im swoje towary. W oczy rzuca się od razu Porta Capuana – fragment zachowanych, aragońskich murów, z imponującą bramą obronną zdobioną ornamentami oraz Castel Capuano – zamek normandzkiego króla Wilhelma I, pełniący dzisiaj funkcję sądu. Turyści poszukujący pamiątek mogą powędrować na tyły zamku, do dzielnicy Forcella z targowiskiem i wieloma kolorowymi kramami. Z Piazza Garibaldi ciekawy spacer można odbyć ulicą Corso Umberto I w kierunku starówki mijając po drodze Capella del Pio Monte della Misericorda – piękną, ośmiokątną kaplicę z freskami Caravaggia oraz gotycką katedrę San Gennaro, która dla miejscowych jest głównym punktem orientacyjnym, a także skarbnicą pamiątek ze wszystkich okresów historii miasta. Z katedrą wiąże się ciekawa legenda – w jednej z kaplic przechowywana jest głowa patrona Neapolu św. Januarego wraz z flakonikami jego zakrzepniętej krwi. Cud związany ze skropleniem czy „ożywianiem” krwi w stan płynny ma miejsce co roku w pierwszą sobotę maja, 19 września i 16 grudnia, kiedy kapłan ceremoniujący rytuał ogłasza dokonanie cudu, któremu towarzyszą okrzyki „Viva San Gennaero”, a całe miasto ogarnia na tydzień karnawałowa atmosfera. Stojąc przed katedrą warto spojrzeć w kierunku najstarszej budowli w Neapolu, czyli bazyliki Santa Restituta wzniesionej przez Konstantyna Wielkiego z ciekawym baptysterium i wspaniałymi mozaikami, przy okazji spaceru można również zajrzeć do klasztoru Chiostro dei Girolamini z zabytkowymi krużgankami i niesamowitą atmosferą stworzoną przez rosnące na dziedzińcu drzewka pomarańczowe lub zapoznać się z wybitnymi dziełami malarstwa w galerii Quadreria dei Girolamini. Wędrówka nie może pominąć kościoła San Lorenzo Maggiore (odkryto pod nim najstarszą ulicę w mieście, a także pozostałości rzymskiego „forum”) oraz najciekawszej dzielnicy zwanej Spaccanapoli z wartą odwiedzenia ulicą Via San Gregorio Armeno, na której znajdują się liczne pracownie wytwarzające znane w całym Neapolu szopki bożonarodzeniowe zwane „presepi”. Jedną z głównych, a zarazem spacerowych arterii miasta, jest oblegana przez turystów Corso Umberto I, na której szlaku znajduje się kilka ciekawych atrakcji. Jedną z nich jest elegancka XVII-wieczna Fontana del Nettuno, pod którą warto się sfotografować i położony nieco dalej imponujący swoim wyglądem Castel Nuovo wybudowany w 1282 r. przez ród Andegawenów, zachęcający do odwiedzin szczególnie wieczorami, gdy prezentuje się okazale w świetle reflektorów. Turyści uważający się za melomanów powinni przy okazji zajrzeć do Teatro San Carlo – największej sceny operowej we Włoszech, gdzie nieoceniony przepych i bogactwo wykończenia można dostrzec na każdym kroku wśród aksamitów i złoceń, a także niebywałej akustyki, którą warto sprawdzić na żywo podczas przedstawienia. Kawa w Neapolu lub dobry koktajl? – jak najbardziej, najlepiej zasiąść wygodnie z pucharem w ręku na tarasach modnej Caffe Gambrinus i obserwować przy okazji codzienne życie neapolitańczyków, którzy również bardzo często pojawiają się wieczorami na Piazza del Plebiscito – placu mającym odwzorowywać architektonicznie dawną świetność miasta. Wrażenie robi ogromny kościół San Francesco di Paola, szczególnie gdy wieczorem stanie się pod jego strzelistą i oświetloną kopułą, w sąsiedztwie znajduje się również Galleria Umberto I przypominająca  mediolańską galerię ze szklanym sklepieniem zawieszonym na dużej wysokości, można w niej zamówić neapolitańską pizzę i napić się dobrej kawy. Z racji tego, że Neapol jest miastem nadmorskim miłośnicy potraw rybnych powinni udać się do dzielnicy portowej Santa Lucia z gwarnym targiem rybnym, na którym można dostać najświeższe ryby w kraju i tawernami serwującymi ryby prosto z patelni. Pasjonaci historii koniecznie muszą zajrzeć do znanego na świecie Museo Archeologico Nazionale z najciekawszymi eksponatami pochodzącymi z wykopalisk w Pompejach i Herulanum oraz wieloma innymi, ciekawymi zabytkami sztuki, między innymi kolekcją zgromadzoną w tzw. Tajnym Pokoju przeznaczoną wyłącznie dla dorosłych turystów. Za inspirującą można potraktować wizytę w Palazzo Reale di Capodimonte z niezwykłą kolekcją malarską oraz cudownymi ogrodami okalającymi pałac, dającymi wytchnienie w upalne dni. Przyjemnie jest spojrzeć na panoramę miasta z dzielnicy Chiaia wyróżniającej się ładem i klasyczną elegancją, z  ulicami przypominającymi labirynt, w którym spacerujący turyści mieszają się z neapolitańczykami i nieświadomie gubią się w wąskich przejściach. Przytulne restauracje można znaleźć w dzielnicy Mergellina niedaleko portu, z którego odpływają wodoloty na pobliskie wyspy. Ciekawa i pouczająca jest wycieczka kolejką linową w okolice monumentalnej twierdzy Castel Sant'Elmo, w której niegdyś przetrzymywano więźniów politycznych, a dzisiaj jest najlepszym punktem widokowym na miasto, zatokę i imponujący masyw Wezuwiusza górującego nad okolicą. Zdjęcia w tym miejscu obowiązkowe, podobnie jak spacer po całej dzielnicy Vormero pełnej dobrych sklepów, pomników, muzeów, kawiarni i pogodnej atmosfery życzliwych mieszkańców.

    Informacje konsularne

    Włochy, Bolonia, Via Santo Stefano 63, 40125
    Tel.: (00-39) 051 22 89 09 Tel.: (00-39) 051 22 74 42 Faks: (00-39) 051 65 93 362
    consolatopolacco.bo@libero.it

    Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Genui

    Włochy, Genua, Piazza Tommaseo 4/5, 16 129
    Tel.: (00-39) 010 310-62-75 Faks: (00-39) 010 36-64-89
    conpoloniage@gmail.com

    Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie

    Włochy, Rzym, Via di San Valentino 12, 00197
    Tel.: +39 06 362 04 300 Tel. dyżurny: +39 335 59 95 212 Faks: +39 06 362 04 322 Faks: +39 06 806 93 217
    konsul@infopolonia.it
    www.rzym.polemb.net

    Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Turynie

    Włochy, Turyn, Corso Galileo Galilei 40, 10126
    Tel.: (0039) 011 62 38 97 Faks: (0039) 011 62 38 97
    ulrico.leiss@katamail.com

    Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Wenecji

    Włochy, Wenecja, Palazzo Condulmer, Fondamenta Coldumer, Santa Croce 251, 30135 Venezia
    Faks: +39 3474437492
    venezia@consolatodipolonia.it

    FAQ

    Jak poruszać się po Apulii?
    Po Włoszech bardzo dobrze przemieszcza się za pośrednictwem świetnie rozwiniętej kolei obejmującej swoim zasięgiem cały kraj, poszczególne odcinki pokonuje się bardzo szybko. Dobre połączenia kolejowe funkcjonują też na trasach z głównymi miastami w Europie, obsługuje je m. in. pociąg Pendolino i Eurostar Italia. Komunikacja autobusowa jest natomiast wolniejsza i obsługuje krótsze trasy. Włoskie autostrady są szybkie i płatne, chociaż zdarza się, że w okresie świąt i sezonie letnim mogą być zatłoczone. Kierowcy nie mają obowiązku posiadania międzynarodowego prawa jazdy, a polskie ubezpieczenia komunikacyjne są uznawane. Kierowcę i pasażerów obowiązuje zapięcie pasów, brak kamizelki odblaskowej skutkuje mandatem. Warto też pamiętać, że we Włoszech obowiązują ostre przepisy dotyczące parkowania i niedostosowanie się do nich grozi szybkim odholowaniem samochodu i wysokim mandatem. Po Apulii najlepiej jeździć własnym środkiem transportu lub korzystać w stosunkowo dobrze funkcjonującej komunikacji autobusowej, która dociera do większości liczących się zakątków turystycznych.
    Jakie plaże są w Apulii?
    Większość darmowych plaż we Włoszech oznaczona jest jako „spiagia”, natomiast te z płatnym wstępem oraz leżakami, parasolami i dostępem do prysznica to „lido”. Na terenie Włoch można znaleźć plaże zarówno piaszczyste, kamieniste, jak i skaliste, większość z nich przygotowana jest dla turystów już od kwietnia – można wtedy liczyć na wysoki standard usług, czystość i porządek. Przed wyjazdem najlepiej sprawdzić czy kurort, do którego jedziemy ma płatne plaże z całą infrastrukturą i jakie są orientacyjne ceny, a także czy trzeba zabrać z sobą obuwie przeznaczone do kąpieli w miejscach z kamienistym dnem. Wybrzeże w Apulii w dużej mierze jest skaliste co stwarza doskonałe warunki do nurkowania zarówno z akwalungiem jak i tylko z rurką i maską. W okolicy kurortów znajdują się liczne podwodne groty i jaskinie. W większości kurortów turyści mogą wypoczywać na piaszczystych i szerokich plażach, warto jednak poszukać sobie ustronnych zatoczek kąpielowych z drobnym piaskiem i krystalicznie czystą wodą. Na ciemny, gruboziarnisty piasek można trafić w kurorcie Barletta, Trani ma świetną, piaszczystą plażę, podobnie jak Lido Marini, która w sezonie nie jest nadmiernie zatłoczona. Biały piasek w otoczeniu bujnej roślinności oferują kurorty Marina di Ugento, Torre San Giovanni i Torre Mozza, z doskonałej piaszczystej plaży słynie też Ostuni, wiele zatoczek kąpielowych można znaleźć w pobliżu Otranto, a plaże Torre del Orso dostały nagrodę Błękitnej Flagi za czystość i przyjazne warunki ekologiczne. Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieć dostęp.
    Jakie są ograniczenia celne we Włoszech?
    Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w UE, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlega ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić do 200 szt. papierosów, 400 szt. cygaretek, 200 szt. cygar, 1 kg. Tytoniu, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa.
    Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia we Włoszech?
    W nagłych przypadkach turyści z Polski objęci są we Włoszech bezpłatną podstawową opieką medyczną. Opłaca się jednak wykupić polisę ubezpieczenia podróżnego, która w razie potrzeby umożliwi pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. Przed wyjazdem za granicę dobrze jest jednak w oddziale wojewódzkiego NFZ złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest dowodem posiadania takiego ubezpieczenia.

    Zobacz również inne regiony